bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 26-02-2013, 01:11   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Su Bulunduğu Yerin İklimini Nasıl Etkiler?

Su Bulunduğu Yerin İklimini Nasıl Etkiler?


İklim bilimsel olarak Su Bulunduğu Yerin İklimini Nasıl Etkiler? bir mekân ünitesi üzerinde yer alan atmosfer faktörlerinin karşılıklı etkileşimi olarak tanımlanır.

Dünya'nın uydusu Ay'a ayak basılmasının ardından yapılan bilimsel deneyler atmosferin olmadığı bir yerde canlılıktan söz edilemeyeceğini kanıtlamıştır. Atmosferin yapısında %79 azot Su Bulunduğu Yerin İklimini Nasıl Etkiler? %21 oksijen Su Bulunduğu Yerin İklimini Nasıl Etkiler? %0.03 karbondioksit ve eser miktarda olmak üzere helyum Su Bulunduğu Yerin İklimini Nasıl Etkiler? neon Su Bulunduğu Yerin İklimini Nasıl Etkiler? kripton ve argon gibi gazlar bulunur. Ayrıca yapısında kimyasal bir bileşik olmamakla birlikte su buharı ve çeşitli organik ve inorganik maddeler de yer alır. Yüce Allah atmosferin bu özellikleri ile dünyanın yaşanabilir bir mekân olmasını sağlamıştır.
Atmosferin fiziki özelliklerinin iklimin oluşması üzerinde doğrudan veya dolaylı etkileri vardır. Söz konusu fiziki özellikleri kısaca şöyle sıralayabiliriz:

Atmosfer Dinamik Bir Yapıya Sahiptir

Yerçekimi nedeniyle yerküreye bağlı olan atmosferin bu hali onu hiçbir zaman statik(durağan) bir duruma getirmemiştir. Aksine atmosfer ilk oluştuğu günden beri dinamik bir özellik göstermiştir. Günümüzde yerküre soğumuş olmasına rağmen Su Bulunduğu Yerin İklimini Nasıl Etkiler? Güneş'in etkisi devam etmektedir. Bu nedenle atmosferde Güneş'in etkisine bağlı olarak meydana gelen hareketlilik Su Bulunduğu Yerin İklimini Nasıl Etkiler? ısı Su Bulunduğu Yerin İklimini Nasıl Etkiler? yağış ve rüzgârlar gibi çeşitli iklim olaylarını ortaya çıkarır.

Burada dikkat çekici olan bir nokta atmosferin oldukça hareketli bir yapısı olmasına karşın her yerdeki kalınlığının ve yüzey üzerindeki ağırlığının eşit olmasıdır. Böyle bir durumun oluşması tesadüflerle açıklanamaz. Hiçbir karışıklık olmadan her şeyin düzenli bir biçimde varlığını sürdürmesi Su Bulunduğu Yerin İklimini Nasıl Etkiler? ancak onu denetleyen bir yöneticinin olması ile mümkündür.

Güneş Su Bulunduğu Yerin İklimini Nasıl Etkiler? Atmosfer Faktörlerinin Oluşmasını Sağlar

Bilindiği gibi güneş ışınları Dünya'ya gelirken ışınların oluşturduğu ısının bir bölümü atmosfer tarafından tutulur. Bu olay atmosferin ısınmasına neden olur. Gece olduğunda tutulmuş olan ısının bir kısmını kaybolur. Burada dikkat çekici olan nokta atmosferin tutmuş olduğu ısıyı tamamen kaybetmemesidir. Atmosfer bir süzgeç görevi görerek fazla ısınmaz ve soğumaz. Eğer gündüz çok ısınıp Su Bulunduğu Yerin İklimini Nasıl Etkiler? gece şiddetle soğusaydı Su Bulunduğu Yerin İklimini Nasıl Etkiler? yaşam çöllerdekinden çok daha zor olurdu.

Atmosfer Basıncını Ve Rüzgârları Oluşturan Isı

Havanın ısınması ısınan kütlenin genişlemesine dolayısıyla da harekete geçerek yükselmesine neden olur Su Bulunduğu Yerin İklimini Nasıl Etkiler? ancak hava yükselmesine rağmen atmosferin dışına çıkamaz ve bir müddet sonra yatay doğrultuda hareket eder. İşte bu noktada havanın ısınıp kütlesel olarak yer değiştirmesi basıncın oluşmasına neden olur. Bu kütlesel hareket sırasında basınç Su Bulunduğu Yerin İklimini Nasıl Etkiler? olması gereken ortalama değerinin altına düşer. Buna karşılık kenar bölgelerde bir birikme ve yığılma meydana geldiği için o sahada da ortalamanın üzerinde basınç oluşur. Bu biçimde yüksek ve alçak basınç merkezleri meydana gelir. Yüksek basınç yoğun hava kütlesini alçak basınç ise yoğun olmayan hava kütlesini meydana getirir. Bu basınç farklılıkları atmosferde yüksek basınç merkezlerinden alçak basınç merkezlerine doğru bir hava akımına neden olur.

Rüzgar“Rüzgar” dediğimiz şey işte bu hava akımlarıdır. Rüzgârların canlı yaşamı üzerinde azımsanmayacak derecede faydaları vardır.

Havanın Su Buharı Tutma Kapasitesindeki Ayar

Hava ısındığı oranda nem tutma kapasitesi artar. Soğuduğu ölçüde de nem tutma kapasitesi azalmış olur. Bu durum havanın bağıl nem oranını belirler. Hava kütlesinin sahip olduğu bu fiziksel özellik yağışların kaynağını meydana getirir. Hava kütlesi soğuduğu zaman bu suyun fazlasını tutamayacağından Su Bulunduğu Yerin İklimini Nasıl Etkiler? nem fazlası yağış şeklinde düşer. Aynı biçimde hava kütlesi çok hızlı soğursa çiğ Su Bulunduğu Yerin İklimini Nasıl Etkiler? kırağı Su Bulunduğu Yerin İklimini Nasıl Etkiler? kar Su Bulunduğu Yerin İklimini Nasıl Etkiler? dolu gibi çeşitli yağış biçimleri meydana gelir.

Yağışlar canlı yaşamı için çok önemlidir. Farklı biçimlerde düşmesinin de birçok hikmeti vardır. Nitekim çiğ şeklinde düşen yağışlar özellikle kurak Su Bulunduğu Yerin İklimini Nasıl Etkiler? yarı kurak bölgelerde bitkilerin su ihtiyacını karşılar. Bu iklim tipine uygun olarak yaratılmış yaprak ve kök sistemi suyu oldukça gelişmiş bir teknikle hiç boşa harcamadan kullanır. Kar örtüsü bitki tohumlarını toprak altında adeta bir yorgan gibi örterek soğuk iklim koşullarından korur. Kar ilkbaharda eriyerek akarsu ve göllerin ana besin kaynağı olur.

İKLİMİN BELİRLENMESİ İÇİN YARATILMIŞ BİR SEBEP: COĞRAFİ FAKTÖRLER

Dünya'nın Şeklinin Ve İklimleri Belirlenmesi

Dünya'nın küre şeklinde olması nedeniyle ekvator ile kutuplar arasında kalan alanlar yıl içinde güneş enerjisinden farklı oranlarda yararlanırlar. Bilindiği gibi ekvator hattı üzerindeki alanlar enerji alma açısından en üst boyuta ulaşırken Su Bulunduğu Yerin İklimini Nasıl Etkiler? kutuplara doğru gidildikçe enerji miktarında bir azalma meydana gelir. Bu biçimde ekvatordan kutuplara doğru atmosfer kütlelerinin ısınma değerleri farklı olur.

EkvatorNitekim ekvator ve dönenceler arasında kalan bölgeler yıl boyunca daha fazla enerji alarak daha fazla ısınır Su Bulunduğu Yerin İklimini Nasıl Etkiler? dolayısıyla “Sıcak Su Bulunduğu Yerin İklimini Nasıl Etkiler? Tropikal Kuşak” meydana gelir. Oğlak ve Yengeç dönencesi ile Kutup dairesi arasında kalan sahalar ise daha az enerji topladıklarından daha az ısınırlar ve “Ilıman Kuşak” adını alırlar. Kutup dairesinin içinde kalan kesimlere ise güneş ışınları diğer kuşaklara oranla daha eğik geldiğinden daha geniş bir sahayı ısıtmak zorunda kalır Su Bulunduğu Yerin İklimini Nasıl Etkiler? enerji azlığı nedeniyle kutupsal koşullar oluşur.

Eğer Dünya'nın bu şekli olmasaydı Su Bulunduğu Yerin İklimini Nasıl Etkiler? Dünya'da bu kadar çeşitli iklim bölgeleri ve her iklim bölgesine özgü canlılar ile insanların yaşam tarzları olmazdı. Nitekim insanların yiyeceklerinden Su Bulunduğu Yerin İklimini Nasıl Etkiler? barındıkları konutlara kadar her şeyde iklimin etkisini görmek mümkündür. Eskimoların yaşadıkları kutuplarda Su Bulunduğu Yerin İklimini Nasıl Etkiler? buzullardan yapılmış iglu adı verilen konutlar Su Bulunduğu Yerin İklimini Nasıl Etkiler? kalın kürklerden oluşan giysiler Su Bulunduğu Yerin İklimini Nasıl Etkiler? Afrika kıtasında yerini ağaç dalları ve yapraklardan yapılmış konutlara ve oldukça ince giysilere bırakmıştır.

Kutup

Dünya'nın şekli kadar ilginç olan bir diğer özellik Güneş etrafındaki dönüşü ve 23.50’lik eğikliğidir. Eğer Dünya'nın Güneş etrafındaki bu dönüşü olmasaydı Su Bulunduğu Yerin İklimini Nasıl Etkiler? mevsimlerin oluşması mümkün olmazdı. Dünya'nın bir tarafı her zaman yaz Su Bulunduğu Yerin İklimini Nasıl Etkiler? bir tarafı her zaman kış mevsimini yaşardı. Eğer 23.50’lik bu hassas açı olmasaydı Su Bulunduğu Yerin İklimini Nasıl Etkiler? güneş ışınları hep aynı açıdan geleceğinden ekvator çok ısınacak Su Bulunduğu Yerin İklimini Nasıl Etkiler? kutup bölgesi hep karanlıkta kalacaktı. Bu durumda ekvator hep çok sıcak ve çok aydınlık Su Bulunduğu Yerin İklimini Nasıl Etkiler? kutuplar ise hep çok soğuk ve karanlık olacaktı. Her iki durumda tür çeşitliliği olmayacak Su Bulunduğu Yerin İklimini Nasıl Etkiler? kutuplarda yaşayan hayvan ve bitkiler soğuk nedeniyle çoğalamayacaktı Su Bulunduğu Yerin İklimini Nasıl Etkiler? çünkü oldukça çetin geçen ve sürekli karanlık olan kış soğuklarına hiçbir yavru hayvan dayanamayacaktı. Kısacası Dünya bugünkü görünümünden çok farklı olacak belki de canlılık hiç olmayacaktı.

Farklı Basınç Kuşakları İklim Tiplerini Zenginleştirir

BasınçTeorik olarak Dünya'yı saran hava kütlelerinin basıncının her yerde aynı olması gerekir. Ancak hava kütlelerinin farklı değerlerde ısınıp soğuması birtakım farklı basınç merkezleri veya basınç kuşakları meydana gelmesinde önemli bir rol oynar. Atmosferin devamlı ısındığı yerlerde hava kütlesi genişlediği için hafifler Su Bulunduğu Yerin İklimini Nasıl Etkiler? dolayısıyla basınç değeri azalır ve alçak basınç sahası meydana gelir. Ekvatora güneş ışınlarının dik gelmesi nedeniyle ısınan ve sürekli olarak sıcak olan hava bir alçak basınç merkezi meydana getirir. Buna karşılık tropiklerin kenar bölümlerinde sürekli olarak ısınmış olan havanın yığılması nedeniyle yüksek basınç kuşağı oluşur. Bunun kuzeyine doğru değişken karakterli alçak basınç Su Bulunduğu Yerin İklimini Nasıl Etkiler? kutup bölgeleri üzerinde ise soğumuş ve yoğunlaşmış hava kütleleri nedeniyle tekrar bir yüksek basınç merkezi yer alır. Bu şekilde kuzey ve güney yarımkürede iki alçak Su Bulunduğu Yerin İklimini Nasıl Etkiler? iki yüksek basınç merkezi bulunur. Bu basınç kuşakları bulundukları yerin iklimine oldukça önemli ölçüde etki eder. Basınçların en büyük etkisi rüzgârlardır. Nitekim denizler üzerinde oluşan nemli hava kütleleri alçak basınç sahalarına doğru kolay hareket edebildikleri için bol yağış meydana getirirler. Buna karşılık karaların iç kesimlerinde oluşan yüksek basınç merkezlerine denizlerden (alçak basınç merkezi) hava akımı olamayacağı için bu bölgeler yağıştan yoksun kalırlar. Bu özellik bölgelerin yağış ve bağıl nem faktörlerini kontrol eder.

Eğer basınç sistemleri farklı olmasaydı rüzgârların oluşması Su Bulunduğu Yerin İklimini Nasıl Etkiler? nemli ve kuru hava kütlelerinin hareket etmesi mümkün olmazdı. Bu durumda hava ufacık bir esintiden bile yoksun her zaman durgun Su Bulunduğu Yerin İklimini Nasıl Etkiler? son derece kurak veya çok yağışlı olurdu. Eğer Dünya'daki Su Bulunduğu Yerin İklimini Nasıl Etkiler? deniz ve karaların tamamı alçak basınç merkezi olsaydı Su Bulunduğu Yerin İklimini Nasıl Etkiler? bu durumda nemli hava kütlelerinin kara içlerine girmesi ile sürekli yağmur yağar Su Bulunduğu Yerin İklimini Nasıl Etkiler? seller ve heyelanlar kaçınılmaz olurdu. Eğer kara yüzeyi üzerinde her yer yüksek basınç merkezi olsaydı bu durumda da karalar hiç yağış alamaz Su Bulunduğu Yerin İklimini Nasıl Etkiler? tüm kara yüzeyi çöllerle kaplı olurdu. Her iki durumda da canlılık oluşamazdı. Ancak yüce Allah’ın dilemesi ile kara ve denizler üzerindeki basınç merkezleri Su Bulunduğu Yerin İklimini Nasıl Etkiler? yağışlar Su Bulunduğu Yerin İklimini Nasıl Etkiler? rüzgârlar bir denge içerisindedir ve tam canlılara fayda verecek özelliklerdedir.

Allah Dünya Üzerinde Deniz ve Karaları Belli Bir Oranda Yaramıştır

Denizler ve karalar arasındaki yapısal farklılıklar deniz ve karaların farklı ısınıp soğumalarına neden olur. Denizlerin karalara oranla daha geç ısınıp soğuması Su Bulunduğu Yerin İklimini Nasıl Etkiler? denizleri ısı tutucu özelliği daha fazla olan alanlar halline getirir. Bu durum karaların daha sert olan iklim özelliklerini yumuşatır. Ayrıca denizlerin nem taşıma özellikleri nedeniyle yağmurların yağmasına vesile olma gibi özellikleri vardır.

Dünya

Denizlerin iklim üzerindeki bir diğer etkisi sıcak ve soğuk okyanus akıntıları ile olur. Teorik olarak okyanus suları yüksek enlemlerde soğuk Su Bulunduğu Yerin İklimini Nasıl Etkiler? alçak enlemlerde sıcak olmalıdır Su Bulunduğu Yerin İklimini Nasıl Etkiler? fakat aynı enlem üzerinde bulunduğu halde iki kıyı bölgesi arasında farklı okyanus akıntıları nedeniyle birbirine benzemeyen iklim tipleri oluşur.(1)

Allah Yüzey Şekillerini Hava Kütlerini Etkileyecek Biçimde Yaratmıştır

ManzaraKaralar üzerinde birbirinden oldukça farklı yüzey şekilleri ve yükseltiler vardır. Bu yüzey şekillerinde yukarı doğru çıktıkça hava soğur. Her 250 metrede ısı 10C düşer. Bu nedenle deniz seviyesi ile dağlar ve platolar arasında bütün koşullar aynı kalsa bile Su Bulunduğu Yerin İklimini Nasıl Etkiler? sıcaklık önemli ölçüde farklı olur. Yükseldikçe ısının düşmesi sayesinde sıcak enlemlerde yerleşim alanları yükseklere kurmuşlardır. Nitekim Güney Amerika’daki yerleşim bölgeleri And dağları üzerinde 1.000 m.nin üzerindedir.

Dağların denize bakan yamaçları Su Bulunduğu Yerin İklimini Nasıl Etkiler? iç kesimlere bakan yamaçlarına göre daha fazla yağış alır. Çünkü deniz üzerinden gelen nemli hava kütleleri yamaçlar boyunca yükselir ve soğur Su Bulunduğu Yerin İklimini Nasıl Etkiler? soğuma dolayısı ile taşımakta oldukları su buharı yoğuşarak Su Bulunduğu Yerin İklimini Nasıl Etkiler? yağış halinde düşer. Bu şekilde dağların denize bakan yamaçları ılık ve çok nemli bir iklime Su Bulunduğu Yerin İklimini Nasıl Etkiler? dağların karaların içine bakan kısımları ise nemini kaybetmiş olduğundan kuru bir iklime sahip olurlar.
Dağların kuzeye ve güneye bakan yamaçları da güneşlenme süreleri ve şiddetleri bakımından farklı ısınırlar. Bu nedenle güney yamaç kuzeye oranla daima daha sıcaktır.

Dünya üzerinde iklimin meydana gelebilmesi için güneş enerjisine ve coğrafi faktörlere gereksinim vardır. Güneş enerjisi rüzgârları Su Bulunduğu Yerin İklimini Nasıl Etkiler? sıcaklığı Su Bulunduğu Yerin İklimini Nasıl Etkiler? yağışları ve hava kütlelerinin akımlarını kontrol ederken Su Bulunduğu Yerin İklimini Nasıl Etkiler? coğrafi faktörler de kara ve denizler ile yüzey şekilleri aracılığı ile iklim üzerine etki eder. Bu faktörlerin tümünün atmosfer üzerinde oldukça karmaşık bir biçimde çalışması söz konusudur. Ancak bu karmaşık çalışma hiçbir zaman bir kargaşa durumu yaratmaz. Aksine birbiri içine geçmiş olan karmaşık olaylar zinciri sonucunda her bölge hatta yörede belli kurallara göre işleyen bir düzen söz konusudur. Ancak burada ilginç olan nokta aynı ilkelerin her bölge ve yörede birbirine benzememesi Su Bulunduğu Yerin İklimini Nasıl Etkiler? atmosfer koşulları ve iklim tipleri oluşturmasıdır. Kuşkusuz iklimin belli bir düzen içinde işlemesi ile oluşan çeşitlilik yüce Allah’ın dilemesi ve her olayı ve canlıyı denetimi altında tutmasının bir sonucudur.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Su Bulunduğu Yerin İklimini Nasıl Etkiler?

Su Bulunduğu Yerin İklimini Nasıl Etkiler? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Doğadaki Değişim Hayatımızı Nasıl Etkiler elif Soru Cevap 0 23-02-2013 05:18
Ülkemizin bulunduğu yer Türk Silahlı Kuvvetleri'nin önemini nasıl etkiler? elif Soru Cevap 0 18-02-2013 09:33
asitler ve bazlar maddeleri nasıl etkiler ? Kayıtsız Üye Soru Cevap 2 12-02-2013 06:44
Sigara Cildinizi Nasıl Etkiler? elif Sağlığımız 0 03-05-2011 02:37

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:42 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats