bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 28-02-2013, 11:22   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir?

Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir?


Çevrenin doğal yapısını ve bileşiminin bozulmasını Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? değişmesini ve böylece insanların olumsuz yönde etkilenmesini çevre kirlenmesi olarak tanımlayabiliriz. Artık hepimizin bildiği gibi çevreden Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? içindeki varlıklara göre en çok yararlanan bizleriz. Çevreyi en çok kirleten yine bizleriz. Bu nedenle "Çevreyi kirletmek kendi varlığımızı yok etmeye çalışmaktır" denilebilir.

Bilinçsiz kullanılan her şey gibi temiz ve sağlıklı tutulmayan çevre de bizlere zarar verir. Bu nedenle çevre denince aklımıza önce yaşama hakkı gelmelidir. İnsanın en temel hakkı olan yaşama hakkı Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? canlı ya da cansız tüm varlıkları sağlıklı Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? temiz ve güzel tutarak dünyanın ömrünü uzatmak Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? gelecek kuşaklara bırakılacak en değerli mirastır.
1970'li yıllardan sonra bilincine vardığımız çevre kirliliği dayanılmaz boyutlara ulaştı. Çünkü artık temiz hava soluyamaz olduk. Ruhsal rahatlamamızı sağlayacak yeşil alanlara hasret kalmaya başladık. Yüzmek için deniz kıyısında bile yüzme havuzlarına girmek zorunda kaldık. Gürültüsüz ve sakin bir uyku uyuyamaz Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? midemiz bulanmadan bir akarsuya bakamaz olduk. Kısaca artık kirleteceğimiz çevre tükenmek üzeredir. 2000–3000 yıl önce bir doğa cenneti ve büyük bir kısmı otlaklarla kaplı olan Anadolu'yu günümüzde bu durumlara düşürdük.


Çevre Kirliliğine Neden Olan Etmenler

Doğada kirlenmeye neden olan etmenleri Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? doğal etmenler ve insan faaliyetleri ile oluşan etmenler olmak üzere iki grupta inceleyebiliriz.

Doğal Etmenler:
Depremler Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? volkanik patlamalar Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? seller gibi doğadan kaynaklanan etmenlerdir.

İnsan Faaliyetlerinden Kaynaklanan Etmenler:
•Evler Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? iş yerleri ve taşıt araçlarında; petrol Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? kalitesiz kömür gibi fosil yakıtların aşırı ve bilinçsiz tüketilmesi
•Sanayi atıkları ve evsel atıkların çevreye gelişigüzel bırakılması
•Kimyasal ve biyolojik silahların kullanılması
•Orman yangınları Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? ağaçların kesilmesi Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? bilinçsiz ve zamansız avlanmalar
•Bilinçsiz ve gereksiz tarım ları Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? böcek öldürücüler Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? soğutucu ve spreylerde zararlı gazlar üretilip kullanılması
•Nükleer silahlar Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? nükleer reaktörler ve nükleer denemeler gibi etmenlerle radyasyon yayılması

Kirlenme Tipleri

Çevre bilimcilere göre genelde Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? aşağıda verilen iki çeşit kirlenme vardır:

Birinci Tip Kirlenme
Biyolojik olarak ya da kendi kendine zararsız hale dönüşebilen maddelerin oluşturduğu kirliliktir. Hayvanların besin artıkları Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? dışkıları Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? ölüleri Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? bitki kalıntıları gibi maddeler birinci tip kirlenmeye neden olur. Kolayca ve kısa zamanda yok olan maddelerin meydana getirdiği kirliliğe geçici kirlilik de denir.

İkinci Tip Kirlenme
Biyolojik olarak veya kendi kendisine yok olmayan ya da çok uzun yıllarda yok olan maddelerin oluşturduğu kirliliktir. Plastik Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? deterjan Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? tarım ları Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? böcek öldürücüler (DDT gibi) Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? radyasyon vb. maddeler ikinci tip kirlenmeye neden olur.

Kalıcı kirlenme de denilen ikinci tip kirlenmeye neden olan maddeler bitki ve hayvanların vücutlarına katılır. Sonra besin zincirinin son halkasını oluşturan insana geçerek insanın yaşamını tehlikeye sokar. Örneğin; Marmara denizine sanayi atıkları ile cıva ve kadmiyum iyonları bırakılmaktadır. Zararlı atıklar besin zincirinde alglere Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? balıklara ve sonunda insana geçerek önemli hastalıklara ve ani ölümlere neden olmaktadır.
Köy gibi kırsal yaşama birliklerindeki insanlar genellikle büyük kentlerde yaşayan insanlardan daha sağlıklı ve daha uzun ömürlüdür. Çünkü kırsal ekosistemler Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? çevre kirliliği yönünden kentsel ekosistemlerden daha iyi durumdadır. Bunu bilen kent insanı fırsat buldukça Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? çevre kirliliği en az olan kırlara Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? köylere koşmaktadır.
Günümüzde en yaygın olan kirlilik su Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? hava Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? toprak Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? ses ve radyasyon kirliliğidir:

Su Kirliliği

Yeryüzündeki içme ve kullanma suyunun miktarı sınırlıdır. Zamanla su kaynaklarının azalması Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? insan nüfusunun artması ve daha önemlisi Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? suların kirlenmesi yaşamı giderek zorlaştırmaktadır.
Su kirliliğini oluşturan etmenlerin başında lağım sularıyla sanayi atık suları gelmektedir. Bunun yanında petrol atıkları Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? nükleer atıklar Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? katı sanayi ve ev atıkları da önemli kirleticilerdir. Bunlar deniz kenarındaki bitki ve alg gibi kaynakları yok etmektedir. Kirlenme sonucu denizlerde hayvan soyu tükenmeye başlamıştır. Örneğin; Marmara denizi Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? kirlilik nedeniyle balıkların yaşamasına uygun ortam olmaktan çıkmıştır. Karadeniz'deki kirlenme nedeniyle hamsi ve diğer balık türleri giderek azalmaktadır. Istakozların larva halindeyken temiz su bulamamaları nedeniyle nesilleri tükenmektedir. Nehir ve göllerimizde kirlilik nedeniyle canlılar tükenmek üzeredir.
Yeni yeni kurulmaya başlanan arıtma tesisleri Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? lağım ve sanayi atık sularını hem kimyasal hem de biyolojik olarak temizlemektedir. Böylece hem sulama suyu gibi yeniden kullanılabilir su kazanılmakta hem de denizlerin kirlenmesi önlenmektedir. Bu nedenle sanayileşme mutlaka iş yerleri planlanırken arıtma tesisleri ile birlikte düşünülmelidir.

Hava Kirliliği


Hava Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? içinde yaşadığımız gaz ortamı oluşturmanın yanında yaşam için temel bir gaz olan oksijeni tutar. Oksijen yanma olaylarını da sağlayan temel bir maddedir.
Temiz hava olarak nitelendirilen atmosferin alt katmanı; azot Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? oksijen Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? karbondioksit ve çok az miktarda diğer gazlardan oluşur. Ayrıca atmosferin üst katmanında bir de ozon gazının (O3) oluşturduğu tabaka vardır. Ozon Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? güneşten gelen zararlı ışınların çoğunu yansıtıp bir kısmını tutarak yeryüzüne ulaşmasını engeller.

Evler Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? iş yerleri Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? sanayi kuruluşları ve otomobillerin çevreye verdikleri gaz atıklar havanın bileşimini değiştirir. Havaya karışan zararlı maddelerin başlıcaları kükürt dioksit (SO3) Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? karbon monoksit (CO) Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? karbon dioksit (CO2) Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? kurşun bileşikleri Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? karbon partikülleri (duman) Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? toz vb. kirleticilerdir. Ayrıca deodorant Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? saç spreyleri ve böcek öldürücülerde kullanılan azot oksitleri Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? freon gazları ile süpersonik uçaklardan çıkan atıklar da havayı kirletir.

Zararlı gazların (özellikle kükürt bileşikleri); yağmur Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? bulut Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? kar gibi ıslak ya da yarı ıslak maddelerle karışmaları sonucunda asit yağmurları oluşur. Asit yağmurları da bir yandan orman alanları vb. yeşil alanları yok etmekte bir yandan da suları kirletmektedir.

Aşırı artan CO2 Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? atmosferin üst katmanlarında birikerek ısının Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? atmosfer dışına çıkmasını engeller. Böylece yeryüzü giderek daha fazla ısınır. Bu da buzulların eriyerek denizlerin yükselmesine kıyıların sularla kaplanmasına neden olabilecektir. "Sera etkisi" denilen bu olay sonucu denizlerin 16 metre kadar yükselebileceği tahmin edilmektedir.
Freon Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? kloroflorokarbon (CFC) gibi gazların etkisiyle ozon tabakası incelmektedir. Bunun sonunda güneşin zararlı ışınları yeryüzüne ulaşarak cilt kanseri gibi hastalıklara ve ölümlere neden olmaktadır. Sonuçta Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? biyosferin canlı kitlesini yok etme tehlikesi vardır.
Büyük yangınlar da önemli ölçüde hava kirliliği yaratır. Örneğin; orman yangınları Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? körfez savaşında olduğu gibi petrol yangınları vb.
Hava kirliliği aşağıda verilen uygulamalarla önlenebilir:

•Hava kirliliğinin en önemli nedenlerinden olan fosil yakıtlar olabildiğince az kullanılmalı. Bunun yerine doğalgaz Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? güneş enerjisi Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? jeotermal enerji vb. enerjilerin kullanımı yaygınlaştırılmalıdır.
•Karayolu taşımacılığı yerine demiryolu ve deniz taşımacılığına ağırlık verilmelidir. Büyük kentlerde toplu taşıma hizmetleri yaygınlaştırılmalıdır. Böylece Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? otomobil egzozlarının neden olduğu kirlilik azaltılabilir.
•Sanayi kuruluşlarının atıklarını havaya vermeleri önlenmelidir.
•Yeşil alanlar artırılmalı Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? orman yangınları önlenmelidir.
•Ozon tabakasına zarar veren maddeler kullanılmamalıdır.

Ses Kirliliği

Sanayileşme ve modern teknolojinin gelişmesiyle ortaya çıkan çevre sorunlarından biri de ses kirliliğidir. Gürültü de denilen ses kirliliği Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? istenmeyen ve dinleyene bir anlam ifade etmeyen sesler ya da insanı rahatsız eden düzensiz ve yüksek seslerdir.

Ses kirliliğini yaratan önemli etmenler:
•Sanayileşme
•Plansız kentleşme
•Hızlı nüfus artışı
•Ekonomik yetersizlikler
•İnsanlara Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? gürültü ve gürültünün yaratacağı sonuçları konusunda yeterli ve etkili eğitimin verilmemiş olması
Ses kirliliği Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? insan üzerinde çok önemli olumsuz etkiler yaratır. Bu etkiler:

İşitme sistemine etkileri:
Ses kirliliği işitme sistemi üzerinde Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? geçici ve kalıcı etkiler olmak üzere iki çeşit etki yapar. Ses kirliliğinin geçici etkisi Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? duyma yorulması olarak da bilinen işitme duyarlılığındaki geçici kayıplar şeklinde olur. Duyma yorulması düzelmeden tekrar gürültüden etkilenilmesi ve etkileşmenin çok fazla olması durumunda işitme kaybı kalıcı olur.

Fizyolojik etkileri:
İnsanlarda görülen stresin önemli bir kaynağı ses kirliliğidir. Ani olarak oluşan gürültü insanın kalp atışlarında (nabzında) Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? kan basıncında (tansiyonunda) Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? solunum hızında Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? metabolizmasında Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? görme olayında bozulmalar yaratır. Bunların sonucunda uykusuzluk Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? migren Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? ülser Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? kalp krizi gibi olumsuz durumlar ortaya çıkar. Ancak en önemli olumsuzluk kulakta yaptığı tahribattır.

Psikolojik etkileri:
Belirli bir sınırı aşan gürültünün etkisinde kalan kişiler Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? sinirli Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? rahatsız ve tedirgin olmaktadır. Bu olumsuzluklar Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? gürültünün etkisi ortadan kalktıktan sonra da sürebilmektedir.

İş yapabilme yeteneğine etkileri:
Özellikle beklenmeyen zamanlarda ortaya çıkan ses kirliliği Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? iş veriminin düşmesi Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? kendini işine verememe ve hareketlerin engellenmesi şeklinde performansı düşürücü etkiler yapar. Gürültünün öğrenmeyi ve sağlıklı düşünmeyi de engellediği deneylerle saptanmıştır.
Ülkemizde Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? insanları gürültünün zararlı etkilerinden korumak için gerekli önlemleri içeren ve çevre yasasına göre hazırlanmış olan "Gürültü kontrol yönetmeliği" uygulanmaktadır. Ancak yönetmeliğin hedeflerine ulaşabilmesi için insanların bu konuda eğitilmeleri ve bilinçlendirilmeleri gerekir.
Ses kirliliğinin saptanmasında ses şiddetini ölçmek için birim olarak desibel (dB) kullanılır. İnsan için 35–65 dB sesler normaldir. 65–90 dB sesler Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? sürekli işitildiğinde zarar verebilecek kadar risklidir. 90 dB'in üzerindeki sesler tehlikelidir.

Ses kirliliği aşağıdaki uygulamalarla önlenebilir:
•Otomobil kullanımını azaltacak önlemler alınmalıdır.
•Ev ve iş yerlerinde ses geçirmeyen camlar (ısıcam gibi) kullanılmalıdır.
•Eğlence yerleri vb. ortamlarda yüksek sesle müzik çalınması engellenmelidir.
•Gürültü yapan kuruluşlar Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? şehirlerin dışında kurulmalıdır.

Toprak Kirliliği

Canlılığın kaynağı sayılabilecek toprağın yapısına katılan ve doğal olmayan maddeler toprak kirliliğine neden olur. Böyle topraklarda bitkiler yetişmez ve toprağı havalandırarak yarar sağlayan solucan vb. hayvanlar yaşayamaz duruma gelir. Topraktan bitkilere geçen kirletici maddeler Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? besin zinciri yoluyla insana kadar ulaşır. Hastane atıkları gibi mikroplu atıklar Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? hastalıkların yayılmasına neden olur.
Toprak kirliliğine neden olan başlıca etmenler:
•Ev Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? iş yeri Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? hastane ve sanayi atıkları
•Radyoaktif atıklar
•Hava kirliliği sonucu oluşan asit yağmurları
•Gereksiz yere ve aşırı miktarda yapay gübre Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? tarım ilacı vb. kullanılması
•Tarımda gereksiz ya da aşırı hormon kullanımı
•Suların kirlenmesi. Su kirliliği toprak kirliliğine neden olurken Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? toprak kirliliği de özellikle yer altı sularının kirlenmesine neden olur.

Toprak kirliliğinin önlenmesi için aşağıdaki uygulamalar yapılmalıdır:
•Verimli tarım topraklarında yerleşim ve sanayi alanları kurulmamalı Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? yeşil alanlar artırılmalıdır.
•Ev ve sanayi atıkları Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? toprağa zarar vermeyecek şekilde toplanıp depolanmalı ve toplanmalıdır.
•Yapay gübre ve tarım larının kullanılmasında yanlış uygulamalar önlenmelidir.
•Nükleer enerji kullanımı bilinçli şekilde yapılmalıdır.

» Radyasyon

Radyoaktif element denilen bazı elementlerin atom çekirdeğinin kendiliğinden parçalanarak etrafa yaydığı alfa Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? beta ve gama gibi ışınlara radyasyon denir. Çevreye yayılan bu ışınlar Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? canlı hücreleri doğrudan etkileyerek mutasyon denilen genlerdeki bozulmaya neden olur. Çok yoğun olmayan radyasyon Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? canlının bazı özelliklerinin değişmesine neden olurken yoğun radyasyon Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? canlının ölümüne neden olabilir. Örneğin; 1945'te Japonya'ya atılan atom bombası Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? atıldıktan sonraki 7 gün içinde Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? vücutlarının tamamı 10 saniye radyasyon almış insanların % 90'ı hiç bir yara ve yanık izi olmadan öldü. 26 Nisan 1986'da Çernobil'deki nükleer kazanın; ani ölümler Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? gebe kadınlarda düşük olayları Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? kan kanseri Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? sakat doğumlar gibi olumsuz etkileri oldu.
Bir çevredeki belli bir dozun üzerinde olan radyasyon Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? canlının vücut hücrelerini etkileyerek doku ve organlarda bozulmalara Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? anormalliklere Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? üreme hücrelerini etkileyerek doğacak yavrularda sakatlıklara neden olur. Uzun süre radyasyon etkisinde kalmanın yaratacağı sonuçlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

•Kanser oluşması
•Ömrün kısalması (erken ölümler)
•Katarakt oluşması
•Sakat ve ölü doğumlar
Radyasyonun zararlı etkilerinden korunmak için Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? alınabilecek başlıca önlemler şunlardır:
•Özel giysiler (kurşun önlük Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? özel maske) kullanılmalıdır.
•Radyasyon kaynağından uzak durulmalı Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? en kısa sürede radyasyonlu ortam terk edilmelidir.
•Radyasyonlu cihazlarla yapılan teşhis ve tedaviye sık sık başvurulmamalıdır.
Radyasyon Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? doğadaki radyoaktif maddelerden çok Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? bunların kullanıldığı ortam ve olaylardan çıkar. Bunlar; nükleer santraller Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? nükleer enerjiyle çalışan gemiler ve nükleer denemelerdir. Ayrıca teşhis ve tedavide kullanılan bazı cihazlar Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? tıbbi malzemelerin ve suların dezenfekte edilmesi için kullanılan araçlardan da radyasyon yayılmaktadır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir?

Çevre Kirliliği Nedir? Çevre Kirliliği Türleri Nelerdir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: çevre kirliliği nedir, çevre kirliliği nedir ve çözüm yolları nelerdir, çevre kirliliği nedir çeşitleri nedir, çevre kirliliği çeşitleri nelerdir, çevre kirliliği çeşitleri kısaca, çevre kirliliği nedir ve çeşitleri nelerdir, çevre kirliliği ve çözüm önerileri, toprak kirliliği nedir ve çözüm yolları nelerdir, en yaygın kirlilik çeşitleri nelerdir, çevre kirliliği çeşitleri ve çözüm yolları, cevre kirliligi türleri nelerdir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Çevre Kirliliği Ve Çözüm Yolları Önerileri Nelerdir elif Soru Cevap 29 26-04-2016 04:37
Çevre kirliliği kompozisyon örnekleri elif Eğitim ve Öğretim 11 14-02-2016 07:00
Çevre Kirliliği Çeşitleri ve Çevre Kirliliği Nedenleri Nelerdir? Я Genel Kültür Paylaşımlarınız 3 16-04-2014 12:19
Çevre Kirliliği ile ilgili Maddeler elif Soru Cevap 0 09-02-2013 05:03
çevre kirliliği Kayıtsız Üye Soru Cevap 0 14-05-2012 10:30

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:35 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats