bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 28-02-2013, 10:39   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Süt Tozu Hangi Gıdalarda Kullanılır?-Süt Tozu Hakkında

Süt Tozu Hangi Gıdalarda Kullanılır?-Süt Tozu Hakkında


Dünyadaki “yağsız süt tozu” kullanımı

Yoğunlaştırılmış süt
%30
UHT/Sıvı%26Dondurma %18Mayalı ürünler ve yoğurt%9Şekerlemeler %5Fırın/pastane ürünleri %5Peynir%4Diğer ürünler %3
Süt Tozu'nu Nereden Satın Alabiliriz?

Hammaddeler.com online mağazasından 7 gün 24 saat Süt Tozu Hangi Gıdalarda Kullanılır?-Süt Tozu Hakkında kredi kartınızla vadeli olarak ya da banka havalesi ile peşin olarak Süt Tozu Hangi Gıdalarda Kullanılır?-Süt Tozu Hakkında tam yağlı ve yağsız süt tozu çeşitlerimizden satın alabilirsiniz. (Hammaddeler.com'dan satın aldığınız hammaddelerde vade sürenizi işletmenizin finansal şartlarına göre tamamen siz belirlersiniz.)

Yoğurt üretiminde Süttozu Kullanımı Öncelikle konuya süttozunun bir katkı maddesi gibi bakılmaması gerektiği kısmından girmek istiyorum. Süttozu yine kreması çekilmiş sütten elde edilen bir süt ürünüdür. Bilindiği üzere sütçülükte çok tezat bir hammadde durumu var. Satışların fazla olduğu yaz döneminde hayvan süt verimi %20-30 düştüğü için Süt Tozu Hangi Gıdalarda Kullanılır?-Süt Tozu Hakkında iyi satışı olan firmalar süt sıkıntısı çekerler. Tabii ki yaz döneminde de bırakın kaliteli sütü Süt Tozu Hangi Gıdalarda Kullanılır?-Süt Tozu Hakkında kötü özellikli süt bulmak bile çok zordur. Bu sebeptendir ki firmalar üretimlerini süttozu ile desteklerler. Yani vakum (evaporasyon) yapmak yerine kurumaddeyi süttozu ile yükseltirler. Kışında %20-30 inek süt verimi artar Süt Tozu Hangi Gıdalarda Kullanılır?-Süt Tozu Hakkında aynı zamanda satışlarda düşeceğinden süt fazlalarını süttozu yapan firmalara göndererek kış için stok yaparlar. Bilindiği üzere sütü stok yapmanın en iyi yolu toz haline getirmektir.
Süttozu alımında dikkat edilecek en önemli noktalar:

süttozunda protein aralığı %34-38 arasında olmalıdır. Protein oranının yüksek olması yoğurt yapımı açısından önemlidir. Bilindiği üzere yoğurt protein pıhtısıdır.
Yağsız süttozunda yağ oranı önemli değildir. Yoğurt yapımındada genellikle yağsız süttozu kullanılır. Ancak süttozunda bitkisel yağ asitlerinin bulunmamasına özen gösterilmelidir. Bitkisel süttozu varlığı yabancı maddeler ile paçal yapıldığının göstergesidir.
Birim sütte ne kurumaddeyi ne kadar arttırdığının testi yapılır. yaklaşık olarak 9 Süt Tozu Hangi Gıdalarda Kullanılır?-Süt Tozu Hakkında2 kg sütten 1 kg süttozu elde edilir. buradan yola çıkarak kurumadde testi yapılabilir
Ambalaj mutlaka dışarıdan hava almayacak şekilde kapatılmış olmalı. Bazı ithalatçı firmalar maalesef yurt dışından getirdikleri süttozlarının ambalajını açarak peynir altı suyu tozu yada bildiğimiz kahve kreması ile paçal yapıp tekrar kapatıyorlar ve piyasaya bu şekilde sunuyorlar.
Süttozunda mutlaka test kitleri yada tarım il kontrol laboratuvarı aracılığı ile antibiyotik testi yaptırın. Antibiyotik bulunması yoğurt yapımında işinizi zorlaştıracaktır
Topak yapmamış olmak Süt Tozu Hangi Gıdalarda Kullanılır?-Süt Tozu Hakkında kolay çözünmek gibi fiziksel konularada dikkat edilmesi gerekmektedir


Üretimde kullanımına geçecek olur isek eğer tam süttozulu yani vakumsuz üretim yapılacak ise 13 kurumaddeli (refrakto değeri olarak) bir üretim yapılacak ise 1500 kg süte 50 kg süttozu kullanılmalıdır. Hesap olarak yapacak olur isek eğer ki ben uzun yoldan gösteriyorum.

vakumlu çalışır isek eğer 1500kg ürün için bize (1500*1 Süt Tozu Hangi Gıdalarda Kullanılır?-Süt Tozu Hakkında3=1950) 1950 kg süt lazım olacaktır. 1950-1500=450 kg sütü biz süttozundan elde edeceğiz demektir. süttozunu hesaplayalım: Yani 1500 kg süte 450/9 Süt Tozu Hangi Gıdalarda Kullanılır?-Süt Tozu Hakkında2=48 Süt Tozu Hangi Gıdalarda Kullanılır?-Süt Tozu Hakkında9 kg süttozu ilavesi yapılmalı ki vakum yapmadan 1500kg lık 13 kurumaddeli yoğurt elde edelim. 2 torba (50kg) kullanmanız yeterlidir.
Eğer üretimde yarım vakum yarım süttozu kullanacak iseniz yine yukarıdaki hesaplamalardan giderek kullanacağınız süttozunu bulabilirsiniz. Süt durumuna göre süttozu Süt Tozu Hangi Gıdalarda Kullanılır?-Süt Tozu Hakkında vakum+süttozu yada vakum çalışacağınızı hesaplayabilirsiniz.
Yanlız sadece süttozu çalışsanız bile mutlaka vakumdan yani evaporatörden buhar vermeden geçirin Süt Tozu Hangi Gıdalarda Kullanılır?-Süt Tozu Hakkında en azından sütte rahatsız edici koku varsa onu uzaklaştırmış olursunuz.
Faydalı olabilirsem ne mutlu bana

Sütün ısıl işlemlerle kurutulması sonucu sadece içinde katı maddeler kalır ve buna süt tozu denir.

Kurutma işlemi sayesinde Süt Tozu Hangi Gıdalarda Kullanılır?-Süt Tozu Hakkında diğer süt ürünlerine göre daha uzun bir raf ömrü vardır ve saklama-depolama şekli diğer süt ürünlerine göre daha kolaydır.Gıda Sektöründeki Tarihi

Süt tozu Süt Tozu Hangi Gıdalarda Kullanılır?-Süt Tozu Hakkında ilk olarak 1802’de Rus Doktor Osip Krichevsky tarafından yapılmıştır.

Gelişen ülkelerde Süt Tozu Hangi Gıdalarda Kullanılır?-Süt Tozu Hakkında ürünü taşıma ve saklama koşullarının pahalılığı nedeniyle çok çabuk benimsenmiştir. Çünkü ortalama % 87’si su olan sütü kurutarak asıl önemli olan katı içeriği hafiflemesinden ürün taşıma sayısı artıyor.

Ayrıca susuz olduğundan Süt Tozu Hangi Gıdalarda Kullanılır?-Süt Tozu Hakkında mikroorganizmalardan koruma gibi bir sorun kalmıyor ve soğutmalı kamyonla taşıma gereksinimi olmadığı için de taşıma ucuzluyor.

Bu kurutma Süt Tozu Hangi Gıdalarda Kullanılır?-Süt Tozu Hakkında raf ömrünü de 1 yıl kadar uzattığı için süt tozu normal süte tercih ediliyor.

Süt Tozunu Elde Etme Yöntemleri

Süt tozu üretime genellikle sprey kurutucular kullanılarak Süt Tozu Hangi Gıdalarda Kullanılır?-Süt Tozu Hakkında tercihen yağsız veya yağlı sütten yapılıyor.

Pastörize edilmiş süt Süt Tozu Hangi Gıdalarda Kullanılır?-Süt Tozu Hakkında buharlaştırıcılarda % 50 katı madde oranı kalana kadar koyulaştırılıyor. Koyulaşan süt Süt Tozu Hangi Gıdalarda Kullanılır?-Süt Tozu Hakkında sprey kurutucularda toz haline getiriliyor.

Süt tercihen tamburlu (drum) kurutucularla da kurutulabilir. Isıtılmış tamburların üzerine süt dökülerek ve kuruyan sütteki katıları bıçakla kazıyarak süt tozu elde edilebilir. Ama bu işlem Süt Tozu Hangi Gıdalarda Kullanılır?-Süt Tozu Hakkında süt tozunun tadına (yanık tadı) ve rengine (daha koyu bir renk) istenmeyen etkiler bırakır.

Süt tozu elde etmek için Süt Tozu Hangi Gıdalarda Kullanılır?-Süt Tozu Hakkında dondurarak kurutma yöntemi de kullanılabilir. Bu işlem Süt Tozu Hangi Gıdalarda Kullanılır?-Süt Tozu Hakkında sütün besin değerini tamburlu kurutucuya göre daha çok korurken Süt Tozu Hangi Gıdalarda Kullanılır?-Süt Tozu Hakkında kullanılan sistemin pahalılığı nedeniyle tercih edilmez.


Gıda Sektöründe Kullanımı:

Süt tozu suda çözünebildiği için direk tüketiciye satılıyor. Süt tozuna 1’e 9 oranında su eklemekle Süt Tozu Hangi Gıdalarda Kullanılır?-Süt Tozu Hakkında normal süt kıvamında bir ürün elde edilebiliyor. Süt temininin ya da süt saklamanın zor olduğu yerlerde süt tozu tüketimi tercih ediliyor.


Süt tozu Süt Tozu Hangi Gıdalarda Kullanılır?-Süt Tozu Hakkında sütle aynı aromayı verdiği Süt Tozu Hangi Gıdalarda Kullanılır?-Süt Tozu Hakkında ama süt kullanmaktan daha ucuza geldiği için Süt Tozu Hangi Gıdalarda Kullanılır?-Süt Tozu Hakkında süt kullanılan sektörlerde çoğu zaman süt tozu tercih ediliyor. Ayrıca saklanma koşullarının elverişliliği Süt Tozu Hangi Gıdalarda Kullanılır?-Süt Tozu Hakkında ürünün bozulması durumunun olmamasından süt tozu tercih ediliyor.


Afrika gibi ülkelere gıda yardımlarında Süt Tozu Hangi Gıdalarda Kullanılır?-Süt Tozu Hakkında sütün besin değerini o insanlara ulaştırmak için gıda güvenliği ve ekonomik sebepler nedeniyle süt tozu tercih ediliyor.


Pasta ve hamur işlemlerinde Süt Tozu Hangi Gıdalarda Kullanılır?-Süt Tozu Hakkında ürün kalitesi için Süt Tozu Hangi Gıdalarda Kullanılır?-Süt Tozu Hakkında sıvı sütün ürünü çok inceltmesini istenmediğinde süt tozu katılıyor.


Bebek mamalarının üretiminde süt tozu etkindir.


Hazır çorba gibi kurutulmuş hazır ürünlerin içeriğini hazırlamakta süt tozu kullanılmaktadır.


Hayvanlar için hazırlanan çoğu mamaların içine de süt tozu katılmaktadır.


Kahve kremalarının içeriği süt tozundan faydalanılarak yapılır.


Süt tozu yoğunluğunu arttırmak amacıyla %1-2 oranında pastörize olmuş süte katılıyor. Ayrıca dondurma Süt Tozu Hangi Gıdalarda Kullanılır?-Süt Tozu Hakkında şekerleme Süt Tozu Hangi Gıdalarda Kullanılır?-Süt Tozu Hakkında peynir Süt Tozu Hangi Gıdalarda Kullanılır?-Süt Tozu Hakkında yoğurt gibi süt kullanılarak üretim yapan çoğu işletmede süt tozu kıvamlaştırıcı olarak rol almaktadır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Süt Tozu Hangi Gıdalarda Kullanılır?-Süt Tozu Hakkında

Süt Tozu Hangi Gıdalarda Kullanılır?-Süt Tozu Hakkında konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Süt Tozu Nasıl Hazırlanır? Süt Tozu Hazırlanışı elif Soru Cevap 0 26-02-2013 08:26
Protein Tozu Kilo Aldırır mı? elif Diyet Tarifleri, Zayıflama ve Sağlıklı Beslenme 0 01-05-2011 03:22
Altin Tozu CooLKadin İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden 0 24-04-2008 10:45
Peri Tozu Bakimliyiz E - Kolay Sinema 0 04-04-2008 01:40
Peri Tozu Bakimliyiz E - Kolay Sinema 0 24-03-2008 06:50

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:12 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats