bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 26-02-2013, 10:19   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir

Futbolda Uyulması Gereken Kurallar NelerdirFUTBOL OYUN KURALLARI
OYUN ALANI
Boyutlar : Oyun Alanı dikdörtgen şeklinde olmalıdır. Taç çizgilerinin uzunluğu kale çizgilerinin uzunluğundan fazla olmalıdır.
Uzunluk: en az 90 m. (100 yarda) - en çok 120 m. (130 yarda)
Genişlik : en az 45 m. (50 yarda) - en çok 90 m. (100 yarda)
ULUSLARARASI MAÇLAR
Uzunluk : en az 100 m. (110 yarda) - en çok 110 m. (120 yarda)
Genişlik : en az 64 m. (70 yarda) - en çok 75 m. (80 yarda)

OYUN ALANININ IŞARETLENMESI
Oyun alanı çizgilerle belirlenir. Bu çizgiler sınırladıkları alana dahildir. Uzun olan iki kenar çizgilerine taç Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir daha kısa olan diğer iki kenar çizgilerine kale çizgisi denir. Bütün çizgiler en çok 12 cm. (5inç) genişliğinde olmalıdır.
Oyun alanı bir orta çizgi ile ikiye ayrılır. Başlama noktası bu çizginin tam ortasına işaretlenir. Bu nokta merkez olarak 9.15 m. (10 yarda) yarıçaplı bir daire çizilir.

Kaleler
Kaleler Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir her bir kale çizgisinin ortasına yerleştirilmelidir. Bunları bayrak direklerinden eşit uzaklıkta yukarı doğru dik iki direkle bunları birleştirilen yatay bir üst direkten olutur.
İki direk arasındaki mesafe içten 7.32 m. (8yarda) Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir üst direğin alt kenarının yerden yüksekliği 2.44 m. (8 feet)'dir.
Her iki direk ile üst direk aynı kalınlıkta ve en çok 12 santimetre (5 inç) olmalıdır. Kale çizgileri de kale direkleri ile aynı genişlikte olurlar. Kalelere kale ağları Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir direklere üst direğe ve yere iyice tutturulmak ve kaleciye hareket serbestisi vermek şartı ile takılabilir.
Kale direkleri ve üst direk beyaz renkte olmalıdır.

Kale Alanı
Kale alanları Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir oyun alanının her iki ucunda aşağıda ifade edildiği gibi belirlenir:
Kale direklerinin iç kenarlarından 5.5 m. (6 yarda) uzaklıkta kale çizgisine dik iki çizgi çizilir. Bu çizgiler Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir saha içine doğru 5.5 m. dik (6 yarda) uzatılır ve kale çizgisine paralel bir çizgi ile birleştirilir. Bu çizgiler ve kale çizgisi ile sınırlı bu alan kale alanıdır.

Ceza Alanı
Ceza alanı oyun alanının her iki ucunda aşağıda ifade edildiği gibi belirlenir.
Kale direklerinin iç kenarlarından 16.5 m. (18 yarda) uzaklıkta kale çizgisine dik iki çizgi çizilir. Bu çizgiler Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir saha içine doğru 16.5 m. (18 yarda) dik uzatılır ve kale çizgisine paralel bir çizgi ile birleştirilir. Bu çizgiler ve kale çizgisi ile sınırlı bu alan ceza alanıdır.
Her bir ceza alanı içinde kale direklerinden eşit uzaklıkta ve kale çizgisine 11 m. (12 yarda) mesafede bir penaltı noktası işaretlenir. Ceza alanı dışına merkezi penaltı noktası olan 9.16 m. (10 yarda) yarıçaplı bir daire yayı çizilir.

Bayrak Direkleri
Her köşeye Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir en az 1.5 m. (5 ayak) yüksekliğinde Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir ucu sivri olmayan ve bayrak takılan bir direk dikilir. Bayrak direkleri ayrıca Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir orta saha çizgisi hizasında Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir taç çizgisinin en az 1 m. (1 yarda) dışına dikilebilir.

Köte Yayı
Her bir köşe Bayrak direğinden itibaren oyun alanı içine 1 m. (1 Yarda) yarıçaplı çeyrek daire yayı çizilir.

Güvenlik
Kaleler yere sağlam bir şekilde sabitleştirilmelidir. Portatif kaleler Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir bu şartlara uyduğu takdirde kullanılabilir.

IFAB Kararları
Karar 1
Eğer üst direk yerinden çıkar veya kırılırsa Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir oyun üst direk tamir edilip yerine takılıncaya kadar durdurulur. Eğer tamir imkanı yoksa Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir oyun tatil edilecektir. Üst direk yerine ip kullanılmasına izin verilmez. Eğer üst direk tamir edilebilirse oyun Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir oyunun durdurulduğu anda topun bulunduğu yerden yapılacak hakem atışı ile tekrar başlatılır.
Karar 2
Kale direkleri ve üst direk tahta Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir metal veya onaylanmış diğer cins malzemeden yapılmalıdır. Şekilleri Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir kare Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir dikdörtgen Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir yuvarlak veya elips olabilir ve oyunculara tehlike yaratmamalıdır.
Karar 3
Takımların oyun alanına giriş anından Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir devre arasında oyun alanından ayrılmalarına ve tekrar oyun alanına dönmelerinden maçın bitimine kadar Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir oyun alanına ve oyun alanındaki gereçlere (kale direkleri ve kale ağları ile bunların sınırladığı alanda dahil) her türlü hakiki veya sanal ticari reklam koymak yasaktır. Özellikle kalelere Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir ağlara Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir bayrak direkleri ve bayraklarına hiç bir reklam direkleri ve bayraklarına hiç bir reklam malzemesi konamaz. Bu gereçlere hiç bir yabancı madde (kamera Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir mikrofon v.s.) takılmaz.
Karar 4
Teknik alanın içinde veya taç çizgisinden bir metrelik mesafede olan oyun sahası dışındaki bölgenin zemini üzerinde herhangi bir reklam olmayacaktır. Ayrıca gol çizgisi ile fileler arasındaki bölgeye de reklam konulmasına izin verilmeyecektir.
Karar 5
Karar 3'te belirtilen süreler dahilinde Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir oyun alanında ve oyun alanındaki gereçlerde (kale ağları ve çevirdikleri alanlar da dahil) FIFA'nın Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir konfederasyonların Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir ulusal federasyonların Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir liglerin Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir kulüplerin veya diğer kurumların hakiki veya sanal arma veya marka (logo veya amblem) reklamlarını yapmak yasaktır.
Karar 6
Köşe vuruşu yapılırken gereken uzaklığı sağlayabilmek için Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir köşe yayından 9.15 m. (10 yarda) uzaklıkta kale çizgisine dik ve oyun alanı dışında bir çizgi çizilebilir.

TOP
Nitelikleri ve Ölçüleri
Top: yuvarlak Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir deriden veya bir diğer uygun malzemeden imal edilmiş Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir çevresi en çok 70 santimetre 828 inç) Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir en az 68 santimetre (27 inç) Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir ağırlığı oyunun başlangıcında en çok 450 gr (16 onz) Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir en az 410 gr (14 onz) basıncı deniz seviyesinde 0.6-1.1 atmosfer (600 gr/cm2 - 1100 gr/cm2; 8.5 lbs/sq.in. - 15.6 lbs/sq.in) arasında olacaktır.
Kusurlu Topun Değiştirilmesi
·oyun durdurulur.
·oyun yedek topla ilk topun kusurlu hale geldiği yerden bir hakem atışı ile başlanır.
Eğer top Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir bir başlama vuruş Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir kale vuruşu Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir köşe vuruşu Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir serbest vuruş Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir penaltı vuruşu veya taç atışı için oyun dışı olduğu sırada patlar veya kusurlu hale gelirse:
·oyun gereken vuruş veya atışıyla başlanır.
Top oyun süresince hakemin onayı olmadan değiştirilemez.

IFAB Kararları

Karar 1
Resmi maçlarda Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir sadece 2 nci kuralda belirtilmiş asgari teknik özelliklere uygun olan topların kullanılmasına izin verilir.
FIFA'nın resmi maçlarında ve konfederasyonların sorumluluğu altında düzenlenen resmi maçlarda kullanılacak topun aşağıdaki yazılardan birinin taşıması şarttır:
· "FIFA APPROVED" (FIFA ONAYLI)
· "FIFA INSPECTED" (FIFA DENETLİ)
· "INTERNATIONAL MATCHBALL STANDARD" (ULUSLARARASI MAÇ TOPU STANDARTI)
Topun üzerinde bulunan bu yazılar Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir topun resmi olarak test edildiği ve 2 nci kuralda belirtilen asgari özelliklere ek olarak her bir kategori için farklı olan özel teknik şartlara uygun olduğunu göstermektedir. Her bir kategorinin özel olarak öngörülen ek teknik şartların IFAB tarafından onaylanması gerekir. Bu testleri yapacak kurumlar FIFA'nın onayına tabidir.
Ulusal federasyonlar Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir resmi maçlarında yukarıdaki üç yazıdan birini taşıyan topların kullanılmasını isteyebilir.
Diğer her türlü maçlarda Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir top 2 nci kuraldaki teknik özelliklere sahip olmalıdır.

Karar 2
FIFA'nın resmi maçlarında ve konfederasyonlarla ulusal federasyonların sorumluluğu altında düzenlenen resmi maçlarda topun üzerine Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir maçın Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir maçı düzenleyen kurumun Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir topu üreten firmanın arma ve markası (amblemi) dışında hiç bir ticari reklam konulamaz. Konulacak arma ve markanın boyutları ve çeşidi müsabaka yönetmeliği ile belirlenir.

OYUNCULARIN SAYISI
Oyuncular
Oyun Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir biri kaleci olmak üzere her biri en çok 11 oyuncudan oluşan iki takım arasında yapılır. Eğer takımlardan birinde 7'den az oyuncu varsa Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir o maç başlatılamaz.

Resmi Maçlar
FIFA'nın konfederasyonların veya ulusal federasyonların düzenlediği maçlarda en çok üç oyuncu değiştirilebilir. Müsabaka yönetmeliğinde Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir 3 ile 7 arasında olmak üzere yedek oyuncu sayısı belirtilmelidir.

Diğer Maçlar
Diğer maçlarda Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir eğer;
takımlar değiştirilecek azami oyuncu sayısında anlaşırlarsa hakeme maçtan önce bildirilirse Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir en çok 5 oyuncu değiştirilebilir. Hakeme bildirilmezse veya değiştirilecek oyuncu sayısında anlaşma maç başlamadan sağlanamazsa Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir en çok 3 oyuncu değiştirilebilir.

Bütün Maçlar
Bütün maçlarda Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir yedek oyuncuların isimleri maç başlamadan önce hakeme verilmelidir. İsmi verilmeyen yedek oyuncular maçta oynayamazlar.

Oyuncu Değiştirme Yöntemi
Bir oyuncu yedek oyuncu ile değiştirme aşağıdaki şartlarda yapılmalıdır:

1.Değiştirme yapılmadan önce hakeme haber verilir Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
2.Yedek oyuncu Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir ancak yerini alacağı oyuncu oyun alanından çıktıktan ve hakemden gir işaretini aldıktan sonra oyun alanına girer Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
3.Yedek oyuncu Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir yalnız oyunun durduğu bir anda ve orta saha çizgisi hizasından oyun alanına girer Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
4.Oyuncu değiştirme Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir yedek oyuncu sahaya girince tamamlanmış olur Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
5.Oyun alanına giren yedek oyuncu o andan itibaren oyuncu kabul edilir Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir oyun alanından çıkanın oyuncu niteliği bitmiş olur Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
6.Yedek oyuncu ile yer değiştiren oyuncu tekrar oyuna giremez Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
7.Bütün yedek oyuncular Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir oyuna girsin veya girmesin Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir hakemin otorite ve karar yetkisine tabidir.
Kaleci Değiştirme

1.Diğer oyunculardan herhangi biri Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
2.Hakeme önceden haber verilmek Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
Değişme oyunun durduğu bir anda yapılmak Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir şartı ile kalecisi ile yer değiştirebilir.

İhlaller/Cezalar
Eğer bir yedek oyuncu oyun alanına hakemin izni olmaksızın girerse:
a) oyun durdurulur.
b) girene ihtar verilip sarı kart gösterilir ve oyun alanından çıkartılır Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
c) oyun durdurulduğu anda topun olduğu yerden bir hakem atışı ile tekrar başlanır.
Eğer bir oyuncu Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir önceden hakemin iznini almadan Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir kaleci ile yer değiştirirse:
a) oyun devam eder Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
b) ihlali yapan oyunculara Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir topun ilk oyundışı olduğu anda ihtar verilip sarı kart gösterilir.
Bu kuralın diğer bütün ihallerinde:
ihlali yapan oyunculara ihtar verilip sarı kart gösterilir.

Oyunun Tekrar Başlaması
Eğer oyun hakem tarafından bir ihtar vermek için durdurulmutsa:
oyun Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir hakemin oyunu durdurduğu anda Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir topun olduğu yerden Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir rakip takımın bir oyuncusu tarafından yapılacak bir endirekt serbest vuruşla tekrar başlatılır.

Oyuncu ve Yedek Oyuncuların İhracı
Oyun batlamadan önce ihraç edilen bir oyuncunun yerine ismi bildirilmit bir yedek oyuncu alynabilir. Eğer ismi bildirilmiş bir yedek oyuncu Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir maçın başlamasından önce veya sonra ihraç edilmişse Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir yerine başka yedek oyuncu alınmaz.

IFAB Kararları
Karar 1
Bir takımdaki en az oyuncu sayısı ulusal federasyonların takdirine bırakılmıştır. Ancak Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir IFAB bir maçın Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir bir takımda 7'den az oyuncu kaldığı hallerde devam etmemesi gerektiği kanısındadır.
Karar 2
Teknik direktör ve diğer görevliler Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir teknik alanın bulunduğu stadlarda Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir teknik alanın içinde kalmalı
ve sorumlu bir şekilde davranmalıdırlar. Maç süresince Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir teknik direktör oyunculara taktik direktifler verebilir.

Oyuncuların Giysi ve Gereçleri
Güvenlik
Bir oyuncu Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir kendisine veya bir batka oyuncuya tehlikeli olabilecek her hangi bir giysi giymemeli veya (her çetit takylar da dahil) gereçler taşımamalıdır.

Gerekli Giysiler
Bir oyuncunun gerekli olan giysileri
·forma veya gömlek Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
·şort (eğer tayt giyilirse Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir taytın rengi şortun esas renginde olmalı) Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
·tozluklar Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
·tekmelikler Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
·futbol ayakkabılarından oluşur.

Tekmelikler
·tozluklar ile tamamen örtülmelidir.
·uygun bir maddeden (lastik Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir plastik veya benzeri) yapılmalıdır.
·yeterli bir koruma sağlamalıdır.

Kaleciler
Her kaleci Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir kendisini diğer oyunculardan Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir hakemden ve yardımcı hakemlerden ayırt edecek renkte giyinir.
İhlaller/Cezalar
Bu kuralın herhangi bir ihlali halinde:
· oyunun durdurulması şart değildir.
· giysi ve gereçleri uygun olmayan oyuncuya hakem tarafından gerekli düzeltmeleri yapması için oyun alanından çıkması bildirilir.
·oyuncu Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir eğer topun ilk oyun dışı olduğu ana kadar uygun olmayan giysi ve gereçlerini düzeltmemişse Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir topun ilk oyun dışı olduğu anda oyun alanından çıkar Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
·giysi ve gereçlerini düzeltmek için oyun alanından çıkan oyuncu hakemin izni olmadan oyun alanına tekrar giremez.
·hakem Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir oyuncunun oyun alanına girmesine izin vermeden önce giysi ve gereçlerini düzelttiğini kontrol eder Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
·oyuncu yalnız topun oyun dışı olduğu anda oyuna girebilir.
Bu kuralın ihlalinden dolayı oyun alanından çıkartılan bir oyuncu eğer hakemin izni olmadan oyun alanına tekrar girerse (veya ilk defa girerse) ihtar verilip sarı kart gösterilir.

Oyunun Tekrar Başlaması
Eğer oyun hakem tarafından bir ihtar vermek için durdurulmuşsa:
· oyun Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir hakemin oyunu durdurduğu anda Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir topun olduğu yerden Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir rakip takımın bir oyuncusu tarafından yapılacak bir endirekt serbest vuruşla tekrar başlatılır.

OYUNUN SÜRESI

Oyunun Devreleri
Hakem ve oynayan iki takım aralarında başka şekilde anlaşmamışlarsa bir oyun 45'er dakikalıkiki eşit devreden oluşur. Oyunun devre sürelerini değiştirmek için karar (örneğin Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir havanın kararması yüzünden 40'ar dakikalık iki devreye indirmek) verilmesi oyun başlamadan önce verilmeli ve müsabaka yönetmeliklere uygun olmalıdır.
Devre Arası
Oyuncuların devre arası dinlenmeye hakları vardır. Devre arası 15 dakikadan uzun olmamalıdır. Müsabaka yönetmeliklerinde devre arası zaman süresi belirtilmelidir. Devre arası zamanı ancak hakemin izni ile değiştirilebilir.

Kayıp Zaman İçin Uzatma
Aşağıdaki durumlar nedeniyle kaybolan süre ait olduğu devreye eklenecektir.
a) oyuncu değiştirmeleri
b) oyuncuların sakatlanmaları Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
c) sakatlanan oyuncuların tedavi için oyun alanından çıkarılmaları Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
d) zaman geçirilmesi Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
e) herhangi bir diğer neden dolayısıyla.
Eklenecek süre hakemin takdirine bağlıdır.

Penaltı Vuruşu
Her iki devrenin veya uzatma devrelerinin sonunda yapılacak penaltı vuruşu için gerekli süre eklenecektir.

Uzatma Devreleri
Müsabaka yönetmelikleri bir oyuna iki eşit uzatma devresi ilave edilmesi gerektiğini içerebilir. Bu durumda 8 nci kuralın hükümleri dikkate alınmalıdır.
Tatil Edilen Maç
Müsabaka yönetmeliği aksini belirtmedikçe Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir tatil edilmit bir maç tekrar edilir.

OYUNUN BAŞLAMASI VE TEKRAR BAŞLAMASI
Başlama Vuruşundan Önce
Para atışı yapılır ve atışı kazanan takım birinci yarıda hücum edeceği kaleyi seçer.
Diğer takım oyunun başlama vuruşunu yapar. Para atışını kazanan takım ikini yarıda başlama vuruşunu yapar. Maçın ikinci yarısında takımlar kalelerini değiştirip diğer kaleye hücum ederler.

Başlama Vuruşu
Oyunu başlatmak veya tekrar başlatmak için yapılan başlama vuruşu:
a) oyunun başlangıcında Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
b) bir gol atıldıktan sonra Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
c) maçın ikinci yarısının başlangıcında Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
d) eğer oynanırsa Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir her iki uzatma devresinin başlangıcında yapılır Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
Başlama vuruşundan doğrudan doğruya bir gol yapılabilir.

Yöntem
a) bütün oyuncular kendi yarı alanlarında bulunacaklardır Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
b) başlama vuruşunu yapan takımın rakipleri top oyuna girinceye kadar toptan en az 9.15 m. (10 yarda) uzakta olurlar Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
c) top orta noktada hareketsiz bir şekilde duracaktır Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
d) hakem bir itaret verecektir.
e) top Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir vuruş yapılıp ileri doğru hareket ettiği andan oyunda olacaktır.
f) vurutu yapan oyuncu Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir top bir başka oyuncuya dokunmadan önce topa ikinci kez dokunmayacaktır.
Bir takımın kazandığı her golden sonra başlama vuruşu diğer takım tarafından yapılacaktır.

İhlaller / Cezalar
Eğer vuruşu yapan oyuncu top bir batka oyuncuya dokunmadan önce ikinci kez dokunursa:
- rakip takım lehine ihlalin yapıldığı yerden birendirekt serbest vuruş verilecektir.
Batlama vurutu yönteminin herhangi bir batka surette ihlali durumunda:
- vurutu tekrar edilecektir.

Hakem Atışı
Oyun Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir top oyunda iken tayet Oyun Kurallarynda belirtilmeyen bir nedenle geçici olarak durdurulmuşsa oyuna yeniden bir hakem atışı ile devam edilecektir.Yöntem
Hakem oyunu Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir topun oyun durdurulduğu anda bulunduğu yerden topu yere bırakarak başlatacaktır.
Oyun top yere değince tekrar başlamış olacaktır.
İhlaller / Cezalar
Hakem atışı Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir aşağıdaki hallerde tekrarlanacaktır:
- eğer topa Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir yere değmeden önce Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir bir oyuncu dokunursa Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
- eğer top Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir yere değdikten sonra Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir hiç bir oyuncuya değmeden oyun alanı dışına çıkarsa.

Özel Durumlar
Savunma yapan takımın lehine kendi kale alanı içinde verilen bir serbest vuruş o alanın herhangi bir yerinden yapılabilir. Rakip kale alanı içinde Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir hücum eden takım lehine verilen bir endirekt serbest vuruş Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir kale çizgisine paralel kale alanı çizgisi üzerindeki ihlale en yakın noktadan yapılır.
Kale alanı içinde geçici olarak durdurulmasından sonra oyunu tekrar başlatmak için yapılacak hakem atışı Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir oyun durduğu anda topun bulunduğu yere Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir en yakın kale çizgisi üzerindeki bir noktadan yapılır.
TOPUN OYUNDA VE OYUN DIŞI OLMASI

Topun Oyundışı Olması
Top aşağıdaki hallerde oyun dışında olacaktır:
- top kale çizgisini veya taç çizgisini Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir havadan veya yerden Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir tamamen geçtiği zaman Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
- oyun hakem tarafından durdurulduğu zaman.

Topun Oyunda Olması
Top:
- kale direklerine Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir üst direğe veya köşe bayrak direklerinden birisine çarpıp oyun alanı içine döndüğü;
- oyun alanı içinde bulundukları sırada hakem veya yardımcı hakemlerden birisine çarptığı Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir durum da dahil olmak üzere Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir oyun dışı olmadığı bütün durumlarda oyundadır.

Gol Yapma Yöntemi

Gol Yapma
Bir gol Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir golü atan takımın gol öncesi oyun kurallarını ihlal etmemiş olması şartıyla Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir topun tamamının kale direkleri arasından ve üst direğin altından geçmesi ile yapılır.

Kazanan Takım
Bir maçta daha fazla gol atan takım maçı kazanmış sayılır. Eğer her iki takım eşit sayıda gol atmış veya hiç gol atılmamış ise maç berabere sonuçlanmış olur.

Müsabaka Yönetmeliği

Yönetmeliklere Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir berabere sonuçlanan maçlarda maçı kazanan takımı belirlemek için Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir uzatma devreleri veya IFAB'ın onayladığı yöntemleri içeren kararlar konulabilir.

Ofsayd

Ofsayd Pozisyonu
Sadece ofsayd pozisyonunda bulunmak bir ihlal değildir.
Bir oyuncu eğer:
- rakip kale çizgisine toptan ve sondan ikinci rakip oyuncudan daha yakın ise ofsayd pozisyonundadır.
Bir oyuncu eğer:
- kendi yarı alanından ise Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
veya
- sondan ikinci rakip oyuncu ile aynı hizada ise Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
veya
- son iki rakip oyuncu ile aynı hizada ise Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir ofsayd pozisyonunda değildir.
İhlal
Ofsayd pozisyonundaki bir oyuncu Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir topun takım arkadaşına dokunduğu veya takım arkadaşı tarafından oynandığı anda Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir hakemin kanısına göre Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
- oyuna müdahale ederek Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
veya
- rakibe müdahale (tesir) ederek Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
veya
- bulunduğu pozisyondan avantaj elde ederek Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir aktif oyunun içinde olursa ofsayd olarak cezalandırılır.

İhlal Olmaması
Eğer top Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir bir oyuncuya doğrudan doğruya
- kale vurutundan Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
veya
- taç atışından Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
veya
- Köte vurutundan Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir gelirse bir ofsayd ihlali yoktur.

İhlaller / Cezalar

Her ofsayd ihlali için Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir hakem rakip takım lehine ihlalin yapıldığı yerden bir endirekt serbest vurut verir.

Fauller ve Fena Hareketler
Fauller ve Fena Hareketler aşağıdaki şekillerde cezalandırılır:

Direkt Serbest Vuruş
Eğer Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir bir oyuncu aşağıda belirtilen 6 ihlalden birisini hakemin kanaatince dikkatsiz Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir kontrolsüz veya aşırı güç kullanarak yaparsa rakip takım lehine bir direkt serbest vuruş verilir:
- rakibe tekme atarsa veya tekme atmaya teşebbüs ederse Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
- rakibi çelmelerse veya çelmelemeye teşebbüs ederse Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
- rakibin üstüne sıçrarsa Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
- rakibe şarj yaparsa Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
- akibe vurursa veya vurmaya teşebbüs ederse Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
- rakibini iterse.
Ayrıca Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir eğer bir oyuncu aşağıdaki 4 ihlalden birini yaparsa Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir rakip takım lehine bir direkt serbest vuruş verilir:
- topu kazanmak için ayakla müdahale ederken (tackle) topa dokunmadan önce rakibe dokunursa Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
- rakibini tutarsa Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
- rakibe tükürürse Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
- topu eliyle bilerek oynarsa (kendi ceza alanındaki kaleci hariç).
Direkt serbest vuruş ihlalin olduğu yerden yapılır.

Penaltı Vuruşu
Eğer yukarıda belirtilen 10 ihlalden birisi bir oyuncu tarafından kendi ceza alanı içinde yapılırsa Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir topun oyunda olması koşuluyla Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir topun pozisyonuna bakılmaksızın bir penaltı vuruşu verilir.

Endirekt Serbest Vuruş
Kaleci Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir kendi ceza sahasında Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir aşağıdaki 5 ihlalden birini yaparsa Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir rakip takım lehine bir endirekt serbest vuruş verilir:
- topu oyuna bırakmadan önce eliyle kontrol ettiği sırada 4 adımdan fazla yürürse
- topu oyuna bıraktıktan sonra Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir top başka bir oyuncuya değmeden önce Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir topa tekrar eliyle dokunursa Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
- takım arkadaşı tarafından ayakla bilerek kendisine verilen topa eliyle dokunursa Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
- takım arkadaşının taç atışından doğrudan gelen topa eliyle dokunursa Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
- zaman geçirirse.
Eğer bir oyuncu hakemin kanatına göre aşağıdaki ihlallerden birini yaparsa rakip takım lehine bir endirekt serbest vuruş verilir:
- tehlikeli tarzda oynarsa Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
- rakibinin ilerlemesine mani olursa Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
- kalecinin elindeki topu oyuna sokmasına engel olursa Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
- oyuncunun ihtar veya ihraç edilmesi için oyun durdurulduğunda.
Endirekt serbest vuruş ihlalin olduğu yerden yapılır.

Disiplin Cezaları
İhtar Verilecek Haller
Eğer Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir bir oyuncu aşağıdaki 7 ihlalden birini yaparsa ihtar verilip sarı kart gösterilir:
1.sportmenliğe aykırı davranıştan suçlu ise Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
2.Haleme veya hakemin kararlarına sözle veya hareketle itiraz ederse Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
3.oyun kurallarını devamlı ihlal ederse Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
4.oyunun tekrar başlamasını geciktirirse Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
5.oyun bir köşe vuruşu veya serbest vuruş ile tekrar başlarken gerekli mesafeye açılmaz ise Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
6.hakemin izni olmaksızın oyun alanına ilk kez girer veya tekrar girerse Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
7.hakemin izni olmaksızın oyun alanını kasıtlı olarak terk ederse.

İhraç Verilecek Haller
Eğer Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir bir oyuncu aşağıdaki 7 ihlalden birini yaparsa ihraç edilip kırmızı kart gösterilir:
1.ciddi faullü oyundan suçlu ise Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
2.tiddetli hareketten suçlu ise Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
3.rakibe veya bir başkasına tükürürse Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
4.topa bilerek elle oynayıp rakip takımın bariz golünü veya gol atma şansını önlerse (kendi ceza alanındaki kaleci hariç)
5.kaleye doğru ilerleyen rakibin bariz gol atma şansını serbest vuruş veya penaltı vuruşu gerektiren bir ihlal ile önlerse Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
6.saldırgan Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir hakaret edici veya küfürlü bir tekilde konutursa Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
7. aynı maçta ikinci bir ihtar alırsa.


Karar 1
Eğer kaleci Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir top oyunda iken Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir kendi ceza alanı içinde topu rakibe atarak ona vurursa veya vurmaya teşebbüs ederse bir penaltı vuruşu cezası verilir.

Karar 2
Bir oyuncu oyun alanı içinde veya dışında rakibe Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir takım arkadaşına Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir hakeme Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir yardımcı hakeme veya herhangi bir diğer kişiye karşı ihtar veya ihraç gerektiren bir ihlal yaparsa ihlalin şekline göre cezalandırılır.

Karar 3
Kaleci topa eli veya kolu ile dokunduğundan topu kontrol altına almış sayılır. Topa sahip olmak kalecinin topu bilerek elle veya kolla kontrol etmesi durumunu da kapsar. Fakat hakem Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir kaleci bir kurtarış yaparken topu çeldiğinde veya topun kaleciden sektiğine kanaat getirirse bu durumda kaleci topu kontrol etmiş sayılmaz.
Eğer kaleci topu 5-6 saniyeden fazla elle veya kolla tutarsa zaman geçiriyor olarak değerlendirilecektir.

Karar 4
bir oyuncu kafasını veya göğsünü veya dizini v.s. kullanarak kendi kalecisine pas verebilir. Fakat Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir hakemin kanısınca Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir bir oyuncu bu kuralın boşluğundan faydalanmak için bilerek hile yapıyorsa Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir o oyuncu sportmenlik dışı davranıştan suçludur. Oyuncuya ihtar verilip sarı kart gösterilir ve ihlalin yapıldığı yerden rakip takım lehine bir endirekt serbest vuruş verilir. Bir serbest vuruş yaparken Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir bu kuralın boşluğundan faydalanmak için bilerek hile yapan bir oyuncuya sportmenliğe aykırı davranışı için ihtar verilip sarı kart gösterilir. Serbest vuruş tekrarlanır. Bu durumlarda Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir kalecinin daha sonra topu elle oynayıp oynamadığı önemli değildir. İhlal 2 nci Kuralın lafzını ve ruhunu bozmaya çalışan oyuncu tarafından yapılmıştır.

Karar 5
Rakip takımın oyuncusunun sağlığını tehlikeye sokan arkadan müdahaleler ciddi faullü oyun olarak değerlendirilecektir.

Karar 6
Oyun alanı üzerinde herhangi bir yerde hakemi aldatmaya yönelik yapıldığı tespit edilen her türlü hareket sportmenlik dışı olarak değerlendirilecektir.

Serbest Vuruşlar

Serbest Vuruş Çeşitleri
Serbest vuruşlar direkt veya endirekt'tir. Hem direkt ham de endirekt serbest vuruşlarda Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir vuruş yapılırken top yerde hareketsiz olmalı ve vuran oyuncu top bir başka oyuncuya dokunmadan topa ikinci kez dokunmamalıdır.

Direkt Serbest Vuruş
- eğer bir direkt serbest vuruş doğrudan doğruya rakibin kalesine girerse Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir bir gol atılmış olur.
- eğer bir direkt serbest vuruş doğrudan doğruya takımın kendi kalesine girerse rakibin lehine bir köşe vuruşu verilir.

Endirekt Serbest Vuruş İşareti
Hakem bir endirekt serbest vuruşu kolunu başının üstünde yukarı doğru kaldırarak işaret eder. Kolunu bu durumda vuruş yapılıp top başka bir oyuncuya değinceye veya oyundışı kalıncaya kadar tutar.

Topun Kaleye Girmesi
Bir gol Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir ancak topun bir başka oyuncuya dokunmasından sonra kaleye girerse yapılmış sayılır.
- eğer bir endirekt serbest vuruşta top doğrudan doğruya rakibin kalesine girerse bir kale atışı yapılır Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
- eğer bir endirekt serbest vuruşta top doğrudan doğruya takımın kendi kalesine girerse Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir rakibin lehine köşe vuruşu verilir.

Serbest Vuruşun Pozisyonu

Ceza Alanı İçinden Serbest Vuruş
Savunan takım lehine direkt veya endirekt serbest vuruş:
- bütün rakip oyuncular toptan en az 9.15 m. (10 yarda) uzakta bulunacaklardır.
- bütün rakip oyuncular top oyuna girinceye kadar ceza alanı dışında kalacaklardır. Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
- top Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir doğrudan doğruya ayakla vurularak ceza alanı dışına çıkınca oyuna girmiş olur Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
- kale alanı içinde verilen bir serbest vuruş o alanın herhangi bir yerinden yapılabilir.

Hücum eden takım lehine verilen endirekt serbest vuruş:
- bütün rakip oyuncular Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir kendi kale direkleri arasındaki kale çizgisi üstünde bulunmaları hariç top oyuna girinceye kadar toptan enaz 9.15 m. (10 yarda) uzakta bulunurlar.
- top vuruş yapılıp hareket ettiği anda oyundadır.
- kale alanı içindeki bir endirekt serbest vuruş Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir kale çizgisine paralel olan kale alanı çizgisi üstündeki ihlalin yapıldığı yere en yakın bir noktadan yapılır.Ceza Alanı Dışında Serbest Vuruş
- bütün rakip oyuncular top oyuna girinceye kadar en az 9.15 m. (10 yarda) uzakta bulunurlar.
- top Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir vuruş yapılıp hareket ettiği andan oyundadır.
- serbest vuruş ihlalin yapıldığı yerden yapılır.

İhlaller / Cezalar
Eğer Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir bir serbest sırasında rakip topa gerekenden daha yakınsa:
- vuruş tekrarlanır.
Eğer Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir savunan takım tarafından kendi ceza alanı içinden yapılan bir serbest vuruşta Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir top doğrudan doğruya oyuna girmemişse:
- vuruş tekrarlanır.
Kaleciden başka bir oyuncu tarafından yapılan serbest vuruş eğer Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir top oyuna girdikten sonra Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir vuran oyuncu (elle oynaması hariç) Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir top başka bir oyuncuya değmeden önce topa ikinci kez dokunursa:
- ihlalin yapıldığı yerden rakip takım lehine bir endirekt serbest vuruş verilir.
Eğer Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir top oyuna girdikten sonra Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir vuran oyuncu top başka bir oyuncuya dokunmadan önce bilerek topu elle oynarsa:
- ihlalin yapıldığı yerden rakip takım lehine bir direkt serbest vuruş verilir.
- eğer ihlal Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir vuran oyuncunun ceza lanı içinde olmuşsa bir penaltı vuruşu verilir.

Kalecinin yaptığı serbest vuruş
Eğer Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir top oyuna girdikten sonra Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir kaleci (elle oynaması hariç) Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir başka bir oyuncuya dokunmadan önce topa ikinci kez dokunursa:
- ihlalin yapıldığı yerden rakip takım lehine bir endirekt serbest vuruş verilir.
Eğer Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir top oyuna girdikten sonra ve başka bir oyuncuya dokunmadan önce Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir kaleci bilerek topu elle oynarsa:
- ihlal kalecinin ceza alanı dışında yapılmışsa Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir yapıldığı yerden rakip takım lehine bir direkt serbest vuruş verilir.
- ihlal kalecinin ceza alanı içinde yapılmışsa Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir yapıldığı yerden rakip takım lehine bir endirekt serbest vuruş verilir.

Penaltı Vuruşu
Bir penaltı vuruşu Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir top oyunda iken Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir cezası direkt serbest vuruş olan 10 ihlalden birini kendi ceza alanı içinde yapan bir takımın aleyhine verilir. Bir penaltı vuruşundan doğrudan doğruya bir gol yapılabilir.
Her iki devrenin sonunda veya uzatma devrelerinin sonunda verilen bir penaltı vuruşu için gerekli süre verilir.

Top ve Oyuncuların Pozisyonu
Top:- penaltı noktasına konur.
Vurutu Yapacak Oyuncu:- açıkça belirlenir.
Savunmadaki kaleci:
- vuruş yapılıncaya kadar kale direkleri arasında kendi kale çizgisi üzerinde yüzü vurutu yapacak oyuncuya dönük durumda bulunur.
Diğer Oyuncular:
- oyun alanı içinde Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
- ceza alanı dışında Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
- penaltı noktasının gerisinde Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
- penaltı noktasından en az 9.15 m. (10 yarda) mesafede bulunurlar.

Hakem
- oyuncular kuralın belirttiği şekilde yerlerini alıncaya kadar penaltı vuruşu için vuruş işaretini vermez.
- penaltı vuruşunun ne zaman tamamlandığına karar verir.

Yöntem
- vuruşu yapan oyuncu topu ileri doğru vurur Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
- vuruşu yapan oyuncu Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir top bir batka oyuncuya dokunmadan önce topla ikinci kez oynayamaz Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
- top vuruş yapılıp ileri doğru hareket ettiği anda oyundadır.
Eğer oyunun normal süresi içinde bir penaltı vuruşu kullanıldığında veya ilk yarı veya maçın sonunda penaltı vuruşunun kullanılması halinde veya bu penaltı vuruşlarının tekrarında top:
- bir veya her iki direğe ve/veya üst direğe ve/veya kaleciye dokunduktan sonra Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir kale direkleri arasından ve üst direğin altından geçerse gol yapılmış sayılır.

İhlaller / Cezalar
Eğer hakem bir penaltının atılması için işaret verdikten sonra ve top oyuna girmeden önce aşağıdaki durumlardan birisi olur ise:
Vuruşu yapan oyuncu oyun kurallarını ihlal
ederse:
- hakem vuruşa izin verir Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
- top kaleye girerse vuruş tekrarlanır Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
- top kaleye girmezse vuruş tekrarlanmaz.
Kaleci oyun kurallarını ihlal ederse:
- hakem vuruşa izin verir Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
- top kaleye girerse gol yapılmış olur Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
- top kaleye girmezse vuruş tekrarlanır.
Vuruşu yapanın takım ceza alanına girer veya penaltı noktasının ilerisine geçerse veya penaltı noktasına 9.15 m.'den (10 yarda) daha yakına gelirse:
- hakem vuruşa izin verir Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
- top kaleye girerse vuruş tekrarlanır Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
- top kaleye girmezse vuruş tekrarlanmaz Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
- top kaleciden seker Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir üst direkten veya kale direklerinden geri gelerek ihlali yapan oyuncuya temas ederse Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir hakem oyunu durdurur ve savunma lehine bir endirekt serbest vuruş ile oyunu yeniden başlatır.
Kalecinin takım arkadaşı ceza alanına girer veya penaltı noktasının ilerisine geçerse veya penaltı noktasına 9.15 m.'den (10 yarda) daha yakına gelirse:
- hakem vuruşa izin verir Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
- top kaleye girerse gol yapılmış olur Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
- top kaleye girmezse vuruş tekrarlanır Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
Her iki takımın birer oyuncusu oyun kurallarını ihlal ederse:
- vuruş tekrarlanır.
Eğer Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir penaltı vuruşu yapıldıktan sonra:
Vuruşu yapan oyuncu (elle oynaması hariç) Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir top başka bir oyuncuya dokunmadan önce topa ikinci kez dokunursa:
- ihlallin yapıldığı yerden rakip takım lehine bir endirekt serbest vuruş verilir.
Vuruşu yapan oyuncu Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir top başka bir oyuncuya dokunmadan önce bilerek topu elle oynarsa:
- ihlallin yapıldığı yerden rakip takım lehine bir direkt serbest vuruş verilir.
Top ileri doğru hareket ederken bir dış etkene dokunursa:
- vuruş tekrarlanır.
Top kaleciden Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir üst direkten veya direklerden geri döndükten sonra bir dış etkene dokunursa:
- hakem oyunu durdurur Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
- oyun dış etkenin topa dokunduğu yerden bir hakem atışı ile tekrar başlatılır.

Taç Atışı
Taç atışı Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir oyunu tekrar başlatma yöntemidir. Taç atışından doğrudan doğruya bir gol yapılamaz.

Taç atışı:
- topun tamamı havadan veya yerden taç çizgisini geçtiği zaman Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
- topun taç çizgisini geçtiği yerden Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
- topa son dokunan oyuncunun rakibi tarafından yapılır.
Yöntem
Taç atışı sırasında tacı atan oyuncu
- vücudunun cephesi ile oyun alanına doğru döner Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
- her iki ayağı veya ayaklarının bir kısmı ile taç çizgisine veya taç çizgisinin dışına yere basar Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir her iki elini kullanır Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir topu başının arkasından ve üzerinden atar.
Tacı atan Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir top başka bir oyuncuya dokunmadan önce topa tekrar dokunamaz. Top oyun alanına girer girmez oyunda olur.

İhlaller / Cezalar
Taç atışı kaleciden başka bir oyuncu tarafından yapılırsa:
Eğer Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir top oyuna girdikten sonra Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir tacı atan (elle oynaması hariç) Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir top başka bir oyuncuya dokunmadan önce Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir topa ikinci kez dokunursa:
- ihlalin yapıldığı yerden rakip takım lehine bir endirekt serbest vuruş verilir.
Eğer Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir top oyuna girdikten sonra ve başka bir oyuncuya dokunmadan önce Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir tacı atan bilerek topu elle oynarsa:
- ihlalin yapıldığı yerden rakip takım lehine bir direkt serbest vuruş verilir.
- eğer ihlal Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir tacı atanın ceza alanı içinde yapıldıysa bir penaltı vuruşu verilir.
Taç atışı kaleci tarafından yapılırsa:
Eğer Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir top oyuna girdikten sonra Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir kaleci (elle oynaması hariç) Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir top başka bir oyuncuya dokunmadan önce Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir topa ikinci kez dokunursa:
- ihlalin yapıldığı yerden rakip takım lehine bir endirekt serbest vurut verilir.
Eğer Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir top oyuna girdikten sonra ve başka bir oyuncuya dokunmadan önce Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir kaleci bilerek topu elle oynarsa:
- ihlal kalecinin ceza alanı dışında yapılmışsa Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir yapıldığı yerden rakip takım lehine bir direkt serbest vuruş verilir.
- ihlal kalecinin ceza alanı içinde yapılmışsa Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir yapıldığı yerden rakip takım lehine bir endirekt serbest vuruş verilir.
Eğer Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir bir rakip oyuncu tacı atan oyuncuyu sportmence olmayan şekilde şaşırtır veya engellerse:
- rakip oyuncuya sportmenliğe aykırı davranışından dolayı ihtar verilip sarı kart gösterilir.
Bu kuralın diğer herhangi bir şekilde ihlalinde sonra:
- taç atışı rakip takımın bir oyuncusu tarafından yapılır.

Kale Vuruşu
Kale vuruşu oyunu tekrar başlatma yöntemidir. Kale vuruşundan rakip takımın kalesine doğrudan doğruya bir gol yapılabilir.

Bir Kale Vuruşu:
- topun tamamı Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir en son hücum eden takımın bir oyuncusuna dokunduktan sonra havadan veya yerden ve 10 ncu Kurala göre yapılmış nizami bir gol dışında Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir kale çizgisini geçince verilir.

Yöntem
- vuruş Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir savunan takımın kale alanı içindeki herhangi bir noktadan yapılır Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
- rakip oyuncular top oyuna girinceye kadar ceza alanı dışında dururlar Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
- vuruşu yapan Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir top batka oyuncuya dokunmadan önce topla ikinci kez oynayamaz Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
- top Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir doğrudan doğruya ceza alanı dışına çıkınca oyuna girmiş olur.

İhlaller / Cezalar
Eğer Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir top doğrudan doğruya ceza alanı dışına çıkmamışsa:
- vuruş tekrarlanır.
Kaleciden başka bir oyuncu tarafından yapılan kale vuruşunda:
Eğer Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir top oyuna girdikten sonra Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir vuran oyuncu (elle oynaması hariç) Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir top başka bir oyuncuya dokunmadan önce Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir topa ikinci kez dokunursa:
- ihlalin yapıldığı yerden rakip takım lehine bir endirekt serbest vuruş verilir.
Eğer Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir top oyuna girdikten sonra ve batka bir oyuncuya dokunmadan önce Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir vurutu yapan oyuncu bilerek topu elle oynarsa:
- ihlalin yapıldığı yerden rakip takım lehine bir direkt serbest vuruş verilir.
- eğer ihlal Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir vuruşu yapanın ceza alanı içinde yapıldıysa bir penaltı vuruşu verilir.
Kaleci tarafından yapılan kale vuruşunda:
Eğer Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir top oyuna girdikten sonra Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir kaleci (elle oynaması hariç) Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir top başka bir oyuncuya dokunmadan önce Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir topa ikinci kez dokunursa:
- ihlalin yapıldığı yerden rakip takım lehine bir endirekt serbest vuruş verilir.
Eğer Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir top oyuna girdikten sonra ve batka bir oyuncuya dokunmadan önce Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir kaleci bilerek topu elle oynarsa:
- ihlal kalecinin ceza alanı dışında yapılmışsa Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir yapıldığı yerden rakip takım lehine bir direkt serbest vuruş verilir.
- ihlal kalecinin ceza alanı içinde yapılmışsa Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
- yapıldığı yerden rakip takım lehine bir endirekt serbest vurut verilir.
Bu kuralın diğer herhangi bir şekilde ihlalinde sonra:
- vuruş tekrarlanır.

Köşe Vuruşu
Köşe vuruşu oyunu tekrar başlatma yöntemidir. Köşe vuruşundan yalnız rakip takımın kalesine doğrudan doğruya bir gol yapılabilir.

Bir Köşe Vuruşu:
- topun tamamı Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir en son savunma yapan takımın bir oyuncusuna dokunduktan sonra havadan veya yerden ve 10 ncu Kurala göre yapılmış nizami bir gol dışında Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir kale çizgisini geçince verilir.

Yöntem
- top Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir en yakındaki köşe bayrak direğinin köşe alanı içine konur Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
- bayrak direği yerinden oynatılamaz Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
- rakip oyuncular Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir top oyuna girinceye kadar Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir toptan en az 9.15 m. (10 yarda) uzakta bulunurlar Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
- vuruş hücum eden takımın bir oyuncusu tarafından yapılır Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
- top Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir vuruş yapılıp hareket edince oyuna girmit olur Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
- vurutu yapan oyuncu Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir top bir batka oyuncuya dokunmadan önce topla ikinci kez oynayamaz.

İhlaller / Cezalar
Köte vuruşu kaleciden başka bir oyuncu tarafından yapılırsa:
Eğer Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir top oyuna girdikten sonra Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir vuruşu yapan oyuncu (elle oynaması hariç) Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir top bir başka bir oyuncuya dokunmadan önce Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir topa ikinci kez dokunursa:
- ihlalin yapıldığı yerden rakip takım lehine bir endirekt serbest vuruş verilir.
Eğer Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir top oyuna girdikten sonra ve batka bir oyuncuya dokunmadan önce Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir vurutu yapan bilerek topu elle oynarsa:
- ihlalin yapıldığı yerden rakip takım lehine bir direkt serbest vuruş verilir.
- eğer ihlal Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir vuruşu yapanın ceza alanı içinde yapıldıysa bir penaltı vurutu verilir.
Köşe vuruşu kaleci tarafından yapılırsa:
Eğer Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir top oyuna girdikten sonra Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir kaleci (elle oynaması hariç) Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir top başka bir oyuncuya dokunmadan önce Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir topa ikinci kez dokunursa:
- ihlalin yapıldığı yerden rakip takım lehine bir endirekt serbest vurut verilir.
Eğer Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir top oyuna girdikten sonra ve başka bir oyuncuya dokunmadan önce Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir kaleci bilerek topu elle oynarsa:
- ihlal kalecinin ceza alanı dışında yapılmışsa Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir yapıldığı yerden rakip takım lehine bir direkt serbest vuruş verilir.
- ihlal kalecinin ceza alanı içinde yapılmışsa Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir yapıldığı yerden rakip takım lehine bir endirekt serbest vurut verilir.
Bu kuralın diğer herhangi bir şekilde ihlalinde sonra:
- vuruş tekrarlanır.

Penaltı Noktasından Yapılan Vuruşlar
Penaltı noktasından yapılan vuruşlar Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir berabere biten bir maçtan sonra Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir müsabaka yönetmeliği gerektiriyorsa Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir hangi takımın galip sayılacağını belirleyen bir yöntemdir.

Yöntem
- Hakem Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir vuruşların yapılacağı kaleyi seçer Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
- Hakem para atışı yapar ve atışı kazanan kaptanın takımı ilk vuruşu yapar Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
- Hakem yapılan vuruşların kaydını tutar Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
Aşağıdaki durumlara bağlı olarak Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir her takım 5'er vuruş yapar Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
- Vuruşlar takımlara arasında sıra ile yapılır Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
- Eğer Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdirher iki takım 5'er vuruşu tamamlamadan takımlardan birisi diğer takımın 5 vuruşu tamamlasa dahi yapamayacağı kadar gol yapmışsa vuruşlara son verilir.
- Eğer Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir her iki takım da 5'er vuruş yaptıktan sonra eşit sayıda gol yapmış veya hiç gol yapmamışlarsa Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir vuruşlar aynı sıra ile ve eşit sayıdaki vuruşlar sonucu bir takımın diğer takımdan bir fazla gol yapmasına kadar devam eder Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
- Eğer bir kaleci vuruşlar sırasında sakatlanır ve kaleciliğe devam edemezse Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir takımı da müsabaka yönetmeliğinde belirtilen sayıda oyuncu değiştirmişse Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir kalecinin yerine listedeki bir yedek oyuncu geçebilir Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
- Yukarıdaki belirtilen kaleci değişmesi dışında Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir yalnız normal maç süresinin veya yapılmışsa uzatma sürelerinin sonunda oyun alanında bulunan oyuncular penaltı noktasından yapılan vuruşlara katılabilirler Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
- Her vuruş bir başka oyuncu tarafından yapılır ve bir oyuncu ancak kendi takımında vuruş hakkına sahip bütün oyuncular birer vuruş yaptıktan sonra ikinci vurutunu yapabilir Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
- Vuruşlar sırasında oyun alanındaki bir oyuncu kalecisi ile yer değiştirebilir Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
- Vuruşlar sırasında oyun alanında sadece vuruş hakkına sahip oyuncular ve maçın hakemi ile yardımcı hakemleri bulunacaktır.
-Vurutu yapan oyuncu ve iki kaleci dışında Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir bütün oyuncular orta yuvarlak içinde olacaklardır Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
- Vuruş yapan oyuncunun takım arkadaşı olan kaleci Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir oyun alanının içinde Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir vuruşların yapıldığı ceza alanının dışında Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir gol (kale) çizgisinin ceza alanı sınır çizgileri ile buluştuğu noktada durmak zorundadır.
- Penaltı noktasından yapılan vuruşlarda Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir aksine bir karar belirtilmediği sürece Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir ilgili Oyun Kuralları ve IFAB Kararları uygulanır.

Teknik Alan
Teknik alan Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir aşağıda belirtildiği gibi Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir özellikle teknik görevliler ve yedek oyuncular için ayrılmış oturma yerleri olan stadyumlarda oynanan maçlarla ilgilidir. Teknik alanların boyutları ve konumu her stadyumda farklı olabileceği için Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir ana hatlar aşağıda genel olarak belirtilmiştir.
- Teknik alan Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir özel oturma yerinin iki yanında 1m. (1 yarda) yana doğru ve taç çizgisinin 1 m.(1 yarda) yakınına kadar öne doğru olan alanı kaplar.
- Bu alanı belirtecek işaretlerin kullanılması tavsiye edilir.
- Teknik alanda bulunacak kişilerin sayısı müsabaka yönetmeliğinde belirtilir.
- Teknik alanda bulunacakların kimliği oyunun başlamasından önce Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir müsabaka yönetmeliğine göre tanımlanır.
- Her seferinde yalnız bir kişinin taktik bilgiler verme yetkisi vardır Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir bu kişi bilgileri verdikten - sonra derhal yerine dönmelidir.
- Teknik direktör ve diğer görevliler Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir örneğin sakatlanan bir oyuncuyu kontrol etmek için doktor veya masörün hakemin izni ile oyun alanına girmesi gibi özel durumlar dışında Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir teknik alan içinde kalmalıdırlar.
- Teknik direktör ve teknik alanda bulunanlar sorumlu davranışlar içinde bulunmalıdırlar.

Hakem
Hakemin Yetkisi
Her maç Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir oyun kurallarını uygulamada tam yetkili olarak atanan bir hakem tarafından yönetilir.

Yetkileri Ve Görevleri
Hakem
· oyun kurallarını uygular Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
·oyunu Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir yardımcı hakemler ve varsa dördüncü hakem ile işbirliği içinde yönetir.
·kullanılan her topun Kural 2'de belirtilen özelliklere uygun olup olmadığını kontrol eder Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
·oyuncuların giysilerinin 4 ncü kuralda belirtilen özelliklere uygunluğuna karar verir Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
·oyun'un süresini belirler ve oyun ile ilgili kayıtlarını tutar Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
·kuralların herhangi bir şekilde ihlalinde veya diğer bir sebepten gerekli görürse Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir oyunu durdurur Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir geçici olarak erteler veya tatil eder Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
·herhangi bir harici müdahale halinde Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir oyunu durdurur Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir geçici olarak erteler veya tatil eder Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
·bir oyuncunun ciddi sakatlandığı kanısına varırsa oyunu durdurur ve o oyuncunun oyun alanından çıkarılmasını sağlar Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
·bir oyuncunun hafif sakatlandığı kanısına varırsa oyunu top oyundışı oluncaya kadar devam ettirir Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
·kanayan yarası olan bir oyuncunun oyun alanından çıkarılmasını sağlar. Bu oyuncu ancak hakemin kanamanın durduğuna kanaat getirmesi halinde hakemin işareti ile oyun alanına dönebilir Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
·oyunu durdurmakla Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir ihlali yapan takıma bir avantaj sağlayacağı hallerde oyunu devam ettirir. Düşündüğü avantajın oluşmaması halinde yapılan ihlali cezalandırır Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
·bir oyuncunun aynı anda birden fazla ihlal yaptığı durumlarda daha ağır olan ihlali cezalandırır Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
·ihtar veya ihraç gerektiren bir ihlali yapan oyuncuyu gerekli şekilde cezalandırır. Gerekeni o anda yapmazsa Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir topun oyundışı olduğu ilk anda yapmalıdır.
·sorumlu bir şekilde hareket etmeyen takım yetkililerini cezalandırır ve gerekirse oyun alanından ve çevresinden uzaklaştırır.
·kendisinin göremediği olaylarda Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir yardımcı hakemlerin verdiği bilgiye göre hareket eder Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
·yetkili olmayan kişilerin oyun alanına girmemesini sağlar Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
·durmuş olan oyunu tekrar başlatır Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
·oyunculara ve/veya takım yetkililerine ve maç öncesinde Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir maç sonrasında ve maç sonrasında meydana gelen olaylara karşın alınan disiplin tedbirleri hakkında bilgi içeren maç raporunu ilgili kurumlara verir.

Hakemin Kararları
Hakemin oyun ile ilgili kararları nihaidir.
·Hakem verdiği bir kararı Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir ancak doğru olmadığını anladığı durumlarda veya gerekli görürse Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir yardımcı hakemin verdiği bilgiye göre Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir oyunu tekrar başlatmadan önce değiştirebilir.

IFAB Kararları
Karar 1
Bir hakem (veya görevliyse bir yardımcı hakem veya dördüncü hakem) aşağıdaki durumlardan sorumlu tutulamaz:
bir oyuncu Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir yönetici veya seyircinin herhangi bir tekilde yaralanmasyndan veya sakatlanmasından Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir herhangi bir mala gelebilecek zararlardan Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir oyun kurallarına dayalı olarak Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir hakemin bir maçı durdurması Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir oynatması veya yönetmesi ile ilgili alacağı kararlar dolayısıyla herhangi bir kişi Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir kulüp Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir şirket Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir dernek veya diğer kuruluşların uğradıkları veya uğrayacakları kayıplardan.
Bunun kapsamı içinde olanlar:
·oyun alanının veya çevresinin durumu veya koşullarından veya hava şartlarından dolayı bir maçın oynanıp oynanmaması ile ilgili alacağı karar Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
·herhangi bir nedenle bir maçın tatil edilmesi ile ilgili alacağı karar Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
·bir oyunda kullanılan bütün gereç ve malzemenin (kale direkleri Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir bayrak direkleri ve top dahil) durumu ile ilgili alacağı karar Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
·bir oyunun seyirci müdahalesi veya tribünlerdeki olaylar dolayısıyla durdurulup durdurulmaması ile ilgili alacağı karar Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
·sakatlanan bir oyuncunun tedavi maksadı ile oyun alanından çıkarılması için oyunun durdurulup durdurulmaması ile ilgili alacağı karar Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
·sakatlanan bir oyuncunun tedavi maksadı ile oyun alanından çıkarılmasını istemesi ve ısrar etmesi ile ilgili alacağı karar Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
·bir oyuncunun herhangi bir gereç veya giysisine izin verilip verilmemesi ile ilgili alacağı karar Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
·oyun alanı çevresinde herhangi bir kimsenin (takım ve stad görevlileri Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir güvenlik personeli Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir fotoğrafçılar veya diğer medya mensupları dahil) bulunmasına müsaade edilip edilmemesi (bu konuda yetkili ise) ile ilgili alacağı karar Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
·oyun kurallarına göre verdiği veya FIFA Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir konfederasyon Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir ulusal federasyon veya lig yöntem ve yönetmeliklerine göre oynanan bir maçtaki yetkilerine bağlı olarak verdiği herhangi bir karar.

Karar 2
Görev aldığı turnuva ve atandığı maçlarda Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir bir dördüncü hakemin rolü ve görevleri IFAB'ın onayladığı esaslara uygun bir biçimde olmalıdır.

Yardımcı Hakemler
Görevler
Karar yetkisi hakemde olmak üzere Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir aşağıdaki durumları işaret etmek için iki yardımcı hakem atanır:
·topun ne zaman tamamıyla oyun alanından çıktığını Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
·hangi takımın köşe vuruşu Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir kale vuruşu veya taç atışı yapacağını Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
·bir oyuncunun pozisyonu dolayısı ile ne zaman ofsayd olarak cezalandırılacağını Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
·oyuncu değişikliği istediğini Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
·hakemin göremediği fena hareketleri ve diğer olayları.
·pozisyona hakemden daha yakın olduklarında meydana gelen ihalleri (bu Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir bazı özel durumlarda Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir ceza alanı içinde meydana gelen ihlalleride kapsar) Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir
·penaltı vuruşlarında kalecinin topa vurulmadan önce ileri hareket ettiğini ve topun gol çizgisini geçtiğini.

Yardım
Yardımcı hakemler Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir hakemin maçı oyun kurallarına göre yönetmesine yardımcı olurlar.
Bazı durumlarda 9 Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir15 m. mesafenin kontrolü için oyun alanına girebilirler.
Bir yardımcı hakemin gereksiz müdahale veya yakışıksız hareketleri olduğunda Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir hakem onun görevine son verecek ve durumu yetkili kurumlara rapor edecektir.

Dördüncü Hakem
·Dördüncü hakem müsabaka yönetmeliğine göre atanabilir ve eğer üç hakemden bir göreve devam edemezse onun yerine görev yapar.
·Müsabakadan önce Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir müsabakayı düzenleyen kuruluş Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir hakemin oyuna devam edememesi halinde onun yerini dördüncü hakemin mi alacağı veya hakemin yerine kıdemli yardımcı hakemin geçip onun yerine de dördüncü hakemin mi geçeceğini açık bir şekilde belirtir.
·Dördüncü hakem Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir maç öncesi Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir maç süresi ve maç sonrasındaki her türlü idari görevde hakemin istediği şekilde yardımcı olur.
·Dördüncü hakem Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir maç sırasında oyuncu değiştirme işine yardımcı olmaktan sorumludur.
·Dördüncü hakem Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir gerektiğinde yedek topları kontrol eder Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir Eğer maç sırasında maç topu değişecekse Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir hakemin talimatına göre Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir zaman kaybının en az olacağı şekilde bir yedek top temin eder.
·Yedek oyuncuların kullandıkları giysi ve gereçleri Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir oyuncu oyuna girmeden önce kontrol etme yetkisine sahiptir.
Eğer giysi ve gereçleri Oyun Kuralları'na uygun değilse bu durumu hakeme bildirir.
·Dördüncü hakem her durumda hakeme yardımcı olur. Dördüncü hakem hatalı tespit yüzünden yanlış oyuncuya ihtar verildiğinde Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir ikinci defa ihtar aldığı halde oyuncu ihraç edilmediğinde veya hakemin ya da yardımcı hakemlerin görüşü dışında meydana gelen şiddetli hareketler olduğunda hakeme haber vermek zorundadır. Hakem Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir bununla birlikte oyunla ilgili tüm hususlarda karar vermeye yetkilidir.
·Dördüncü hakem maçtan sonra Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir hakemin ve yardımcı hakemlerin görmediği her türlü fena hareket veya diğer olayları yetkili kuruluşlara rapor edecektir. Dördüncü hakem yazdığı rapor hakkında hakeme ve yardımcı hakemlere bilgi verecektir.
·Teknik alan olarak belirlenmiş bölgede bulunanların tümünün sorumsuz davranışlarını hakeme bildirme yetkisine sahiptir.
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir

Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: maçta uyulması gereken kurallar, futbolda uyulması gereken kurallar, futbol maçında uyulması gereken kurallar nelerdir, futbolda yapılmaması gereken hareketler, stadyumda uyulması gereken kurallar nelerdir, maç sırasında uyulması gereken kurallar, stadyumdaki kurallar nelerdir, futbola uyuolması gereken kurallar, futboldaki uyulması gereken kurallar kısa kısa paragraflar, maçta uyulması gereken kurallar nelerdir, futbol oyun kuralları nelerdir, futbol maçında yapilmamasi gereken kurallar, penaltilara giden macta kalecilerin uymasi gereken kurallar, mac ta yapmamamiz gereken kuralar, futbolda oyuncularin uymasi gereken kurallar madde halinde,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Okulda uyulması gereken kurallar nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 46 15-04-2017 03:24
Okulda Uyulması Gereken Görgü Kuralları Nelerdir elif Soru Cevap 0 26-02-2013 10:09
Telefonla Konuşurken Uyulması Gereken Görgü Kuralları Nelerdir elif Soru Cevap 0 19-02-2013 07:52
Toplu Taşıma Araclarında Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 05:26
Yazı Çalışması Nedir?-Uyulması Gereken İlkeler Nelerdir? elif Türkçe ve Edebiyat 0 24-06-2009 03:33

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:08 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats