bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 24-02-2013, 11:54   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Dünyanın Üstünde Ve Altında Bulunan Buzul Bölgelerin Adı Nedir?

Dünyanın Üstünde Ve Altında Bulunan Buzul Bölgelerin Adı Nedir?
Arktika ve Antarktika Karalarda buzdan kalın bir zırh ve donmuş toprak Dünyanın Üstünde Ve Altında Bulunan Buzul Bölgelerin Adı Nedir? denizlerde buzdağları Dünyanın Üstünde Ve Altında Bulunan Buzul Bölgelerin Adı Nedir? çok soğuk ve güneşsiz bir kış. İnsan kutup bölgelerini böyle düşünüyor. Yaşam koşullarının ağırlığı nedeniyle bu bölgeler bugüne değin insanların yıkıcı müdahalesinden kurtulmuş. Kutupların gerek atmosfer Dünyanın Üstünde Ve Altında Bulunan Buzul Bölgelerin Adı Nedir? gerekse dünya iklimi üstündeki düzenleyici etkileri ise tartışılmıyor bile. Kutup buzlarındaki bir erimenin yeryüzü çapında iklim değişikliklerine yol açacağı Dünyanın Üstünde Ve Altında Bulunan Buzul Bölgelerin Adı Nedir? bunun da tüm insanlık için çok kötü sonuçlar vereceği biliniyor.

Dev Bir Buzdolabı
Yerküremizin kuzey ve güneyindeki buzdan örtüler Dünyanın Üstünde Ve Altında Bulunan Buzul Bölgelerin Adı Nedir? bütün değişmez görüntülerine karşın Dünyanın Üstünde Ve Altında Bulunan Buzul Bölgelerin Adı Nedir? Dünya'nın 4 Dünyanın Üstünde Ve Altında Bulunan Buzul Bölgelerin Adı Nedir?5 milyar yıllık yaşamında daha çok kural dışı bir durum oluşturur. Bugünkü bilgilerimize göre yeryüzünde üç büyük soğuk dönemi yaşanmıştır. Bunlardan biri 750 Dünyanın Üstünde Ve Altında Bulunan Buzul Bölgelerin Adı Nedir? biri de 250 milyon yıl önce yer almıştır; üçüncüsü olan “Büyük Buzul Çağı” ise yaklaşık 2 milyon yıl önce Dünyanın Üstünde Ve Altında Bulunan Buzul Bölgelerin Adı Nedir? Pleyistosen Bölüm'de başlamıştır ve günümüzde de sürmektedir. Günümüze en yakın bu jeolojik dönemde buzullar en az dört kez bugün Avrupa Dünyanın Üstünde Ve Altında Bulunan Buzul Bölgelerin Adı Nedir? Asya ve Amerika'da ılıman iklim kuşağı içinde oldukları bilinen bölgelere kadar inmiş Dünyanın Üstünde Ve Altında Bulunan Buzul Bölgelerin Adı Nedir? aralardaki sıcak dönemlerde de kutuplarla yüksek dağların tepelerinde bugün bulundukları sınırlara Dünyanın Üstünde Ve Altında Bulunan Buzul Bölgelerin Adı Nedir? hatta daha da gerilere çekilmiştir. Alman buzul çağı araştırmacısı Albrecht Penck (1858-1945) bu dört buzul katına Dünyanın Üstünde Ve Altında Bulunan Buzul Bölgelerin Adı Nedir? ülkesinin güneyinde çalışmalarını sürdürerek onların varlığını kanıtladığı bölgedeki küçük ırmakların adını vermişti: Günz Dünyanın Üstünde Ve Altında Bulunan Buzul Bölgelerin Adı Nedir? Mindel Dünyanın Üstünde Ve Altında Bulunan Buzul Bölgelerin Adı Nedir? Riss ve Würm.
Kutuplar
Yaklaşık 10.000 yıl önce Würm Buzul Katı'nın sona ermesinden beri yeryüzü yeni bir sıcak dönem yaşamaktadır. Kutuplardaki ve Grönland'daki buz katmanlarına bakılırsa Dünya'nın hala “buzlanmaya yatkın” olduğu söylenebilir. Ama 4 Dünyanın Üstünde Ve Altında Bulunan Buzul Bölgelerin Adı Nedir?5 milyar yıllık yaşamının büyük bir bölümünü buzsuz geçirdiği anlaşılıyor. O zamanlar sıcak Dünyanın Üstünde Ve Altında Bulunan Buzul Bölgelerin Adı Nedir? hatta tropik bir iklim çok daha geniş bir alana yayılıyormuş. Büyük su kütleleri buz olarak karalara bağlı olmadığından Dünyanın Üstünde Ve Altında Bulunan Buzul Bölgelerin Adı Nedir? denizlerin düzeyi bugünküne göre 60 m daha yüksekmiş ve karaların önemli bir bölümü suyun altındaymış.

Kuzey Kutup Bölgesi - Arktika
Kutuplar Matematiksel bir belirlemeye göre kutup bölgeleri kutup dönencelerinin altında ve üstünde kalan (ve her biri 21 Dünyanın Üstünde Ve Altında Bulunan Buzul Bölgelerin Adı Nedir?2 milyon km2 büyüklüğünde olan) yerler olarak tanımlanıyor. Bir adını da Eski Yunanca'da “ayı” anlamına gelen arktos sözcüğünden alan Kuzey Kutup Bölgesi toplam 27 mlyon km2'lik bir alana yayılır. Bunun 9 milyon km'si kara Dünyanın Üstünde Ve Altında Bulunan Buzul Bölgelerin Adı Nedir? geri kalanı denizdir.

Burada en sıcak ayda bile deniz suyu sıcaklığı +10° C'nin üstüne çıkmaz. Arktik kara ve deniz iklimlerinin egemen olduğu bölgede yağış azdır Dünyanın Üstünde Ve Altında Bulunan Buzul Bölgelerin Adı Nedir? yılda 100 mm ile 500 mm arasında değişir. Kuru rüzgarlar ve sis Dünyanın Üstünde Ve Altında Bulunan Buzul Bölgelerin Adı Nedir? düşük sıcaklık (Grönland'da şubat ortalaması -40° C) Dünyanın Üstünde Ve Altında Bulunan Buzul Bölgelerin Adı Nedir? sıcaklığın mevsimlere göre büyük değişkenlik göstermesi (+15° C ile -40° C) bu bölgenin iklim özellikleri arasındadır. 23 Eylül ile 21 Mart arasında Güneş'in hiç doğmadığı kış kutup gecesi Dünyanın Üstünde Ve Altında Bulunan Buzul Bölgelerin Adı Nedir? yılın geri kalan bölümünde ise Dünyanın Üstünde Ve Altında Bulunan Buzul Bölgelerin Adı Nedir? hiç batmadığı kutup gündüzü yaşanır. Sıcaklığın çok düşük olmasına karşın Dünyanın Üstünde Ve Altında Bulunan Buzul Bölgelerin Adı Nedir? kutup bölgelerinin de en az tropik bölgeler kadar güneş enerjisi aldığı unutulmamalıdır. Kara bitkileri buna Dünyanın Üstünde Ve Altında Bulunan Buzul Bölgelerin Adı Nedir? çok hızlı ve karmaşık bir büyüme biçimi benimseyerek uyum sağlamıştır. Denizlerde ise yüksek oksijen ve zengin besin maddesi nedeniyle Dünyanın Üstünde Ve Altında Bulunan Buzul Bölgelerin Adı Nedir? bir de 0 derece dolayındaki deniz suyu sıcaklığı fazla değişmediği için plankton ve balık çok boldur.
Kutuplar
Yaşamın denizlerdeki bu zenginliğine karşın Dünyanın Üstünde Ve Altında Bulunan Buzul Bölgelerin Adı Nedir? az sayıdaki buzsuz kıyı bölgesinde oldukça sınırlı olduğu gözlenir. Bitki örtüsü tundralara özgü yosunlardan Dünyanın Üstünde Ve Altında Bulunan Buzul Bölgelerin Adı Nedir? likenlerden Dünyanın Üstünde Ve Altında Bulunan Buzul Bölgelerin Adı Nedir? ardıç ağaçlarından ve cüce akkayınlardan oluşur. Temmiz sıcaklığı 6° C'nin altına düşerse bunlar da yerlerini buz çölüne bırakırlar. Zemin 600 m derinliğe kadar donmuş durumdadır ve yazın ancak yüzeyden 10-200 m arasında bir derinliğe kadar çözülür. Donmuş zeminin altında bulunan çamur katmanı aşağı doğru akar ve her türlü inşaat çalışmasını çok zorlaştırır.

Güneydeki Buz Kaplı Kıta - Antarktika
“Güneydeki efsanevi kıta”nın bulunması 200 yıllık bir arayıştan sonra Dünyanın Üstünde Ve Altında Bulunan Buzul Bölgelerin Adı Nedir? ancak 1840'ta başarıyla sonuçlanmıştır. Yelkenlisiyle kıyılar boyunca yaklaşık 2.000 km yol alan Charles Wilkes Dünyanın Üstünde Ve Altında Bulunan Buzul Bölgelerin Adı Nedir? denizlerden oluşan Kuzey Kutbu'nun tersine Dünyanın Üstünde Ve Altında Bulunan Buzul Bölgelerin Adı Nedir? Güney Kutbu'nun olduğu yerde gerçekten büyük bir kıta bulunduğunu kanıtlamıştır. 12 Dünyanın Üstünde Ve Altında Bulunan Buzul Bölgelerin Adı Nedir?4 milyon km2'lik yüzölçümüyle bu kıta neredeyse Afrika'nın yarısı büyüklüğündedir. Bu bölgenin içinde Güney Shetland Dünyanın Üstünde Ve Altında Bulunan Buzul Bölgelerin Adı Nedir? Güney Georgia gibi birkaç takımada da yer alır.
Kutuplar

Adı Dünyanın Üstünde Ve Altında Bulunan Buzul Bölgelerin Adı Nedir? “Arktika'nın karşısındaki” anlamına gelen Antarktika'yı ortalama 2.000 m kalınlığında büyük bir buz katmanı zırh gibi örter. Bir zamanlar “ulaşılamaz” diye adlandırılan kutup noktasında buzun kalınlığı 4.335 m'yi bulur. Bu buz kütlesi 24 milyon km3'lük hacmi ile yeryüzündeki bütün buzların yüzde 92'sini oluşturmaktadır. Kıyılarından kopan 350-600 m kalınlığındaki buz parçaları günde 1-3 m hızla ilerler ve birbiri üstüne yığılır. Bu tür yüzen yığınlardan biri olan Ross Buzlası 540.000 km'yi bulan alanıyla neredeyse Fransa büyüklüğündedir. Gelgit olayının buzladan kopardığı büyük parçalar yüzerek çevreye dağılır. Bu tür buzdağları arasında 20.000 km2 büyüklüğe ulaşanlar olur.


Kutuplar

Güney Kutbu'nda yeryüzünün en soğuk ve en fırtınalı iklimi egemendir. Ortalama sıcaklık yaz aylarında -20° C'dir ve bu Dünyanın Üstünde Ve Altında Bulunan Buzul Bölgelerin Adı Nedir? güneyden fırtınalar estiğinde -70° C'ye kadar düşebilir. Coğrafi Güney Kutbu noktasında bulunan ABD gözlem istasyonunda yapılmış ölçümlerde sıcaklığın yıllık ortalamasının -50° C olduğu Dünyanın Üstünde Ve Altında Bulunan Buzul Bölgelerin Adı Nedir? en sıcak ayda ancak -29° C'ye yükseldiği belirlenmiştir. Yani yeryüzünün bu en büyük buzdolabının sıcaklığı Kuzey Kutbu'ndan ortalama 22 derece daha düşüktür.

Bu durum doğal olarak yaşam koşullarını etkilemektedir. Kuzey Kutbu'nda 400'e yakın çiçek açan bitki türü sayılabilirken Dünyanın Üstünde Ve Altında Bulunan Buzul Bölgelerin Adı Nedir? Güney Kutbu'nda bir tane bile olmaması bunun bir belirtisidir. Buna karşılık kıtanın kıyılarında ve açık denizlerinde çok sayıda hayvan yaşar. Penguenler Dünyanın Üstünde Ve Altında Bulunan Buzul Bölgelerin Adı Nedir? martılar Dünyanın Üstünde Ve Altında Bulunan Buzul Bölgelerin Adı Nedir? foklar ve balinalar soğuk Dünyanın Üstünde Ve Altında Bulunan Buzul Bölgelerin Adı Nedir? ama besin maddesi açısından zengin Güney Kutbu denizlerindeki planktonları ve balıkları yiyerek yaşamlarını sürdürürler.

Göçebe Avcılar ve Toplayıcılar
Kutuplar

Kuzey Kutup Bölgesi Yerlileri Dünyanın Üstünde Ve Altında Bulunan Buzul Bölgelerin Adı Nedir? Amerika'da Eskimolar ve Aleutlar Dünyanın Üstünde Ve Altında Bulunan Buzul Bölgelerin Adı Nedir? Avrupa ve Asya'da Laponlar ve Doğu Yaklar'dır. Bunlar avcı ve toplayıcı olarak Taş Çağı'ndakine benzeyen göçebe bir yaşam sürerler. Buradaki yaşama koşullarına en iyi uyum sağlamış olan Eskimolar Dünyanın Üstünde Ve Altında Bulunan Buzul Bölgelerin Adı Nedir? aynı zamanda en kuzeye kadar yayılmış olan halktır. Bunlar kayak adı verilen küçük kayıklarıyla en çok fok avlayıp etini yiyecek Dünyanın Üstünde Ve Altında Bulunan Buzul Bölgelerin Adı Nedir? derisini ve kürkünü giysi Dünyanın Üstünde Ve Altında Bulunan Buzul Bölgelerin Adı Nedir? yağını ısı ve ışık kaynağı olarak kullanırlar. Vitamin gereksinimini Dünyanın Üstünde Ve Altında Bulunan Buzul Bölgelerin Adı Nedir? eti pişirmeden yiyerek karşılarlar. (Amerika Yerlileri'ni dilinde Eskimo Dünyanın Üstünde Ve Altında Bulunan Buzul Bölgelerin Adı Nedir? çiğ et yiyen demektir) Uygar ülkelerin kutup bölgelerine el atmaları Dünyanın Üstünde Ve Altında Bulunan Buzul Bölgelerin Adı Nedir? özellikle Spitzbergen'deki uranyum Dünyanın Üstünde Ve Altında Bulunan Buzul Bölgelerin Adı Nedir? titanyum ve kömür Dünyanın Üstünde Ve Altında Bulunan Buzul Bölgelerin Adı Nedir? Alaska'daki petrol ve doğal gaz kaynaklarını işletmek istemeleri Dünyanın Üstünde Ve Altında Bulunan Buzul Bölgelerin Adı Nedir? doğaya bağlı olarak yaşayan Eskimolar'ın yaşam olanaklarını sınırlamıştır. ABD ve Rusya da Kuzey Kutbu'nu işgal etmiş Dünyanın Üstünde Ve Altında Bulunan Buzul Bölgelerin Adı Nedir? yoğun bir sivil ve askeri üsler ağı ile kaplamışlardır. Amerikan atom denizaltısı “Nautilus” ilk kez 1958'de Kuzey Kutbu'nu örten 2-15 m kalınlığındaki buz katmanının altından geçerek bir uçtan ötekine 3.000 km yol almıştır. Kutupların paylaşılmasında her ülkeye Dünyanın Üstünde Ve Altında Bulunan Buzul Bölgelerin Adı Nedir? kendi sınırlarının en dış iki noktasından Kuzey Kutup noktasına çizilen iki doğru arasında kalan parçasının verilmesi ilkesi uygulanır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Dünyanın Üstünde Ve Altında Bulunan Buzul Bölgelerin Adı Nedir?

Dünyanın Üstünde Ve Altında Bulunan Buzul Bölgelerin Adı Nedir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: buzul isimleri, buzul dönemlerinin isimleri, dunyada buzul bolgeleri, buzullara verilen diger isim nedir, dunya buzullari isimleri, bölgelerimizin adı nedir, grönland daki buzulların isimleri, buzulların isimleri, buzulların ismi, buzul dönemleri ve isimleri, pleyistosen nedir, dünyadaki buzullari isimleri, buzullarda açan çiçek isimleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Türkiye'deki Bölgelerin Yüzölçümleri Я Coğrafya 0 17-01-2013 09:27
Işığın altında Deyimin Anlamı Nedir? elif Türkçe ve Edebiyat 0 19-01-2012 11:00
Yeryüzünde En Çok Bulunan Element nedir elif Kimya 0 15-12-2011 05:25
Serseri buzul tehlikesi Mahperver Haberler 0 28-02-2010 01:25
Buzul Dağ (İceberg) Resimleri Bkmlyz Doğa, Manzara Resimleri 1 07-11-2009 11:55

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:52 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats