bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 26-02-2013, 09:49   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Büyük Selçuklu Devleti'nin Ekonomik Yapısı Nasıldır?

Büyük Selçuklu Devleti'nin Ekonomik Yapısı Nasıldır?


Toplumsal ve ekonomik yaşam [değiştir]Anadolu Selçukluları döneminde ülkenin hemen her yerinde imarethaneler vardı. Buralarda yoksul halka Büyük Selçuklu Devleti'nin Ekonomik Yapısı Nasıldır? öğrencilere ve yolculara parasız yemek verilirdi. Başlıca eğitim kurumları medreselerdi. Başta Konya Büyük Selçuklu Devleti'nin Ekonomik Yapısı Nasıldır? Sivas Büyük Selçuklu Devleti'nin Ekonomik Yapısı Nasıldır? Tokat ve Amasya olmak üzere birçok kentte medreseler kurulmuştu. Darüşşifa denen hastaneler daha çok Divriği Büyük Selçuklu Devleti'nin Ekonomik Yapısı Nasıldır? Sivas Büyük Selçuklu Devleti'nin Ekonomik Yapısı Nasıldır? Tokat Büyük Selçuklu Devleti'nin Ekonomik Yapısı Nasıldır? Amasya Büyük Selçuklu Devleti'nin Ekonomik Yapısı Nasıldır? Kayseri Büyük Selçuklu Devleti'nin Ekonomik Yapısı Nasıldır? Konya ve Kastamonu gibi kent merkezlerinde yoğunlaşmıştı. Kent ve kasabaları birbirine bağlayan yollar üzerinde han ve kervansaray denen konaklama yerleri vardı. Ulaşım ve ticaretin gelişmesine bağlı olarak bu tür konaklama yerlerin sayısı gittikçe arttı. Bu kurumların giderleri vakıflarca karşılanırdı.

Anadolu Selçukluları ticarete ve yol güvenliğine büyük önem verdiler. Kervan yollarının güvenliğinin sağlanmasına bağlı olarak Anadolu'da ticaret büyük ölçüde gelişti. Karadeniz ve Akdeniz'deki limanlar önemli birer dış ticaret merkezi durumuna geldi. Ticareti güvence altına alan devlet Büyük Selçuklu Devleti'nin Ekonomik Yapısı Nasıldır? karada haydutların Büyük Selçuklu Devleti'nin Ekonomik Yapısı Nasıldır? denizde korsanların saldırısına uğrayarak malları yağmalanan tüccarların zararlarını karşılıyordu. Gerek yolculukları sırasında Büyük Selçuklu Devleti'nin Ekonomik Yapısı Nasıldır? gerekse kervansaray ve hanlarda konakladıklarında tüccar ve yolcuların güvenliği ve ihtiyaçları sağlanıyordu Anadolu Selçukluları’nda özellikle dokumacılık çok gelişmişti. Ayrıca Anadolu'nun çeşitli bölgelerindeki demir Büyük Selçuklu Devleti'nin Ekonomik Yapısı Nasıldır? bakır Büyük Selçuklu Devleti'nin Ekonomik Yapısı Nasıldır? gümüş gibi madenler işletiliyordu.
Toplumsal ve ekonomik yaşam Büyük Selçuklu Devleti’ndeki Oğuz boyları ve başka bazı topluluklar göçebeydiler. Oğuz boylarının başında bir bey bulunuyordu. Bu göçebe topluluklar geçimlerini hayvancılıkla sağlıyorlardı ve otlak bulmak için de mevsimlere göre yer değiştiriyorlardı. Devlet göçebe topluluklardan otlak vergisi alıyordu. Yerleşik nüfus ise çiftçilik Büyük Selçuklu Devleti'nin Ekonomik Yapısı Nasıldır? zanaatçılık ve ticaretle uğraşıyordu. Kentlerdeki tüccar ve esnaf Büyük Selçuklu Devleti'nin Ekonomik Yapısı Nasıldır? işkollarına göre loncalar biçiminde örgütlenmişti. Merkezi devlette görevli memurlar ile sürekli ordudaki askerler maaş alıyorlardı. Büyük Selçuklular ticaretin gelişmesini destekliyor ve kervan yollarının güvenliğini sağlıyorlardı. Bu dönemde en önemli uluslararası ticaret Büyük Selçuklu Devleti'nin Ekonomik Yapısı Nasıldır? Uzakdoğu’dan Avrupa’ya kadar uzanan İpek Yolu ve Baharat Yolu aracılığıyla gerçekleşiyordu. Tarımın gelişmesi için sulama kanalları vardı. Yün Büyük Selçuklu Devleti'nin Ekonomik Yapısı Nasıldır? pamuk Büyük Selçuklu Devleti'nin Ekonomik Yapısı Nasıldır? ipek dokumacılığı çok gelişmişti.


İktisadî ve Ticarî Hayat
Selçukluların hakim olduğu Horasan Büyük Selçuklu Devleti'nin Ekonomik Yapısı Nasıldır? İran Büyük Selçuklu Devleti'nin Ekonomik Yapısı Nasıldır? Irak Büyük Selçuklu Devleti'nin Ekonomik Yapısı Nasıldır? Anadolu ve diğer Ortadoğu ülkeleri bu devirde Büyük Selçuklu Devleti'nin Ekonomik Yapısı Nasıldır? ekonomik bakımdan en yüksek seviyeye çıkarak Büyük Selçuklu Devleti'nin Ekonomik Yapısı Nasıldır? milletler ve kıtalar arası ticarette köprü görevi görüyordu. Selçuklu ülkesinin her türlü ziraî mahsulün yetişmesine müsait iklim Büyük Selçuklu Devleti'nin Ekonomik Yapısı Nasıldır? coğrafî ve doğal zenginliklere sahip olması sayesinde bol mahsul yetişiyordu. Tahıl sıkıntısı çekilmeyip Büyük Selçuklu Devleti'nin Ekonomik Yapısı Nasıldır? o günkü şartlarda fiyatı da ucuzdu. Ülke içinde ve dışında Büyük Selçuklu Devleti'nin Ekonomik Yapısı Nasıldır? kıtalar ve milletlerarası ticareti emniyetle sağlayan yol ve kervansaraylar yapılmıştı.
Yabancı ülkelerle ticarî anlaşmalar yapılıp Büyük Selçuklu Devleti'nin Ekonomik Yapısı Nasıldır? çok düşük gümrük tarifeleriyle ihracat ve ithalat teşvik edildi. Karada eşkıyanın ve açık denizlerde korsanların tecavüzlerine uğrayan tüccarın zararının Büyük Selçuklu Devleti'nin Ekonomik Yapısı Nasıldır? hazineden tazmin edilerek garanti altına alınması Büyük Selçuklu Devleti'nin Ekonomik Yapısı Nasıldır? ticaretin gelişmesinde çok etkili oldu. Devletin tüccara garantisi Büyük Selçuklu Devleti'nin Ekonomik Yapısı Nasıldır? her türlü emniyet Büyük Selçuklu Devleti'nin Ekonomik Yapısı Nasıldır? huzur ve imkânın yanında ayrı bir teşvikti.
Ticaretin gelişmesi Büyük Selçuklu Devleti'nin Ekonomik Yapısı Nasıldır? gümrüklerin azlığı Büyük Selçuklu Devleti'nin Ekonomik Yapısı Nasıldır? üretimin bolluğu Büyük Selçuklu Devleti'nin Ekonomik Yapısı Nasıldır? otlak ve hayvanların çokluğu sebebiyle Büyük Selçuklu Devleti'nin Ekonomik Yapısı Nasıldır? Selçuklu ülkesinde zenginlik ve refah vardı. Bol buğday Büyük Selçuklu Devleti'nin Ekonomik Yapısı Nasıldır? pirinç ve pamuk tarımı yapılıyordu. Çok hayvan yetiştirilip diğer ülkelere satılıyordu. Bakır Büyük Selçuklu Devleti'nin Ekonomik Yapısı Nasıldır? demir Büyük Selçuklu Devleti'nin Ekonomik Yapısı Nasıldır? gümüş ve dokuma sanayii için şap madeni çıkarılıyordu. Halı Büyük Selçuklu Devleti'nin Ekonomik Yapısı Nasıldır? pamuk ve yünlü dokuma denizci örtüleri Büyük Selçuklu Devleti'nin Ekonomik Yapısı Nasıldır? ipek kumaşlar Büyük Selçuklu Devleti'nin Ekonomik Yapısı Nasıldır? ipek tül ve mendil dokunup ihraç ediliyordu. Kâşihanelerde zarif çiniler imal edilip Büyük Selçuklu Devleti'nin Ekonomik Yapısı Nasıldır? Selçuklu eserlerini süslüyordu. Yapılan ve satılan mallar Büyük Selçuklu Devleti'nin Ekonomik Yapısı Nasıldır? sıkı kontrolden geçerdi. Her zanaat kolu Büyük Selçuklu Devleti'nin Ekonomik Yapısı Nasıldır? bir lonca teşkilatına bağlıydı. Loncalar Büyük Selçuklu Devleti'nin Ekonomik Yapısı Nasıldır? meslek ve erbabını kontrol altında tutardı. Lonca reisine Ahî Büyük Selçuklu Devleti'nin Ekonomik Yapısı Nasıldır? ahîlerin reisine de Ahî Baba denirdi. Bu teşkilat daha sonra Osmanlılara geçti. Esnaf ve tüccar mallarının alınıp satıldığı Büyük Selçuklu Devleti'nin Ekonomik Yapısı Nasıldır? tanıtıldığı Büyük Selçuklu Devleti'nin Ekonomik Yapısı Nasıldır? mahallî Büyük Selçuklu Devleti'nin Ekonomik Yapısı Nasıldır? millî ve milletlerarası pazarlar kurulurdu. Selçuklular Büyük Selçuklu Devleti'nin Ekonomik Yapısı Nasıldır? şeker ve nadide eşya alıp Büyük Selçuklu Devleti'nin Ekonomik Yapısı Nasıldır? at Büyük Selçuklu Devleti'nin Ekonomik Yapısı Nasıldır? halı Büyük Selçuklu Devleti'nin Ekonomik Yapısı Nasıldır? ipek ve maden satarlardı. Devletin gelir kaynakları Büyük Selçuklu Devleti'nin Ekonomik Yapısı Nasıldır? arazi vergisi olan harac Büyük Selçuklu Devleti'nin Ekonomik Yapısı Nasıldır? ziraat vergisi olan öşür Büyük Selçuklu Devleti'nin Ekonomik Yapısı Nasıldır? iltizam Büyük Selçuklu Devleti'nin Ekonomik Yapısı Nasıldır? ganimet Büyük Selçuklu Devleti'nin Ekonomik Yapısı Nasıldır? bağlı ve komşu devletlerin hediye ve yıllıkları idi. Hayat pahalılığı Büyük Selçuklu Devleti'nin Ekonomik Yapısı Nasıldır? yok denecek kadar az olup Büyük Selçuklu Devleti'nin Ekonomik Yapısı Nasıldır? 1056 ile 1113 yılları arasındaki yetmişbeş senelik fiyat yükselmesinin oranının toplamı yüzde onu geçmemiştir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Büyük Selçuklu Devleti'nin Ekonomik Yapısı Nasıldır?

Büyük Selçuklu Devleti'nin Ekonomik Yapısı Nasıldır? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: büyük selçuklu devletinin ekonomik yapısı, büyük selçuklu devleti ekonomik yapısı, büyük selçuklu devleti siyasi yapısı, büyük selçuklu devletinin ekonomik özellikleri, türkiye selçuklu devletinin siyasi sosyal ekonomik durumu nasıldı, büyük selçuklu devleti nin siyasi yapısı, büyük selçuklu devleti kurulduğu sırada anadolunun siyasi durumu, büyük selçuklularda sosyal ekonomik hayat, büyük selçuklu ekonimisi, selcuklu devletin in siyasi ekonomik durumu nasıldır, buyuk selcuklu devleti ekonomi, türkiye selçuklu devletinin sosyal yapısı ve ekonomik durumu, büyük selçuklu devletinde ekonomik yapı, türkiye selçuklu döneminde anadolu ekonomik yapısı, türkiye selçuklu devleti geçimini nasıl sağlıyorlardı,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Asya Hun (Büyük Hun) Devleti'nin Özellikleri Я Tarih 14 01-03-2017 07:34
Osmanlı Devleti'nin yükselme döneminin sosyal ve siyasal yapısı nasıldır elif Soru Cevap 0 14-02-2013 07:17
Büyük Selçuklu Devleti kurulduğu sırada Anadolu'nun siyasi durumu nasıldır? Kayıtsız Üye Soru Cevap 3 07-05-2012 09:47
Büyük Selçuklu Devletinde Toplum ve Devlet Yapısı Nasıldı? elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 06:45
Büyük Selçuklu Devleti Alp Arslan Dönemi Я Tarih 0 29-04-2010 11:29

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:52 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats