bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 26-02-2013, 10:08   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Dinimizde Uyulması Gereken Görgü Kuralları

Dinimizde Uyulması Gereken Görgü KurallarıGörgü kuralları; toplumların inanç Dinimizde Uyulması Gereken Görgü Kuralları eğitim Dinimizde Uyulması Gereken Görgü Kuralları ekonomik güç Dinimizde Uyulması Gereken Görgü Kuralları teknolojik seviye Dinimizde Uyulması Gereken Görgü Kuralları örf ve âdetlerine göre farklılıklar gösterir. Dünyadaki toplumların görgü kuralları Dinimizde Uyulması Gereken Görgü Kuralları değişik olabildiği gibi Dinimizde Uyulması Gereken Görgü Kuralları zamanın geçmesi ve teknolojik ilerlemeler de bazı görgü kurallarını kaldırıp Dinimizde Uyulması Gereken Görgü Kuralları yerlerine yenilerinin konulmasına sebep olur.

Görgüden maksat; bir toplumdaki insanların birbiriyle münasebetlerinde olgun Dinimizde Uyulması Gereken Görgü Kuralları medeni davranışlar içinde bulunarak Dinimizde Uyulması Gereken Görgü Kuralları fert ve toplumun huzurunu Dinimizde Uyulması Gereken Görgü Kuralları rahatını temin eder. Ayrıca bunlar Dinimizde Uyulması Gereken Görgü Kuralları çok sık karşılaşılan günlük işlerde bir nizam ve intizamın hakim olmasını sağlar. Böylece toplum Dinimizde Uyulması Gereken Görgü Kuralları belli bir rahatlığa kavuşur.

Türkler Dinimizde Uyulması Gereken Görgü Kuralları Müslüman olmadan önceki hayatlarında görgüye çok önem vermişlerdir. Obalardan meydana gelen göçebe Türk boyları Dinimizde Uyulması Gereken Görgü Kuralları beşeri münasebetlerini organize eden seviyeli ve ciddi görgü kuralları geliştirmişlerdir. Diğer bir adı töre olan bu davranışlar Dinimizde Uyulması Gereken Görgü Kuralları örf ve âdetler olarak toplumda uyulan kurallardır. Uymayanlar çeşitli cezalara çarptırılırdı. Müslüman olduktan sonra Dinimizde Uyulması Gereken Görgü Kuralları eski inanışlarının yanı sıra Dinimizde Uyulması Gereken Görgü Kuralları görgülerinden dinimize uygun olmayan tarafları da bırakarak uygun olan davranış şekilleri almışlar Dinimizde Uyulması Gereken Görgü Kuralları uygun olanlarını ise dinin verdiği aşk ve şevkle iyice pekiştirmişlerdir. Bu bakımdan milletimiz arasında yakın zamana kadar bu kurallar Dinimizde Uyulması Gereken Görgü Kuralları âdeta yazılı olmayan birer kanun hüviyetini muhafaza etmiştir. Böylece seviyeli Dinimizde Uyulması Gereken Görgü Kuralları huzurlu ve sistemli bir toplum hayatı yaşanmıştır. Bugün milletimizin çocuklarına büyük bir ihtimamla öğrettiği görgü kurallarının çoğu Dinimizde Uyulması Gereken Görgü Kuralları asırlar öncesinden gelmektedir.

Bunlar kısaca şöyledir:
Türk ailesinde evin reisi babadır. Aile fertleri babanın verdiği kararlara uyar ve onun arzu ve isteklerini yerine getirir. Anne Dinimizde Uyulması Gereken Görgü Kuralları ailenin en saygıya layık varlığıdır. Evin iç düzeni ondan sorulur. Çocuklar Dinimizde Uyulması Gereken Görgü Kuralları her zaman şefkat ile bakılır Dinimizde Uyulması Gereken Görgü Kuralları iyi yetişmeleri için itina edilir. Dede ve ninelerin de beraber olduğu ailelerde Dinimizde Uyulması Gereken Görgü Kuralları onların söz hakkı ve kararları daha önce gelir. Görgünün esasını büyüklere saygı ve itaat Dinimizde Uyulması Gereken Görgü Kuralları küçüklere şefkat ve merhamet teşkil eder. Bu bakımdan her görgü kuralı bu temele göre şekillenmiştir.

Evde küçükler büyüklerin yanında daima edepli bulunur. Yanlarına izin alarak girer ve çıkarlar Dinimizde Uyulması Gereken Görgü Kuralları kendilerine söyleneni dikkatle dinlerler. Büyüklerin sözüne izin almadan karışmazlar ve sözü lüzumsuz yere uzatmazlar. Kendilerine hitap edildiğinde Dinimizde Uyulması Gereken Görgü Kuralları “Buyurun efendim” diye karşılık verirler.

Ana babanın yatak odalarına Dinimizde Uyulması Gereken Görgü Kuralları kapıyı vurup izin almadan girmezler. Kardeşler Dinimizde Uyulması Gereken Görgü Kuralları birbirine bağlı ve saygılıdır. Abi Dinimizde Uyulması Gereken Görgü Kuralları abla şefkatle doludur Dinimizde Uyulması Gereken Görgü Kuralları kendilerini küçükler karşısında mesul hissederler. Küçükler de büyük kardeşlerine hürmet gösterir Dinimizde Uyulması Gereken Görgü Kuralları onların isteklerini yerine getirirler. Onların sözlerini dikkatle dinleyip peki efendim Dinimizde Uyulması Gereken Görgü Kuralları baş üstüne diyerek cevap verirler. Birbirinin eşya ve oyuncaklarını izinsiz kullanmazlar. Kendilerinde olanlardan birbirine ikram ederler. Kimseyi rahatsız etmez Dinimizde Uyulması Gereken Görgü Kuralları gürültü
çıkarmazlar.

Misafirliğe gitmeden önce ev sahibine haber verilir. Kararlaştırılan gün ve saatte gidilir. Evine girerken Dinimizde Uyulması Gereken Görgü Kuralları kapının zilini çalarak veya seslenerek Dinimizde Uyulması Gereken Görgü Kuralları izin istenir! İzin üç defa olur. İlkinde ses verilmezse Dinimizde Uyulması Gereken Görgü Kuralları bir dakika kadar sonra Dinimizde Uyulması Gereken Görgü Kuralları ikinci defa da ses çıkmazsa Dinimizde Uyulması Gereken Görgü Kuralları üçüncü defa zile basmalı Dinimizde Uyulması Gereken Görgü Kuralları yine ses yoksa Dinimizde Uyulması Gereken Görgü Kuralları 4 rekat namaz kılacak kadar bekledikten sonra gitmelidir! Kapı aralanırsa Dinimizde Uyulması Gereken Görgü Kuralları aradığını sormadan önce Dinimizde Uyulması Gereken Görgü Kuralları kendini tanıtmalıdır. Evde ev sahibinin gösterdiği yere oturulur. Eşyalar Dinimizde Uyulması Gereken Görgü Kuralları tablolar Dinimizde Uyulması Gereken Görgü Kuralları kütüphanedeki kitaplar izinsiz kullanılmaz. Ne ikram ederse Dinimizde Uyulması Gereken Görgü Kuralları severek kabul edilir. Ev sahibinin o günkü hâline göre Dinimizde Uyulması Gereken Görgü Kuralları üzüntü veya sevincine ortak olunur. Onun hoşlandığı konulardan konuşulur. Çok fazla oturulmaz. Evin içinin döşenişi Dinimizde Uyulması Gereken Görgü Kuralları eşyaların yeri ve durumu tenkit edilmez. Giderken izin istenir Dinimizde Uyulması Gereken Görgü Kuralları teşekkür edilir Dinimizde Uyulması Gereken Görgü Kuralları dua etmesi istenir ve bize de buyurun denilir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Dinimizde Uyulması Gereken Görgü Kuralları

Dinimizde Uyulması Gereken Görgü Kuralları konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: misafirlikte uyulması gereken görgü kuralları nelerdir, toplumda uyulması gereken görgü kuralları, misafirlikte uyulması gereken kurallar, dinde uyulması gereken kurallar, misafirlikte görgü kuralları, toplumda uyulması gereken kurallar, toplumda uyulması gereken görgü kuralları nelerdir, misafirlikte uyulması gereken görgü kuralları, misafirlikte görgü kuralları nelerdir, toplumun huzuru ıcın uyulması gereken kurallar nelerdır, ev içinde uyulması gereken kurallar, misafirlikte uyulmasi gereken gorgu kurallari, evde uyulması gereken kurallar, toplu taşıma araçlarında uyulması gereken görgü kuralları, dinimizde uyulması gereken kurallar,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Okulda uyulması gereken kurallar nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 46 15-04-2017 04:24
Görgü Kuralları - Görgü Kuralları Nelerdir? elif Soru Cevap 4 09-12-2015 06:23
Telefonla Konuşurken Uyulması Gereken Görgü Kuralları Nelerdir elif Soru Cevap 0 19-02-2013 07:52
Toplu Taşıma Araclarında Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 06:26
Çocukların sağlığı için uyulması gereken temizlik kuralları daywest Çocuk Sağlığı ve Eğitimi 0 23-01-2011 11:37

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:44 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats