bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 28-02-2013, 11:46   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir

Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir


TÜRKÇE SÖZLÜK’ÜN KULLANILMASIYLA İLGİLİ AÇIKLAMALARSözlüklerin kendisine özgü hazırlama ilkeleri ve kullanma özellikleri vardır. Bu özellikler; sözlük bilimi Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir yazım ve söyleyişle ilgili ilkeler ve diğer özellikler olarak sıralanabilir.
Madde Düzeni
Türkçe Sözlük’te madde düzeni ile ilgili olarak benimsenen ilkeler şunlardır:
1. Herhangi bir nesnenin veya kavramın adı olarak tanımlanan ve “sözlük birimi” olarak adlandırılan söz ve söz öbekleri Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir bitişik veya ayrı yazılmasına bakılmaksızın madde başı yapılmıştır: almak Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir balık Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir atom ağırlığı Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir badem yağı Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir çeşitkenar Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir dershane Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir hizmet içi eğitim Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir işkembesi geniş Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir kapalı yüzme havuzu Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir yön gösterme eki vb.
Bunlara ek olarak bitişik yazılan birleşik fiiller (hissetmek Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir zikretmek) ile dolayısıyla Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir itibarıyla Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir meydanda Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir tutturabildiğine Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir vaktiyle Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir yanlışlıkla gibi kalıplaşmış biçimler de madde başı yapılmıştır.
Madde içinde ise etmek Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir eylemek Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir olmak Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir kılmak Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir yapmak vb. yardımcı fiillerle oluşturulup ayrı yazılan birleşik fiiller; deyimler; atasözleri; gibi Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir ile Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir kadar vb. sözlerle oluşan kalıplaşmış biçimler yer almıştır: ayırt etmek Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir hizmet etmek Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir azat eylemek Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir göç eylemek Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir dost olmak Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir emekli olmak Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir namaz kılmak Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir otostop yapmak Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir ütü yapmak; abayı yakmak Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir çene yormak Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir ev açmak; ayağının bastığı yerde ot bitmez Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir elin ağzı torba değil ki büzesin Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir söz gümüşse sükût altındır; akrep gibi Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir ibiş gibi Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir kıl gibi Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir su gibi; parmak kadar Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir tırnak kadar; bileğinin hakkı ile Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir bin can ile; miskalle Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir yönden vb.
2. Madde başında her sözün dil bilgisindeki yeri ve fiillerden önce gelen nesnelerin hangi tür eklerle kullanıldığı kısaltmalarla gösterilmiştir: is. Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir sf. Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir e. Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir zf.; (-i) Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir (-e) Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir (-den) Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir (nsz) vb.
3. Tek kelimeden veya bitişik sözlerden oluşan madde başlarında uzun heceler iki nokta (:) ile Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir belirtilmesi gereken vurgular vurgu işareti (') ile gösterilmiştir: abat Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir -dısf. (a:ba:t) Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir bariz is. (ba:riz) Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir bazısf. (ba:zı) Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdirdelaletis. (delâ:let) Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir fakirhaneis. (fakirha:ne) Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir halazadeis. (halaza:de) Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir hudayinabitsf. (huda:yina:bit); acabazf. (a'caba) Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir edepsizcezf. (edepsi'zce) Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir eğere. (e'ğer) Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir evetünl. (e'vet) Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir İbraniceöz. is. (İbra:ni: 'ce) Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir tedricenzf. (tedri: 'cen).
Türkçede kullanılan Doğu kökenli yabancı söz varlıklarının aslen uzun olan kapalı hecelerinin kısa söylenmesi eğilimi yaygınlaşmıştır. Söz gelişi Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir haya:t değil hayat; kara:r değil karar Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir zama:n değil zaman Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir ru:h değil ruh Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir saba:h değil sabah. Ancak bu yapıdaki kelimelerin çoğu Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir ünlü ile başlayan bir ek aldıklarında aslen uzun olan son heceleri özgün söylenişine dönüşür: hayatı (haya:tı) Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir kararı (kara:rı) Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir ruhu (ru:hu) Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdirzamanı (zama:nı) Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir sabahı (saba:hı) gibi. Sözlüğümüzün elinizdeki baskısında Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir hecenin açılması durumunda ortaya çıkan bu özellik şu şekilde gösterilmiştir: hayatis. (-ya:tı) Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir kararis. (-ra:rı) Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir ruhis. (ru:hu) Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdirzamanis.(-ma:nı) vb.
Hem kalın hem de ince okunma özelliğine sahip olan l ünsüzünün söylenişinde sık sık yanlışlığa düşüldüğü görülmektedir. Bu yanlışlıkları ortadan kaldırmak amacıyla ince okunması gereken l harfini gösterebilmek için kendisinden sonra bir ünlü varsa bu ünlünün üzerine düzeltme işareti konulmuş ve madde başında ayraç içinde belirtilmiştir: klasik Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir -ğiis. (klâsik) Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir kilois. (ki'lô) vb. Kendinden sonra ünlü bulunmayan ve ince söylenmesi gereken l’nin okunuşu ise ayraç içinde belirtilmiştir: bulvar is. (l ince okunur) Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir sulhis. (l ince okunur) Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir vals is. (l ince okunur) vb.
4. 1988 ve 1998 baskılarında madde başı sözlerin köken bilgisini gösterme konusuna ağırlık verilmişti. Bu baskıda da bütün yabancı söz varlıklarının hangi dilden geldikleri Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir özgün biçimleri gösterilmeye çalışılmıştır: adliyeis. Ar. ¤adliyye Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir ahuis. (a:hu:) Far. ¥h° Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir anarşiis. Fr. anarchie Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir sadrazamis. (sadra:zam) Ar. ¹adr + a¤©am Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir dopingis. İng. doping Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir fok is. Fr. phoque Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir filizis. Yun. Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir forintis. Mac. forint Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir marinais. (mari'na) İt. marina Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir martis. Lat. Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir martin is. İt. martini Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir kuruşis. Alm. Groschen Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir temelis. Yun. Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir vasistasis. (va'sistas) Fr. vasistas.
Köken bilgisinde Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir Doğu dillerinden alınan sözlerin özgün yazımı Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir uluslararası bilim çevrelerinde benimsenmiş bulunan çeviri yazısı alfabesine göre verilmiştir: alemis. Ar. ¤alem Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir hakikat Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir -tiis. (haki:kat) Ar. §a®³®at Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir Hudais. (huda:) Far. Hud¥ Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir hudayinabitsf. (huda:yi:na:bit) Far. ¬ud¥y + Ar. -³ + n¥bit. Bitişik olarak yazılan ve iki kelimesi de aynı dilden olan sözlerin köken bilgisi verilirken iki kelimenin arasına (+) işareti Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir kelimeye gelen ve yabancı kökenli olan eklerin arasına (–) işareti konmuştur. şehriyar is.Far. şehr + y¥r Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir cihannümais. Far. cih¥n-num¥ vb.
Tek sözden veya bitişik kelimelerden oluşan madde başlarında köken bilgisi ayrıntılı olarak gösterilirken ayrı yazılan birleşik kelimelerde bu ilke uygulanmamıştır. Örnek olarak millî ekonomi maddesinde köken bilgisi verilmemiş Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir bu kelimelerle ilgili bilgiler Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir millî ve ekonomi maddelerinde yer almıştır. Ayrıca Türkçe yapım ekleriyle oluşturulan yeni söz varlıklarının köken bilgilerinin verilmesine de gerek duyulmamıştır.
5. Madde başı sözler eğer herhangi bir bilim dalının veya alanın terimi ise bunlar kısaltma ile gösterilmiştir: anat. Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir coğ. Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir ed. Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir fiz. Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir jeol. Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir kim. Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir sin. Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir sp. vb.
6. Madde başı sözlerin açıklanmasında bir başka incelik de kullanım sıklığı Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir eskilik ve halk dilinde yaşama özelliğidir. Yaygın kullanımdaki sözler için herhangi bir kısaltma verilmemiştir; eskilik için esk. Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir halk arasında yaşayan sözler için hlk. kısaltmalarına yer verilmiştir. Ancak bu kısaltmalar kelimelerin türevlerinde kullanılmamıştır.
7. Maddelerin anlamlandırılmasında genellikle sözün en yaygın anlamına öncelik verilmiş; sonra mecazi anlam (mec.); daha sonra argo Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir alay Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir hakaret vb. anlamları yer almıştır. Ardından o sözün deyimleşmiş veya kalıplaşmış biçimleri anlamlarıyla varsa örnekleriyle sıralanmış; atasözleri de bu bölüm içinde verilmiştir.
Ali Cengiz oyunu; Ali kıran baş kesen; Alinin külahını Veliye Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir Velinin külahını Aliye giydirmek gibi özel adlarla kurulmuş deyim ve atasözlerine de Türkçe Sözlük’te yer verilmiştir. Ancak bunların sözlükte yer alabilmesi için özel adın madde başı yapılması gerekmiştir. Söz gelişi Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir Ali Cengiz Oyunu deyimine yer verebilmek için Ali sözü madde başı olarak alınmıştır.
8. Madde başı olan söz sadece mecaz anlam taşıyorsa bu söz için mec. kısaltması kullanılmamıştır.
9. Sözlerin cümle içindeki kullanımlarını göstermek ve anlamlarına açıklık getirmek için Türk edebiyatının tanınmış yazarlarından seçme örnekler Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir tırnak (“ççç”) içinde ve eğik yazıyla dizilerek verilmiştir. Herhangi bir örnek cümle Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir içindeki sözlerin zenginliği Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir kullanım güzelliği veya çarpıcılığından dolayı bazen birden fazla madde için örnek gösterilmiştir.
10. Onuncu baskıda uygulamaya koyduğumuz bir yenilik de Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir madde başı gönderme düzenidir. Söz gelişi baba kelimesiyle oluşturulan birleşik sözler sözlükte alfabe sırasıyla yer almaktadır. Bununla birlikte okuyucunun bilgilendirilmesi ve ağ ortamındaki aramada kolaylık sağlanması amacıyla baba maddesinin sonunda ok (Œ) işaretinin ardından önce ilk kelimesi Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir daha sonra ikinci veya üçüncü kelimesi baba olan birleşik sözler siyah Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir eğik yazıyla gösterilmiştir: Œ baba adam Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir babaanne Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir baba bucağı Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir babacan Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir baba diyarı Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir baba dostu Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir babaevi Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir baba hindi Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir baba mirası Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir baba nasihati Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir baba ocağı Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir baba soylu Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir baba tarafı Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir baba tatlısı Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir baba yadigârı Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir baba yarısı Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir baba yerli Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir babayiğit Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir baba yurdu Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir babadan kalma Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir âdembaba Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir Âdem baba Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir ağababa Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir ana baba Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir ballıbaba Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir büyük baba Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir dedebaba Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir devlet baba Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir efendibaba Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir kayınbaba Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir Noel baba Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir paşababa Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir şambaba Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir üvey baba Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir Bektaşi babası Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir dert babası Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir fukara babası Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir iskele babası Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir para babası Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir şambabası Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir tırabzan babası.
11.Türkçe Sözlük’ün bu baskısında gönderme düzeninde ayrıca şu ilkeler benimsenmiştir:
a. Sözlerin kullanım sıklığı dikkate alınmış ve eş anlamlı sözlerden yaygın olanında tanım verilmiş; yaygın olmayan sözlerde ise tanım yerine karşılık verilmekle yetinilmiştir: mahcurs. Kısıtlı; mahiyeis. esk. Aylık; telakiis. esk. Buluşma Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir kavuşma; teşrinievvelis. esk. Ekim; teşrinisaniis. esk. Kasım; uca (II)s. hlk. Yüce; üstüvaneis. esk. Silindir vb.
b. Dilde kullanımdan düşmüş olan kelimeler *bk. kısaltması ile yaygın söz veya söz öbeklerine gönderilmiştir: terasais. bk. teras; zenciris. Far. zenc³r bk. zincir vb. Yaygın yanlışlar doğru biçimlerine gönderilmiştir: abiis. bk. ağabey; açalya is. bot. açelya; ayrıyetenzf. bk. ayrıca vb.
c. Dilimize son zamanlarda girmekte olan Batı kökenli sözler özgün biçimiyle eğik olarak yazılmış Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir burada tanım verilmeyerek Türkçe karşılıklarına gönderme yapılmıştır: check-up is. İng. check-up tıpbk. tam bakım;factoring is. İng. factoring ekon.bk. alacaklandırma; tubeless sf. İng. tubelessbk. içsiz vb.
Yazım ve Söyleyiş
1. Türkçede yalın biçimleri iki heceli olan vakit Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir sabır Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir meyil Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir şehir Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir hasım Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir resim Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir asıl Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir nehir Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir beyin gibi Doğu dillerinden Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir özellikle Arapçadan geçmiş bazı alıntı kelimelerin Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir ünlüyle başlayan bir çekim eki aldıklarında veya etmek Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir olmak yardımcı fiilleriyle birleştiklerinde Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir ikinci hecelerindeki dar ünlü düşer: vakitim değil vaktim Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdirsabırın değil sabrın Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdirmeyili değil meyli Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir şehire değil şehre Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdirhasımı değil hasmı Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdirresimi değil resmi Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir asılı değil aslı Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdirnehire değil nehre Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir beyinim değil beynim vb.
Türkçe Sözlük’te bu tür değişikliklere uğrayan kelimeler madde başında vakit Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir -kti Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir sabır Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir -brı Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir meyil Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir -yli Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir şehir Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir -hri Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir hasım Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir -smı Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir resim Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir -smi Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir asıl Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir -slı Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir nehir Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir -hri Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir beyin Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir -yni biçiminde gösterilmiştir.
Yalın biçimleri iki heceli olan ve ikinci hecelerinde dar ünlü bulunan gönül Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir burun Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir ağız Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir karın Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir boyun Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir göğüs gibi bazı Türkçe kelimeler de ünlüyle başlayan çekim eki aldıklarında hece kaybına uğrar.
Bu tür kelimeler de Türkçe Sözlük’te gönül Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir -nlü Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir burun Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir -rnu Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir ağız Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir -ğzı Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir karın Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir -rnı Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir boyun Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir -ynu Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir göğüs Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir -ğsü biçiminde verilmiştir.
2. Ötümsüz ünsüzlerle biten bazı kelimelerin Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir ünlü ile başlayan ek almaları durumunda son sesleri ötümlüleşir. Son sesteki bu değişme Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir açık Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir -ğı Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir barınak Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir -ğı Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir kürek Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir -ği Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir elek Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir -ği Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir araç Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir -cı Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir süreç Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir-ci Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir söğüt Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir -dü Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir kanat Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir -dı Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir itimat Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir -dı Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir yurt Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir -du Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir kitap Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir -bı Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir hesap Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir -bı örneklerinde görüldüğü biçimde gösterilmiştir.
Ünlüyle başlayan ek aldıklarında son ünsüzü değişen Batı kökenli kelimeler de vardır. Bunlar için de lirik Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir mikrop Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir lort Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir lastik Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir gardırop Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir otomatik Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir komik Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir prensip örneklerini verebiliriz.
Bu tür kelimeler de Türkçe Sözlük’te lirik Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir -ği Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir mikrop Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir -bu Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir lort Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir -du Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir lastik Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir -ği Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir gardırop Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir -bu Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir otomatik Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir -ği Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir komik Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir -ği Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir prensip Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir -bi biçiminde gösterilmiştir.
3. Yazımla ilgili bir başka sorun Arapçadan dilimize geçen ve aslında ikiz ünsüz bulunduran kelimelerle ilgilidir. Türkçede son sesleri tek ünsüze dönüşmüş olan hak (hakk) Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir his (hiss) Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir zan (zann) Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir ret (redd) gibi kelimelerin Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir ünlüyle başlayan ek almaları veya etmek Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir olmak yardımcı fiilleriyle birleşmeleri durumunda Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir yapılarında var olan çift ünsüzler yeniden ortaya çıkar: hak Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir hakkım; his Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir hissi Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir hissetmek Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir hissolunmak; zan Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir zannı Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir zannetmek Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir zannolunmak; ret Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir reddi Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir reddetmek Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir reddolunmak.
Türkçe Sözlük’te bu tür değişikliğe uğrayan kelimeler hak Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir -kkı; his Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir -ssi; zan Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir -nnı; ret Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir -ddi biçiminde gösterilmiştir.
4. Son ünlüsü kalın olmasına rağmen ince sıradan ek alan Doğu ve Batı kökenli kelimeler menfaat Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir -ti; saat Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir -ti; lügat Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir -ti; feragat Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir -ti; harf Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir -fi; hayal Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir -li; ihtimal Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir -li; istikbal Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir -li; rol Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir -lü; alkol Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir -lü; mareşal Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir -li; festival Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir -li biçiminde gösterilmiştir.

Diğer Özellikler
Türkçe Sözlük’ün kullanımında yukarıda verdiklerimizin dışında başka bazı teknik özellikler de yer almıştır. Yapı bakımından birbirine benzeyen ve eş sesler bulunduran birçok kelime Türkçe Sözlük’te art arda gelmektedir: boy Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir çay Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir kalın Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir saf Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir sandal bu tür örneklerden birkaçıdır. Kaynakları ve anlamları farklı olan bu yapıdaki kelimeler boy (I) Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir boy (II) Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir çay (I) Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir çay (II) Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir kalın (I) Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir kalın (II) Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir kalın (III) Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir saf (I) Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir saf (II) Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir sandal (I) Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir sandal (II) biçiminde Romen rakamlarıyla birbirlerinden ayrılmışlardır.
Onuncu baskının bir başka yeniliği de “Türkçe Sözlük’ün Kullanılmasıyla İlgili Açıklamalar” bölümünde verilen bilgilerin örnek maddeler üzerinde çizimle gösterilmesidir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir

Türk Dil Kurumunun İlkeleri Nelerdir konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Türk Hava Kurumunun Açılış Amacı elif Soru Cevap 0 10-02-2013 05:34
Türk Tarih Kurumunun Süreli Yayınları Nelerdir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 06-12-2011 07:57
Türk Dil Kurumunun Görevleri elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 06-12-2011 07:55
Türk Dil Kurumunun Yayınları elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 06-12-2011 07:54
Türk Dil Kurumunun Çalışmaları Nelerdir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 01-12-2011 05:01

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:05 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats