bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 01-03-2013, 12:01   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Farklı İklim Tipleri İnsanların Yaşamlarını Nasıl Etkiler?

Farklı İklim Tipleri İnsanların Yaşamlarını Nasıl Etkiler?


İklim Farklı İklim Tipleri İnsanların Yaşamlarını Nasıl Etkiler? coğrafi çevrenin şekillenmesini ve insan yaşamını çok yakından kontrol eden bir etmendir. İklimin etkisi uzun yıllar boyunca kendini gösterdiği gibi cansız çevrede ve özellikle bütün canlıların yaşamındaki yıllık değişmeleri de iklim düzenler. İklimin etkilerini yansıtan pek çok örnek verilebilir. Farklı iklim tiplerinin etkilerinin bazıları kısaca şöyle belirtilebilir:

İklim Farklı İklim Tipleri İnsanların Yaşamlarını Nasıl Etkiler? özellikle sıcaklık ve nem Farklı İklim Tipleri İnsanların Yaşamlarını Nasıl Etkiler? kayaların fiziksel parçalanması ve kimyasal dağılmasının en belli başlı etmenlerindendir. Yeryüzünde işleyen dış kuvvetlerin dağılışı Farklı İklim Tipleri İnsanların Yaşamlarını Nasıl Etkiler? etki şekilleri ve etki süreleri iklimin kontrolü altındadır. Akarsu topografyası Farklı İklim Tipleri İnsanların Yaşamlarını Nasıl Etkiler? kurak bölge şekilleri Farklı İklim Tipleri İnsanların Yaşamlarını Nasıl Etkiler? buzul yöreleri Farklı İklim Tipleri İnsanların Yaşamlarını Nasıl Etkiler? hatta kıyı şekilleri iklime uygun bir dağılış gösterir. Örneğin fırtınaların fazla Farklı İklim Tipleri İnsanların Yaşamlarını Nasıl Etkiler? dalgaların büyük olduğu kıyılarda yarlar daha çoktur ve çabuk gelişir.

Akarsuların tipleri ve rejimleri Farklı İklim Tipleri İnsanların Yaşamlarını Nasıl Etkiler? göllerin dağılışı Farklı İklim Tipleri İnsanların Yaşamlarını Nasıl Etkiler? göl sularının kimyasal özellikleri yine iklime bağlıdır. Örneğin kurak bölgelerde çanaklar fazla olduğu halde onları dolduracak yağış Farklı İklim Tipleri İnsanların Yaşamlarını Nasıl Etkiler? yani su yoktur. Çünkü bu bölgelerde iklim kuraktır. Diğer yandan deniz akıntıları ile rüzgarların yıllık yön değiştirmesinin belirgin olduğu Muson ülkeleri denizlerinde Farklı İklim Tipleri İnsanların Yaşamlarını Nasıl Etkiler? yani Güney ve Güneydoğu Asya’da Farklı İklim Tipleri İnsanların Yaşamlarını Nasıl Etkiler? deniz akıntıları da rüzgara bağlı olarak yön ve hız değiştirir.

Doğal bitki örtüsünün tür Farklı İklim Tipleri İnsanların Yaşamlarını Nasıl Etkiler? miktar ve biçim yönünden dağılışı doğrudan doğruya iklimin kontrolü altındadır. Doğal bitki yaşamını düzenleyen bu iklim koşulları insanın yetiştirdiği kültür bitkilerini de etkiler. Dolayısıyla insanın tarımsal Farklı İklim Tipleri İnsanların Yaşamlarını Nasıl Etkiler? ekonomik etkinliklerinin biçimini de iklim belirler.

İnsanların yeryüzündeki dağılışı da doğrudan doğruya ya da dolaylı olarak iklime bağlıdır. Örneğin insanların pek bulunmadığı çöllerle Farklı İklim Tipleri İnsanların Yaşamlarını Nasıl Etkiler? sürekli donmuş haldeki kutuplar iklimleri nedeniyle boş kalmışlardır. Modern yapılar ve diğer medeni araçlar insanları ancak bir dereceye kadar iklim etkisinden korumaktadır. Fakat insanın günlük yaşamını Farklı İklim Tipleri İnsanların Yaşamlarını Nasıl Etkiler? yaşam biçimlerini Farklı İklim Tipleri İnsanların Yaşamlarını Nasıl Etkiler? yiyecek ve giyecek şekillerini; hatta sağlık Farklı İklim Tipleri İnsanların Yaşamlarını Nasıl Etkiler? karakter ve ruhsal etkinliklerini kontrol eden en belli başlı etmenin iklim olduğu inkar edilemez. Örneğin gezici alçak basınçların ( siklonların ) etkisi ile hava durumlarının hızlı değişiklikler gösterdiği orta enlemlerde bu değişiklikler sağlığa zararlı olmakta Farklı İklim Tipleri İnsanların Yaşamlarını Nasıl Etkiler? diğer yandan insanları uyararak onları hareketli olmaya zorlamaktadır. Hızlı hava değişikliklerinin az olduğu sıcak iklimlerde ise insanlar yavaş Farklı İklim Tipleri İnsanların Yaşamlarını Nasıl Etkiler? sakin görünüşlü fakat öfkelidirler.

İklim insanın yalnız yaşayışı değil Farklı İklim Tipleri İnsanların Yaşamlarını Nasıl Etkiler? ekonomik etkinlikleri üzerinde de büyük etkiye sahiptir. Tarım ve endüstri alanlarının dağılışı Farklı İklim Tipleri İnsanların Yaşamlarını Nasıl Etkiler? onlara bağlı olarak ticaret şekilleri iklimin kontrolü altındadır. Onun için orta enlemler endüstriye Farklı İklim Tipleri İnsanların Yaşamlarını Nasıl Etkiler? tropik ve subtropik bölgeler tarıma daha uygundur. Avrupa ve Kuzey Amerika’nın orta enlemlerinde gelişen endüstri için Asya Farklı İklim Tipleri İnsanların Yaşamlarını Nasıl Etkiler? Afrika ve Güney Amerika’nın tropikal ve subtropikal bölgelerinden ham madde Farklı İklim Tipleri İnsanların Yaşamlarını Nasıl Etkiler? aksi yönde de işlenmiş maddeler asırlardan beri taşınmaktadır. Bu ticaret yolları Farklı İklim Tipleri İnsanların Yaşamlarını Nasıl Etkiler? yelkenli gemiler çağında doğrudan doğruya rüzgar sistemlerine bağlı olarak gelişmiş bulunuyordu. Örneğin Avrupa’dan Amerika’ya alize rüzgarları ile gidilmekte ve batı rüzgarları ile dönülmekte idi. Onun için alizelere Ticaret Rüzgarları ( Trade Winds ) adı verilmiştir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Farklı İklim Tipleri İnsanların Yaşamlarını Nasıl Etkiler?

Farklı İklim Tipleri İnsanların Yaşamlarını Nasıl Etkiler? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Soğuk İklim Tipleri Nelerdir? elif Coğrafya 8 22-10-2014 11:12
Türkiyenin İklim Tipleri Haritası elif Soru Cevap 1 12-11-2013 10:41
Farklı İklim Tipleri İnsan Yaşamını Nasıl Etkileyebilir? elif Soru Cevap 0 25-02-2013 01:39
Ilıman İklim Tipleri Nelerdir? elif Coğrafya 5 27-11-2012 08:08
Yeryüzünde İklim Tipleri Nelerdir? elif Coğrafya 1 26-12-2011 03:34

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:07 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats