bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 25-02-2013, 12:42   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür?

Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür?Güneş enerjisi potansiyeli

En büyük enerji kaynağı olarak güneş Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? dünya yüzeyine her yıl yaklaşık 3 Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür?9 · 1024 J enerji miktarı gönderir. Bu miktar 1 Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür?08 · 1018 kW/saat'e eşittir. Bu enerji miktarı Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? bugün dünyanın sanayide ihtiyaç duyduğu enerjinin yaklaşık 10.000 katıdır.
Güneşin verdiği enerji Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? gün içinde güneşli saatlere Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? güneş ışığının bölgesel olarak düştüğü açıya Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? günün saatine Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? mevsime ve enleme göre belirlenir. Buna göre değişen enerji miktarı Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? Orta Avrupa'da yaklaşık olarak metrekarede 1.000 kWatt/yıl ve Sahra çölünde yaklaşık olarak metrekarede 2.350 kWatt/yıl kadardır. Sahra çölünün yalnızca % 1'lik bir alanı Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? tüm dünyanın enerji ihtiyacını karşılayabilme potansiyeline sahiptir. Avrupa'nın yenilenebilir enerji kaynağı olarak ihtiyacı olan güneş enerjisinin Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? Kuzey Afrika'dan elde edilebileceği hesabının yapıldığı bazı senaryolar vardır. Bu senaryolara göre Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? Kuzey Afrika'dan yapılacak enerji transferi yüksek gerilim hatlarıyla yapılabilir. Uydularla yapılan araştırmalara göre Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? Kuzey Afrika'nın ve ortadoğunun çöl bölgelerinin % 0 Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür?3'den daha azını kapsayan - binde üçlük - bir alandan elde edilecek enerji hem bu ülkelerin enerji ve su ihtiyacını Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? hem de tüm Avrupa ülkelerinin enerji ihtiyacını karşılayabilecektir. [8] Enerjinin aktarımıyla ilgili başka bir düşünce Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? güneş enerjisini bir uyduya yönlendirerek toplamak ve yeniden Dünya'ya göndermek şeklindedir. Çeşitli bilim insanlarından Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? politikacılardan ve uzmanlardan oluşan ve yenilenebilir enerji kaynakları ve bunların kurulumu çalışmalarıyla ilgilenerek Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? uluslararası çalışma yürüten bir kurum Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? Die Trans-Mediterranean Renewable Energy Cooperation'dır. Benzer bir çalışma ABD'de Grand Solar Plan adıyla yürütülmektedir. [9]

Türkiye'nin güneş enerjisi potansiyeli

Türkiye'nin toplam yıllık ortalama güneşlenme süresi metrekarede 2.640 saat. Ortalama toplam ışınım şiddeti metrekarede 1.311 kWh/yıl'dır. Bu miktar Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? 779.452 km2'lik yüzölçümüyle tüm Türkiye için 1.021.861.572.000.000 kWh/yıl kadardır. Bu sayı Türkiye'de kişi başına düşen güneş enerjisi miktarının yaklaşık olarak 14.000.000 kWh olduğunu gösterir. Bu sayı Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? Türkiye'de kişi başına yıllık tüketim miktarı olan 2.700 kWh'lık elektrik enerjisinin 5.000 katından fazladır.

2007 yılında Türkiye'de kişi başına düşen yıllık elektrik tüketimi 2.700 kWh.
Türkiye'de kişi başına düşen yıllık güneş enerjisi miktarı 14.000.000 kWh.
2007 yılında Türkiye'de bir kişinin yıllık tükettiği elektrik miktarı Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? yaklaşık 2 m2'lik bir alanın yıllık güneş enerjisi potansiyeline eşittir. (2.700 : 1.311 = 2.06 m2)
Türkiye'nin 2007 yılındaki elektrik tüketimi 190 milyar kWh'dir. Gelişmiş ülkelerde 8.900 kWh kadar olan elektrik tüketimi Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? Türkiye'de kişi başına yıllık olarak 2.700 kWh'dir. Türkiye'de tüketilen toplam 190 milyar kWh'lik elektrik miktarına karşın Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? güneş enerjisi potansiyeli bunun 5.000 katı olarak 1.021.861 milyar kWh'dir.

2007 yılında Türkiye'de elektrik tüketimi 190 milyar kWh.
Türkiye'nin bir yıldaki güneş enerjisi potansiyeli yaklaşık 1.021.861 milyar kWh.
Türkiye'nin yaklaşık 144 km2'lik bir alandaki potansiyel güneş enerjisi miktarı Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? Türkiye'nin yıllık 190 milyar kWh'lik elektrik tüketimine eşittir. Bu alanın büyüklüğü 12 km x 12 km olarak Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? Türkiye'nin yüzölçümünün 5000'de 1'inden daha azdır. Kişi başına bu alan Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? 2007 yılında kişi başına düşen elektrik tüketimi miktarı için 2 m2'den biraz fazla bir alanı kapsar.
İspanya'nın büyük bir proje olarak yürüttüğü güneş enerjisini toplayan bir sistemin esası Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? ortadan dikine kesilmiş silindir benzeri parabol yapıdaki toplayıcılardır. Bu toplayıcıların odak noktasında bulunan bir borunun içinde su yerine yağ bulunur. [10] Dikine kesilmiş silindir benzeri parabol şeklindeki toplayıcılardan gelen güneş ışığı Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? bunun odak noktasından geçen borulardaki yağı ısıtır ve bu ısı elektrik enerjisine dönüştürülür. Diğerlerine göre bu sistem Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? esas olarak çok karmaşık ve pahalı değildir ve Türkiye'de de uygulanması çok kolaydır. Örneğin kentlerde evlerin çatıları bu düzenekle donatılabilir ve kırlık alanlarda arazilerin sulanması bu şekilde küçük ölçekteki düzeneklerle mümkündür. Bedava olan güneş enerjisi Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? üretilen çeşitli ürünlerin fiyatını düşürerek fayda sağlamasının yanında Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? daha da önemli bir etken olarak doğanın korunmasında ideal bir enerji kaynağıdır. Sanıldığının aksine güneş enerjisinden yararlanmak için Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? ne çok ileri teknolojiler gerekmekte Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? ne de çok büyük alanlara gereksinim duyulmaktadır. Yukarıdaki hesaplamaların gösterdiği gibi Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? 2 m2'lik bir alan Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? 2007 yılında Türkiye'de kişi başına tüketilen elektrik enerjisi miktarına eşit düzeyde bir güneş enerjisi potansiyeline sahiptir.
Güneş enerjisinin elektriğe dönüştürülmesinde Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? %30'luk verim ile stirling motoru kullanımı en yüksek verimli bir sistem olarak kabul edilir. Buna göre güneş enerjisinin yaklaşık üçte biri elektrik enerjisine dönüştürülebildiğinden Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? belirli bir alanın üç katı büyüklüğünün Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? o alanın tam güneş enerjisi potansiyeline denk olduğu söylenebilir. Bu hesapla 2007 yılı kişi başına elektrik tüketimi için gerekli alanın yaklaşık üç katının gerekli olduğu ortaya çıkar.

Yüzde 30'luk verimle yaklaşık 6 m2'den biraz fazla bir alan Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? güneş enerjisinin 2 m2'lik enerji potansiyeline denktir. (2 m2 x 3 = 6 m2) Yaklaşık 6 m2'lik bir alan Türkiye'de 2007 yılında bir kişinin kullandığı elektrik tüketimine eşit bir elektrik üretimini verebilir.
Petrol gibi fosil yakıtları yerine de elektrik enerjisi kullanılmak istendiği varsayıldığında daha büyük bir alan gereklidir. Yine de Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? örneğin 25 m2'lik bir alanın bir kişiye Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? gelişmiş ülkeler seviyesinde bir enerji tüketimi olanağı sağlayabileceği görülebilir. Dört kişilik bir ailenin 100 m2'lik bir evde yaşadığı varsayılırsa Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? bu evin 100 m2'lik düz çatı alanının Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? böyle bir ailenin tüm enerji gereksinimi için yeterli bir alan oluşturduğu hesaplanabilir.
Güneş enerjisini Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? biodizel ve benzeri başka alternatif enerji kaynaklarından sağlamaya çalışmanın Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? başka sorunları ortaya çıkardığı görülür. Bu nedenle Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? güneş enerjisinden yararlanmak için Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? doğaya en uygun yöntemi seçmek de çok önemlidir.

Güneş enerjisi teknolojileri

Güneş ışınlarından yararlanmak için pek çok teknoloji geliştirilmiştir. Bu teknolojilerin bir kısmı güneş enerjisini ışık ya da ısı enerjisi şeklinde direk olarak kullanırken Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? diğer teknolojiler güneş enerjisinden elektrik elde etmek şeklinde kullanılmaktadır. Güneş enerjili sıcak su sistemleri Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? suyu ısıtmak için güneşe ışınlarından yararlanır. Bu sistemler evsel sıcak su ya da bir alanı ısıtmak için kullanılabildiği gibi çoğunlukla bir havuzu ısıtmak için kullanılır. Bu sistemler çoğunlukla bir termal güneş paneli ile bir de depodan oluşur.[11] Güneş enerjili su ısıtıcıları üç grupta toplanır.

Aktif sistemler Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? suyun ya da ısı transfer sıvısının çevirimi için pompa kullanırlar.
Pasif sistemler suyun ya da ısı transfer sıvısının devrini doğal çevirim ile sağlarlar.
Kütle sistemleri su tankının doğrudan güneş ışığı ile ısınmasını amaçlarlar.
Yaygın ısıl güneş enerjisi uygulamaları şunlardır:
- Düzlemsel güneş kollektörleri: Ülkemizde de çok yaygın olarak kullanılan Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? evlerde sıcak su elde etmede kullanılan sistemlerdir.
-Yoğunlaştırıcılı güneş enerjisi santralları: Bunlarda Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? doğrusal Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? çanak şeklinde ya da merkezi bir odağa yönlendirilmiş dev aynalar kullanılarak Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? odak noktasında çok yüksek sıcaklıkta ısı elde edilir. Genellikle elektrik üretiminde kullanılır. Ancak henüz bir yaygınlık kazanamamışlardır.
-Vakum Tüplü Güneş Enerjisi Sistemleri: Vakum tüplü güneş enerjisi kolektörleri: iç içe geçmiş 2 adet silindirik cam tüpün ısı yolu ile birbirine bağlanması ve bu işlem sırasında arasındaki havanın alınması ile üretilir. Dış silindirik tüpün yüzeyine düşen Güneş ışınları aradaki havasız ortamdan geçerek iç kısımdaki silindirik tüpün yüzeyinde absorbe edilmesi ile çalışır. Arada madde olmadığından dolayı sadece ışıma ile ısınan sistem suyu dış hava sıcaklığından bağımsızdır.
-Güneş ocakları: Çanak şeklinde ya da kutu şeklinde güneş ısısını toplayan yapılardır. Gelişmekte olan ülkelerde daha yaygın kullanılır.
-Trombe duvarı: Sandviç şeklinde cam ve hava kanalları ile paketlenmiş bir pasif güneş enerjisi sitemidir. Güneş ışınları gün boyunca Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? duvarın altında ve üstünde yer alan hava geçiş boşluklarını tahrik ederek Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? doğal çevirim ile termal kütleyi ısıtırlar. Gece ise trombe duvarı biriktirdiği enerjiyi ışıma yolu ile yayar. [12]
-Geçişli hava paneli: Aktif güneş enerjili ısıtma ve havalandırma sistemidir. Termal güneş paneli gibi davranan Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? güneşe bakan delikli (perfore) bir duvardan oluşur. Panel Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? binanın havalandırma sistemine ön ısıtma uygular. Ucuz bir yöntemdir. %70’e kadar verime ulaşılabilir.[13]
Araştırmaya konu olmuş Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? ancak yaygınlaşamamış bazı ısıl güneş enerjisi teknolojieri:
-Güneş Havuzları: Havuza atılan tuzların yardımı ile dip tarafta sıcaklık elde edilir. Bunlar daha çok deneysel sistemler olarak kalmışlar Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? bir yaygınlık gösterememişlerdir.
-Güneş Bacaları: Bir binanın zemininde toplanan ısı Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? yüksek ve dar bir bacaya yönlendiğinde Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? bacada kurulu türbini çalıştırır. Bu da Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? deneysel aşamada kalmış güneş enerjisi türlerinden biridir.
-Su Arıtma Sistemleri: Bunlar da bir çeşit havuz sistemidir. Havuzun üstüne eğimli cam kapak yerleştirilir Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? buharlaşan su tuzdan arınarak bu kapakta yoğunlaşır.
-Ürün kurutma sistemleri.

Güneş pilleri


Bu yat üzerindeki güneş pilleri 12 voltluk aküleri Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? 9 Amp’e kadar doğrudan güneş ışığı yardımıyla doldurabilirler.


Güneş pilleri ya da fotovoltaik piller diye anılan cihazlar Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? yarıiletkenlerin fotovoltaik etki özelliğini kullanarak Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? güneş ışığından elektrik enerjisi üretirler. Güneş pilleri Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? kurulan sisteme bağlı olarak birkaç mW'dan birkaç MW'a kadar elektrik üretebilir. Yüksek üretim maliyetleri nedeniyle Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? yakın zamana kadar oldukça az kullanılmıştır. 1950'lerden bu yana uzayda uydularda Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? 1970'li yıllarda Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? elektrik hattından uzak yerlerde Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? yol kenarlarındaki acil telefon cihazları ya da uzaktan algılama gibi uygulamaların enerji gereksiniminin karşılanmasında kullanılmıştır. Son yıllarda Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? evlerde elektrik şebekesi ile birlikte çalışan sistemler de yaygınlaşmıştır.
2005 sonu itibarı ile toplam 5 Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür?300 MW olduğu zannedilen kurulu güneş pili kapasitesinin Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? gelişmiş ülkelerin Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? güneş pillerinin evsel amaçlı kullanımına verdiği teşvikler nedeniyle Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? 2006 yılında da ciddi artış göstermesi beklenmektedir. Gerek kullanımdaki artış Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? gerekse teknolojik gelişmeler nedeniyle güneş pillerinin üretim maliyetinde her yıl azalış görülmektedir. Bir güneş pili panelinin watt başına maliyeti 1990 yılında yaklaşık 7 Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür?5 USD iken Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? 2005 yıllında bu rakam yaklaşık 4 USD seviyesine inmiştir. Gelişmiş ülkelerin sunmuş olduğu teşvikler Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? güneş pillerinin yatırım maliyetinin 5 ile 10 yıl arasında geri dönebilmesini sağlamaktadır. Evsel amaçlı kullanılan güneş pilleri bir inverter aracılığı ile elektrik şebekesine bağlanmakta Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? böylece üretilen elektriğin akülerde depolanmasından tasarruf edilmektedir. 2003 yılı içerisinde tüm dünyada gerçekleşen güneş pili üretiminde %32'lik bir artış gözlenmiştir.[14] Güneş pili kullanımındaki artış o kadar büyüktür ki Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? yarıiletken üretiminin talebi karşılayamaması Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? güneş pili üretiminin artışında bir kısıtnoluoki günese ne olmuştur.[15] Bu sorunun 2006 ve 2007'de de devam edebileceği sanılmaktadır.[16]

Güneş Enerjisinden Elektrik Üretimi
Esnek Güneş Pilleri
Güneş Pili Tuzlu Su
Güneş Paneli (Fotovoltaik Panel Nedir?Mimaride güneş enerjisi

Güneş enerjisinden yararlanan tasarımlar Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? çok az daha ilave enerji kullanmak suretiyle Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? konfor sıcaklığı ve ışık seviyesinin elde edilmesini hedefler. Bunlar pasif güneş enerjisinde olduğu gibi soğuk ortamlarda daha fazla güneş ışığı ile sıcak su elde edilmesi şeklinde ya da aktif güneş enerjisinde olduğu gibi Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? pompa ve fanlar kullanarak Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? sıcak ve soğuk havanın (ya da sıvının) yönlendirilmesi şeklinde de olabilir.
Seralar da bir çeşit güneş mimarisi örneğidir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür?

Güneş Enerjisi Hangi Tür Enerjilere Dönüşür? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: elektrik enerjisi evlerde hangi enerji türlerine dönüşür, ışık enerjisi hangi enerjilere dönüşür, pillerdekı hangı enerjı elektrık enerjısıne donusur, günes enerjisi hangi enerji donüşür, güneş enerjisi ile ilgili potansiyel çalışmalar, güneş enerjısı elektrık enerjısıne donusebılır mı,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Güneş enerjisi ile su nasıl ısıtılır? Я Soru Cevap 40 29-03-2017 08:48
Güneş Enerjisi Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşebilir elif Soru Cevap 1 20-02-2013 11:41
Isı enerjisi harekete nasıl dönüşür? Я Soru Cevap 0 28-02-2012 12:36
Güneş Enerjisi Nedir? elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 12:15
Güneş Enerjisi İle Çalışan Cep Telefonu Я Cep Telefonu Merkezi 0 21-04-2010 01:04

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:14 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats