bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 26-02-2013, 01:30   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir

Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir


VİTAMİN KAYNAĞI HAVUÇ

Havuç Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir kökleri çiğ veya pişirilerek yenen iki yıllık bir sebze türüdür. Birinci yıl yenilen kök kısmı teşekkül eder Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir ikinci yıl çiçek açıp Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir tohum bağlar. Havuç Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir özellikle A vitamini bakımından çok zengindir Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir ayrıca B~ ve B2 vitaminlerince de zengindir. Son yıllarda uzun Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir sivri uçlu çeşitlerin yerini Nantes tipi dediğimiz küt Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir uçlu Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir odun kısmı denilen özü az ve yumuşak dokulu Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir ıslah edilmiş çeşitler almıştır.

DÜŞÜK SICAKLIK YETERLİ NEM

Havuç kısa gün bitkisidir. Bu nedenle az ışık Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir düşük sıcaklık ve toprak rutubeti yeterli yerlerde en iyi gelişmeyi gösterir. Yüksek sıcaklıklarda havuçların boyları kısalmakta düşük sıcaklıklarda uzamaktadır. Serin iklim sebzesi olan havuç için en iyi sıcaklık derecesi 15-20°C' dir. Bu sıcaklık derecesinde renk maddelerinin oluşumu en yüksek düzeydedir.

Şekil 1. Nantes tipi bir havuç çeşidinin hasat olgunluğu.

koku_y10.jpg


ZENGİN TOPRAK

Havuç derin Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir gevşek bünyeli Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir geçirgen Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir organik maddelerce zengin topraklarda en iyi ürün verir. Yüksek toprak asitliğine karşı oldukça hassastır. En uygun toprak reaksiyonu pH 6 Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir5-7 Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir5 arasıdır. Havuç yetiştirilecek topraklarda drenajında çok iyi yapılması gerekir.

ÇOK İYİ TOPRAK HAZIRLIĞI

Havuçlarda üretim tohum ile olur. Küçük yapılı havuç tohumları çevre koşullarından fazla etkilendiğinden toprak 2 defa işlenmelidir. Birinci işlemede toprak 30-40 cm derinlikte işlenmelidir. Birinci işlemeden sonra dekara 2-3 ton yanmış ahır gübresi verilip Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir ikinci toprak işlemesi yapılır.

YABANCI OTLARA DİKKAT

Havuç üretiminde yabancı ot mücadelesi de çok önemlidir. Yabancı ot kontrolü 2 devrede yapılır.

- Birincisi ekim öncesi Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir toprak hazırlığı sırasında Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir suda karışmış ot ilacı olarak toprağa püskürtülür. İlaçtan sonra toprak 5-8 cm derinliğinde karıştırılmalıdır. bundan sonra toprak tırmıklanıp Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir iri tezekler kırılır Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir yabancı maddeler ayıklanır ve hemen ekime geçilir.

- Tohumlar çimlendikten sonra bitkiler 2-4 yapraklı devrede ikinci yabancı ot ilaçlaması uygulanır.

MÜNAVEBE ŞART

Havuç yetiştirilen tarlalarda en az 3 yıl havuç Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir kereviz Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir maydanoz Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir dereotu yetiştiriciliği yapılmamış olması gerekir. Havuç ile münavebeye girmesi en uygun olan sebzeler; ıspanak Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir marul Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir fasulye ve bezelyedir.

TOPRAK TAHLİLİNE GÖRE GÜBRE

Havuç tarımında en uygun gübreleme toprak analiz sonuçlarına göre yapılan gübrelemedir. Toprak yapısına göre değişmekle beraber genelde dekara 30-40 kg Amonyum nitrat Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir 40-50 kg Süper fosfat ve 25-35 kg Potasyum sülfat verilmelidir.

NE ZAMAN ? HANGİ GÜBRE ?

Azotlu gübrenin 2-3 Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir Potasyumlu gübrenin 1-2 seferde atılması uygun olur. Fosforlu ve potasyumlu gübreler ekimden 8nce Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir Azotlu gübrenin yarısı ekimden önce Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir diğer yarısı fideler kurşun kalem kalınlığını aldığında verilir. Havuç bitkisi azot ve potasyumdan çok hoşlanır. Her iki gübrede verimin artmasına ve kalitesinin yükselmesine etki eder. Potasyum Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir havuçta şeker miktarını ve depolama gücünü arttırır.

KADEMELİ TOHUM EKİMİ

Havuç tohumlarının ekim zamanı belgelere ve çeşitlere göre değişmekle beraber Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir şubattan kasım ayına kadar yapılabilir. İklim koşullarının uygun olduğu yerlerde Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir devamlı havuç hasatı sağlayabilmek amacıyla bu tarihler arasında 2-3 hafta ara ile tohum ekilebilir. Dekara ortalama 0 Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir5-1 kg tohum gider.

SIRAYA EKİM EN İYİSİ

Havuçta en iyi üretim şekli sıraya ekimdir. Tarlada 105-110 cm genişlik ve 15-20 cm yükseklik ve aralarında 45 cm'lik su yolu bulunan tahtalar ekim için hazırlanır. Bu tahtalar üzerine 25-30 cm aralıklara açılan çizilere belli aralıklarla tohum ekilir. Böylece her tahta üzerinde 4 sıra bulunur.

EL İLE VEYA MİBZERLE EKİM

Ekim elle yapılabildiği gibi mibzerle de gerçekleştirilebilir. Ekilen tohumların üzerine 1-2 cm kalınlığında harç atılır ve tahta tokmaklarla bastırılıp Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir süzgeçli kovalarla can suyu verilir.

3 HAFTADA ÇİMLENME

Havuç tohumları çeşit özelliğine Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir çevre koşullarına Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir ekim derinliğine göre değişmekle birlikte ekimden 3 hafta sonra çimlenirler.

ÇAPA + SEYRELTME BERABER

Körpe fideler Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir birkaç yapraklı olduklarında birinci çapa ve seyreltme yapılır. Seyreltme ile bitkiler arasında 5-10 cm aralık bırakılır. tohum ekiminden yaklaşık 4 ay sonra havuçlar hasat edilecek duruma gelirler.

DÜZENLİ SU

Pratik olarak Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir her çapadan sonra yağış durumuna g6re sulama yapılmalıdır. Suyun yeteri kadar olmaması halinde havuçlar gelişemez Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir suyun devamlı aynı düzeyde olmasında yarar vardır. Kurak bir devreden sonra yağmur yağacak veya sulama yapılacak olursa havuçlarda yarılma ve çatlama meydana gelir.

ÇATALLANMA - KIRILMA VE YARILMAYA DİKKAT

Havuç köklerinde görülen bozukluklar Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir çatallanma Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir eğri uçluluk Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir enine ve boyuna yarılma Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir yan kök gelişmesi Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir kırılma gibi durumlardır. Bu bozukluklar; toprak özelliği Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir toprağın işlenme durumu Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir sulama şekli ve zamanı Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir gübreleme durumu Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir yetiştirme mevsimi Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir tohumların sık veya seyrek ekilişi ve topraktaki kireç miktarı ile yakından ilgilidir.

TARIM TEŞKİLATINA DANIŞ

Havuçta hastalık ve zararlılar ile mücadele konusunda zirai Mücadele teşkilatlarının önerileri dikkate alınmalıdır.

DİKKATLI HASAT

Havuçlar normal iriliklerini aldıkları vakit Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir köklerin fazla sertleşmesine meydan bırakmadan hasat edilmelidir. Havuçların kolayca topraktan çıkarılabilmesi için bir gün önceden sulanması çok faydalıdır. Havuçlar çatal veya kürek bel veya çapa ile toprak kazılarak hasat edilirler. Yapraklar kesilir Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir atılır Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir çıkan havuç kökleri topraklı olduklarından bol suda yıkanır Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir iriliklerine göre demet yapılarak pazara gönderilir.

HAVUÇ ZARARLILARI

Havuç sineği (Gül psillası) ( Psila rosae F. Dipt. Psilidae)
Yaprak pireleri (Leafhoper (Empoasca fabae [Harris]). Hom.Cicadellidae)

Havuç Yetiştiriciliğinde Sarı Yapışkan Tuzakların Kullanılması Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir önemli zararlılarla mücadelenizi kolaylaştırır.

Firmamız tarafından Üretilen

Sarı Yapışkan Tuzaklar

Korum ve Kontrol Genel Müdürlüğü Tarafından KAPAR® SYT Ticari ismi ile 22.05.2006 Tarih ve 5526 Ruhsat No ile Ruhsatlandırılmıştır.
Sarı Yapışkan Tuzaklar ; Gelişmiş ülkelerde havuç yetiştiriciliğinde başarı ile kullanılmaktadır.SYT Tuzakları havuç tarlalarında yerden 1 m yükseğe 10 m aralıklarla asınız.

Siyah Havuç


Siyah havuç kökü sebze olarak kullanılan bir bitkidir. Yaprakları çok parçalı Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir çiçekleri ise şemsiye biçiminde bir arada Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir küçük Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir beyaz ve sıktır. Siyah havucun derin yumuşak ve kumlu topraklarda iyi yetiştiği tarım uzmanlarınca gözlenmiştir. Türkiye'de havucu %100 e yakın verimlilikle üreten bölge İç Anadolu ve Konya yöresidir. Siyah havuç üretiminde ise Ereğli ilçesi Türkiye genelinde üretimiyle öncü konumdadır.
Domates - Domates Nedir - Domates Yetiştiriciliği


Domates Yetiştiriciliği

1. GİRİŞ
Domates Peru civarında çıkarak muhtelif memleketlerde ve yaklaşık 1900 yıllarında Adana’da yetiştirilmeye başlanmıştır.
Ucuz ve bol vitamin kaynağı olan domates besleyici ve lezzetli özelliğinden dolayı dünyanın birçok ülkesinde en çok üretilen sebzelerdendir. Turfanda olarak yetiştirilebilmesi nedeni ile her mevsimde tüketilebilmektedir. İçinde A Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir B1 Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir B2 Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir C Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir K vitaminleri Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir niacin Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir protein Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir yağ Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir karbonhidrat Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir potasyum Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir kalsiyum ve demir bulunur. Taze olarak yenildiği gibi salça Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir domates suyu Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir konserve turşu Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir reçel Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir ketçap Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir şeklinde de değerlendirilebilmektedir. Tek yıllık bir bitkidir. 5-6 kg domatesten yaklaşık 1 kg salça elde edilebilir. 250-400 bin adet tohumu 1 kg gelir.
2. ÇEŞİTLER
Bölgemiz için en uygun çeşitlerden pearson ve Sc 2121 domates çeşitlerinin yetiştirilmesi önerilebilir. Bu çeşitle birlikte GAP-BKİB’nın 1987-1992 yılları arasında Şanlıurfa-Koruklu Tarımsal Araştırma İstasyonunda yaptırmış olduğu denemeler sonucunda da Sofralık-Start F1 Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir Epona F1 Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir Açık döllenen-Red Top Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir Sc2121 Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir Kiraz domatesi denemelerinde de S.Million ve S.Gold gibi çeşitler tavsiye edilmektedir.
Pearson: Yuvarlağa yakın oldukça düzgün şekilli kırmızı renkli eti dolgun Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir çok lezzetli Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir şartlara kolaylıkla adapte olabilen çeşittir. Vejetasyon süresi uzundur. Sofralık olduğu kadar kuru maddece zengin olması ile salçalığa da fevkalade elverişlidir. Salça renginin tabii olarak kırmızı olması beğenilmektedir. 1 kg ortalama 7-9 adet gelmektedir. Nakliye ve Verticellium hastalığa karşı dayanıklıdır.
Sc.2121: Geçci ve erkenci çeşitlerinin olması üretimde devamlılığı sağlaması bakımından avantajlıdır. Ayrıca meyve kalitesi yüksek Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir nakliyeye dayanıklı yüksek verimli ve sofralık bir çeşittir.
3. İKLİM VE TOPRAK İSTEKLERİ
3.1. İklim İsteği
Domates ılık ve sıcak iklim meyvesidir. Soğuklardan çok zarar görür. Sıcaklık -2 Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir-3 ° C düştüğünde bitki tamamen ölebilir. Gereğinden fazla sıcaklık ve nem ise bitkide hastalıkların meydana çıkmasına Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir sıcak ve kuru rüzgarlarda Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir fazla miktarda çiçek dökülmesine sebep olur.
Domateslerde normal bir gelişmenin meydana gelebilmesi için Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir sıcaklığın en az 16-19 ° C’lerde olması denemelerden anlaşılmıştır. Sıcaklık 13 ° C’nin altına düştüğünde olgunlaşmanın geciktiği ve mahsul miktarının çok azaldığı görülmüştür. Domates çiçek tozları 10 ve daha yukarı derecelerde Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir en iyi olarak 27 ° C civarında istenilen şekilde çimlenerek döllenme yapabilmektedir. Yüksek sıcaklıklarda bitki döllenme yeteneğini ve gelişmesini kaybetmektedir.
3.2. Toprak İsteği
Domatesin toprak isteği; kumludan killiye kadar her tür toprakta yetişebilir. Derin Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir geçirgen su tutma kabiliyeti iyi humus ve besin maddelerince zengin tınlı toprakları sever. Kumlu tınlı topraklarda erken ürün verir. Çorağa oldukça dayanıklıdır. En uygun toprak reaksiyonu pH 6.5 civarındadır.
4. YETİŞTİRME TEKNİĞİ
4.1. Ekim Nöbeti
Kışlık sebzelerden sonra domates ekilebilir. Baklagiller domates için iyi bir ön bitkidir. Domates dikilen bir yere Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir en az 5 yıl domates dikilmemelidir. Bölge’mizde domatesle nöbete girebilecek bitkiler pamuk ve buğdaygillerdir. En iyi ekim nöbeti; Buğday+2.ürün+Domates şeklinde uygulanabilir.
4.2. Toprak Hazırlığı
Domates bitkisi derin köklü bir bitki olduğu için Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir toprağın derin sürülerek Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir dikkatle hazırlanması gerekir.
Sonbaharda pullukla derince sürülen tarla ilkbaharda ve uygun tavda yine pullukla sürülür. Sürümle birlikte 2-4 ton yanmış ahır gübresi atmak yararlı olur. Sonra tırmık Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir tapan veya diskaro çekilerek kesekler kırılır.
Domates yetiştiriciliğinde sıra arası ve sıra üzeri mesafesi çeşidin yer ve sırık olmasına göre değişmektedir.
4.3. Ekim ve Dikim
Ekim yapılırken metrekareye 5-6 gr tohum gelecek şekilde sıravari veya serpme olarak yapılır. Sıravari en iyi yoldur. Ekimden sonra tohumların üzeri 1 cm kadar kalınlıkta harçla örtülür ve hafifçe bastırılarak süzgeçli kovalarla tohumların bulunduğu kısma inecek kadar çimlenme suyu verilir.
Yer domatesi için sıra arası 140-150 cm sıra üzeri 40-50 cm sırık domateslerde ise sıra arası 75-80 cm Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir sıra üzeri 40-50 cm olacak şekilde dikim yerleri hazırlanmalıdır.
Tohumlar çimlenip 5-6 yapraklı olduktan sonra hazırlanan karıklara 40 cm aralıkla fide çukurlarına son donların kalktığı Nisan ayının ikinci haftasında bu çukurlara fideler dikilir. Dikim Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir fidelerin 2/3’ü toprağa girecek şekilde yapılır. Daha sonra karıklara can suyu verilir. 3-4 gün sonra kontrol edilerek tutmayan fideler yenilenir.
4.4. Gübreleme
Uzunca bir vejetasyon süresi isteyen ve uygun şartlarda üzerinde sayı ve ağırlık itibarı ile bol mahsul bulunan domatesler yetiştirildikleri toprağın besin maddelerince zengin olmasını isterler. Domates yetiştiriciliğinde bilhassa erken mahsul almada fosforlu gübrelerin mühim rol oynadıkları bilinmektedir.
Bölgemizde Şubat ayı içinde önce dekara 2-3 ton iyi yanmış çiftlik gübresi Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir fosforlu gübre triple süperfosfat formunda ve dönüme 22 kg olarak verilmelidir. Bu gübre dikimle beraber açılan bantlara serpilir. Azotlu gübre amonyum sülfat formunda ve dekara 56 kg olarak serpme şeklinde yarısı dikimle diğer yarısı da birinci sulamadan önce toprağa hafifçe serpilir.
4.5. Sulama
Kültür bitkileri arasında bilhassa meyveleri yenen sebzelerde sulama Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir tohumların çimlenme devresi Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir gelişme devresi ve nihayet mahsul devresi olmak üzere başlıca üç esas devrede önemli rol oynar.
Domates yetiştiriciliğinde bitkiler üzerinde ilk meyveler görülünceye kadar mümkün mertebe sulamadan kaçınılır. Bu devreye kadar çapa yapılır. İlk meyveler görüldükten sonra sulama önem kazanır ve mevcut şartlara göre uygun periyotlarla yeteri kadar sulama yapılmalıdır. Nihayet olgunluk devresine girip hasat başladıktan sonra bu devrede pratik bir kaide olarak her toplamayı takiben mutlaka su verilmelidir.
Sulama yapılırken mümkün mertebe suyun bitkinin yapraklarına değmemesine özen gösterilmeli yoksa yapraklar çamurlanır ve hastalığa yakalanması kolaylaşır.
Bölgemizde domatesin su ihtiyacı genel olarak şöyle bir dağılım gösterir;
• Mayıs ayında 10 gün arayla 3 su
• Haziran ayında 7 gün arayla 4 su
• Temmuz ayında 6 gün arayla 5 su
• Ağustos ayında 7 gün arayla 4 su
• Eylül ayında 15 gün arayla 2 su olmak üzere toplam 18 su verilmelidir.
4.6. Bakım
Fideler esas yerlerinde gelişmeye başladığı andan itibaren yaklaşık 2 hafta sonra birinci çapa yapılır. Birinci çapadan 2-3 hafta kadar sonra ikinci çapa yapılır. Yabancı otlar yok edilir. Kaymak tabakası kırılır ve toprağı havalandırmak topraktaki rutubeti muhafaza etmek maksadıyla sıra aralarında birkaç defa çapa yapmak çok faydalıdır.
Ayrıca sulamada su yolu üzerine düşen dallar masura üzerine alınır ve boğaz doldurma işlemi yapılır.
5. Hastalıkları Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir Zararlıları ve Mücadelesi
5.1. Domates Hastalıkları
Domates hastalıklarını etmenlerine göre fizyolojik ve virüs gibi patojenlerin sebep olduğu patojenik hastalıklar olmak üzere iki gruba ayırabiliriz.
Fizyolojik etmenlerin sebep olduğu arazlar:
• Güneş yanığı Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir çiçek dökülmeleri Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir meyvelerde çatlama Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir çiçek burnu çürüklüğü Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir su ve toprakla temas eden meyvelerde diğer patojenlerle beraber çürümelerdir.
• Bunlar daha çok; çevre şartlarından Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir fazla sulamadan ve beslenme bozukluğundan ileri gelmektedir. Ayrıca solgunluk hastalığı Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir Antroknoz Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir erken yanıklık gibi hastalıklar görülebilir.
Solgunluk
Bitkide toprak üstü aksamının turgor durumunu kaybetmesi sonucunda solması dal ve yaprakların toprağa doğru sarkması şeklinde kendini gösterebilir.
Bunun için; sertifikalı temiz tohum kullanmak tohumları ilaçladıktan sonra ekmek Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir konukçu olan bitkiyi en az iki sene münavebeli yetiştirmek bir mücadele metodudur.
Antroknoz
Olgun meyvelerde hafif batık Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir sulanmış dairesel lekeler görülür. Yaşlı lekeler 12 mm çapında koyu ve deri gibidir.
Erken Yanıklık
Yaşlı yapraklar üzerinde 6-12 mm irilikte ölü lekeler oluşur. Kahverengi ve düzgün halkalar şeklindedir.
Mildiyö
Yapraklar üzerinde küçük soluk yeşil ya da sarımsı lekeler belli eder ve yayılarak siyahlaşır. Bitkinin ölümüne neden olur.
Bunlar için etkili madde zıneb maneb olan ilaçlar kullanılmalıdır.
5.2. Zararlıları
Dana Burnu
Fidelerin kök boğazı kısımlarından kemirerek kurumalarına neden olur. Kepekli ilaçla mücadele yapılmalıdır.
Kırmızı Örümcek
Yaprakların öz suyunu emerek bitkilerin gelişmesine yaprakların sararıp Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir kuruyup Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir dökülmesine sebep olur.
Yaprak bitleri Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir Bozkurtlar Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir kök ur nematodu domates için birer zararlıdır. İlaçla mücadelesi yapılabilir (Malathion Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir Acorisıtin önerilebilir). Ayrıca bitki koruma şubesine başvurulmalıdır.
6. Hasat Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir Harman ve Depolanması
Domates sabahları veya akşam üzeri toplanır. Hasat çeşidin erkenciliği Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir yetiştirme Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir bakım şartları ve gönderilecek pazarın uzaklığı gibi çeşitli faktörler göz önünde tutularak hasat yapılmalıdır.
Mahallinde değerlendirilecek veya yakın pazarlara gönderilecek domatesler büyük bir çoğunlukla ya tam olum devresinde veya buna çok yakın bir devrede toplanır.
Buna karşılık uzak pazarlara gönderilecek domatesler yolda geçecek süre ve olgun domateslerin ambalaj kapları içerisinde Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir sarsıntı veya tazyik neticesinde çatlamaları ve ezilmeleri düşünülerek Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir kırmızı Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir pembe hallerinde toplanır.
Meyvelerin koparılması gelişigüzel yapılmamalıdır. Bilhassa olgun domateslerin koparılmasında meyve avuç içerisine alınarak sapı etrafında hafifçe döndürülmek suretiyle ya küçük sapı ile birlikte veya sapsız olarak zedelenmeden koparılmalıdır. Kasaları fazla üst üste gelmemek kaydıyla düzgünce yerleştirilmelidir.
7. Verim ve Maliyet
Açıkta domates üretiminden 3600-4000 kg/da ürün alınmaktadır.
Bir dekar domates üretimi için 206.78 sa/da insan işgücü Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir 2.22 sa/da makine işgücü gerekmektedir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir

Domates Ve Havuç Hangi Şehirlerde Yetişir konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: havuç nerede yetişir, siyah domates nerede yetişir, havuç hangi bölgede yetişir, havuç hangi şehirde yetişir, salça hangi bölgede yetişir, türkiyede havuç nerede yetişir, siyah domates nerede yetişiyor, domates hangi şehirde yetişir, havuc nerede yetiştirilir, havuc nerede yetisir, domates nerede yetişir, domates en çok hangi şehirde yetişir, havuç en çok hangi bölgede yetişir, havuc nerede yetişir, domates hangi bölgede yetişir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Tütün hangi bölgelerde yetişir? elif Soru Cevap 1 11-03-2015 09:11
Türkiye'de Hangi Bölgede Ne Yetişir ? elif Soru Cevap 0 22-02-2013 10:11
hangi şehirlerde maden ocağı var ? Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 20-02-2013 11:30
Havuç nerede yetişir? elif Soru Cevap 0 16-02-2013 05:52
Türkiyede Hangi Bölgede Ne Yetişir ? elif Eğitim ve Öğretim 0 16-06-2011 01:36

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:17 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats