bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 26-02-2013, 09:59   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Deprem Öncesi Ve Sonrası İçin Alınacak Önlemler Nelerdir?

Deprem Öncesi Ve Sonrası İçin Alınacak Önlemler Nelerdir?


- Yerleşim bölgelerini titizlikle belirlemeliyiz. Kaygan ve ovalık bölgeleri iskana açmamalıyız. Evimizi gevşek toprağa sahip meyilli yerlere yapmamalıyız.

- Yapılan deprem etkilerine karşı dayanıklı yapmalıyız. (Yapı Tekniğine ve İnşaat Yönetmeliğine uygun Deprem Öncesi Ve Sonrası İçin Alınacak Önlemler Nelerdir? sağlam olarak)

- İmar planında konuta ayrılmış yerler dışındaki yerlere ev ve bina yapılmamalıdır.

- Dik yarların yakınına Deprem Öncesi Ve Sonrası İçin Alınacak Önlemler Nelerdir? dik boğaz ve vadilerin içine bina yapılmamalıdır.

- Çok kar yağan ve çığ gelen yamaçlarda bina yapılmamalıdır .

- Mevcut binaların dayanıklılıklarını arttırmalıyız.

- Sigorta sistemine dahil olmalıyız.

- Bu önlemlerin yanı sıra da günlük kullandığımız eşyalarımızın ev içerisine yerleştirilmesinde Deprem Öncesi Ve Sonrası İçin Alınacak Önlemler Nelerdir? aşağıda sayılan önlemleri almalıyız.

·Dolap üzerine konulan eşya ve büro malzemelerin kayarak düşmesini önlemek için plastik tutucu malzeme kullanmalıyız.

· Soba ve diğer ısıtıcıları sağlam malzemelerle duvara veya yere tespit etmeliyiz.

·Dolaplar ve devrilebilecek benzeri eşyaları birbirine ve duvara tespit etmeliyiz.

·Duvar bölmeleri ve panoları zikzak düzende yerleştirip Deprem Öncesi Ve Sonrası İçin Alınacak Önlemler Nelerdir? yere tespit etmeliyiz.

·Tavan ve duvara asılan avize Deprem Öncesi Ve Sonrası İçin Alınacak Önlemler Nelerdir? klima vb. cihazları bulundukları yere ağırlıklarını taşıyacak şekilde tespit etmeliyiz.

·Zehirli Deprem Öncesi Ve Sonrası İçin Alınacak Önlemler Nelerdir? patlayıcı Deprem Öncesi Ve Sonrası İçin Alınacak Önlemler Nelerdir? yanıcı maddeleri düşmeyecek bir konumda sabitlemeli ve kırılmayacak bir şekilde depolamalıyız. Bu maddelerin üzerlerine fosforlu Deprem Öncesi Ve Sonrası İçin Alınacak Önlemler Nelerdir? belirleyici etiketler koymalıyız.

·Gaz kaçağı ve yangına karşı Deprem Öncesi Ve Sonrası İçin Alınacak Önlemler Nelerdir? gaz vanası ve elektrik sigortalarını otomatik hale getirmeliyiz.

·Binadan acilen kaçmak için kullanılacak yollardaki tehlikeleri ortadan kaldırmalı Deprem Öncesi Ve Sonrası İçin Alınacak Önlemler Nelerdir? bu yollan işaretlemeli Deprem Öncesi Ve Sonrası İçin Alınacak Önlemler Nelerdir? buralara gereksiz eşya ve malzeme koymamalıyız.

·Bir deprem planı hazırlayıp Deprem Öncesi Ve Sonrası İçin Alınacak Önlemler Nelerdir? bu plana göre nasıl davranmamız gerektiğinin tatbikatını zaman zaman yapmalıyız.

·Bina yönetimince önceden belirlenen Deprem Öncesi Ve Sonrası İçin Alınacak Önlemler Nelerdir? mesken veya işyerinin özelliği ve büyüklüğüne göre uygun yangın söndürme cihazını mutlaka bulundurmalı ve periyodik bakımlarını da yaptırmalıyız.

·Asansörlerin kapı yanlarına ''Deprem Sırasında Kullanılmaz'' levhası asmalıyız.

·Gerekli ilk yardım malzemesi Deprem Öncesi Ve Sonrası İçin Alınacak Önlemler Nelerdir? yedek pil ve pilli radyo Deprem Öncesi Ve Sonrası İçin Alınacak Önlemler Nelerdir? el feneri Deprem Öncesi Ve Sonrası İçin Alınacak Önlemler Nelerdir? temizlik malzemeleri Deprem Öncesi Ve Sonrası İçin Alınacak Önlemler Nelerdir? sinyal düdüğü Deprem Öncesi Ve Sonrası İçin Alınacak Önlemler Nelerdir? mum Deprem Öncesi Ve Sonrası İçin Alınacak Önlemler Nelerdir? kibrit Deprem Öncesi Ve Sonrası İçin Alınacak Önlemler Nelerdir? kuru gıda ve bisküvi gibi malzemeleri bir çanta içerisinde her an hazır bir şekilde bulundurmalıyız.

·Aile bireyleri ile topluca deprem sırasında nasıl korunacağımız hususunda sohbet ve alıştırmalar yapmalıyız.

·Aile bireylerimiz ile iletişimi nasıl sağlayacağımızı ve eve ulaşamayacağımız durumlar için alternatif buluşma yerlerini planlamalıyız.

·Depremin gece meydana gelebileceğini düşünerek Deprem Öncesi Ve Sonrası İçin Alınacak Önlemler Nelerdir? yatağımızı pencerenin önünden ve eşyaların dökülebileceği yerlerden uzak yerleştirmeliyiz.

DEPREM SIRASINDA ALINACAK ÖNLEMLER

1- BİNA İÇERİSİNDE

·Kesinlikle panik yapmamalıyız. Sabitlenmemiş dolap Deprem Öncesi Ve Sonrası İçin Alınacak Önlemler Nelerdir? raf Deprem Öncesi Ve Sonrası İçin Alınacak Önlemler Nelerdir? pencere vb. eşyalardan uzak durmalıyız. Varsa sandalyelerle desteklenmiş masa altına veya dolgun ve hacimli koltuk Deprem Öncesi Ve Sonrası İçin Alınacak Önlemler Nelerdir? kanepe Deprem Öncesi Ve Sonrası İçin Alınacak Önlemler Nelerdir? içi dolu sandık gibi koruma sağlayabilecek eşya yanına çömelmeli veya uzanmalıyız. Başımızı iki elimizin arasında alarak veya bir koruyucu (yastık Deprem Öncesi Ve Sonrası İçin Alınacak Önlemler Nelerdir? kitap vb) malzeme ile korumalıyız. Sarsıntı geçene dek beklemeliyiz.

·Tekerlekli sandalyede isek tekerlekleri kilitleyerek başımızı ve boynumuzu korumaya almalıyız.

·Mutfak Deprem Öncesi Ve Sonrası İçin Alınacak Önlemler Nelerdir? imalathane Deprem Öncesi Ve Sonrası İçin Alınacak Önlemler Nelerdir? laboratuar gibi iş aletlerinin bulunduğu yerlerde; ocak Deprem Öncesi Ve Sonrası İçin Alınacak Önlemler Nelerdir? fırın ve bu gibi cihazları kapatmalıyız. Dökülebilecek malzeme ve maddelerden uzaklaşmalıyız. Birinci maddede belirtildiği şekilde kendimizi korumalıyız.

·Sarsıntı geçtikten sonra elektrik Deprem Öncesi Ve Sonrası İçin Alınacak Önlemler Nelerdir? gaz ve su vanalarını kapatmalıyız. Soba ve ısıtıcıları söndürmeliyiz. Diğer güvenlik önlemlerini almalıyız ve daha önceden hazırlanmış acil durum çantası ile gerekli olan eşya ve malzemeyi yanımıza alarak derhal binayı daha önce tespit ettiğimiz yoldan terk edip toplanma bölgesine gitmeliyiz.

·Merdiven Deprem Öncesi Ve Sonrası İçin Alınacak Önlemler Nelerdir? balkon Deprem Öncesi Ve Sonrası İçin Alınacak Önlemler Nelerdir? koridor ve geniş sahanlı yerlerden Deprem Öncesi Ve Sonrası İçin Alınacak Önlemler Nelerdir? kolonlardan ve pencerelerden uzaklaşmalıyız.

·Okulda isek sınıfta kalarak sağlamsa sıra altlarına yada sıra yanma birinci maddede belirtildiği şekilde başımızı korumalıyız.

·Kesinlikle asansör kullanmamalıyız. Asansörde isek kat çıkış düğmesine basarak asansörde terk etmeliyiz.

2- BİNA DIŞINDA

·Enerji hatlarından Deprem Öncesi Ve Sonrası İçin Alınacak Önlemler Nelerdir? diğer binalardan ve duvar diplerinden uzaklaşmalıyız. Açık arazide çömelerek etraftan gelen tehlikelere karşı hazırlıklı olmalıyız.

·Deniz kıyısından uzaklaşmalıyız.

·Toprak kayması Deprem Öncesi Ve Sonrası İçin Alınacak Önlemler Nelerdir? taş veya kaya düşebilecek yamaç altlarında bulunmamalıyız. Böyle bir ortamda isek en seri şekilde güvenli bir ortama geçmeliyiz.

·Binalardan düşebilecek baca Deprem Öncesi Ve Sonrası İçin Alınacak Önlemler Nelerdir? cam kırıkları ve sıvalara karşı tedbirli olmalıyız.

·Toprak altındaki kanalizasyon Deprem Öncesi Ve Sonrası İçin Alınacak Önlemler Nelerdir? elektrik ve gaz hatlarından gelecek tehlikelere karşı dikkatli olmalıyız.

3- ARAÇ KULLANIRKEN

·Bulunduğumuz yer güvenli ise durmalı ve araç içinde kalmalıyız. Araç karayolunda seyir halinde ise; yolu kapatmadan sağa yanaşıp durmalıyız. Kontak anahtarını yerinde bırakıp Deprem Öncesi Ve Sonrası İçin Alınacak Önlemler Nelerdir? pencereler kapalı olarak araç içerisinde beklemeliyiz. Ancak sarsıntı durduktan sonra açık alanlara gitmeliyiz.

·Normal trafikten Deprem Öncesi Ve Sonrası İçin Alınacak Önlemler Nelerdir? ağaçlardan Deprem Öncesi Ve Sonrası İçin Alınacak Önlemler Nelerdir? direklerden ve enerji nakil hatlarından mümkün olduğu kadar uzaklaşmalıyız.

·Araç meskun mahallerde ise yada güvenli bir yerde değilse; aracı durdurmalı Deprem Öncesi Ve Sonrası İçin Alınacak Önlemler Nelerdir? kontak anahtarı üzerinde bırakılarak aracı terk etmeli ve açık alanlara gitmeliyiz.

4- METRODA VEYA DİĞER TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINDA BULUNURKEN

·Gerekmedikçe Deprem Öncesi Ve Sonrası İçin Alınacak Önlemler Nelerdir? kesinlikle metro ve trenden inmemeliyiz. Elektriğe kapılabilir veya diğer bir tren çarpabilir.

·Trenin içinde Deprem Öncesi Ve Sonrası İçin Alınacak Önlemler Nelerdir? sıkıca tutturulmuş askı Deprem Öncesi Ve Sonrası İçin Alınacak Önlemler Nelerdir? korkuluk veya herhangi bir yere tutunmalıyız.

·Metro veya tren personeli tarafından verilen talimatları izlemeliyiz.

DEPREMDEN SONRA ALINACAK ÖNLEMLER

·Kesinlikle panik yapmamalıyız.

·Sarsıntı kesilince önceden hazırladığımız afet çantası ile acil ihtiyaç duyulacak diğer malzemeleri (giysi Deprem Öncesi Ve Sonrası İçin Alınacak Önlemler Nelerdir? battaniye Deprem Öncesi Ve Sonrası İçin Alınacak Önlemler Nelerdir? su ve gıda gibi) yanımıza alarak derhal bulunduğumuz yeri önceden belirlediğimiz yollardan terk etmeli ve toplanma yerine gitmeliyiz.

·Yıkılan binalarda yardıma ihtiyacı olanlara kurtarma Deprem Öncesi Ve Sonrası İçin Alınacak Önlemler Nelerdir? ilk yardım ve enkaz kaldırma çalışmalarında yardımcı olmalıyız.

·İkinci sarsıntı ihtimaline karşı tedbirli olmalıyız.

·Telefon hatlarını meşgul etmemeliyiz.

·Yollarda hasta ve yaralı nakli yapılacağı için trafiği engellememeliyiz.

·Deprem hakkında söylenti ve dedikodulara inanmamalıyız.

·Aile içinde birbirimizle dayanışma halinde olmalıyız. Özellikle çocukları olayın etkisinden uzaklaştırmalıyız.

·Kurtarma ve sosyal yardımlar sırasında panik ve kargaşaya yol açmadan ilgili ve görevlilere yardımcı olmalıyız.

·Bina zarar görmüş ise içeri girmek için en az bir saat beklemeliyiz. İlgililerin duyurusu doğrultusunda hareket etmeliyiz.

·Deniz kenarı yerleşimlerinde Deprem Öncesi Ve Sonrası İçin Alınacak Önlemler Nelerdir? dev dalgaların oluşması olasılığına karşı deniz kenarından uzaklaşmalıyız.

·Toplu iskan bölgelerindeki kurallara ve yöneticilerin talimatına mutlaka uymalı Deprem Öncesi Ve Sonrası İçin Alınacak Önlemler Nelerdir? kargaşa Deprem Öncesi Ve Sonrası İçin Alınacak Önlemler Nelerdir? dedikodu ve huzursuzluğa izin vermemeliyiz.

·Özellikle iskan bölgelerinde halkın sağlığı için temizlik kurallarına uymalı ve uymayanları uyarmalıyız.

·Başkalarının da ihtiyacı olabileceğini düşünerek ihtiyacımızdan fazla yardım malzemesi talebinde bulunmamalıyız.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Deprem Öncesi Ve Sonrası İçin Alınacak Önlemler Nelerdir?

Deprem Öncesi Ve Sonrası İçin Alınacak Önlemler Nelerdir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: deprem oncesi ve sonrasi alinacak onlemler, depremde alınacak önlemler maddeler halinde, depreme karşı alınacak önlemler maddeler halinde, deprem için alınacak önlemler maddeler halinde, deprem oncesi ve sonrasi alinabilecek onlemler nelerdir, deprem öncesi ve sonrası alınacak önlemler, deprem ile ilgili önlemler maddeler halinde,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Çevre Krililiği ve Alınacak Önlemler Nelerdir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 11 10-04-2016 12:46
Sellere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? Я Soru Cevap 30 20-01-2016 10:52
Küresel Isınma ve Alınacak Önlemler Nelerdir? elif Coğrafya 4 04-01-2014 06:53
Gaz Zehirlenmesinde Alınacak Önlemler Nelerdir? elif Sağlığımız 0 14-03-2011 04:56
İlk Yardımda Alınacak Temel Önlemler Nelerdir? elif Sağlığımız 0 14-03-2011 03:35

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:36 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats