bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 26-02-2013, 10:01   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Heyelan Olmaması İçin Alınacak Tedbirler Nelerdir?

Heyelan Olmaması İçin Alınacak Tedbirler Nelerdir?Rizede 11-12 Kasımdaki sel ve heyelanda 8 kişi öldü Heyelan Olmaması İçin Alınacak Tedbirler Nelerdir? 2 kişi kayboldu Heyelan Olmaması İçin Alınacak Tedbirler Nelerdir? 19 ev yıkıldı Heyelan Olmaması İçin Alınacak Tedbirler Nelerdir? 223 ev de boşaltıldı. Trabzon Jeoloji ve Jeofizik Odası Mühendisleri Odası sel ve heyelanlara karşı alınacak acil önlemleri açıkladı.Trabzon Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Tuncay Özarman Heyelan Olmaması İçin Alınacak Tedbirler Nelerdir? heyelan bölgelerine gitti ve inceledi. Özarman'ın olayla ilgili gözlemleri ve alınacak önlemleri şöyle:
Gözlemlere dayanan durum
* Bölgemizde birkaç gün devam eden yağmur sonrasında meydana gelen sel ve toprak kayması sonucu can ve mal kaybı büyük oldu.
* Artık yağışlar sonrası bilanço yerine alınması gereken önlemleri konuşmalıyız. Yeni felaketleri önlemek için tedbirleri önceden almamız gerekiyor. Bölgemizde bu konuda çalışmalar yapılmış Heyelan Olmaması İçin Alınacak Tedbirler Nelerdir? ancak gerektiği gibi devam ettirilmemiş veya sonuçlandırılmamıştır. Bazıları da öneri olarak kalmıştır.
* Doğu Karadeniz Bölgesi ülkemizin en yağışlı bölgesidir. Bu nedenle de sel ve heyelanlar sıkça olmaktadır.
* Bölgemizde insan-doğa ilişkilerinde doğaya yapılan bilinçsiz fiziki müdahaleler doğal dengeyi değiştirmektedir. Doğal yamaçlar herhangi bir müdahale olmadığı sürece dengededir.
Nedenler
* Heyelanların meydana gelmesine etkili bir faktör akarsuların yamaç topuklarını oymasıdır. Bunun sonucu vadi yamaçlarında heyelanlar meydana gelmektedir.Önlem alınması için heyelan bölgesinin yer üstü ve yer altı zemin karakterleri bilinmelidir.
* Bölgenin zemin özellikleri dikkate alınmadan yerel yönetimler tarafından verilen yoğun yapılaşma kararları;
* Belediyelerin sınırları dışındaki kontrolsüz yerleşimler Heyelan Olmaması İçin Alınacak Tedbirler Nelerdir?
* Hiçbir mühendislik imar kuralları dikkate alınmadan dere yataklarının daraltılması Heyelan Olmaması İçin Alınacak Tedbirler Nelerdir?
* Son yıllarda hızla gelişme gösteren sanayi tesislerinin Heyelan Olmaması İçin Alınacak Tedbirler Nelerdir? koruma tedbirleri alınmadan akarsu yataklarına yakın taşkın sahası içinde kurulması Heyelan Olmaması İçin Alınacak Tedbirler Nelerdir?
* Dere yataklarından bilinçsiz ve kontrolsüz malzeme alınması Heyelan Olmaması İçin Alınacak Tedbirler Nelerdir?
* Yüksek eğimlerde yerleşim ve değişik amaçlı kazılar yapılması Heyelan Olmaması İçin Alınacak Tedbirler Nelerdir? bölgede sel ve heyelanların meydana gelmesine neden olmaktadır.
Önlemler
* Her türlü yapılaşma için jeolojik-jeoteknik ve hidrojeolik çalışmalar zorunlu hale getirilmelidir.
* Doğu Karadeniz Bölgesi'nin potansiyel heyelan haritalarının tamamlanması gerekmektedir. Bu haritalar yerleşim alt yapı kararlarının alınmasında önemli olmaktadır
Jeofizik Odası'nın önerileri
Jeofizik Mühendisleri Odası Doğu Karadeniz İlleri Bölge Başkanı Nurettin Tandoğan doğal afetler karşısında can ve mal kaybını önlemek için alınması gereken önlemleri şöyle sıraladı:
1- Yapılaşma öncesi yer araştırması (zemin etüdü) mutlaka yaptırılmalıdır. Zemin etüdü yapılmadan yapı projelendirilmemeli ve inşaatlara ruhsat verilmemelidir.
2- Doğu Karadeniz Bölgesi'ndeki tüm dere yatakları taşkın koruma projeleri ile ıslah edilmelidir. Bununla ilgili Devlet su İşlerii'ne ( DSİ) ayrılan ödenekler artırılmalıdır.
3- Gerekli ıslah projeleri tamamlanmadan Heyelan Olmaması İçin Alınacak Tedbirler Nelerdir? dere yatakları ve çevresinde yapılaşmaya izin verilmemelidir.
4- Doğu Karadeniz Bölgesi'nin tamamı Afet Kararnamesi kapsamına alınmalıdır.
5- Heyelan ve sel riski taşıyan yerlerde yapılaşmaya asla izin verilmemelidir.
6- Köy yolu güzergahları gelişigüzel değil Heyelan Olmaması İçin Alınacak Tedbirler Nelerdir? ilgili teknik elemanlar (jeoloji-jeofizik- inşaat mühendisleri) tarafından bir ekip çalışması ile belirlenmelidir.
7- Dere yataklarından gelişigüzel kum-çakıl alımı durdurulmadır.
8- Yağışlı havalarda vatandaşlarımız Heyelan Olmaması İçin Alınacak Tedbirler Nelerdir? arazilerini sık sık kontrol etmeli bir değişiklik gördükleri zaman Bayındırlık İskan Müdürlüğü Afet İşleri yetkililerine haber vermelidir.
11-12 Kasım 2001 bilançosu:
Rize'nin Pazar Heyelan Olmaması İçin Alınacak Tedbirler Nelerdir? Fındıklı Heyelan Olmaması İçin Alınacak Tedbirler Nelerdir? Çayeli Heyelan Olmaması İçin Alınacak Tedbirler Nelerdir? Güneysu Heyelan Olmaması İçin Alınacak Tedbirler Nelerdir? Ardeşen Heyelan Olmaması İçin Alınacak Tedbirler Nelerdir? Çamlıhemşin Heyelan Olmaması İçin Alınacak Tedbirler Nelerdir? İkizdere ve Hemşin ileçeleri ile Artvin'in bazı ilçelerinde bir gecede metrekareye 171 kilogramlık yağmur düşmüştü.
* Ölenler: Halil Kuru Heyelan Olmaması İçin Alınacak Tedbirler Nelerdir? Emine Kaçali Heyelan Olmaması İçin Alınacak Tedbirler Nelerdir? Gülcan Altaş Heyelan Olmaması İçin Alınacak Tedbirler Nelerdir? Zekeriya Korkut Heyelan Olmaması İçin Alınacak Tedbirler Nelerdir? Yusuf Kesici Heyelan Olmaması İçin Alınacak Tedbirler Nelerdir? İdris Tolon Heyelan Olmaması İçin Alınacak Tedbirler Nelerdir? Muradiye Tolon Heyelan Olmaması İçin Alınacak Tedbirler Nelerdir? Yaşar Çiftçi.
* Yaralılar: Mustafa Döne.
* Kayıp: Kadir Çiftçi Heyelan Olmaması İçin Alınacak Tedbirler Nelerdir? Hasan Ataseven.
* Kapalı yol: 91 köy yolu ulaşıma kapandı.
* Hasar: 27 ev yıkıldı Heyelan Olmaması İçin Alınacak Tedbirler Nelerdir? 223 ev boşaltıldı Heyelan Olmaması İçin Alınacak Tedbirler Nelerdir? 19 hayvan telef oldu Heyelan Olmaması İçin Alınacak Tedbirler Nelerdir? 110 köy ve mahallede hasar 15 trilyon lira.
* Haberleşme: 36 yerleşim birimiyle iletişim kesildi.
* Enerji: 44 köyde elektrik kesildi.
* Su: 16 köy ve mahallenin suyu kesildi.
Geçmiş yıllardakiler
* 19-20 Temmuz 1990 Gümüşhane Heyelan Olmaması İçin Alınacak Tedbirler Nelerdir? Giresun ve Trabzon'u etkisine alan ortalama 5 saat süreli yağış şehir ve kırsal alanlarda su taşkınlarına sebep olmuş Heyelan Olmaması İçin Alınacak Tedbirler Nelerdir? birçok insanın ölümüne yol açmış Heyelan Olmaması İçin Alınacak Tedbirler Nelerdir? trilyonlarca lira zarara neden olmuştu. Zarar gören tesislerin yenisinin yapılması da uzun süre almıştı.
* 1991 yılında Trabzon-Maçka-Çatak'ta yine onlarca insanımız ölmüş Heyelan Olmaması İçin Alınacak Tedbirler Nelerdir? evler yıkılmıştı.
* 7-8 Ağustos 1998 tarihleri arasında yoğun şiddetli yağışlar sonucu Trabzon'a bağlı Beşköy beldesi Heyelan Olmaması İçin Alınacak Tedbirler Nelerdir? taşkın ve heyelan sonucunda neredeyse haritadan silinmiş Heyelan Olmaması İçin Alınacak Tedbirler Nelerdir? birçok insan ölmüş Heyelan Olmaması İçin Alınacak Tedbirler Nelerdir? birçok bina yıkılmıştı.(YÖ/NA)


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Heyelan Olmaması İçin Alınacak Tedbirler Nelerdir?

Heyelan Olmaması İçin Alınacak Tedbirler Nelerdir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: elektrik kesilirse önceden ne gibi önlemler alınır, heyelan için alınacak tedbirler, heyelanda alınması gereken önlemler, heyelana alınabilecek önlemler nelerdir, heyelan bölgesine nasıl ev yapılır, heyelan için alınabilecek önlemler nelerdir, heyelan için alınacak önlemler, heyalan için alınacak önlemler, heyelan için alinacak önlemler, heyelan nedir ve alınacak önlemler nelerdir, karadeniz bölgesinde son 10 yılda toprak kayması sonucunda en çok zarar gören alanlar nerelerdir, heyelan için alınması gereken önlemler, heyelan için aınacak tedbirler, heyelanda alınması gerekli önlemler, heyelandan korunması için alınması gereken tedbirler,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Heyelan İçin Alınabilecek Önlemler Nelerdir elif Soru Cevap 24 04-01-2017 06:46
Hava kirliliğinin sebepleri ve alınacak tedbirler nelerdir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 1 27-09-2014 08:14
Gürültüyü Azaltmak İçin Alınabilecek Tedbirler Nelerdir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 4 02-04-2014 09:13
Erozyon ve Çölleşmeyi Önlemek İçin Alınabilecek Tedbirler Nelerdir? elif Coğrafya 0 07-02-2011 03:30
Heyelan ve Heyelan Sebepleri Nelerdir? elif Coğrafya 0 06-02-2011 06:44

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:00 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats