bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 26-02-2013, 01:09   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Türkiye'nin Jeopolitik Konumunun Önemi Nedir?

Türkiye'nin Jeopolitik Konumunun Önemi Nedir?Aşağıda yer alan Türkiye'nin Jeopolitik konumu ile ilhgili bilgiler çesitli kaynaklardan derlenmiştir. ard arda yazmış olduğum mesajlardaki içerik "konu" birbirinin devamı değil çeşitli kaynaklardan alınan bilgilerin tek bir yerde toplanmasıdır
Türkiye'nin Jeopolitik Durumu ve Önemi

Türkiye Dünya haritasında önemli bir yere sahiptir. Sebebi de Türkiye'nin Jeopolitik Konumunun Önemi Nedir? Türkiye'nin Asya ile Avrupa kıtaları arasında bir köprü olmasıdır. Balkanlar'ın Türkiye'nin Jeopolitik Konumunun Önemi Nedir? Kafkasya'nın ve Ortadoğu'nun gövdesidir. Bu civarda yaşayan ülkeler deniz yollarını kullanmak için Türkiye'yi çevreleyen denizlerden geçmek zorundadır.

Türkiye Türkiye'nin Jeopolitik Konumunun Önemi Nedir? Batı uygarlığı ile Doğu uygarlığının bir sentezidir. Batıda yeşeren demokrasi Türkiye'nin Jeopolitik Konumunun Önemi Nedir? gelişerek Türkiye'ye de ulaşmıştır. Türkiye'den Doğuya gidildikçe demokrasi yönetimi kaybolmaktadır. Yani Türkiye demokrasisiyle de bir geçiş köprüsüdür.

Gelişmiş Avrupa ülkelerinin doğal zenginlik kaynakları tükenmek üzeredir. Doğal zenginlik kaynakları (doğal gaz Türkiye'nin Jeopolitik Konumunun Önemi Nedir? petrol vb...) Kafkaslarda ve Ortadoğu'da yeterince bulunmaktadır. Buralara gidecek yok yine Türkiye'den geçer.

Ayrıca Türkiye'nin genç bir nüfusu vardır. Bu durum gelişmiş Avrupa ülkelerinde nüfusun büyük bir çoğunluğu yaşlı insanlardan oluşmaktadır. Bizdeki genç nüfus batıya umut vermektedir.

Bugün Türkiye'nin üzerinde bulunduğu coğrafi yerin önemi Türkiye'nin Jeopolitik Konumunun Önemi Nedir? bütün Dünyaca kabul edilmiştir. Hatta komşularımızın topraklarımızda gözü vardır. Bundan dolayıdır ki yeryüzünde tapusu en pahalı ülkelerden birisi de Türkiye'dir.

Bu topraklarda rahat yaşamak için Türkiye güçlü bir orduya sahiptir.

Devam edecek olursak; Türkiye'nin Marmara Denizi'ndeki İstanbul Boğazı ve Çanakkale Boğazı Türkiye'nin Jeopolitik Konumunun Önemi Nedir? Karadeniz'den Akdeniz'e Türkiye'nin Jeopolitik Konumunun Önemi Nedir? okyanuslara açılmak için adeta bir kilit durumundadır.

Çok eskilerden beri biliriz ki komşumuz Rusya'nın sıcak denizlere açılmak hayalleri vardır. Batıdaki komşumuz Yunanistan'ın da buna benzer emelleri vardır. Birinci Dünya Savaşı'nda İzmir'e asker çıkarmış Türkiye'nin Jeopolitik Konumunun Önemi Nedir? 12 adayı işgal etmiş ve Kıbrıs konusunda da sorunlar çıkarmıştır. Yunanistan'ın çok çok eskilerden beri Ege Denizi'ni bir Yunan Denizi haline getirme amacı vardır.

Güney komşumuz Suriye ile de Hatay sorunu yaşanmıştır. Suriye hâla Hatay'ı alma hayali peşindedir. Ayrıca bazı teröristleri besleyerek üzerimize göndermektedir.

Irak ile de pek fazla sorun yaşamazken Körfez Savaşı sırasında bazı olumsuz gelişmeler olmuştur. Onlarda bazı teröristleri besleyerek üzerimize göndermektedirler.

Doğu sınırımız olan İran sınırı en eski sınırımızdır. Yeni yeni iki ülke arasındaki rejim farklılıkları yüzünden bazen İran ile de aramız açılmaktadır.

Bulgaristan ise kendi sınırları içerisinde yaşayan Türk vatandaşlarını eritmeye çalışmış ve bu yüzden binlerce Türk Bulgaristan'dan Türkiye'ye göç etmek zorunda kalmıştır.

Özetlersek; Türkiye Türkiye'nin Jeopolitik Konumunun Önemi Nedir? çevresi tarafından kıskaca alınmış durumdadır. Yurdumuzu çevreleyen bazı komşularımız Türkiye'nin Jeopolitik Konumunun Önemi Nedir? Türkiye'nin zor günlerini kollamaktadır. Türkiye'nin zayıf düşmesini ve zora düşmesini istemektedir. Böyle bir fırsatı bulduklarında saldıracaklardır. Güya topraklarımızın bir kısmını elimizden alacaklarını sanmaktadırlar. Bir örnek göstermek gerekirse; Türkiye'nin bir ili olan Hatay'ı Suriye hâla kendi sınırları içerisinde görmektedir. Zor bir günümüzde bizden burayı alabilmek için planlar yapmaktadır. Bütün bunlara rağmen Türkiye'nin dış politikası Ulu Önder Atatürk'ün belirlediği ve "Yurtta barış Türkiye'nin Jeopolitik Konumunun Önemi Nedir? Dünyada barış" ilkesidir. Kısaca Türkiye büyün komşularıyla barış Türkiye'nin Jeopolitik Konumunun Önemi Nedir? huzur içinde yaşamak istemektedir.

Ayrıca Türkiye'de içeriden gelen tehlikeler de vardır. İşte bunun içindir ki Türkiye bu konuya çok önem vermektedir. Dünya'nın gelişmiş ülkelerinin kurmuş olduğu "NATO" gibi uluslar arası kuruluşlara üye olmuştur. Asırlardır beraber yaşamış Türkiye'nin Jeopolitik Konumunun Önemi Nedir? aynı cephede çarpışarak ölmüş Türkiye'nin Jeopolitik Konumunun Önemi Nedir? birbiriyle etle tırnak gibi olmuş insanların arasına etnik farklılıklar sokularak ve dini inanç farklılıkları kışkırtılarak yurdumuzda yaşayan bazı alt kültür gruplar tahrik edilerek yurdumuz üzerinde her zaman oyun oynanmaktadır. Bizler çağdaş ulus olmak yolunda ilerleyen insanlar olarak yurdumuzda yaşayan bütün insanlara güvenmek istiyoruz. Madem bu topraklar üzerinde hep beraber yaşıyoruz; Türkiye Cumhuriyeti Devleti yurdumuzda yaşayan her insanın refahı ve mutluluğu için çalışmalıdır.

Bu tehlike dışarıdan gelecek tehlikeden daha büyüktür. Ayrıca Ulu önder Atatürk'ümüzün kurduğu cumhuriyet yönetimi de aşırı dinci guruplarca yıkılmak istenmektedir. Amaçları laik olmayan bir din devleti kurmaktır.

Bir de Türkiye bir imparatorluktan bu hale gelmiştir. Osmanlı İmparatorluğu zamanında üç kıtaya yayılmıştır. Osmanlı İmparatorluğunun sonradan kaybettiği topraklarda soydaşlarımız kalmıştır. Bunlar bahane edilerek Türklere kem gözle bakılmaktadır. Tarihte birçok örneklerini gördüğümüz Türkiye'nin Jeopolitik Konumunun Önemi Nedir? sıkışan insanlara yardım eden bir ulusun çocukları olarak bu duruma üzülüyoruz. Gelişmiş ülkelerde bize yapılan suçlamalar; az sonra vereceğim örnekler karşısında bu suçlamaların ne kadar abes kaldığını gösterir.

Bosna Hersek'te Türkiye'nin Jeopolitik Konumunun Önemi Nedir? Kosova'da Türkiye'nin Jeopolitik Konumunun Önemi Nedir? Makedonya'da binlerce insanın göz göre göre öldürülmesini tüm Dünya seyretti.

Halbuki Osmanlı zamanında bir çok etnik ve dini gurup 400 sene kavgasız beraber yaşamıştır. Bugünkü Balkanlar'a baktığımızda Türkiye'nin Jeopolitik Konumunun Önemi Nedir? orada yaşayanların çoğu Osmanlı zamanındaki huzuru aramaktadır.

Tarih boyunca Ermeniler bize düşmanlık etmişlerdir. Ve hâla bir asır önceki olayları hortlatarak Batı ve Amerika meclislerinde "Sözde soykırım" yasaları çıkartmaya uğraşıyorlar. Dünya'nın gelişmiş birkaç ülkesinde lobi kuran Ermeniler Türkiye'yi zor duruma sokmak istemektedirler. Bunların karşısında bizim de bunları yok edici iyi bir diplomatik çalışmalar yapmamız gerekmektedir.

Bir zamanlar topraklarının büyük bir kısmını kaybetmiş Türkiye'nin Jeopolitik Konumunun Önemi Nedir? yıllarca birçok ulusla savaşmak zorunda kalmış bir neslin torunları olarak; ümidimizi hiçbir zaman kaybetmedik. Bu ağır şartlarda bile Türkiye'nin Jeopolitik Konumunun Önemi Nedir? çok az savaş malzememiz olmasına rağmen; Çanakkale'de neredeyse bütün Dünya'ya kafa tuttuk. Etten duvarlar ördük. Çanakkale'den düşmanları geçirmedik.

Tabi bunların yapılması Türkiye'nin hızlı kalkınmasını istemeyen ve örnek devlet olmasını istemeyen dış düşmanlar tarafından engellenmek istenmektedir.

Her Türk vatandaşı bu kadar zorluklarla kazanılmış topraklarımızın kıymetini iyi bilmektedir. Yine her Türk vatandaşı kendi kültürünü korumasını Türkiye'nin Jeopolitik Konumunun Önemi Nedir? geliştirmesini iyi bilmektedir. Her Türk vatandaşı devletinin sevmeli ve korumalı; onun sonsuza kadar yaşaması için severek vergisini vermeli Türkiye'nin Jeopolitik Konumunun Önemi Nedir? askere çağırıldığında davulla zurnayla gitmelidir.

Ayrıca üzerinde yaşadığımız şu toprak parçası bir cennettir. Üzerinde her türlü iklimi görebilirsiniz. Her türlü yiyecek yetişir. Her türlü zenginlik kaynaklarına sahiptir. Dünya'da gıdası en bol olan ülkelerden birisiyiz. Gelişmiş ülkelerde insanlar tek tek meyve alırken bizde kilo kilo alınır.

Bütün Dünya'nın imrenerek baktığı o kadar güzel tarihi Türkiye'nin Jeopolitik Konumunun Önemi Nedir? turistik Türkiye'nin Jeopolitik Konumunun Önemi Nedir? gezilecek Türkiye'nin Jeopolitik Konumunun Önemi Nedir? görülecek yerlerimiz vardır ki saymakla bitmez. Bu yüzden yurdumuz her yıl milyonlarca yabancı tarafından gezilmektedir. Böylece yurdumuzun kalkınması için büyük katkılar sağlanmaktadır.


İÇ TEHDİT

Yurdumuz Türkiye'nin Jeopolitik Konumunun Önemi Nedir? hem coğrafî konumu hem de jeopolitik durumu bakımından çok önemli bir yerdedir. Bu nedenle Türkiye'nin Jeopolitik Konumunun Önemi Nedir? çok eski zamanlardan beri yabancıların emelleri yurdumuz üzerinde olmuştur. Yurt toprağının korunması onun üzerinde yasayan ulusun basta gelen görevidir. Bir ulusun var olabilmesinin gerekli unsurları ise basta kültür olmak üzere dil Türkiye'nin Jeopolitik Konumunun Önemi Nedir? din Türkiye'nin Jeopolitik Konumunun Önemi Nedir? yurt Türkiye'nin Jeopolitik Konumunun Önemi Nedir? tarih ve ülkü birliğidir Türkiye'nin Jeopolitik Konumunun Önemi Nedir? iste bu özelliklerin Türkiye'nin Jeopolitik Konumunun Önemi Nedir? zayıflatılarak veya ayrılıklar yaratılarak bir ülkenin parçalanması ve yıkılması hedefleniyorsa buna iç tehdit denir.

İç tehdit unsurları; irtica Türkiye'nin Jeopolitik Konumunun Önemi Nedir? anarşi Türkiye'nin Jeopolitik Konumunun Önemi Nedir? terör Türkiye'nin Jeopolitik Konumunun Önemi Nedir? uyuşturucu madde kaçakçılığı ve ticaretidir. Bu unsurlar Türkiye'nin Jeopolitik Konumunun Önemi Nedir? ülkemizi bölmeyi ve yıkmayı amaçlamaktadır.

İrtica Türkiye'nin Jeopolitik Konumunun Önemi Nedir? geriye dönmek anlamındadır. Osmanlı Devleti'nin yenileşme çabalarından itibaren başlayan irtica hareketleri Türkiye'nin Jeopolitik Konumunun Önemi Nedir? Türkiye Cumhuriyeti'nde artarak devam etmiştir. İrticaî faaliyetlerin amacı Türkiye Cumhuriyeti'nin lâik Türkiye'nin Jeopolitik Konumunun Önemi Nedir? demokratik yapısını değiştirerek yerine baskıya dayalı bir devlet kurmaktır. Devletimiz "Diyanet isleri Başkanlığı" aracılığıyla yurttaşların ibadetlerine yardımcı olmaktadır. Kurtuluş Savaşı’ndan sonra kurduğumuz çağdaş Türkiye'yi geriye götürme amacı taşıyan irticaî etkinliklerde bulunmak büyük yanlışlıklara ve olumsuz sonuçlara neden olabilir.

Dış güçler anarşi ve terör olaylarıyla demokrasinin sağladığı özgürlükleri Türkiye'nin Jeopolitik Konumunun Önemi Nedir? kötüye kullanmayı Türkiye'nin Jeopolitik Konumunun Önemi Nedir? ülke içinde karışıklık yaratmayı Türkiye'nin Jeopolitik Konumunun Önemi Nedir? ülkeyi yıpratmayı ve devlet otoritesini zayıflatmayı amaçlarlar. Bunun için de ulusal birlik ve beraberliği bozarak Türkiye'nin Jeopolitik Konumunun Önemi Nedir? halk üzerinde dehşet ve korku yaratarak halkı sindirme Türkiye'nin Jeopolitik Konumunun Önemi Nedir? gerçekleri kendi amaçları doğrultusunda değiştirme yoluna giderler. Halka ve devlet kuruluşlarına karşı saldırıda bulunurlar.

Ülkemizde yıkıcı ve bölücü unsurların hedefi; Türk Devleti'ni parçalamak Türkiye'nin Jeopolitik Konumunun Önemi Nedir? Atatürk ilkeleri doğrultusunda kurulmuş olan çağdaş anlayışı yıkarak yerine kendi görüşleri doğrultusunda bir düzen kurmaktır. Bu unsurlar Türkiye'nin Jeopolitik Konumunun Önemi Nedir? uyuşturucu madde kaçakçılığı ve ticareti yaparak bir ülkenin geleceği olan gençleri zehirlemeyi kendi hedefleri arasına almışlardır.


DIŞ TEHDİT

Türkler Türkiye'nin Jeopolitik Konumunun Önemi Nedir? tarih boyunca çok geniş ve değişik yerlerde (Çin'den Avrupa ortalarına) egemenlik kurmuşlardır. Çevrelerindeki ülkelerle iyi ilişkilerde bulunmakla beraber Türkiye'nin Jeopolitik Konumunun Önemi Nedir? varlıklarını devam ettirebilmek için zaman zaman da savaşmak zorunda kalmışlardır.

Türklerin Anadolu'ya yerleşerek birçok ülkenin ele geçirmeyi amaçladığı boğazlara sahip olması Türkiye'nin Jeopolitik Konumunun Önemi Nedir? bu ülkelerin bize yönelik tehditlerini ve düşmanlıklarını artırmıştır.

Dünyada jeopolitik açıdan çok önemli bir yere sahip olan ülkemize yapılacak bir saldırı dünya barışını tehdit edecektir. Bu nedenle dış tehdit unsurları ülkemizi içten bölerek ele geçirmek istemektedirler.

Ülkemize yönelik dış tehditler çok çeşitlidir. Bunlar;

Uyuşturucu madde ve silâh kaçakçılığı Türkiye'nin Jeopolitik Konumunun Önemi Nedir? uluslararası terörizm Türkiye'nin Jeopolitik Konumunun Önemi Nedir? Ermeni terörizmi Türkiye'nin Jeopolitik Konumunun Önemi Nedir? bati ülkelerinin ülkemiz üzerindeki emelleri ve casusluktur.

Türkiye üzerinde tarihî emelleri bulunan bazı ülkeler Türkiye'nin Jeopolitik Konumunun Önemi Nedir? ülkemize yönelik yıkıcı ve bölücü unsurlara her türlü yardımda bulunmaktadırlar.

Türkiye'yi doğrudan saldırılarla ele geçiremeyeceklerini bilen dış güçler Türkiye'nin Jeopolitik Konumunun Önemi Nedir? kendi amaçları doğrultusunda etkinlik gösteren yıkıcı ve bölücü unsurlara yardım ederken Türkiye'nin Jeopolitik Konumunun Önemi Nedir? onlardan Türkiye'nin sırlarını casusluk yoluyla öğrenmek istemektedirler. Bu güçler Türkiye'nin Jeopolitik Konumunun Önemi Nedir? Türk gençliğini Türkiye'nin Jeopolitik Konumunun Önemi Nedir? aydınlarını ve ülkenin hassas yönlerini hedef olarak seçmişlerdir. Ayrıca bunlar dost ve müttefik ülkelerde bulunan Türkiye'nin Jeopolitik Konumunun Önemi Nedir? Türk yıkıcı unsurları ve Türkiye'de etkinlikte bulunan yıkıcı unsurlarla is birliği halindedir. Türkiye'deki kanun dışı bu unsurlar ile Ermeni terör unsurları da ilişki içindedir. Öyle ki Türkiye'de meydana gelen kaçakçılık ve terör olaylarının bazılarını Ermeni terör unsurları üstlenmiştir. Ermeni terör unsurları Türkiye'nin Jeopolitik Konumunun Önemi Nedir? uyuşturucu madde ve silâh kaçakçılığını Türkiye'nin Jeopolitik Konumunun Önemi Nedir? hatta komsu ülkelerdeki büyükelçilik görevlilerimize düzenledikleri saldırıları diğer yıkıcı unsurlarla birlikte yapmaktadırlar.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Türkiye'nin Jeopolitik Konumunun Önemi Nedir?

Türkiye'nin Jeopolitik Konumunun Önemi Nedir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: türkiye nin jeopolitik önemi maddeler halinde, osmanlı devletinin jeopolitik konumu, türkiye nin jeopolitik önemi, jeopolitik konum nedir, türkiye nin jeopolitik konumunun onemi maddeler halinde yazılışı, silah kaçakçılığının dünyadaki konumu, türkiyenin jeopolitik konumu nedir, türkiyenin jeopolitik konumu maddeler halinde, türkiye nin jeopolitik konumunun özellikleri nelerdir, türkiye nin jeopolitik konumu ve önemi kısaca, osmanli devletinin jeopolitik konumu maddeler halinde, türkiyenin jeopolitik önemi, türkiye nin jeopolitik özellikleri nelerdir, osmanlı nın jeopolitik konumu, türkiye nin jeopolitik konumunun önemi maddeler halinde,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Türkiye’nin Jeopolitik Önemi Nedir? elif Coğrafya 1 28-10-2014 10:52
Türkiye'nin En Büyük 4 Gölünün Alanları Nedir ? elif Soru Cevap 0 22-02-2013 05:55
TSK'nın Önemi Nedir? - Türk Silahlı Kuvvetlerinin Önemi Kısaca elif Soru Cevap 0 16-02-2013 02:51
Türkiye'nin özel konumunun özellikleri Я Soru Cevap 0 23-11-2012 08:49
Türkiye'nin matematik konumunun özellikleri Я Soru Cevap 0 23-11-2012 08:48

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:57 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats