bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 27-02-2013, 02:05   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Göçlerin çözümleri için neler yapılabilir?

Göçlerin çözümleri için neler yapılabilir?

1. Göç veren bölgelerdeki yoğun göçün önlenebilmesi öncelikle ekonomik koşulların iyileştirilmesi ve yüksek doğal nüfus artış hızının aşağı çekilmesine bağlıdır.
2. Göçün yoğun olarak yaşandığı alanların üniversitelerinde göçü önleyecek politikalara yardımcı olmak üzere araştırma yapmak ve bulgulara birinci elden ulaşmak amacıyla araştırma merkezleri kurulmalıdır.
3. Orman köylerinden göçe katılanların oranını düşürmek amacıyla ormanlardan köylünün bilinçli ve etkin bir biçimde yararlanabilmesi için olanaklar yaratılmalı ve orman köylülerinin yerinde kalkındırılması için gerekli olan fon kredileri yükseltilmelidir.
4. Göç veren alanlardan göç etme nedeni olarak gösterilen işsizliğe son verilmeli ve bölgeye özgü istihdam politikası gerçekleştirilmelidir.
5. Göç veren alanlara eğitim kültür ve sağlık alanında yatırımlara devam edilmelidir.
6. Göç veren alanlarda gelir getirici uğraşlar yaratılmalıdır. Bunun içinde bölgedeki tarım dışı sektörler desteklenmelidir.
7. Göç veren alanlarda bölge şartlarına uygun kırsal sanayiye geçilmelidir. Böylece kırsal sanayiden en çok yararlananlar kırsal alanda yaşayanlar olacaktır.( tarım ve hayvancılığa dayalı sanayiler)
8. Göç veren alanlara devlet yatırımı ile birlikte bölgede yatırım yapacak özel girişimciler cesaretlendirilmeli ve özendirilmelidir.
9. Gerek köylerde gerekse kentlerde el sanatlarına dönük imalat ve evlerde yapılacak fason üretim canlandırılmalı kooperatifçilik teşvik edilmelidir.
10. Göç veren alanlarda bir yandan köy tipi sanayi geliştirilmeli ve el emeğinin
11. değerlendirilmesi yoluna gidilmelidir.
12. Hammaddeye bağlı olmayan serbest sanayi kuruluşları iş gücü arzının en yüksek olduğu bölgelere kurulmalı bölgeler arası dengeli politika uygulanmalı sanayi nüfusu yurt çapında dengeli dağıtılmalı GAP projesi benzeri DAP KAP projeleri yaşama geçirilerek halkın doğduğu yerde tutulması sağlanmalıdır.
13. Hazine arazilerinin belediyelere ve toplu konut kooperatiflerine devri ile gecekondu önleme bölgeleri oluşturulmalı gecekonduya karşı proje uydu kentler yapılmalıdır.
14. Demiryolu ağırlıklı hızlı bir ulaşım sistemi oluşturulup cazibe merkezi olan büyük şehirlere gidip-gelme kolaylaştırılarak şehre göç ihtiyacı ortadan kaldırılmalıdır.
15. Gecekondulaşmanın önlenebilmesi için siyasi iktidarların oy kaygısından uzak şehir yasaları yapılmalı imar affı kanunları yürürlükten kaldırılmalı imara dönük af yasası olmamalıdır.
16. Kamunun malı olan devlet hazine belediye arsalarına yapılan kaçak yapıların gecekonduların kente karşı işlenmiş bir suç olduğu görüşü toplumun bütün kesimlerince benimsenmeli;
17. Yoğun göç alan kentsel birimlerin yol su kanalizasyon gibi alt yapı gereksinimlerinin giderilmesi ivedilikle yapılmalıdır.
18. Göç alan bölgelerin çevre düzenlemesine önem verilmeli ve tasarım olarak göze hoş görülmeyen kullanılan malzeme bakımından yetersiz ve dayanıksız olan imar planına uymayan konut yapımına izin verilmemelidir.
19. Türk Ceza Kanunundaki hırsızlık ve gasp suçlarına eşdeğer kabul edilecek yasal düzenlemeler yapılmalı imar mevzuatına aykırı yapılaşmalara karşı müdahale ve yaptırım gücüyle donatılmış meslek odaları sivil kuruluşlar ve bilim adamları katılımlı özerk yerel ve demokratik denetleme kurumları oluşturulmalı;


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Göçlerin çözümleri için neler yapılabilir?

Göçlerin çözümleri için neler yapılabilir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: göçü engellemek için neler yapabiliriz, göçü engellemek için neler yapılabilir, göçün önlenmesi için neler yapılabilir, büyük şehirlerdeki nüfus yığılmasını önlemek için neler yapılmalı, göçleri engellemek için ne yapmalıyız, göçleri önlemek için neler yapılmalı, göçü azaltmak için neler yapılabilir, gocun onlenebilmesi icin neler yapilabilir, göçü engelleme yolları, köyden kente göçün çözümleri, göçü önleme yolları, büyük şehirlere göçü engellemek için neler yapmaliyiz, köyden kente göçü önlemek için neler yapılmalı, göçün çözümleri, göçün önlenmesi icin neler yapilabilir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ses Kirliliğinin Önlenmesi İçin Neler Yapılabilir? elif Soru Cevap 0 17-02-2013 05:03
Pet bardaktan neler yapılabilir? Я Soru Cevap 0 20-02-2012 10:28
El ve ayak üşümesinde Neler yapılabilir? Я Sağlığımız 0 16-10-2011 04:42
Regaib kandilinde neler yapılabilir? Kandil gecelerinde neler yapabiliriz? Я Dini Bilgiler 1 17-08-2011 03:07
Çocukların sağlıklı uyku alması için neler yapılabilir? elif Çocuk Sağlığı ve Eğitimi 0 09-06-2011 06:41

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:55 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats