bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 26-02-2013, 01:38   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Yalıtkanlar İnsan Hayatını Nasıl Etkiler?

Yalıtkanlar İnsan Hayatını Nasıl Etkiler?
Yalıtkanlar birçok yerde insan hayatını korur Yalıtkanlar İnsan Hayatını Nasıl Etkiler? kolaylaştırır. birçok elektronik devrede Yalıtkanlar İnsan Hayatını Nasıl Etkiler?iletkenleri kaplayarak elektirk akımın bize zarar vermesini önler.ayrıca kondanstörde yalıtkanlar sayesinde daha fazla yük depo edebiliriz. Plastik laplı elektrik kabloları Yalıtkanlar İnsan Hayatını Nasıl Etkiler? prizler elektrik çarpmasını önler. Yine plastik türevleri Yalıtkanlar İnsan Hayatını Nasıl Etkiler? seramik vs. kaplı olan uzay araçları Yalıtkanlar İnsan Hayatını Nasıl Etkiler? dünyaya dönerken içindeki insanların pişmesini önler.


İletken Yalıtkanlar İnsan Hayatını Nasıl Etkiler? Yalıtkan ve Yarı İletkenler Yeryüzündeki bütün maddeler Yalıtkanlar İnsan Hayatını Nasıl Etkiler? atom 'lar dan oluşmuştur.
Atom ise ortada bir çekirdek ve bunun etrafındaki değişik yörüngelerde hareket eden elektronlardan oluşmaktadır.
Elektronlar Yalıtkanlar İnsan Hayatını Nasıl Etkiler? negatif elektrik yüküne sahiptirler.
Bir etkime yolu ile atomdan ayrılan elektronların bir devre içerisindeki hareketi Yalıtkanlar İnsan Hayatını Nasıl Etkiler? elektrik akımını oluşturur.
Elektronların her madde içerisindeki hareketi aynı değildir.
Elektron hareketine göre maddeler üçe ayrılır:


 • İletkenler
 • Yalıtkanlar
 • Yarı iletkenler

İletkenler İletkenlerin başlıca özellikleri:


 • Elektrik akımını iyi iletirler.
 • Atomların dış yörüngesindeki elektronlar atoma zayıf olarak bağlıdır. Isı Yalıtkanlar İnsan Hayatını Nasıl Etkiler? ışık ve elektriksel etki altında kolaylıkla atomdan ayrılırlar.
 • Dış yörüngedeki elektronlara Valans Elektron denir.
 • Metaller Yalıtkanlar İnsan Hayatını Nasıl Etkiler? bazı sıvı ve gazlar iletken olarak kullanılır.
 • Metaller Yalıtkanlar İnsan Hayatını Nasıl Etkiler? sıvı ve gazlara göre daha iyi iletkendir.
 • Metaller de Yalıtkanlar İnsan Hayatını Nasıl Etkiler? iyi iletken ve kötü iletken olarak kendi aralarında gruplara ayrılır.
 • Atomları 1 valans elektronlu olan metaller Yalıtkanlar İnsan Hayatını Nasıl Etkiler? iyi iletkendir. Buna örnek olarak Yalıtkanlar İnsan Hayatını Nasıl Etkiler? altın Yalıtkanlar İnsan Hayatını Nasıl Etkiler? gümüş Yalıtkanlar İnsan Hayatını Nasıl Etkiler? bakır gösterilebilir.
 • Bakır tam saf olarak elde edilmediğinden Yalıtkanlar İnsan Hayatını Nasıl Etkiler? altın ve gümüşe göre biraz daha kötü iletken olmasına rağmen Yalıtkanlar İnsan Hayatını Nasıl Etkiler? ucuz ve bol olduğundan Yalıtkanlar İnsan Hayatını Nasıl Etkiler? en çok kullanılan metaldir.
 • Atomlarında 2 ve 3 valans elektronu olan demir (2 dış elektronlu) ve alüminyum (3 dış elektronlu) iyi birer iletken olmamasına rağmen Yalıtkanlar İnsan Hayatını Nasıl Etkiler? ucuz ve bol olduğu için geçmiş yıllarda kablo olarak kullanılmıştır.

Yalıtkanlar Elektrik akımını iletmeyen maddelerdir.
Bunlara örnek olarak cam Yalıtkanlar İnsan Hayatını Nasıl Etkiler? mika Yalıtkanlar İnsan Hayatını Nasıl Etkiler? kağıt Yalıtkanlar İnsan Hayatını Nasıl Etkiler? kauçuk Yalıtkanlar İnsan Hayatını Nasıl Etkiler? lastik ve plastik maddeler gösterilebilir.
Elektronları atomlarına sıkı olarak bağlıdır.
Bu maddelerin dış yörüngedeki elektron sayıları 8 ve 8 'e yakın sayıda olduğundan atomdan uzaklaştırılmaları zor olmaktadır.

Yarı İletkenler Yarı iletkenlerin başlıca şu özellikleri vardır:


 • İletkenlik bakımından iletkenler ile yalıtkanlar arasında yer alırlar Yalıtkanlar İnsan Hayatını Nasıl Etkiler?
 • Normal halde yalıtkandırlar.
 • Ancak ısı Yalıtkanlar İnsan Hayatını Nasıl Etkiler? ışık ve magnetik etki altında bırakıldığında veya gerilim uygulandığında bir miktar valans elektronu serbest hale geçer Yalıtkanlar İnsan Hayatını Nasıl Etkiler? yani iletkenlik özelliği kazanır.
 • Bu şekilde iletkenlik özelliği kazanması geçici olup Yalıtkanlar İnsan Hayatını Nasıl Etkiler? dış etki kalkınca elektronlar tekrar atomlarına dönerler.
 • Tabiatta basit eleman halinde bulunduğu gibi laboratuarda bileşik eleman halinde de elde edilir.
 • Yarı iletkenler kristal yapıya sahiptirler. Yani atomları kübik kafes sistemi denilen belirli bir düzende sıralanmıştır.
 • Bu tür yarı iletkenler Yalıtkanlar İnsan Hayatını Nasıl Etkiler? yukarıda belirtildiği gibi ısı Yalıtkanlar İnsan Hayatını Nasıl Etkiler? ışık Yalıtkanlar İnsan Hayatını Nasıl Etkiler? etkisi ve gerilim uygulanması ile belirli oranda iletken hale geçirildiği gibi Yalıtkanlar İnsan Hayatını Nasıl Etkiler? içlerine bazı özel maddeler katılarak ta iletkenlikleri arttırılmaktadır.
 • Katkı maddeleriyle iletkenlikleri arttırılan yarı iletkenlerin elektronikte ayrı bir yeri vardır. Bunun nedeni Tablo 2.1 'de görüldüğü gibi Yalıtkanlar İnsan Hayatını Nasıl Etkiler? elektronik devre elemanlarının üretiminde kullanılmalarıdır.

Elektroniğin iki temel elemanı olan diyot ve transistörlerin üretiminde kullanılan germanyum (Ge) ve silikon (Si) yarı iletkenleri gelecek bölümde daha geniş olarak incelenecektir.
Tablo 2.1 - Elektronikte yararlanılan yarı iletkenler ve kullanılma yerleri.

ADI

KULLANILMA YERİ
Germanyum (Ge) (Basit eleman)
Diyot Yalıtkanlar İnsan Hayatını Nasıl Etkiler? transistör Yalıtkanlar İnsan Hayatını Nasıl Etkiler? entegre Yalıtkanlar İnsan Hayatını Nasıl Etkiler? devre
Silikon (Si) (Basit eleman)
Diyot Yalıtkanlar İnsan Hayatını Nasıl Etkiler? transistör Yalıtkanlar İnsan Hayatını Nasıl Etkiler? entegre Yalıtkanlar İnsan Hayatını Nasıl Etkiler? devre
Selenyum (Se) (Basit eleman)
Diyot
Bakır oksit (kuproksit) (CuO) (Bileşik eleman)
Diyot
Galliyum Arsenid (Ga As) (Bileşik eleman)
Tünel diyot Yalıtkanlar İnsan Hayatını Nasıl Etkiler? laser Yalıtkanlar İnsan Hayatını Nasıl Etkiler? fotodiyot Yalıtkanlar İnsan Hayatını Nasıl Etkiler? led
Indiyum Fosfur (In P) (Bileşik eleman)
Diyot Yalıtkanlar İnsan Hayatını Nasıl Etkiler? transistör
Kurşun Sülfür (Pb S) (Bileşik eleman)
Güneş pili (Fotosel)
Not:

Germanyum ve silikon periyodik tabloda yer alan iki elementtir.
Çoğu ülke periyodik tabloyu kendi dillerinde hazırlamaktadır.
Ülkemizde ise Yalıtkanlar İnsan Hayatını Nasıl Etkiler? bazı terimler gelişmiş ülke dillerinden alınarak Türkçe 'ye uyarlama yoluna gidilmiştir.
Germanyum adı Yalıtkanlar İnsan Hayatını Nasıl Etkiler? en çok kullanılan Yalıtkanlar İnsan Hayatını Nasıl Etkiler? İngilizce Yalıtkanlar İnsan Hayatını Nasıl Etkiler? Almanca ve Fransızca dillerinde "Germanium" olarak yazılmakta ve "germanyum" olarak okunmaktadır. Türkçe 'ye de "germanyum" olarak alınmış ve herkesçe de benimsenmiştir.
Silikon 'da durum farklıdır.
Silikon yabancı dillerde şöyle yazılmakta ve okunmaktadır:

İngilizce 'de; Silicon (Silikon)
Almanca 'da; Silikon (silikon)
Fransızca 'da; Silicium (silisyum)
Türkçe de ise yararlanılan yabancı kaynaktan esinlenerek kimilerince silikon Yalıtkanlar İnsan Hayatını Nasıl Etkiler? kimilerince de silisyum denmiştir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Yalıtkanlar İnsan Hayatını Nasıl Etkiler?

Yalıtkanlar İnsan Hayatını Nasıl Etkiler? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: yalıtkanların i nsan hayatını, elektrık olmaz ıse hayatını nasıl etkıler, hayvanlar insanlarin hayatininasil kolaylastirir, yalıtkan insanların hayatındaki yerleri nasıl etkiler, yalıtkanlar insan hayatını nasıl korur, gazların iletkenligi insanlarhı nasıl etkiledi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Çevre Kirliliği İnsan ve Hayvanların Hayatını Nasıl Etkiler? gizem Soru Cevap 1 18-04-2013 09:21
Yurdumuzdaki Yeryüzü Şekilleri İnsan Hayatını Nasıl Etkiler? elif Soru Cevap 0 26-02-2013 01:37
Akarsular İnsan Hayatını Nasıl Etkiler? elif Soru Cevap 0 26-02-2013 01:35
Besin Değerleri İnsan Hayatını Nasıl Etkiler? elif Soru Cevap 0 26-02-2013 01:34
Sis İnsan Hayatını Nasıl Etkiler? elif Soru Cevap 0 26-02-2013 01:33

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:21 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats