bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 28-02-2013, 11:44   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Satranç Oyunu Nasıl Oynanır

Satranç Oyunu Nasıl Oynanır

Satranç Oyunu Nasıl OynanırSatranç tahtası beyaz (açık renk) ve siyah (koyu renk) eşit büyüklükte ve bir beyaz Satranç Oyunu Nasıl Oynanır bir siyah sıralanmış 64 kareden oluşur.

Satranç tahtası her oyuncunun sağına beyaz gelecek şekilde konulur. Her oyuncunun 16 taşı vardır: Bir Şah Satranç Oyunu Nasıl Oynanır bir Vezir Satranç Oyunu Nasıl Oynanır iki Kale Satranç Oyunu Nasıl Oynanır iki Fil Satranç Oyunu Nasıl Oynanır iki At ve sekiz piyon.

Oyunun amacı rakip şahı almak yani mat etmektir. Oyuna beyazlar başlar Satranç Oyunu Nasıl Oynanır fakat önce taşların nasıl hareket ettiğini görelim.

Taşların Hareketi

Satranç taşlarının her birinin ayrı hareketi vardır. Taşların hareket yönleri Satranç Oyunu Nasıl Oynanır gidebilecekleri kareler aşağıda boş satranç tahtasını temsil eden diyağramlarda ayrı ayrı gösterilmiştir.

boş satranç tahtası

ŞAH Satranç Oyunu Nasıl Oynanır bitişiğindeki karelere gidebilir.

KALE Satranç Oyunu Nasıl Oynanır yatay ve dikey olarak ilerler.

FİL Satranç Oyunu Nasıl Oynanır çapraz hareket eder. Filler oyun boyunca aynı renk karelerde
kalırlar.

VEZİR Satranç Oyunu Nasıl Oynanır dikey Satranç Oyunu Nasıl Oynanır yatay ve çapraz gider.

AT Satranç Oyunu Nasıl Oynanır L şeklinde bir hareketle üç kare sıçrama şeklinde gider. Taşların üzerinden atlayabilir.

PİYON Satranç Oyunu Nasıl Oynanır bulunduğu sütunda ileriye doğru bir kare hareket eder. Ancak başlangıç yerlerinde bulunan piyonlar istenirse iki kare ilerletilebilir.

Taş Alma

Taş alma Satranç Oyunu Nasıl Oynanır alınan taşın satranç tahtası dışına çıkarılması ve alan taşın onun yerine konulmasıdır. Bir taşın gidebileceği karelerde rakip bir taş varsa Satranç Oyunu Nasıl Oynanır onu alabilir. Taş alma zorunlu değildir. Taşlar Satranç Oyunu Nasıl Oynanır (at hariç) kendi taşlarının ve rakip taşların üzerinden atlamazlar.

Piyonlar çapraz olarak taş alır. Dikey olarak ilerlemekte olan piyon önündeki karenin sağ ve solundaki karelerde bulunan taşları alabilir.

Geçerken alma Satranç Oyunu Nasıl Oynanır piyonlara özgü bir taş alma şeklidir. Başlangıç yerinde bulunan bir piyon iki hamle ilerletildiğinde rakip piyonun taş alma alanından geçerse Satranç Oyunu Nasıl Oynanır rakip piyon bu piyonu Satranç Oyunu Nasıl Oynanır hemen yapmak şartıyla Satranç Oyunu Nasıl Oynanır alabilir. Geçerken alma Satranç Oyunu Nasıl Oynanır diyagramda c ve d sütunlarında gösterilmiştir c sütununda başlangıç yerinde bulunan piyon iki kare ilerletildiğinde d sütununda bulunan beyaz piyon onu alabilir ve ok işareti ile belirtilen kareye geçer. Beyaz Satranç Oyunu Nasıl Oynanır hamle sırası kendisine
geldiğinde geçerken alma hakkını kullanmazsa sonraki hamlelerde bunu yapamaz.

Piyonun Vezir Olması Son yatık sıraya ulaşan piyon Satranç Oyunu Nasıl Oynanır piyon olarak kalamaz Satranç Oyunu Nasıl Oynanır oyuncu onu kendi renginden şahtan başka bir taşa yükseltir. Bu şekilde bir oyuncu birden fazla vezire Satranç Oyunu Nasıl Oynanır ikiden fazla kaleye Satranç Oyunu Nasıl Oynanır ata ya da file sahip olabilir.

Rok Rok yapma Satranç Oyunu Nasıl Oynanır şah ile kalelerden bir arasındaki bir harekettir Satranç Oyunu Nasıl Oynanır şahın tek hamlesi olarak kabul edilir ve şöyle yapılır. Şah Satranç Oyunu Nasıl Oynanır kalelerden birine doğru iki kare ilerletilir Satranç Oyunu Nasıl Oynanır kale de şahın üzerinden atlatılarak bitişiğindeki kareye konur. Rokun amacı Satranç Oyunu Nasıl Oynanır şahı rakip taşların saldırısından uzak bir yere gotürmek ve kaleyi oyuna sokmaktır.

Rok yapmak Satranç Oyunu Nasıl Oynanır aşağıda sayılan hallerde mümkün değildir:

a) Şah ya da kale ile daha önce hamle yapılmışsa Satranç Oyunu Nasıl Oynanır

b) Şahın bulunduğu Satranç Oyunu Nasıl Oynanır geçeceği ve gideceği kareler rakip taşların tehdidi altında bulunuyorsa Satranç Oyunu Nasıl Oynanır

c) Şah ile kale arasında bir taş varsa Satranç Oyunu Nasıl Oynanır Bir oyuncu rok yaparken önce kaleye dokunursa bu hareket hatalıdır Satranç Oyunu Nasıl Oynanır ancak rok geçerlidir; şah ve kaleye aynı zamanda dokunur ve rokun mümkün olmadığı anlaşılırsa Satranç Oyunu Nasıl Oynanır oyuncu şah ile hamle yapmak zorundadır. Bu durumda şahın kurala uygun bir hamlesi yoksa Satranç Oyunu Nasıl Oynanır yapılan hata geçersizdir.

Mat

Satrançta amaç şahı mat etmektir. Şah mat edilince oyun sona erer. Rakip şahın bulunduğu kareyi taşlarından biri ile tehdit eden oyuncu rakibini şah! diyerek uyarır. Şahı tehdit edilen oyuncu Satranç Oyunu Nasıl Oynanır şahın yerini değiştirmek Satranç Oyunu Nasıl Oynanır tehdit eden taşı almak ya da tehdidi yapan taş ile şah arasında kendi taşlarından birini getirmek zorundadır. Kısaca Satranç Oyunu Nasıl Oynanır şah tehdidi yapılacak ilk hamlede etkisiz hale getirilmelidir. Bu yapılamadığı takdirde şah mat olur ve oyun biter. Kendi şahını şah tehdidinden koruyan bir taş Satranç Oyunu Nasıl Oynanır rakip şahı şah ile tehdit edebilir.

Beraberlik Aşağıdaki hallerden birinin meydana gelmesi ile Satranç Oyunu Nasıl Oynanır oyun berabere sonuçlanmış sayılır:

1- Hamle sırası kendisinde olan oyuncu Satranç Oyunu Nasıl Oynanır şahı tehdit altında olmadığı halde Satranç Oyunu Nasıl Oynanır kurallara uygun hiç bir hamle yapamıyorsa Satranç Oyunu Nasıl Oynanır (Pat durumu)

2- Her iki oyuncu aralarında anlaşmışlarsa Satranç Oyunu Nasıl Oynanır

3- Oyunculardan biri Satranç Oyunu Nasıl Oynanır aynı durumun üç defa tekrarlandığını ileri sürmüşse Satranç Oyunu Nasıl Oynanır

4- Oyunculardan biri taş almadan ya da piyon hamlesi yapmadan arka arkaya en az 50 hamle oynandığını kanıtlamışsa Satranç Oyunu Nasıl Oynanır Turnuvalarda zaman sıkışması nedeniyle oyunlarını yazamamış olan bir oyuncu son iki maddeye dayanarak beraberlik isteğinde bulunamaz. Tutulan Taş Oynanır Hamle sırası kendisinde olan oyuncu taşlarından birine dokunursa onu oynamak Satranç Oyunu Nasıl Oynanır rakibin taşlarından birine dokunursa onu almak zorundadır. Eğer tutulan taş oynanamıyorsa ya da alınamıyorsa Satranç Oyunu Nasıl Oynanır bunun bir sonucu yoktur. Oyuncu tuttuğu taşı elinden bırakmadıkça onu herhangi bir kareye koyabilir. Taşları düzeltmek amacıyla tutmak isteyen oyuncu rakibine önceden düzeltiyorum diyerek haber vermelidir. Oyunların Yazılması Satrançta oyunların nasıl yazıldığını bilmek bazı yararlar sağlar: Turnuvalarda oyunların yazılması zorunludur. İlerlemek için kitap ve dergilerde yayınlanan bilgileri ve oyunları izlemek gerekir. Her oyuncu kendi oyunlarını zaman zaman inceleyerek hatalarını öğrenmelidir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Satranç Oyunu Nasıl Oynanır

Satranç Oyunu Nasıl Oynanır konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: satranç oyunları, satranç oyunu, satranç da şah ve şah ın arasında bir boşluk kalırsa ne olur, satranç dizilimi, santran oynu, satrançta rakibin tek şahı kalırsa, sah oyunu, satrançta veziri yiyince ne olur, vezir yiyince mi oyun biter, satrançta şah yiyince ne olur, satranç dizilişi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Körebe Oyunu Nasıl Oynanır Ve Kuralları Nelerdir? elif Soru Cevap 1 05-03-2015 06:52
Satranç nasıl bulundu elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 19-12-2011 11:47
Satranç Nasıl Oynanır elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 01-12-2011 05:29
Al Yeşil Oyunu Nasıl Oynanır mormavi Çocuklarımız 0 02-11-2010 08:15
Çocuk Oyunu Arı Vız Vız Nasıl Oynanır? elif Çocuk Oyunları 0 16-06-2009 11:57

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:07 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats