bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 25-02-2013, 12:41   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Doğa Olayları Maddeleri Nasıl Etkiler? -Doğa Olayları

Doğa Olayları Maddeleri Nasıl Etkiler? -Doğa Olayları


Yer yüzünün şekli milyonlarca yıldan beri çeşitli doğa olayları nedeniyle sürekli
değişmektedir. Dış etkiler dediğimiz yağmurlar Doğa Olayları Maddeleri Nasıl Etkiler? -Doğa Olayları rüzgarlar Doğa Olayları Maddeleri Nasıl Etkiler? -Doğa Olayları akar sular ve buzlanma gibi doğa olayları yer kabuğunu parçalamış Doğa Olayları Maddeleri Nasıl Etkiler? -Doğa Olayları aşındırmış Doğa Olayları Maddeleri Nasıl Etkiler? -Doğa Olayları değişmesine neden olmuştur.

AKAR SULARIN ETKİSİ

Yer yüzünün değişmesine etki eden kuvvetlerin en önemlisi akar sulardır. Akar sular yağmur yada eriyen kar sularının yerine eğimine uygun olarak akmasıyla oluşurlar. Akar sular yer çekimine uygun olarak akarken geçtikleri yerlerdeki kayaları aşındırır ve parçalar. Kayalarda koparılan bu parçalar ve kumlar denizlere doğru sürüklenirken çarptıkları kayaçları aşındırırlar. Sel suları yamaçlardan hızla akarken verimli toprakları aşındırır Doğa Olayları Maddeleri Nasıl Etkiler? -Doğa Olayları sürükler.
Toprağın verimli bölümünü yok eder. Bu olaya erozyon denir. Akar sular bazı bölgelerde yumuşak kayalar aşındırarak peri bacaları denilen oluşuma neden olurlar. Yurdumuzdaki Kapadokya bölgesinde bu tür oluşmalar vardır.

RÜZGARIN ETKİSİ


Rüzgarda yeryüzünün değişmesine neden olan etkenlerdir. Şiddetli rüzgarların savurduğu kum Doğa Olayları Maddeleri Nasıl Etkiler? -Doğa Olayları toprak gibi maddelerin doğal yapı üzerinde aşındırma etkisi vardır. Yeryüzündeki birçok değişim bu şekilde oluşmuştur. Ayrıca rüzgar torağın verimli bölümünü aşındırarak erezyona neden olur.
Rüzgar yerkabuğundaki değişmelere neden olduğu gibi tarihi yapıların da aşınmasında önemli bir rol oynar. Yeryüzündeki birçok yapı bu nedenle yok olmuştur.

BUZLANMA ETKİSİ


Kayaçlar doğal etkiler sonucu çatlarlar. Soğuk mevsimlerde bu çatlakların arasına giren yağmur suları donar. Donan sular gençleştikleri için kayaların parçalanmasına neden olurlar. Bu durum süreklilik gösterdiği için kayaçlar zaman içinde parçalanıp Doğa Olayları Maddeleri Nasıl Etkiler? -Doğa Olayları ufalanırlar. Buzlanmanın etkisi soğuk iklime sahip yerlerde daha çok görülür.
Ayrıca kayaçların arasına giren ve orada büyüyüp gelişen bitki kökleri de parçalanmalarına neden olurlar.

SICAKLIK DEĞİŞİMLERİ

Gece ve gündüz arasındaki farklı maddeler üzerinde etkili olur. Gündüz ısınarak gelişen Doğa Olayları Maddeleri Nasıl Etkiler? -Doğa Olayları gece soğuyarak büzülen kayalar zaman içinde parçalanır Doğa Olayları Maddeleri Nasıl Etkiler? -Doğa Olayları ufalanırlar.

BİLELİM
Yeryüzünü değiştiren dış etmenlerden başka depremler Doğa Olayları Maddeleri Nasıl Etkiler? -Doğa Olayları volkanik gibi iç etmenlerde vardır.


Maddelere ısı verdiğimiz zaman sıcaklığı artar. Buna karşılık ısı kaybeden maddelerin sıcaklığı düşer Doğa Olayları Maddeleri Nasıl Etkiler? -Doğa Olayları soğur.
Isı ve sıcaklık farklı kavramlardır. Isı bir enerji türüdür. Sıcaklık termometreyle ölçülen bir değerdir. Isı ise kalorimetre kabıyla ölçülür. Isı Doğa Olayları Maddeleri Nasıl Etkiler? -Doğa Olayları maddeleri çeşitli yönlerden etkiler. Isınan maddeler genleşir. Soğuyan maddeler büzülür. Yani ısı maddelerin hacmini değiştirir.

SICAKLIĞIN ÖLÇÜLMESİ

Bir maddenin sıcaklığını elimizle dokunarak anlayabiliriz ama ölçemeyiz. Bir maddenin sıcak Doğa Olayları Maddeleri Nasıl Etkiler? -Doğa Olayları soğuk yada ılık oluşu duruma ve kişiye göre değişebilir. Bunu şöyle anlayabiliriz. Birinde soğuk Doğa Olayları Maddeleri Nasıl Etkiler? -Doğa Olayları birinde sıcak Doğa Olayları Maddeleri Nasıl Etkiler? -Doğa Olayları birinde ılık su olan üç kap alalım elimizin birini sıcak diğerini soğuk su olan kapta tutalım. Sonra her iki elimizi de ılık suya daldıralım. Ilık su sıcak sudan elimize soğuk Doğa Olayları Maddeleri Nasıl Etkiler? -Doğa Olayları soğuk sudan çıkan elimize sıcak gelecektir.
Sıcaklık termometre ile ölçülür. Termometreler Doğa Olayları Maddeleri Nasıl Etkiler? -Doğa Olayları ısınan maddelerin genleşmesi soğuyan maddelerin büzüşmesi ilkesine göre çalışırlar. Alkollü Doğa Olayları Maddeleri Nasıl Etkiler? -Doğa Olayları civalı Doğa Olayları Maddeleri Nasıl Etkiler? -Doğa Olayları dijital ve metal termometreler vardır. Sıvı termometrelerin içinde bulunan sıvı Doğa Olayları Maddeleri Nasıl Etkiler? -Doğa Olayları sıcaklık yükseldikçe sıcaklık genleşir ve ince boruda yükselir. Soğuduğu zaman ise bunun tam tersi gerçekleşir ve sıvı ince borudan aşağı doğru iner. Termometrenin üzerinde bulunan çizgilerden ve sayılardan yaralanarak sıcaklıkları anlayabiliriz.
Termometreler çeşitli şekillerde derecelendirilirler. Yurdumuzda ve birçok ülkelerde celsius ( selsiyus ) derecesi kullanılır. Celsius derecesi ‘C sembolü ile gösterilir.
Termometrede görülen 25’C “ yirmi beş derece selsiyus “ olarak ifade edilir.
Sıvılı termometrelerin oda termometresi hasta termometresi Doğa Olayları Maddeleri Nasıl Etkiler? -Doğa Olayları laboratuar termometresi gibi çeşitleri vardır. Bu termometre sıvı olarak alkol yada civa kullanılır.
Metal termometreler sıvı termometrelerin kullanılamadığı yüksek sıcaklıktaki yerlerde kullanılır.

BİLELİM

Termometrelerin suyun donma ve kaynama noktalarına göre derecelendirilirler. Üç çeşit derecelendirme vardır.
Celcius : celcius derecelendirilmesinde suyun kaynama noktası 100’C Doğa Olayları Maddeleri Nasıl Etkiler? -Doğa Olayları donma noktası 0’C dir.
Fhrenheit ( Fahrenhayt ) : bu derecelendirmede suyun kaynama sıcaklığı 212 Fanrenheit Doğa Olayları Maddeleri Nasıl Etkiler? -Doğa Olayları donma noktası 32 Fanrenheit kabul edilir.
Reaumur ( Reomür ) : Reomür derecelendirilmesinde suyun donma noktası 0’Reomür Doğa Olayları Maddeleri Nasıl Etkiler? -Doğa Olayları kaynama noktası ise 80’Reomür olarak kabul edilir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 30-01-2015, 09:05   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Çok güzel.....


 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Doğa Olayları Maddeleri Nasıl Etkiler? -Doğa Olayları

Doğa Olayları Maddeleri Nasıl Etkiler? -Doğa Olayları konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: 2 doğa olayları maddeyi nasıl etkiler, yağmur maddeleri nasıl etkiler bakimliyizcom,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Türkçedeki Ses Olayları Nelerdir?-Ses Olayları Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 6 17-12-2015 07:36
asitler ve bazlar maddeleri nasıl etkiler ? Kayıtsız Üye Soru Cevap 2 12-02-2013 05:44
doğa olayları maddeyi nasıl etkiler ? Я Soru Cevap 0 21-12-2011 09:13
İlginç Doğa Olayları nimlahza Genel Kültür Paylaşımlarınız 2 05-11-2009 12:07
Doğa Biyografi-Doğa Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 07-07-2008 02:52

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:54 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats