bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 28-02-2013, 11:26   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Bakteri Çeşitleri - Bakteri Çeşitleri Nelerdir?

Bakteri Çeşitleri - Bakteri Çeşitleri Nelerdir?


BAKTERİLER

A)Şekillerine Göre Bakteriler:
1-Basil Bakteri Çeşitleri - Bakteri Çeşitleri Nelerdir? çubuk şeklinde olan bakteriler.
2-Kok Bakteri Çeşitleri - Bakteri Çeşitleri Nelerdir? yuvarlak bakteriler
Diplokok Bakteri Çeşitleri - Bakteri Çeşitleri Nelerdir? yan yana bulunan iki kok bakterisi
Streptokok Bakteri Çeşitleri - Bakteri Çeşitleri Nelerdir? yan yana sıralanmış kok bakterileri
Stafilokok Bakteri Çeşitleri - Bakteri Çeşitleri Nelerdir? topluluk oluşturan kok bakterileri.
3-Spiral Bakteri Çeşitleri - Bakteri Çeşitleri Nelerdir? spiral şeklini almış bakterilerdir.
4-Vibrio Bakteri Çeşitleri - Bakteri Çeşitleri Nelerdir? virgül şeklini almış bakterilerdir.
B)Oksijen Kullanma Durumuna Göre:
1-Aerob Bakteri Çeşitleri - Bakteri Çeşitleri Nelerdir? oksijenli ortamda yaşayan bakteriler
2-Geçici aerob bakteriler
3-Geçici anaerob bakteriler
4-Anaerob Bakteri Çeşitleri - Bakteri Çeşitleri Nelerdir? oksijensiz ortamda yaşayan bakteriler.
C)Gram Boyasına Göre:
1-Gram – pozitif bakteriler Bakteri Çeşitleri - Bakteri Çeşitleri Nelerdir? gram boyası ile boyanır.
2-Gram- negatif bakteriler Bakteri Çeşitleri - Bakteri Çeşitleri Nelerdir? gram boyası ile boyanamazlar.
D)Beslenme Şekillerine Göre:
1-Hetetrof Bakteriler
2-Ototrof Bakteriler

Bakterilerin Yapısı ve Özellikleri:Bakteriler prokaryot hücleridir.Bakterilerde hücre etrafını çeviren iki tip örtü tabakası vardır.İçte hücre zarı(plazma zarı) Bakteri Çeşitleri - Bakteri Çeşitleri Nelerdir? onun üzerinde kalın hücre duvarı protein Bakteri Çeşitleri - Bakteri Çeşitleri Nelerdir? yağ ve karbonhidratlar meydana gelir.Çok sayıda bakteride hücre duvarına ek olarak polisakkaritlerden oluşan bir dış tabaka (kapsül) bulunur.
Bakteri sitoplazmaları içinde glikojen Bakteri Çeşitleri - Bakteri Çeşitleri Nelerdir? protein ve yağ vardır.Organellerden mitokondri ve endoplazmik retikulum bulunmazken Bakteri Çeşitleri - Bakteri Çeşitleri Nelerdir? ribozomlar sitoplazma içinde serbest olarak bulunur.
Aerob bakteriler mezozom adı verilen mitokondri zarlarına benzeyen kıvrımlara sahiptir.Solunum enzimleri mezozom zarlarında ve sitoplazmada dağınık halde bulunur.
Bakterilerin Bakteri Çeşitleri - Bakteri Çeşitleri Nelerdir? çekirdekli hücrelerde olduğu gibi zarla çevrili çekirdekleri yoktur.Kalıtım maddesi DNA’dan yapılmış olup Bakteri Çeşitleri - Bakteri Çeşitleri Nelerdir? çekirdek sahası denilen kısımlarda yer alır.
Bir çok bakteri çeşidi hücresel çıkıntılara Bakteri Çeşitleri - Bakteri Çeşitleri Nelerdir? kamçılara sahiptirler ve bu sayede sıvı ortamda yüzebilirler.Yuvarlak bakteriler Bakteri Çeşitleri - Bakteri Çeşitleri Nelerdir? kamçıları olmadığından pasif hareket ederler.Toz parçacıklarına ve su damlacıklarına tutunarak uzaklara taşınabilir.
Bakterilerde ****bolik olayları düzenleyen ve yöneten enzim sistemleri Bakteri Çeşitleri - Bakteri Çeşitleri Nelerdir? birçok yönleri ile hayvan ve bitkilerle aynıdır.Pek az bakteri çeşidi ototroftur ve organik madde sentezle bunların dışında kalanlar hetetroftur.

Hetetrof Bitkiler:
a)Saprofit(çürükçül) Bakteriler:Bu tür bakteriler bitki ve hayvan artıklarındaki organik bileşikleri daha basit bileşiklere ayrıştırırlar.Bu şekilde hem kendilerine besin ve enerji elde ederler.Hem de organik bileşiklerce toprağın zenginleşmesini sağlarlar.Bazı bakteriler de humustaki organik maddeleri daha basite ayrıştırarak bitkilerin alabileceği inorganik maddelere dönüştürürler.Madde devirlerini gerçekleşmesinde yardım ederler.Ancak çürüme sonunda açığa çıkan maddeler çoğunlukla kötü kokuludur.Bu olaya kokuşma denir.

b)Parazit Bakteriler:Bazı bakterilerin enzimleri yoktur.Sindirim yapamazlar.Sindirilmiş ve hücre zarından geçebilen glikoz Bakteri Çeşitleri - Bakteri Çeşitleri Nelerdir? aminoasit gibi maddeleri diğer canlı organizmalardan hazır olarak alırlar.Bu tür bakterilere parazit bakterileri denir.
Parazit bakterilerden bazıları hastalık yapar.Bunlara patojen bakteriler denir.Patojen bakteriler üzerinde yaşadıkları konak canlının ölümüne neden olabilirler.Üzerinde yaşadığı konak Bakteri Çeşitleri - Bakteri Çeşitleri Nelerdir?canlı ile iyi uyum sağlamış bakteriler ölüme neden olmazlar.Zira Bakteri Çeşitleri - Bakteri Çeşitleri Nelerdir?konak Bakteri Çeşitleri - Bakteri Çeşitleri Nelerdir? canlı öldüğü zaman kendileri de yaşayamazlar.İnsan sindirim sisteminde bakterilerden pek çoğu zarar vermeden yaşadıkları gibi ürettikleri K ve B vitamini insana veren bakteriler de vardır.
Ototrof Bakteri:
a)Fotosentetik Ototrof Bakteriler:Canlılıklarını devam ettirebilmek için Bakteri Çeşitleri - Bakteri Çeşitleri Nelerdir? gerekli organik maddeleri Bakteri Çeşitleri - Bakteri Çeşitleri Nelerdir? inorganik maddelerden yapabilen bakterilerdir.Ototrof bakterilerin birkaç çeşidi fotosentez yapabilir.Fotosentetik bakterilerde yeşil bitkilerdeki klorofilden biraz farklı yapıda olan pigmentleri vardır.Bu pigmentler herhangi bir zarla çevrili olmayıp Bakteri Çeşitleri - Bakteri Çeşitleri Nelerdir? sitoplazmada dağınık halde bulunurlar.
b)Kemosentetik Ototrof Bakterilerrganik maddeleri sentezlemek için gerekli olan enerjiyi amonyak Bakteri Çeşitleri - Bakteri Çeşitleri Nelerdir?hidrojen sülfür gibi belirli inorganik maddeleri oksitleyerek elde ederler.Elde ettikleri enerjiyi büyüme ve canlılığın devamı için gerekli organik maddenin sentezinde kullanırlar.Bu şekilde kimyasal enerji kullanılarak organik madde üretilmesine kemosentez denir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Bakteri Çeşitleri - Bakteri Çeşitleri Nelerdir?

Bakteri Çeşitleri - Bakteri Çeşitleri Nelerdir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: bakteri çeşitleri resimli, bakterilerin çeşitleri, bakteri çeşitleri ve özellikleri, kapak resimleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Bakteri nedir? gizem Soru Cevap 0 09-03-2012 06:26
Disk Yerine Bakteri.... mormavi Teknoloji 0 15-09-2011 03:05
Diş Fırçalarındaki Ölümcül Bakteri! daywest Ağız, Diş Sağlığı ve Diş Bakımı 0 16-08-2011 11:46
Bakteri elif Eğitim ve Öğretim 0 15-06-2011 05:48

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:56 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats