bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 28-02-2013, 11:30   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Hücre Döngüsü Nedir? Hücre Döngüsü Nasıl Olur?

Hücre Döngüsü Nedir? Hücre Döngüsü Nasıl Olur?Hücre Hücre Döngüsü Nedir? Hücre Döngüsü Nasıl Olur? büyüklük bakımından belirli bir sınıra ulaştığı zaman Hücre Döngüsü Nedir? Hücre Döngüsü Nasıl Olur? kuramsal olarak ikiye bölünmesi gereklidir. Çünkü hücre genel olarak bir küre şeklinde düşünülürse Hücre Döngüsü Nedir? Hücre Döngüsü Nasıl Olur? büyümede hacim/yüzey orantısı r3/r2dir. Yani hacim yarıçapın küpüyle artarken Hücre Döngüsü Nedir? Hücre Döngüsü Nasıl Olur? yüzeydeki büyüme yarı çapın karesine bağımlı kalır ve bir zaman sonra hücrenin yüzeyi gerek besin alışverişini gerek artık maddelerin atılımını ve gerekse gaz alışverişini bütün hücreye sağlayamayacak duruma gelir ve hücre Hücre Döngüsü Nedir? Hücre Döngüsü Nasıl Olur? yüzeyini artırmak amacıyla bölünmeye başlar. Ayrıca büyüyen hücrede sitoplazma/çekirdek oranı arttığından ve çekirdeğin etki alanı sınırlı olduğundan bu durum hücreyi ölüme sürükleyebilir Hücre Döngüsü Nedir? Hücre Döngüsü Nasıl Olur? dolayısıyla hücreyi bölünmeye zorlar (Bu fikri 1908 yılında ilk defa HERTVVIG ortaya atmıştır). Hücrenin içine yapay olarak iki çekirdek yerleştirildiğinde ya da çekirdek içindeki kromozom sayısı iki katnıa çıkarıldığında Hücre Döngüsü Nedir? Hücre Döngüsü Nasıl Olur? hücrenin hacmi normal büyüklüğünün iki misli olabilir. Bu Hücre Döngüsü Nedir? Hücre Döngüsü Nasıl Olur? çekirdeğin sınırlı bir etkiye sahip olduğunu kanıtlar. Uygun x-ışınına tutulan hücrelerde kalıtsal materyal çoğalması olur; fakat bölünme meydana gelmez ve sonuçta hücre büyümesiyle birlikte hızlı hücre çoğalması da görülür (kanserleşmede olduğu gibi). Bölünme Hücre Döngüsü Nedir? Hücre Döngüsü Nasıl Olur? büyümeyi Hücre Döngüsü Nedir? Hücre Döngüsü Nasıl Olur? rejenerasyonu ve dokuların yenilenmesini sağlar. Bölünecek büyüklüğe ulaşan amipin (normal olarak 2 günde bir bölünür) protoplazmasından bir miktar kesersek (100 gün süreyle) bölünme durur ve hayvan tekrar büyümeye başlar. Bu uygulama sonsuz olarak sürdürülürse Hücre Döngüsü Nedir? Hücre Döngüsü Nasıl Olur? hayvan Hücre Döngüsü Nedir? Hücre Döngüsü Nasıl Olur? bölünmeden hayatta kalabilir. Bölünmeye başlayan bağ doku hücrelerinin çapı yaklaşık % 12 kadar artar. Buna karşın büyüklüğü sınırlandırılmış hücrelerde büyüme durur.
Birhücreli canlılarda mitoz aynı zamanda üremeyi sağlar. Her canlıda ve aynı bireyin farklı dokularındaki hücrelerin mitozla bölünme hızı tamamen farklıdır. Örneğin bağırsak mukozasındaki Hücre Döngüsü Nedir? Hücre Döngüsü Nasıl Olur? epidermisdeki Hücre Döngüsü Nedir? Hücre Döngüsü Nasıl Olur? kan hücrelerini üreten dokulardaki hücrelerin sürekli bölünmesine karşılık Hücre Döngüsü Nedir? Hücre Döngüsü Nasıl Olur? diğer dokuların hücreleri belirli zamanlarda Hücre Döngüsü Nedir? Hücre Döngüsü Nasıl Olur? sinir ve retina hücreleri ise 20-25 yaşın üstünde (insanda çoğunluk ana karnında4. aydan sonra) hiç bölünmez.

Son zamanlardaki çalışmalarda cAMP'nin ve cGMP'nin Hücre Döngüsü Nedir? Hücre Döngüsü Nasıl Olur? kültürü yapılan bazı hücrelerin bölünmesinde antagonistik olarak etki ettiği gözlenmiştir. Öyleki cGMP Hücre Döngüsü Nedir? Hücre Döngüsü Nasıl Olur? hücre büyümesini ve belki de bölünmesini uvarır: cAMP ise durdurur. Mitoz bölünmenin amacı ana hücredeki kalıtım materyalinin eşit şekilde yavru hücrelere verilmesidir. Birhücrelilerdeki amitoz bölünmede Hücre Döngüsü Nedir? Hücre Döngüsü Nasıl Olur? hem iğ iplikleri işe karışmaz hem de kalıtım materyali yavrulara büyük bir olasılıkla eşit verilmez. Mitoz bölünme sürekli bir olay olmasına karşın Hücre Döngüsü Nedir? Hücre Döngüsü Nasıl Olur? izlemede kolaylık olsun diye onu evrelere bölerek inceleyeceğiz. Dinlenme sırasında Hücre Döngüsü Nedir? Hücre Döngüsü Nasıl Olur? kromozomlar boyanmaz. DNA miktarı 2n'dir (G^ - E v r e s i). Daha sonra DNA kendini eşler. DNA miktarı 4n'dir. ince kromatit iplikleri şeklinde boyanırlar (S - E v r e s i). Üçüncü evre koyu boyanan kromozomlara sahip Hücre Döngüsü Nedir? Hücre Döngüsü Nasıl Olur? 4n'li evre (Gn - E v r e s il'dir. Son evre ise mitoz bölünmenin gerçekleştiği ve kromozom sayısının 2n'e indiği evre (M - E v r e s il'dir. Hücredeki tüm yapıların ikileşerek Hücre Döngüsü Nedir? Hücre Döngüsü Nasıl Olur? daha sonra iki yavru hücreye verilmesini sağlayan bu döngüye "Hücre S i k l u s u" (= Hücre Döngüsü) denir . Bir hücre döngüsünde büyüme ve bölünme diye birbirini izleyen iki farklı evre vardır.

Bitki ve hayvanlarda hücre döngüsünün tamamlanması yaklaşık 20 saat kadar sürer. Bu sürenin yaklaşık bir saati mitoz bölünmeye ayrılmıştır. Geri kalan süre interfazdaki büyüme için kullanılır. En uygun beslenme ve sıcaklık koşullarında dahi Hücre Döngüsü Nedir? Hücre Döngüsü Nasıl Olur? herhangi bir hücre çeşidinin bölünme süresi sabittir. Uygun olmayan koşullarda bu süre uzayabilir. Fakat hem hücrenin optimumdan daha hızlı büyümesini hem de optimumdan daha hızlı döngüsünü sağlamak olanaksızdır. Bundan şu sonuca varabiliriz:

Her hücrenin döngü süresi kusursuz bir zamanlamayla gelişecek şekilde programlanmıştır. Bu program iki aşamada yürütülür Hücre Döngüsü Nedir? Hücre Döngüsü Nasıl Olur? llkinde kromozomlardaki kalıtsal materyal iki katma çıkarılır Hücre Döngüsü Nedir? Hücre Döngüsü Nasıl Olur? ikincisinde ise hücrenin diğer organelleri çoğaltılır.

Döllenmiş yumurtalarda bölünme Hücre Döngüsü Nedir? Hücre Döngüsü Nasıl Olur? alışılmışın tersine bir saatte ya da daha az bir süre içinde tamamlanır. Çünkü yumurta hücresine Hücre Döngüsü Nedir? Hücre Döngüsü Nasıl Olur? yumurtanın olgunlaşması sırasında her çeşit molekülden bol miktarda verilmiştir. Böylece yumurta hücresi hızla bölünerek gittikçe daha küçük hücreleri yapar. Bunlardaki hücre döngüsünde büyüme evresi yoktur Hücre Döngüsü Nedir? Hücre Döngüsü Nasıl Olur? yalnız bölünme için hazırlık yapılır. Bu nedenle yaklaşık bir saatte bir bölünebilir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Hücre Döngüsü Nedir? Hücre Döngüsü Nasıl Olur?

Hücre Döngüsü Nedir? Hücre Döngüsü Nasıl Olur? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: hucre dongusu nedir nasil cogalir, hücre döngüsü nasıl gerçekleşir, hucre dongusu silim, hücre döng7sü nedır, hücre döngüsü soruları, bolunen hucrelerin olgunlasmasi nasil olur,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Gıda Döngüsü - Gıda Döngüsü Nedir? elif Soru Cevap 0 28-02-2013 11:23
Kayaç Döngüsü Nasıl Oluşur elif Eğitim ve Öğretim 0 27-09-2012 08:51
Hücre Döngüsü Nedir? elif Biyoloji 0 02-11-2011 02:44
Hücre döngüsü nedir? elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 12:12
Kıl Döngüsü Nasıl Oluşur? elif Sağlığımız 0 01-05-2011 03:51

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:14 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats