bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 26-02-2013, 01:27   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Hıdırellez Nedir - İslamda Hıdrellez

Hıdırellez Nedir - İslamda Hıdrellez


Hızır ve İlyas (a.s)'ın her bahar başlangıcında buluştuklarına inanılan milâdi 6 Mayıs Hıdırellez Nedir - İslamda Hıdrellez Rumî 23 Nisan'a rastlayan güne verilen isim. Söz konusu günde Hızır ve İlyas (a.s)'ın buluşarak sohbet ederler ve bu günlerde vakitlerini Allah yolunda olmanın ve birlikteliklerinin verdiği sevinçle kuvvet bulurlardı. Hızır (a.s)'ın Allah'ın lütfu ile dolaştığı yerde yeşillikler çıkar ve çorak yerler çiçeklere bezenirdi. İşte bu olaya dayanarak Hıdırellez Nedir - İslamda Hıdrellez halk zamanla bu günlerde buluşup Hızır ve İlyas (a.s) ın geleneğini sürdürmek amacıyla özel anda ve dua günleri tertib eder olmuşlar. Ancak bu zamanla aslî hüviyetinden çıkarılarak günümüzde olan şekliyle Hıdrellez adını almıştır. Günümüzde kullanılan mânası ise; İnsanların kıştan kurutuluşlarının bir işareti ve bahar güneşinden faydalanma Hıdırellez Nedir - İslamda Hıdrellez piknik yapma Hıdırellez Nedir - İslamda Hıdrellez stres atma Hıdırellez Nedir - İslamda Hıdrellez eğlenme Hıdırellez Nedir - İslamda Hıdrellez nişan Hıdırellez Nedir - İslamda Hıdrellez düğün Hıdırellez Nedir - İslamda Hıdrellez sünnet törenleri tertip etme Hıdırellez Nedir - İslamda Hıdrellez uğursuzlukları giderme Hıdırellez Nedir - İslamda Hıdrellez adak adama Hıdırellez Nedir - İslamda Hıdrellez dilekte bulunma gibi düşünceleri gerçekleştirme amacıyla gelenekselleşen "bahar bayramı" inancıdır ki tam bir bid'at olarak ortaya çıkmıştır.

Hızır Hıdırellez Nedir - İslamda Hıdrellez Hıdır yahut Hadır Arapça bir kelime olup Hıdırellez Nedir - İslamda Hıdrellez yeşillik mânasına gelmektedir (Tecrîd-i sarîh Tercümesi Hıdırellez Nedir - İslamda Hıdrellez IX Hıdırellez Nedir - İslamda Hıdrellez144). İslâm âlimlerinin çoğuna göre Kur'ân-ı Kerîm'in Kehf sûresinde geçen Salih adam kıssasından Hızır (a.s)'ın anlaşıldığı ve onun Peygamber olduğu görüşü müfessirlerin bazılarının tercih ettiği bir görüştür (İbn Kesîr Hıdırellez Nedir - İslamda Hıdrellez Tefsir Hıdırellez Nedir - İslamda Hıdrellez V Hıdırellez Nedir - İslamda Hıdrellez179; el-Kehf Hıdırellez Nedir - İslamda Hıdrellez18/65). Ancak bazı âlimler tarafından da Nebî değil Velî olduğu görüşü ileri sürülmektedir (Tecridî Sarîh tercümesi Hıdırellez Nedir - İslamda Hıdrellez IX Hıdırellez Nedir - İslamda Hıdrellez 145). Ebû Hureyre (r.a)'den nakledildiğine göre Hz. Peygamber (s.a.s) Hıdırellez Nedir - İslamda Hıdrellez Hızır (a.s)'a Hızır denmesinin sebebini izah ederken; "Hızır otsuz kuru bir yere oturduğunda ansızın o otsuz yer yeşillenerek hemen dalgalanırdı"buyurmaktadır (Tecrîdî Sarih tercümesi Hıdırellez Nedir - İslamda Hıdrellez IX Hıdırellez Nedir - İslamda Hıdrellez 144).

Hızır (a.s) Kur'ân-ı Kerîm'in Kehf suresinde "Kullarımdan birisi..." şeklinde sabit olmuştur. Veli olduğunu dahi kabul etsek Hıdırellez Nedir - İslamda Hıdrellez "İkinci Tabaka-i Hayatta bulunmaktadır. Bu mertebede aynı anda çok yerde bulunmak mümkündür."

İlyas (a.s) İsrailoğulları Peygamberlerinden olup Kur'ân-ı Kerîm'de ismi geçen ve Tevrat'ta "Elia" diye zikrolunan Peygamberdir. M.Ö. IX. asırda yaşadığı ve daha sonra zamanın hükümdarları ile çok mücadele ettiği Hıdırellez Nedir - İslamda Hıdrellez çoğu zaman mağaralarda yaşadığı kaydedilmektedir.

Hz. İlyas (a.s) yada "İlyasîn" şeklinde ismi zikredilen (es-Sâffât Hıdırellez Nedir - İslamda Hıdrellez 37/130). Peygamberliği bildirilen "Hiç Şüphe yok ki İlyas gönderilen Peygamberlerdendir" (es-Sâffât Hıdırellez Nedir - İslamda Hıdrellez 37/123) Hıdırellez Nedir - İslamda Hıdrellez şeklinde hitab edilen İlyas (a.s.) İsrailoğullarına Allah'ın elçisi olarak gittiğinde onlar "Ba'l" adında dört cepheli put'a tapıyorlardı. Hz. İlyas'ın bütün gayretlerine rağmen İsrailoğulları bu puta tapınmaktan vazgeçmemiş Hz. İlyas'ın Peygamberliğini yalanlayarak (es-Saffât Hıdırellez Nedir - İslamda Hıdrellez 37/ 124). Onu ülkeleri olan Ba'lbak'ten çıkarmışlardı. Fakat Allah'ın gazabı bunların üzerine geldiğinde pişman olmuşlar ve İlyas (a.s)'ı geri çağırmışlardı. Ancak tekrar nankörlük etmişler Hıdırellez Nedir - İslamda Hıdrellez bunun üzerine İlyas (a.s) oradan uzaklaşmıştır.

İlyas (a.s)'ın İsrailoğullarından ayrılması Hızır (a.s) ile buluşması gerçekleşti. Bu buluşma "Hızır İlyas" iken sonradan Hıdrellez şeklinde değiştirilmiştir.

Halk inançlarında Hıdrellez:

Hızır'da darda kalanlara yardımcı olma Hıdırellez Nedir - İslamda Hıdrellez bereket getirme ve gelecekte dilekleri gerçekleştirme vasıflarını görmek mümkündür. Geceden gül dallarına gümüş kuruşlar Hıdırellez Nedir - İslamda Hıdrellez çeyrekler Hıdırellez Nedir - İslamda Hıdrellez kırmızı bezler bağlanır Hıdırellez Nedir - İslamda Hıdrellez gül dibine genç kızlar yüzük atar Hıdırellez Nedir - İslamda Hıdrellez mani söyler Hıdırellez Nedir - İslamda Hıdrellez içki sofraları hazırlanır Hıdırellez Nedir - İslamda Hıdrellez davullar eşliğinde oyunlar oynanır Hıdırellez Nedir - İslamda Hıdrellez su kenarlarında Hıdırellez Nedir - İslamda Hıdrellez yeşilliklerde eğlenilir Hıdırellez Nedir - İslamda Hıdrellez ateşten atlanılırsa ev sahibi olacağına inanılır; öküzü arabaya koşmama... vb. gibi İslâm'la çelişen ve din ile ilgisi olmayan inançlara rastlanmaktadır. Aynı şekilde Hıristiyan inancına göre Saint Georges yortusu da bizim halk geleneklerimizle paralellik arzeder ve Hıdrellezle aynı günde kutlanmaktadır. Görüldüğü üzere İslâm'ın Tevhid bilinçliğinden uzak Hıdırellez Nedir - İslamda Hıdrellez sahte mitolojik dürtülerin ve şamanist kalıntılarını uzantılarını yansıtan günümüz Hıdrellez anlayışıyla Hıdırellez Nedir - İslamda Hıdrellez Hıristiyan Saint Yortusunun paralelliği de göstermektedir ki İslâm dışı her şeye yakınlık duyma ama İslâm'ın gerçek kimliğine karşı çıkma düşüncesinin neticelerini gözler önüne sermektedir.

Şu anda geçerli ve yürürlükte bulunan Hristiyan kültürüne paralel olarak İslâm dünyasının Secular rejimlerle yönetilmesi ve bu kültürlerinde İslâm Öncesi mitolojik özelliklerden oluşan geleneksel "Ulusal İslâm" anlayışıyla paralellik arzetmesi Hıdırellez Nedir - İslamda Hıdrellez müslümanların tevhidî bilinçlerinden uzak olmalarının bir neticesidir. Şüphesiz ki Allah'ın va'diyle İslâm dünyası kendini değiştirmedikçe Allah'ta müslümanların durumunu düzeltmeyecektir. Allah şöyle buyuruyor; "Kim İslâm'dan başka bir din (hayat Nizamı) ararsa Hıdırellez Nedir - İslamda Hıdrellez ondan (bu din) asla kabul olunmaz ve o Hıdırellez Nedir - İslamda Hıdrellez ahirette de en büyük zarara uğrayanlardandır: Kendilerine apaçık deliller gelmiş Hıdırellez Nedir - İslamda Hıdrellez O Peygamber'in şüphesiz bir hak olduğuna da şahitlik etmişlerken imanlarının arkasından küfre sapan bir kavmi Allah nasıl hidayete erdirir (muvaffak eder)? Allah zâlimler gürûhunu hidâyete erdirmez. Muhakkak Allah'ın Meleklerin Hıdırellez Nedir - İslamda Hıdrellez bütün insanların lâneti onların üzerlerinedir. İşte onların cezaları" (Âlu İmrân Hıdırellez Nedir - İslamda Hıdrellez 3/85-87).


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Hıdırellez Nedir - İslamda Hıdrellez

Hıdırellez Nedir - İslamda Hıdrellez konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: hıdırellez nedir bakimliyiz,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Hıdırellez Dilekleri nurküllü LakLak Bölümü 1 15-07-2015 11:20
Hıdırellez Bayramı Nedir Ne Zaman Kutlanır elif Soru Cevap 0 19-02-2013 06:52
Hıdırellez ile ilgili maniler gizem Soru Cevap 0 28-02-2012 02:38
İslamda kız erkek Arkadaşlık ölçüsü elif Dini Bilgiler 0 16-07-2008 02:27
İslamda Sevgi ve Çocuk Sevgisi zehra35 Dini Bilgiler 0 22-04-2008 11:17

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:30 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats