bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 28-02-2013, 11:04   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Ritüel Nedir - Ritüel (Gelenek) Nedir?

Ritüel Nedir - Ritüel (Gelenek) Nedir?Gelenek Ritüel Nedir - Ritüel (Gelenek) Nedir? bir toplumda Ritüel Nedir - Ritüel (Gelenek) Nedir? bir toplulukta çok eskilerden kalmış olmaları dolayısıyla saygın tutulup kuşaktan kuşağa iletilen Ritüel Nedir - Ritüel (Gelenek) Nedir? yaptırım gücü olan kültürel kalıntılar Ritüel Nedir - Ritüel (Gelenek) Nedir? alışkanlıklar Ritüel Nedir - Ritüel (Gelenek) Nedir? bilgi Ritüel Nedir - Ritüel (Gelenek) Nedir? töre ve davranışlar.

Gelenek kavramına sosyal bilimlerin farklı alt disiplinlerinin yaklaşımları ile geleneksel toplumların yükledikleri anlamlar arasında hem benzerlikler hem de farklılıklar bulunur. Sosyal bilimler geleneğe toplumların yaşadıkları coğrafya Ritüel Nedir - Ritüel (Gelenek) Nedir? iklim vb. gibi dışsal koşullara uyum sağlamak amacıyla türetilmiş Ritüel Nedir - Ritüel (Gelenek) Nedir? beşeri kaynaklı "inşa"lar Ritüel Nedir - Ritüel (Gelenek) Nedir? "icat"lar olarak bakarken geleneksel toplumlar kendi geleneklerinin kaynağını mitsel atalar Ritüel Nedir - Ritüel (Gelenek) Nedir? kahramanlar ve Tanrı gibi kutsalda görürler. Sosyal bilimlerde daha fenomenolojik bir yaklaşımla gelenekleri salt işlevsel özellikleri yönüyle görüp kökenlerini bu işleve bağlayan açıklamaların yanısıra gelenekleri belirli bir anlam bütünlüğünü yansıtan fenomenler olarak değerlendiren yazarlar da vardır. Her ne kadar bu yazarlar da geleneğin kaynağını kutsalda görmemekteyseler de onun sadece işlevsel boyutuna indirgenemeyeceğini iddia etmişlerdir. (bkz. Claude Levi Strauss)Özellikle Avrupa'da aydınlanma çağı sonunda gelişen Tarih anlayışı ve Tarihselcilik perspektifi geçmişe ilişkin (ve günümüzdeki de) her düşünce Ritüel Nedir - Ritüel (Gelenek) Nedir? anlayış ve tavrın kaynağını dönemin diğer olgularının bütünselliği içinde aramak yönünde bir eğilimin gelişmesine yol açmıştır. Aydınlanmanın kaynağı evrimci görüşe kadar giden ilerlemeci tarih perspektifini de meşrulaştıran bu perspektif sosyal bilimlerde hakim görüş olarak varlığını sürdürmektedir.

Gelenek üç bağlamda ele alınabilir. ilki geçmiş yaşam biçimlerinin içinde yaşanılan ana taşıdıkları maddi ve manevi değerler bütünüdür. bu sosyolojik anlamda en fazla rağbet gören izahtır. beşeri düzlemde toplumu tüm dinamikleri ile inşaa eden güçtür.

ikincisi ise geleneğin özünü teşkil ettiği ifade edilen kutsalla olan münasebetten dolayı geleneğin zengin ve kutsi değerler ihtiva eden köklü yanıdır ki Ritüel Nedir - Ritüel (Gelenek) Nedir? bu anlamda gelenek ilkinden farklı olarak hem fenomenolojik hem de ilahi bir yön taşır. bu sosyolojik ve beşeri anlamından çok daha farklıdır.

üçüncüsü ise geleneğin postmodernist yaklaşımlarla ele alınmasından kaynaklanan aletsel Ritüel Nedir - Ritüel (Gelenek) Nedir? işlevsel yani kullanıma açık madde yönüdür. bu anlamıyla gelenek bir anlamlar rezervidir. kendisinden her bakımdan istifadeye açık bir hinterlandtır. bahsettiğimiz yönü geleneğin dışsal-formel yönüdür ki sanat ve edebiyata tesir eden bir başka cephe de budur.

Ezoterizmde gelenek

Ezoterizm alanında gelenek Ritüel Nedir - Ritüel (Gelenek) Nedir? "geçmişte insanlığa çeşitli yollar ve irtibatlarla verilmiş Ritüel Nedir - Ritüel (Gelenek) Nedir? dinsel Ritüel Nedir - Ritüel (Gelenek) Nedir? ezoterik Ritüel Nedir - Ritüel (Gelenek) Nedir? okült Ritüel Nedir - Ritüel (Gelenek) Nedir? mitolojik ve folklorik (masal Ritüel Nedir - Ritüel (Gelenek) Nedir? dans vs.) biçimlere bürünerek Ritüel Nedir - Ritüel (Gelenek) Nedir? sözlü ve yazılı halde Ritüel Nedir - Ritüel (Gelenek) Nedir? günümüze dek aktarılagelmiş hakiki (hakikatlere ait) bilgiler bütünü" olarak tanımlanır. Dolayısıyla Ritüel Nedir - Ritüel (Gelenek) Nedir? bu kapsamlı anlamıyla gelenek Ritüel Nedir - Ritüel (Gelenek) Nedir? ezoterizmde örf Ritüel Nedir - Ritüel (Gelenek) Nedir? adet Ritüel Nedir - Ritüel (Gelenek) Nedir? anane ile veya mitoloji ile eş anlamlı sayılmamakta Ritüel Nedir - Ritüel (Gelenek) Nedir? fakat bunlarda bulunan derin bilgileri de içermektedir.

Terimi bu anlamda kullanan yazarlardan en tanınmışı ezoterizm üzerine birçok yapıtı bulunan René Guénon'dur. Gelenekçiliğin öncülerinden biri olarak kabul edilir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Ritüel Nedir - Ritüel (Gelenek) Nedir?

Ritüel Nedir - Ritüel (Gelenek) Nedir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ritüel kahramanlar, rituel aliskanliklar nedir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Esrar Nedir? - Özellikleri Nelerdir? - Kullanımı Nasıldır? - Zararları Nedir? elif Sağlığımız 16 27-01-2017 03:34
Nokta Nedir? Doğru Nedir? Işın Nedir? elif Soru Cevap 0 19-02-2013 06:46
nokta nedir? doğru nedir? ışın nedir? doğru parçası nedir? ralim_x Soru Cevap 36 05-11-2012 10:43
Ritüel Nedir elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 06-12-2011 08:15
Masal Nedir?,Halk Hikayesi Nedir?,Manzum Hikaye Nedir? elif Türkçe ve Edebiyat 0 09-02-2011 02:52

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:04 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats