bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 25-02-2013, 01:43   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Hızlı Hareket Eden Teknolojik Araçların Ön Tarafları Niçin Sivridir?

Hızlı Hareket Eden Teknolojik Araçların Ön Tarafları Niçin Sivridir

Hızlı hareket eden teknolojik araçların ön tarafları niçin sivri olduğunu araştırınız.

Hızlı hareket eden uçak Hızlı Hareket Eden Teknolojik Araçların Ön Tarafları Niçin Sivridir? helikopter Hızlı Hareket Eden Teknolojik Araçların Ön Tarafları Niçin Sivridir? otomobil vb teknolojik araçların ön tarafları hava direncini azaltmak amacıyla sivridir. Hava direncini inceleyen bilim dalı Aerodinamiktir.

Aerodinamik Hızlı Hareket Eden Teknolojik Araçların Ön Tarafları Niçin Sivridir? genel anlamda havanın kuvvetsel etkilerini inceleyen bilim dalıdır. Katı bir cisim etrafında akan hava veya hareketsiz duran hava içinde hareket eden katı cisim söz konusu olduğunda hava Hızlı Hareket Eden Teknolojik Araçların Ön Tarafları Niçin Sivridir? aerodinamik kanunlarına uygun davranır. Havanın göreli hareketinden kaynaklanan kuvvetler taşıma ve sürükleme kuvvetleridir. direnç kuvvetleridir. Hava taşımacılığında bu iki kuvvet önemli yer tutarken kara nakil araçları için belli bir hıza kadar sadece direnç sürükleme kuvveti göz önüne alınır. Ancak çok hızlı araçlarda örneğin Formula 1 yarış arabalarında taşıma kuvveti (aracın yol tutuşuyla ilgili olarak) dikkate alınması gereken değerlere ulaşır. Kuvvetler Hızlı Hareket Eden Teknolojik Araçların Ön Tarafları Niçin Sivridir? hızın karesi ile orantılıdır.

Üretici firmalar Hızlı Hareket Eden Teknolojik Araçların Ön Tarafları Niçin Sivridir? araçlarının insanın ayağını yerden kesmek yanında yüksek sürat Hızlı Hareket Eden Teknolojik Araçların Ön Tarafları Niçin Sivridir? yüksek taşıma kapasitesi Hızlı Hareket Eden Teknolojik Araçların Ön Tarafları Niçin Sivridir? ekonomi gibi üstün performans özelliklerine sahip olması gerektiğini fark ettiklerinden bu yana bir yandan motor tarafından sağlanan gücü artırma Hızlı Hareket Eden Teknolojik Araçların Ön Tarafları Niçin Sivridir? diğer yandan da aracın sistemlerindeki ve bilhassa hava direncinden kaynaklanan kayıpları minimize etme yolları aramışlardır. İlk binek otolarının bir telefon kulübesinden farkı yok iken günümüzdeki otomobil üreticileri araçlarının daha iyi aerodinamik özelliklere sahip olmaları amacıyla köklü form değişikliklerine gitmişlerdir ve bu konudaki Ar-Ge çalışmalarına büyük önem vermektedirler. Özellikle rekabet piyasasında daha geniş yer hedefleyen üreticiler araçlarının ekonomikliğini artırırken Hızlı Hareket Eden Teknolojik Araçların Ön Tarafları Niçin Sivridir? ekonomikliği artırmada en büyük engel olan hava direnç kaybını azaltmak için bu tür araştırmalara gelirlerinin büyük miktarını ayırmaktadırlar.

Hava Direnç Katsayısını Azaltmak İçin Yapılan Çalışmalar [değiştir]Aracın kaportası çevresinde akan havanın mümkün olduğunca kesintisiz ve pürüzsüz bir yüzey etrafında akması sağlanarak direnç katsayısı daha da düşürülebilmiştir. Bu amaca yönelik araçlarda kapı camlarının ve farların kaporta ile bir yüzeyde dizayn edilmesi Hızlı Hareket Eden Teknolojik Araçların Ön Tarafları Niçin Sivridir? ön ve arka camların daha yatık dizayn edilmesi Hızlı Hareket Eden Teknolojik Araçların Ön Tarafları Niçin Sivridir? yan aynaların formunun aerodinamik özellik taşıması Hızlı Hareket Eden Teknolojik Araçların Ön Tarafları Niçin Sivridir? lastik oyuklarının genişletilmiş çamurluklarla örtülmesi Hızlı Hareket Eden Teknolojik Araçların Ön Tarafları Niçin Sivridir? ön ve arka tekerlekler arasına etekler yerleştirilmesi Hızlı Hareket Eden Teknolojik Araçların Ön Tarafları Niçin Sivridir? ön panel altına hava kesiciler ( airdam ) yerleştirilmesi Hızlı Hareket Eden Teknolojik Araçların Ön Tarafları Niçin Sivridir? jant kapaklarının mümkün olduğunca aerodinamik yapıda imal edilmeleri Hızlı Hareket Eden Teknolojik Araçların Ön Tarafları Niçin Sivridir? aracın altındaki düzgünsüzlükleri alt kaplama takviyesi ile kamufle edilmesi gibi önlemlere rastlanmaktadır. Günümüzde yukarıda bahsettiğimiz önlemler sayesinde direnç katsayısı ;

Binek araçlarında 0 Hızlı Hareket Eden Teknolojik Araçların Ön Tarafları Niçin Sivridir?25'e
Otobüslerde 0 Hızlı Hareket Eden Teknolojik Araçların Ön Tarafları Niçin Sivridir?5'e
Motosikletlerde 0 Hızlı Hareket Eden Teknolojik Araçların Ön Tarafları Niçin Sivridir?4'e
Kamyonlarda ise 0 Hızlı Hareket Eden Teknolojik Araçların Ön Tarafları Niçin Sivridir?65'e
dek düşürülebilmiştir.

Hava akımı içinde akım yönüne dik olarak tutulan bir levha için bu değer 1.28 Hızlı Hareket Eden Teknolojik Araçların Ön Tarafları Niçin Sivridir? paraşütte 1.70 Hızlı Hareket Eden Teknolojik Araçların Ön Tarafları Niçin Sivridir? tabanca mermisinde 0.3 Hızlı Hareket Eden Teknolojik Araçların Ön Tarafları Niçin Sivridir? futbol topunda 0.29 Hızlı Hareket Eden Teknolojik Araçların Ön Tarafları Niçin Sivridir? yolcu uçaklarında 0.25 Hızlı Hareket Eden Teknolojik Araçların Ön Tarafları Niçin Sivridir? bomba ve yedek yakıt tankı taşımayan savaş uçaklarında 0.20 civarındadır.

Bu arada laboratuvar çalışmalarında bulunan sonuçların normal trafikte tespit edilenler ile uyuşmaması çoğunlukla rastlanan haldir. Çünkü araca etkiyen yan rüzgar Hızlı Hareket Eden Teknolojik Araçların Ön Tarafları Niçin Sivridir? yük durumu vb. faktörler direnç katsayısına doğrudan tesir ederler.

Açık bir pencere Hızlı Hareket Eden Teknolojik Araçların Ön Tarafları Niçin Sivridir? bagajdaki 20 kg'lık fazla yükün oluşturduğu yere yaklaşma veya kullanılan lastiklerin daha kalın olanlarıyla değiştirilmesi gibi hallerde direnç katsayısı değeri %10-12 artış gösterir. Küçük gibi görünen bu artışın ise yakıt sarfiyatının %5 yükselmesine neden olduğu tespit edilmiştir.

Aracın altındaki düzgünsüzlüklerin alt kaplama ile kamufle edilmesi halinde cw değeri 0.045 düşüş gösterir.Ön ve arka camların eğik dizayn edilmesi Hızlı Hareket Eden Teknolojik Araçların Ön Tarafları Niçin Sivridir? aracın iç kısmını etkileyen güneş ışığı miktarının artmasına neden olur. Bunun doğuracağı yüksek sıcaklık problemine çözüm olarak cam imalatçı firmalar renksiz iki ince cam tabakası arasına altın veya gümüş metalden mikron mertebesinde film sıvayarak güneşin görünür dalga boyundaki ışınlarını geçiren fakat enfraruj ışınlarını yansıtan camlar geliştirmişlerdir. Bunun maliyeti ise normal cam maliyetinin % 50 üzerindedir.

Cw değerini azaltma çalışmalarının sonucu olarak şu söylenebilir : Geliştirilen farklı önlemler sayesinde direnç kaybı oldukça düşürülebilmiştir ve hatta daha da düşürülebilir ancak bu amaç için uygulanacak ilave önlemlerin doğurabileceği maliyet artışı cw değerinin küçültülmesi sonucu ortaya çıkacak avantajı aşacağından bu gibi önlemler şimdilik sadece deneme Hızlı Hareket Eden Teknolojik Araçların Ön Tarafları Niçin Sivridir? geliştirme ve yarış gibi özel amaçlı araçlara uygulanabilmektedir. Binek otolarında cw değeri 0.25 ile 0.6 arasında değişirken bu tür numunelerde cw değeri 0.20'ye düşebilmektedir.

Bu konuda rekor 0.182 ile Mercedes'in C111 serisinin 1985'de geliştirdiği C111/4 modelindedir. Zaman değerlerini alt üst 1936 yapımı geliştirilmiş Mercedes W125 0.20'lik cw değeri ile damla formuna en yakın araçlardan biridir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Hızlı Hareket Eden Teknolojik Araçların Ön Tarafları Niçin Sivridir?

Hızlı Hareket Eden Teknolojik Araçların Ön Tarafları Niçin Sivridir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Teknolojik Ürün ne Demektir elif Soru Cevap 0 15-02-2013 05:10
Hareket enerjisi nedir? Hareket enerjisi örnekleri Я Soru Cevap 0 22-11-2012 09:27
Hareket Niçin Önemlidir? elif Sağlığımız 0 30-04-2011 10:43
Teknolojik Masa Lambasi mormavi Teknoloji 0 30-06-2010 02:56
Hızlı Okuma Nedir?-Hızlı Okumanın Yolları elif Türkçe ve Edebiyat 0 24-06-2009 05:22

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:19 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats