bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 25-02-2013, 12:19   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart İsraf Nedir? Peygamberimizin Ailesinin Bu Konudaki Tutumu Nasıldı?

İsraf Nedir? Peygamberimizin Ailesinin Bu Konudaki Tutumu Nasıldı?İslâm peygamberi Hz. Muhammed (asv) İsraf Nedir? Peygamberimizin Ailesinin Bu Konudaki Tutumu Nasıldı? Müslümanlar için bir örnektir. Bununla ilgili Kur'an-ı Kerim’de Yüce Allah şöyle buyuruyor:
“Andolsun İsraf Nedir? Peygamberimizin Ailesinin Bu Konudaki Tutumu Nasıldı? sizin için İsraf Nedir? Peygamberimizin Ailesinin Bu Konudaki Tutumu Nasıldı? Allah’ı ve ahiret gününü umanlar ve Allah’ı çokça zikredenler için Allah’ın Resûlü’nde güzel bir örnek vardır.”1
Peygamberimiz (asm)'in ailesinde israf yapmamaya özen gösterilirdi. Çünkü israf gereksiz yere harcamak İsraf Nedir? Peygamberimizin Ailesinin Bu Konudaki Tutumu Nasıldı? saçıp savurmaktır; bu nedenle Allah tarafından yasaklanmıştır. Allah’ın verdiği nimetlerden ihtiyacı kadar faydalanmak gerekir. Peygamberimize (asm) göre İsraf Nedir? Peygamberimizin Ailesinin Bu Konudaki Tutumu Nasıldı? hangi konu olursa olsun İsraf Nedir? Peygamberimizin Ailesinin Bu Konudaki Tutumu Nasıldı? sınırı aşmak İsraf Nedir? Peygamberimizin Ailesinin Bu Konudaki Tutumu Nasıldı? ölçüsüz hareket etmek israftır. Yüce Allah da “Yiyiniz İsraf Nedir? Peygamberimizin Ailesinin Bu Konudaki Tutumu Nasıldı? içiniz İsraf Nedir? Peygamberimizin Ailesinin Bu Konudaki Tutumu Nasıldı? israf etmeyiniz...” buyurarak israfı yasaklamıştır.
Peygamberimiz (asm) çok sade bir hayat sürdürmüştür. O gençliğinde ve Hz. Hatice (r.anha) ile evlendikten sonra İsraf Nedir? Peygamberimizin Ailesinin Bu Konudaki Tutumu Nasıldı? ticaret yapmış ve varlıklı bir aile hâline gelmiştir. Buna rağmen o hiçbir zaman sade yaşantısını terk etmemiştir. Onun kıyafetleri İsraf Nedir? Peygamberimizin Ailesinin Bu Konudaki Tutumu Nasıldı? sade ve gösterişten uzaktı. Ev eşyaları konusunda da israftan sakınırdı. Onun evine İsraf Nedir? Peygamberimizin Ailesinin Bu Konudaki Tutumu Nasıldı? ihtiyaç olmayacak eşyalar satın alınmaz İsraf Nedir? Peygamberimizin Ailesinin Bu Konudaki Tutumu Nasıldı? ihtiyaç olan eşyalar kullanılırdı. Yiyecekler konusunda da israftan sakınılırdı. Evdeki ekmek artıkları atılmaz İsraf Nedir? Peygamberimizin Ailesinin Bu Konudaki Tutumu Nasıldı? mutlaka değerlendirilirdi. Yemekler israf edilmez İsraf Nedir? Peygamberimizin Ailesinin Bu Konudaki Tutumu Nasıldı? sofrada fazla çeşit bulundurulmazdı. Kızı Fatma (r.anha)'nın düğünü çok sade olmuş İsraf Nedir? Peygamberimizin Ailesinin Bu Konudaki Tutumu Nasıldı? lüks ve israftan kaçınılmıştır.
Bir gün Peygamberimiz (asm) İsraf Nedir? Peygamberimizin Ailesinin Bu Konudaki Tutumu Nasıldı? sahabîlerden birinin abdest alırken suyu israf ettiğini görür. “Bu israf nedir?” diye sorar. Bunun üzerine sahabî İsraf Nedir? Peygamberimizin Ailesinin Bu Konudaki Tutumu Nasıldı? “Abdestte israf olur mu?” diye karşılık verir. Peygamberimiz (asm): “Evet İsraf Nedir? Peygamberimizin Ailesinin Bu Konudaki Tutumu Nasıldı? akan bir nehrin kenarında bile olsan İsraf Nedir? Peygamberimizin Ailesinin Bu Konudaki Tutumu Nasıldı? normal bir miktarın üzerinde su kullanman israf olur.” buyurur.
Hz. Peygamber (asm) İsraf Nedir? Peygamberimizin Ailesinin Bu Konudaki Tutumu Nasıldı?“Kibirsiz ve israf etmeden yiyiniz İsraf Nedir? Peygamberimizin Ailesinin Bu Konudaki Tutumu Nasıldı? içiniz İsraf Nedir? Peygamberimizin Ailesinin Bu Konudaki Tutumu Nasıldı? giyiniz ve sadaka veriniz.”2 sözü ile israfın yasaklığını ifade buyurmuştur. Dikkat çekici bulduğumuz şu olay İslâm’ın israf konusunda ne denli titiz olduğu hususunda bize yeterli fikir vermektedir:
Bir defasında Hz. Peygamber (asm) Sa’d’e uğradı. Sa’d bu esnada abdest alıyordu. Resûlullah (asm) İsraf Nedir? Peygamberimizin Ailesinin Bu Konudaki Tutumu Nasıldı? (onun suyu aşırı kullandığını görünce); "Bu israf nedir?" diye sordu. Sa’d de İsraf Nedir? Peygamberimizin Ailesinin Bu Konudaki Tutumu Nasıldı? "Abdestte de israf olur mu?" dediğinde Hz. Peygamber (asm) de “Evet İsraf Nedir? Peygamberimizin Ailesinin Bu Konudaki Tutumu Nasıldı? hatta akmakta olan bir nehirde abdest alsan bile...” şeklinde cevap verdi.3
Varlığımız ve iş yapma gücümüzün devamı için gerekli gıdaları almak İsraf Nedir? Peygamberimizin Ailesinin Bu Konudaki Tutumu Nasıldı? insanî olduğu kadar dinî bir görevdir. İnsan bu görevi yerine getirirken yeteri kadar gıdayı almak mecburiyetindedir. Yüce Dinimiz İsraf Nedir? Peygamberimizin Ailesinin Bu Konudaki Tutumu Nasıldı? ihtiyacımız olan gıdayı azaltıp iş gücümüzü kaybetmeyi tasvip etmediği gibi İsraf Nedir? Peygamberimizin Ailesinin Bu Konudaki Tutumu Nasıldı? gereğinden fazla yiyip içmeyi de yasaklamıştır. (A’râf İsraf Nedir? Peygamberimizin Ailesinin Bu Konudaki Tutumu Nasıldı? 7/31).
İnsan karnını tıka basa İsraf Nedir? Peygamberimizin Ailesinin Bu Konudaki Tutumu Nasıldı? ölçüsüzce doldurmayacak İsraf Nedir? Peygamberimizin Ailesinin Bu Konudaki Tutumu Nasıldı? ama güç ve takatten düşecek derecede de aç durmayacaktır. Hz. Peygamber (asm) İsraf Nedir? Peygamberimizin Ailesinin Bu Konudaki Tutumu Nasıldı?
“Ademoğlu İsraf Nedir? Peygamberimizin Ailesinin Bu Konudaki Tutumu Nasıldı? karnından daha şerli bir kap doldurmamıştır. İnsana belini doğrultacak birkaç lokma yeter. Yemek yediği zaman İsraf Nedir? Peygamberimizin Ailesinin Bu Konudaki Tutumu Nasıldı? midesinin üçte birini yemeğe İsraf Nedir? Peygamberimizin Ailesinin Bu Konudaki Tutumu Nasıldı? üçte birini içmeğe İsraf Nedir? Peygamberimizin Ailesinin Bu Konudaki Tutumu Nasıldı? üçte birini de nefes almaya ayırsın.”4
sözüyle haddinden fazla yemenin insanı sürükleyeceği zarara dikkat çekmektedir.
Giyim-Kuşamda İsraf
Kişilerin giyim-kuşamları malî imkanlarıyla da ilintilidir. Hz. Peygamber (asm) varlıklı kimsenin İsraf Nedir? Peygamberimizin Ailesinin Bu Konudaki Tutumu Nasıldı? gurur ve gösterişten uzak kalmak koşuluyla İsraf Nedir? Peygamberimizin Ailesinin Bu Konudaki Tutumu Nasıldı? kendisine verilen nimetlerin belirtisini üzerinde hissettirmesinin Allah’ın hoşuna gideceğine işaret etmiştir. Ayrıca huzuruna pejmürde kıyafetle gelen varlıklı birini İsraf Nedir? Peygamberimizin Ailesinin Bu Konudaki Tutumu Nasıldı? “Allah İsraf Nedir? Peygamberimizin Ailesinin Bu Konudaki Tutumu Nasıldı? kulunun üzerinde nimetin görülmesinden hoşnutluk duyar.”5 buyurmak suretiyle uyarmıştır.
Varlığı yerinde olan kişinin temiz ve güzel giyinmesi İsraf Nedir? Peygamberimizin Ailesinin Bu Konudaki Tutumu Nasıldı? sahip olduğu nimetin kadrini yerine getirmesidir. Fakat güzel giyineceğim derken lüks ve gösteriş yönünden israfa kaçmamalı İsraf Nedir? Peygamberimizin Ailesinin Bu Konudaki Tutumu Nasıldı? henüz giyilebilecek elbiseleri İsraf Nedir? Peygamberimizin Ailesinin Bu Konudaki Tutumu Nasıldı? modası geçti düşüncesiyle zayi etmemelidir.
Zamanın israfı
İnsan için en değerli mefhumlardan birisi de zamandır. Çünkü her şey zaman içinde varolmakta İsraf Nedir? Peygamberimizin Ailesinin Bu Konudaki Tutumu Nasıldı? gelişmekte ve yine zaman içinde yok olmaktadır. İnsan hayatında önemli bir yere sahip olan ilim İsraf Nedir? Peygamberimizin Ailesinin Bu Konudaki Tutumu Nasıldı? servet ve diğer bir çok değer İsraf Nedir? Peygamberimizin Ailesinin Bu Konudaki Tutumu Nasıldı? zaman içinde elde edilebilmektedir. Zamanı İsraf Nedir? Peygamberimizin Ailesinin Bu Konudaki Tutumu Nasıldı? gerektiği şekilde değerlendirebilenler hem dünyada hem de âhirette huzuru yakalayacaklardır.
Kur’an-ı Kerim’de İsraf Nedir? Peygamberimizin Ailesinin Bu Konudaki Tutumu Nasıldı? “Asra yemin ederim ki insan ziyan içindedir...” (Asr İsraf Nedir? Peygamberimizin Ailesinin Bu Konudaki Tutumu Nasıldı? 103/1-2) buyurularak zamanın öneminin bir sûre ile vurgulanması gerçekten anlamlıdır. Bu âyet İsraf Nedir? Peygamberimizin Ailesinin Bu Konudaki Tutumu Nasıldı? zamanın önemine işaret etmektedir. Sevgili Peygamberimiz (asm) de; “İki nimet vardır ki insanların çoğu bunların değerinden habersizdirler. Bunlar sağlık ve boş zamandır.”6 buyurmak suretiyle İsraf Nedir? Peygamberimizin Ailesinin Bu Konudaki Tutumu Nasıldı? zamanın ve sağlığın önemine dikkat çekmiştir.
Bir insanın Allah’ın verdiği ömür nimetini pervasız ve sorumsuzca tüketmesinden daha üzücü ne olabilir? Hz. Peygamber (asm);
“Hiçbir kul İsraf Nedir? Peygamberimizin Ailesinin Bu Konudaki Tutumu Nasıldı? kıyamet gününde İsraf Nedir? Peygamberimizin Ailesinin Bu Konudaki Tutumu Nasıldı? ömrünü nerede tükettiğinden İsraf Nedir? Peygamberimizin Ailesinin Bu Konudaki Tutumu Nasıldı? ilmiyle ne gibi işler yaptığından İsraf Nedir? Peygamberimizin Ailesinin Bu Konudaki Tutumu Nasıldı? malını nereden kazanıp nerede harcadığından İsraf Nedir? Peygamberimizin Ailesinin Bu Konudaki Tutumu Nasıldı? vücudunu nerede yıprattığından ve bildiklerini yaşayıp yaşamadığından sorguya çekilmedikçe İsraf Nedir? Peygamberimizin Ailesinin Bu Konudaki Tutumu Nasıldı? bulunduğu yerden kıpırdayamaz.”7
sözüyle İsraf Nedir? Peygamberimizin Ailesinin Bu Konudaki Tutumu Nasıldı? insanın sorguya çekileceği değerlerin başlıcalarına işaret etmiştir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


İsraf Nedir? Peygamberimizin Ailesinin Bu Konudaki Tutumu Nasıldı?

İsraf Nedir? Peygamberimizin Ailesinin Bu Konudaki Tutumu Nasıldı? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: israf nedir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
İkinci Dünya Savaşında Türkiye’nin Tutumu Nasıldı elif Tarih 1 20-02-2013 08:55
Peygamberimizin anneanne ve babaannesinin isimleri nedir? Я Soru Cevap 2 15-02-2012 11:42
İkinci Dünya Savaşında Türkiye’nin Tutumu Nasıldı? elif Tarih 0 04-02-2011 05:12
2.Dünya Savaşında Türkiye’nin Tutumu Nedir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 09-12-2010 02:21

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:27 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats