bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 25-02-2013, 10:17   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Standart su kaynaklarını ihtiyaca göre kullanmanın önemi

su kaynaklarını ihtiyaca göre kullanmanın önemi


 

Alt 25-02-2013, 10:30   #2 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Su Kaynaklarını İsraf Etmeme

Su bütün canlıların hayatlarını devam ettirebilmeleri için gerekli olan maddelerden biridir. Su hayatın özü ve devamı için olmazsa olmaz şartıdır. Bir yerde su varsa hayat var su yoksa hayatta yoktur. Bundan dolayıdır ki tarih boyunca medeniyetlerin oluşmasında birinci unsur su olmuştur. İnsanlar bir yere yerleşmek için su aramış ve suyun bulunduğu yerlerde şehirler ve medeniyetler kurmuştur. Kısacası; su eşittir hayat demektir.

Yüce Rabbimiz bütün canlılar için son derece önemli olan bu değerli nimeti her canlının ihtiyacını giderecek ölçüde yaratmıştır. Ancak dünyadaki diğer kaynaklar gibi su ve su kaynakları da sınırsız değildir. İçme kullanma ve tarım için hizmetimize sunulan suyun dengesiz ve israf edilerek kullanılması ve su kaynaklarının kirletilmesi büyük sıkıntıların meydana çıkmasına sebep olacak önemli bir tehlikedir. Faydalanmamız için bizlere ikram edilen bütün nimetler aynı zamanda birer emanettirler. Bu emanetlerin korunması her Müslüman’ın dini ve insani vazifesidir. Çünkü bu emanetlere verilen zarardan dolayı ortaya çıkacak kötü sonuçtan ilk önce zarar verenin kendisi etkilenir.

Nitekim Yüce Rabbimiz “İnsanların kendi işledikleri (kötülükler) sebebiyle karada ve denizde bozulma ortaya çıkmıştır. Dönmeleri için Allah yaptıklarının bazı (kötü) sonuçlarını (dünyada) onlara tattıracaktır”(1) buyurarak bu noktaya işaret etmektedir.

Hiçbir Müslüman’ın dünya nimetlerinden istifade ederken sınırsız ve sorumsuz bir tüketim anlayışıyla hareket etme hakkı yoktur. Yüce Rabbimizin “Yiyiniz içiniz fakat israf etmeyin; çünkü Allah israf edenleri asla sevmez”(2) emrine uymalı su ve su kaynaklarını çok dikkatli kullanmalıyız. Peygamber Efendimiz abdest almada bile gereğinden fazla su kullanılmasını israf kabul ederek günlük hayatımızda suyu tasarruflu kullanmayı emretmiştir. Nimetin kıymetini en iyi bilmesi gereken Müslümanlar olarak bizler; bahçe sulama araba yıkama tıraş olma banyo yapma hatta diş fırçalama gibi en küçük işlerimizde bile suyu tasarruflu kullanmaya azami dikkat etmeliyiz.

Şunu da unutmamalıyız ki; suyun ölçüsüzce israf edilmesi ve su kaynaklarının bilinçsizce kirletilmesi sadece israf değil; aynı zamanda tüm bu nimetlerin yaratıcısı ve sahibi olan Allah’a karşı da büyük bir nankörlüktür.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 25-02-2013, 10:30   #3 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

BANYO VE TUVALETTE SU TÜKETİMİ

Evinizde hergün ne kadar su tükettiğinizi biliyor musunuz?

- Tuvalet rezervuarının su depolama kapasitesi 16 litredir. 4 kişilik bir aile 16 litrelik tuvalet rezervuarı ile ayda tuvalette 7 ton su tüketir. Bunun yerine 7 litrelik tuvalet rezervuar ile hem tuvaleti temizlemek hem de su tüketimini 2.5-3 tona düşürmek mümkündür.

- Tuvalet rezervuarı 16 litrelik ise bu durumda iki adet 1.5 litrelik plastik şişeye su doldurup rezervuara koyarak su tüketimini %20 azaltabilirsiniz.

- Tuvalet rezervuarınız su sızdırabilir. Bu miktar günde 700 litre suya ulaşabilir. Sızıntı suyunu kontrol etmek için rezervuara birkaç damla boyalı su ilave ediniz. Bu rengi 5–7 dakika içinde tuvalette görürseniz sızıntı var demektir. Tamir ediniz/ettiriniz.

- Banyo yerine duş alarak su tüketimini %25 azaltabilirsiniz. Duş alarak 40-60 litre su tüketirken banyo yaparak su tüketimi 120-150 litredir.

- Duş yapmak için ortalama 5-6 dakika yeterlidir. Böylece duş başına 55 litre su tasarruf edebilirsiniz.

- Sıcak suyu tek açma kapama ile kontrol edebiliyorsanız duş esnasında vücudunuzu veya saçınızı sabunlarken veya şampuanlarken suyu açık tutmayınız.

- Klasik duş başlıkları dakikada ortalama 15-20 litre su akıtırken düşük akımlı aeratörlü duş başlıkları dakikada 9-10 litre su tüketmek mümkündür. Böylece 5 –6 dakikalık duş esnasında 90-120 litre sıcak su yerine 45-60 litre sıcak su ile aynı işlemi yapmak mümkündür.
Böylece 4 kişilik bir aile günde 3 defa duş yapsa yılda 55 ton su tasarruf edebilir.

- Düşük akımlı aerotörlü duş başlıkları kullanarak su tüketimini dakikada 10 litreden daha aşağı düşürebilirsiniz. Böylece normal duş başlığına göre %30-40 su tasarrufu sağlayabilirsiniz.
-
- Duş yerine banyo yapmak istiyorsanız küvete koyacağınız su seviyesini 25-5 cm azaltarak banyo yapabilirsiniz.

- Banyo küvetinde banyo yapacaksanız önce küvet drenini kapatınız sonra musluğu açıp küvete su doldurunuz.

- Sık aralıklarla açılıp kapatılan musluklar için klasik musluklar yerine kolay açılıp kapatılan musluklar ile kullanarak su tüketimini %25 azaltabilirsiniz.

- Dış fırçalama ortalama 3 dakika süre alır. Eğer musluk açık bırakılırsa her fırçalama esnasında ortalama 15 litre suyu ziyan etmiş olursunuz. Günde iki defa diş fırçalanırsa yılda 10.950 litre su tüketirsiniz. Eğer fırçalanmış dişinizi bir bardak su ile çalkalarsanız yılda 9.100 litre su tüketimini önlersiniz.

- Dişlerinizi fırçalarken tıraş olurken ve yüzünüzü sabunlarken musluğu kapalı tutarak günde 15-35 litre su tasarruf edebilirsiniz.

- Banyodaki muslukta düşük akımlı aerotörlu başlık kullanarak suyu %25-35 daha verimli kullanabilirsiniz ve o oranda da sıcak su kullanımını azaltabilirsiniz. Aerotörlerinizi periyodik olarak temizleyiniz. Filtre üzerinde partikül birikebilir.

Evinizde su israfına son vermek için öncelikle nerede ne kadar su tükettiğinizi bilmelisiniz.

Birçok evde gizli su kaçağı olabilir. Bunu tespit etmek için bütün muslukları kapatınız ve su sayacını okuyunuz. İki saat süre ile su kullanmayınız. İki saat sürenin sonunda su sayacını tekrar okuyunuz. Böylece su kaçağı olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

- Banyo ve tuvalette tüketilen su miktarı evde tüketilen toplam suyun %70’ini oluşturmaktadır.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 25-02-2013, 10:31   #4 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

MUTFAKLARDA SU TÜKETİMİ

Musluğunuz dakikada bir damla su sızdırıyorsa yılda 12 500 litre boşa akmış demektir.

- Mutfakta tüketilen su miktarı evde tüketilen toplam suyun %10 oluşturmaktadır.

- Kirli kaplarınızı elle veya bulaşık makinesinde yıkamadan önce su dolu leğende ıslatınız ve kirleri gevşetiniz. Kirli kapları akar musluk suyu ile yıkamayınız. Leğen içindeki su ve deterjan yardımı ile bulaşıkların kirlerini çıkardıktan sonra musluğu yavaşça açarak çalkalama ve durulama yapınız.

- Normal musluklarda dakikada 8-27 litre su tüketilirken düşük akımlı aeratörlü musluk kullanarak su tüketimi yarı yarıya düşürülebilir. Bu musluklara takılan aparatlar pahalı değildir.

- Muslukların su damlatmasını önleyiniz. Dakikada 50-100 damla su akıtan bir musluktan ayda 750-1500 litre suyun ziyan edildiğini unutmayınız.

- Sebze ve meyveleri akar musluk suyu ile yıkamayınız. Leğenin yarısına kadar su koyunuz. Sebze ve meyveleri suya koyduktan sonra musluğu yavaşça açınız ve hızlıca yıkamayı yapınız.

- Kirli kapları elinizle yıkarken önce kaba kiri fırça ile çıkartınız. Leğene ılık/soğuk suyu ve deterjanı koyup deterjanı da köpürttünüz ve musluğu yavaşça açıp kapları hızlıca yıkayınız. Sonra aynı leğene temiz ılık/soğuk su koyarak temizlenmiş kaplarınızı çalkalayınız.

- Direk akan musluk suyu ile kaplarınızı durulamayınız. Böylece günce 30-60 litre su tasarruf edilmiş olur.

- İçme suyu olarak akan musluk suyu yerine sürahi veya buzdolabına konmuş suyu kullanınız.

- Çoğu yiyecekleri pişirmek için az su kullanınız. Pişirdiğimiz kabın kapağı kapalı olmalıdır. Aksi durumda çoğu vitaminlerin ve
minerallerin kaçmasına neden olur. Ekstra pişirme için yakıt sarfiyatı olur.

- Buzluktaki yiyeceklerin ve diğer donmuş gıdaların buzunu eritmek için su kullanmayınız. Bu tür gıdaların buzlarını buzdolabının alt gözünde bir gece bekleterek çözebilirsiniz.

- Evlerde suyun %35 banyoda %30 tuvalette %20 çamaşır ve bulaşık yıkamada %10 yemek pişirme ve içme suyu ve %5 temizlik amacı ile kullanılmaktadır.

- Musluklardan sıcak su sızıntısı fazla su kullanımı ve enerji israfı demektir.

- Buzluktan çıkardığınız yiyecekleri gevşetmek için su kullanmayınız. Buzluktan çıkardığınız yiyecekleri akşamdan alt göze koyarak sabahleyin yiyeceği gevşetebilirsiniz.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 25-02-2013, 10:31   #5 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

GENEL SU TASARRUFU NASIL YAPILIR?

Musluklarımızı sifonlarımızı daima bakımlı tutabiliriz. Bozuk olanları hemen onarın. Çünkü saniyede bir damla akan su yılda 3 metreküplük yani 3 tonluk bir tüketime tekabül eder. Çamaşır ve bulaşık makineleri bir defada ortalama 40 litre su tüketmektedir. Makinelerinizi tam doldurmadan çalıştırmayıp ve kısa programları tercih edebiliriz. Banyo yerine duşu tercih edebiliriz. Bir duşta ortalama 50 litre su bir banyoda 150 litre su tüketilir. Tek bir kişi yılda ortalama 49.140 litre suyu tuvaletlerde tüketir. Sifonun bir kez çekilmesi ile 10 lt su harcanır. Yeni teknolojiler sayesinde standart modellere göre %60 daha az su tüketen klozetler bulunmaktadır. Rezervuarların boyutunu küçültebiliriz. 12-20 litrelik yerine 6-7 litrelik ve kademeli rezervuarları tercih edebiliriz. Sifon çekildiğinde suyu renklendirsin ve temizlesin diye tuvalete asılan maddeleri kullanmayalım. Bunlar kanalizasyona karışarak kirliliğe sebep olur. Traş olurken ellerimizi yıkarken dişlerimizi fırçalarken bulaşıkları sabunlarken açık bırakılan musluk dakikada yaklaşık 15-20 litre suyun boşa akmasına sebep olur. Bu işleri yaparken musluğu ihtiyacımız olduğu kadar açalım. İçme suyu dışındaki suları birkaç kez kullanmaya çalışabiliriz. Sebze ve meyve yıkadığınız suyla çiçekleri ve bahçeleri sulayabilir temizlik yapabiliriz. Evde kullanılan temizlik malzemeleri atık sularla birlikte nehirlere karışır. İçinde fosfat bulunmayan ve suda ayrışabilen temizlik ürünlerini kullanabiliriz. Temizlikte sıvı sabun toz sabun gibi doğal esaslı olanları tercih edebiliriz. (Hem doğaya zarar vermez hem de daha az suyla durulanabilir.) Diğer kimyasal deterjanların (petrol türevi temizleyiciler) doğal ortam için sakıncılarının yanı sıra bol suyla durulanmaları gerekir. Otomobilimizi ve balkonlarınızı hortumla yıkamak yerine silerek veya kova ve sünger kullanarak temizleyebiliriz. Hortumla yıkama yaklaşık 550 litre su kullanımı demektir. Su basmasını engellemek için evden çıkarken ana vanayı kapatmak iyi bir tedbirdir. Çamaşır suyu atık maddelerin ayrılıp çözülmesini sağlayan yararlı bakterileri öldürür. Çamaşır suyunu olabildiğince az kullanalım. Kapı önü balkon teras gibi yerlerin temizliğinde hortumla su tutmak yerine süpürge kullanabiliriz. Bahçe sulamak için buharlaşmanın az olduğu sabah ya da akşamüstü saatlerini tercih edebiliriz.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


su kaynaklarını ihtiyaca göre kullanmanın önemi

su kaynaklarını ihtiyaca göre kullanmanın önemi konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: su kaynaklarını ihtiyaca göre kullanmanın önemi, su kaynaklarını ihtiyaca göre kullanmanın önemi kısaca, su kaynaklarının ihtiyaca göre kullanmanın önemi, su kaynaklarını ihtiyaca göre kullanmanın önemi nedir, su kaynaklarının ihtiyaca göre kullanmanın önemi nedir, su kaynaklarının ihtiyaca göre kullanmanın önemi kısaca, su kaynaklarının ihtiyaca göre önemi, suyun ihtiyaca göre kullanmanın önemi, su kaynaklarının hayatımız için önemi, su kaynakları ihtiyaca göre kullanmanın önemi, suyu tasarruflu kullanmanın önemi, su kaynaklarının ihtiyaca kullanma onemi, su kaynaklarini ihtiyaca gore kullanmanin onemi uzunca, su kaynaklarını ihtiyaca göre kullanmanın önemi bakımlıyım, su kaynaklarının ihtiyaca göre kullanımının önemi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Emniyet Kemeri Kullanmanın Önemi İle İlgili Sloganlar elif Güzel Sözler 2 02-12-2014 04:29
Emniyet kemeri kullanmanın önemi elif Eğitim ve Öğretim 1 13-05-2014 05:06
çocuk koltuğu kullanmanın önemi nedir ? Kayıtsız Üye Soru Cevap 0 04-12-2012 11:41
Türk Malını Kullanmanın Önemi elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 02-12-2011 05:36
Hamilelik Döneminde Doğal Ürün Kullanmanın Önemi elif Güzellik Önerileri 0 14-10-2011 07:11

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:09 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats