bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 26-02-2013, 10:02   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir?

Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir?

DEPREM ÖNCESİ ALINACAK ÖNLEMLER


Yerleşim bölgeleri titizlikle belirlenmelidir. Kaygan ve ovalık bölgeler iskana açılmamalıdır. Konutlar gevşek toprağa sahip meyilli arazilere yapılmamalıdır.
Yapılar deprem etkilerine karşı dayanıklı inşa edilmelidir. (Yapı Tekniğine ve İnşaat Yönetmeliğine uygun olarak)
İmar planında konuta ayrılmış yerler dışındaki yerlere ev ve bina yapılmamalıdır.
Dik yarların yakınına Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? dik boğaz ve vadilerin içine bina yapılmamalıdır.
Çok kar yağan ve çığ gelen yamaçlarda bina yapılmamalıdır.
Mevcut binaların dayanıklılıkları arttırılmalıdır.
Konutlara deprem sigortası yaptırılmalıdır.
Bu önlemlerin yanı sıra Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? yapısal olamayan Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? yani binadan değil de eşyalardan kaynaklanacak hasarlardan korunmak için günlük kullandığımız eşyalarımızın ev içerisine yerleştirilmesinde aşağıda sayılan önlemleri almalıyız:
Dolap üzerine konulan eşya ve büro malzemeleri kayarak düşmelerini önlemek için plastik tutucu malzeme veya yapıştırıcılarla sabitlenmelidir.
Soba ve diğer ısıtıcılar sağlam malzemelerle duvara veya yere sabitlenmelidir.
Dolaplar ve devrilebilecek benzeri eşyaları birbirine ve duvara sabitlenmelidir. Eğer sabitlenen eşya ve duvar arasında boşluk kalıyorsa Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? çarpma etkisini düşürmek için araya bir dolgu malzemesi konulmalıdır.
Tavan ve duvara asılan avize Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? klima vb. cihazlar bulundukları yere ağırlıklarını taşıyacak şekilde duvar ve pencerelerden yeterince uzağa ve kanca ile asılmalıdır.
İçinde ağır eşyalar bulunan dolap kapakları mekanik kilitler takılarak sıkıca kapalı kalmaları sağlanmalı.
Tezgah üzerindeki kayabilecek beyaz eşyalarımızın altına metal profil koyarak bunların kayması önlenmelidir.
Zehirli Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? patlayıcı Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? yanıcı maddeler düşmeyecek bir konumda sabitlenmeli ve kırılmayacak bir şekilde depolanmalıdır. Bu maddelerin üzerlerine fosforlu Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? belirleyici etiketler konulmalıdır.
Rafların önüne elastik bant ya da tel eklenebilir. Küçük nesneler ve şişeler Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? birbirlerine çarpmayacak ve devrilmeyecek şekilde Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? kutuların içine yerleştirilmelidir.
Gaz kaçağı ve yangına karşı Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? gaz vanası ve elektrik sigortalarını otomatik hale getirilmelidir.
Binadan acilen çıkmak için kullanılacak yollardaki tehlikeler ortadan kaldırılmalı Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? bu yollar işaretlemeli Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? çıkışı engelleyebilecek eşyalar çıkış yolu üzerinden kaldırılmalıdır.
Geniş çıkış yolları oluşturulmalıdır. Dışa doğru açılan kapılar kullanılmalı Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? acil çıkış kapıları kilitli olmamalıdır. Acil çıkışlar aydınlatılmalıdır.
Karyolalar pencerenin ve üzerine devrilebilecek ağır dolapların yanına konulmamalı Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? karyolanın üzerinde ağır eşya olan raf bulundurulmamalıdır.
Tüm bireylerin katılımı ile (evde Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? iş yerinde Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? apartmanda Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? okulda) Afete hazırlık planları yapılmalı Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? her altı ayda bir bu plan gözden geçirilmelidir. Zaman zaman bu plana göre nasıl davranılması gerektiğinin tatbikatları yapılmalıdır.
Bir afet ve acil durumda eve ulaşılamayacak durumlar için aile bireyleri ile iletişimin nasıl sağlayacağı Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? alternatif buluşma yerleri ve bireylerin ulaşabileceği bölge dışı bağlantı kişisi (ev Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? işyeri Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? okul içinde Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? dışında ve ya mahalle dışında) belirlenmelidir.
Önemli evrakların (kimlik kartları Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? tapu Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? sigorta belgeleri Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? sağlık karnesi Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? diplomalar Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? pasaport Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? banka cüzdanı vb.) kopyaları hazırlanarak su geçirmeyecek bir şekilde saklanmalı Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? ayrıca bu evrakların bir örneği de bölge dışı bağlantı kişisinde bulunmalıdır.
Bina yönetimince önceden belirlenen Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? mesken veya işyerinin özelliği ve büyüklüğüne göre uygun yangın söndürme cihazı mutlaka bulundurulmalı ve periyodik bakımları da yaptırılmalıdır. Bu cihazlar;
Kolayca ulaşılabilecek bir yerde tutulmalıdır.
Yeri herkes tarafından bilinmelidir.
Duvara sıkıca sabitlenmelidir.
Her yıl ilgili firma tarafından bakımı yapılmalıdır.
Bir kez kullanıldıktan sonra mutlaka tekrar doldurulmalıdır.
Binalarda asansörlerin kapı yanlarına "Deprem Sırasında Kullanılmaz" levhası asılmalıdır.
DEPREM ANINDA YAPILMASI GEREKENLER
DEPREM ANINDA BİNA İÇERİSİNDEYSENİZ;
Kesinlikle panik yapılmamalıdır.
Sabitlenmemiş dolap Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? raf Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? pencere vb. eşyalardan uzak durulmalıdır.
Varsa sağlam sandalyelerle desteklenmiş masa altına veya dolgun ve hacimli koltuk Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? kanepe Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? içi dolu sandık gibi koruma sağlayabilecek eşya yanına çömelerek hayat üçgeni oluşturulmalıdır. Baş iki el arasına alınarak veya bir koruyucu (yastık Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? kitap vb) malzeme ile korunmalıdır. Sarsıntı geçene kadar bu pozisyonda beklenmelidir.

Güvenli bir yer bulup Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? diz üstü ÇÖK
Başını ve enseni koruyacak şekilde KAPAN
Düşmemek için sabit bir yere TUTUN
Merdivenlere ya da çıkışlara doğru koşulmamalıdır.
Balkona çıkılmamalıdır.
Balkonlardan ya da pencerelerden aşağıya atlanmamalıdır.
Kesinlikle asansör kullanılmamalıdır.
Telefonlar acil durum ve yangınları bildirmek dışında kullanılmamalıdır.
Kibrit Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? çakmak yakılmamalı Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? elektrik düğmelerine dokunulmamalıdır.
Tekerlekli sandalyede isek tekerlekler kilitlenerek baş ve boyun korumaya alınmalıdır.
Mutfak Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? imalathane Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? laboratuar gibi iş aletlerinin bulunduğu yerlerde; ocak Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? fırın ve bu gibi cihazlar kapatılmalı Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? dökülebilecek malzeme ve maddelerden uzaklaşılmalıdır.
Sarsıntı geçtikten sonra elektrik Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? gaz ve su vanalarını kapatılmalı Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? soba ve ısıtıcılar söndürülmelidir.
Diğer güvenlik önlemleri alınarak gerekli olan eşya ve malzemeler alınarak bina daha önce tespit edilen yoldan derhal terk edilip toplanma bölgesine gidilmelidir.
Okulda sınıfta ya da büroda ise sağlam sıra Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? masa altlarında ve ya yanında; koridorsa ise duvarın yanına hayat üçgeni oluşturacak şekilde ÇÖK-KAPAN-TUTUN hareketi ile baş ve boyun korunmalıdır.
Pencerelerden ve camdan yapılmış eşyalardan uzak durulmalıdır.
DEPREM ANINDA AÇIK ALANDAYSANIZ;
Enerji hatları ve direklerinden Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? ağaçlardan Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? diğer binalardan ve duvar diplerinden uzaklaşılmalıdır. Açık arazide çömelerek etraftan gelen tehlikelere karşı hazırlıklı olunmalıdır.
Toprak kayması olabilecek Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? taş veya kaya düşebilecek yamaç altlarında bulunulmamalıdır. Böyle bir ortamda bulunuluyorsa seri şekilde güvenli bir ortama geçilmelidir.
Binalardan düşebilecek baca Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? cam kırıkları ve sıvalara karşı tedbirli olunmalıdır.
Toprak altındaki kanalizasyon Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? elektrik ve gaz hatlarından gelecek tehlikelere karşı dikkatli olunmalıdır.
Deniz kıyısından uzaklaşılmalıdır.
DEPREM ANINDA ARAÇ KULLANIYORSANIZ;
Sarsıntı sırasında karayolunda seyir halindeyseniz;
Bulunduğunuz yer güvenli ise; yolu kapatmadan sağa yanaşıp durulmalıdır. Kontak anahtarı yerinde bırakılıp Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? pencereler kapalı olarak araç içerisinde beklenmelidir. Sarsıntı durduktan sonra açık alanlara gidilmelidir.
Araç meskun mahallerde ya da güvenli bir yerde değilse(ağaç ya da enerji hatları veya direklerinin yanında Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? köprü üstünde vb.); durdurulmalı Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? kontak anahtarı üzerinde bırakılarak terk edilmeli ve trafikten uzak açık alanlara gidilmelidir.
Sarsıntı sırasında bir tünelin içinde iseniz ve çıkışa yakın değilseniz; araç durdurulup aşağıya inilmeli ve yanına yan yatarak ayaklar karına çekilip Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? ellerle baş ve boyun korunmalıdır. (ÇÖK-KAPAN-TUTUN)
Kapalı bir otoparkta iseniz; araç dışına çıkılıp Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? yanına yan yatarak Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? ellerle baş ve boyun korunmalıdır. Yukarıdan düşebilecek tavan Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? tünel gibi büyük kitleler aracı belki ezecek ama yok etmeyecektir. Araç içinde olduğunuz takdirde Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? üzerine düşen bir parça ile aracın içinde ezilebilirsiniz.
METRODA VEYA DİĞER TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINDAYSANIZ:
Gerekmedikçe Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? kesinlikle metro ve trenden inilmemelidir. Elektriğe kapılabilinir veya diğer hattan gelen başka bir metro yada tren size çarpabilir.
Sarsıntı bitinceye kadar metro ya da trenin içinde Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? sıkıca tutturulmuş askı Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? korkuluk veya herhangi bir yere tutunmalı Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? metro veya tren personeli tarafından verilen talimatlara uyulmalıdır.
DEPREM SONRASINDA YAPILMASI GEREKLENLER
KAPALI ALANDAYSANIZ;
Önce kendi emniyetinizden emin olun.
Sonra çevrenizde yardım edebileceğiniz kimse olup olmadığını kontrol edin.
Depremlerden sonra çıkan yangınlar oldukça sık görülen ikincil afetlerdir. Bu nedenle eğer gaz kokusu alırsanız Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? gaz vanasını kapatın. Camları ve kapıları açın. Hemen binayı terk edin.
Dökülen tehlikeli maddeleri temizleyin.
Yerinden oynayan telefon ahizelerini telefonun üstüne koyun.
Acil durum çantanızı yanınıza alın Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? mahalle buluşma noktanıza doğru harekete geçin.
Radyo ve televizyon gibi kitle iletişim araçlarıyla size yapılacak uyarıları dinleyin.
Cadde ve sokakların acil yardım araçları için boş bırakın.
Her büyük depremden sonra mutlaka artçı depremler olur. Artçı depremler zaman içerisinde seyrekleşir ve büyüklükleri azalır. Artçı depremler hasarlı binalarda zarara yol açabilir. Bu nedenle sarsıntılar tamamen bitene kadar hasarlı binalara girilmemelidir. Artçı depremler sırasında da ana depremde yapılması gerekenler yapılmalıdır.
AÇIK ALANDAYSANIZ;
Çevrenizdeki hasara dikkat ederek bunları not edin.
Hasarlı binalardan ve enerji nakil hatlarından uzak durun.
Önce hemen yakın çevrenizde acil yardıma gerek duyanlara yardım edin.
Sonra mahalle toplanma noktanıza gidin.
Yardım çalışmalarına katılın. Özel ilgiye ihtiyacı olan afetzedelere -yaşlılar Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? bebekler Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? özürlüler- yardımcı olun.
YIKINTI ALTINDA MAHSUR KALDIYSANIZ;
Paniklemeden durumunuzu kontrol edin.
Hareket kabiliyetiniz kısıtlanmışsa çıkış için hayatınızı riske atacak hareketlere kalkışmayın. Biliniz ki kurtarma ekipleri en kısa zamanda size ulaşmak için çaba gösterecektir.
Enerjinizi en tasarruflu şekilde kullanmak için hareketlerinizi kontrol altında tutun.
El ve ayaklarınızı kullanabiliyorsanız su Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? kalorifer Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? gaz tesisatlarına Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? zemine vurmak suretiyle varlığınızı duyurmaya çalışın

Düzce İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü-2011


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir?

Afetlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: depremi önlemek için ne yapılır,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Sellere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? Я Soru Cevap 30 20-01-2016 10:52
Zehirlenmeye Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? elif Sağlığımız 1 27-11-2013 06:56
Sele karşı alınacak önlemler Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 05-12-2012 10:46
Yılan Isırmasına Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? elif Sağlığımız 0 01-05-2011 06:09
Gaz Zehirlenmesinde Alınacak Önlemler Nelerdir? elif Sağlığımız 0 14-03-2011 04:56

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:58 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats