bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 02-03-2013, 10:49   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Televizyonun Yararları Nelerdir?

Televizyonun Yararları Nelerdir?



Çocukları eve bağlar Televizyonun Yararları Nelerdir? aile bireylerini bir araya toplayarak aralarında yeni ortak ilgilerin doğmasını sağlar. Aileler için bir kültür kaynağı ödevi görür. Çocukları düşünmeye teşvik eder. Çocukların ilgi ve yaşantı alanlarını genişletir. Çocukların estetik zevklerini genişletir. Çocuğun kelime hazinesini genişletir. Televizyonu genel olarak düşündüğümüzde çocuklar için okul yoluyla düzenlenmiş Televizyonun Yararları Nelerdir? sistemli Televizyonun Yararları Nelerdir? amaçlı öğrenim için kullanabileceğimiz bir araç haline dönüşebilir.

TELEVİZYON İZLEMENİN ZARARLARI TELEVİZYON PROGRAMLARINA DÜŞKÜNLÜK

Çocuğu Televizyonun Yararları Nelerdir? adeta uyuşturarak yararlı etkinliklerden ve uğraşlardan alıkoyabilir. Çocukların kazanılmış bilgilerinin azalmasına neden olur. Çocukların tek tip değer yargıları geliştirmelerine neden olur. Özellikle duygusal yönden güven içinde olmayan çocuklarda endişe ve korkular geliştirebilir. Çocukların televizyonda gördükleri her şeyi gerçek olarak algılamaları gördüklerini denemekten ve taklit etmekten hoşlandıkları görülmüştür. Doğruyu Televizyonun Yararları Nelerdir? yanlışı ayırt edemedikleri bilinmektedir. Okul öncesinde çok fazla televizyon izleyen çocukların okuldaki başarılarını ve sosyal ilişkilerini etkilemektedir. Televizyon programlarına düşkünlük çocukları pasifleştirir.

PROGRAMLAR NASIL HAZIRLANMALIDIR?

Yaş gruplarına göre; 2-7 yaş konuların hareketli Televizyonun Yararları Nelerdir? taklit dolu Televizyonun Yararları Nelerdir? sembolik öğelerin renk Televizyonun Yararları Nelerdir? ışık Televizyonun Yararları Nelerdir? ses düzenine Toplumsal niteliği olanağırlık veren kurguyla sunulmalısı gerekir. 7 – 11 yaş ahlak ve toplum kurallarının doğrusuyla Televizyonun Yararları Nelerdir? yanlışıyla sergilendiği programlar Ergenlerin anlama ve eleştirme yeteneklerinin erişkinolmalıdır. 12 yaş + düzeyine ulaşması nedeniyle yine aynı çerçevede daha karmaşık kültürel ve toplumsal konulara yer verilebilir. Çocuklara yönelik programların hazırlanmasında pedagogla işbirliği yapılmalıdır. Programlarda doğru konuşma dili kullanılmalıdır. Küçük çocuklara yönelik programlarda konu ve dil sade olmalıdır.

TELEVİZYONUN FAYDALARI
Televizyon bir kitle iletişim cihazıdır. Yani Televizyonun Yararları Nelerdir? televizyon dünyada olup bitenleri bize en kolay yoldan haber verebilecek Televizyonun Yararları Nelerdir? diğer insanlarla düşüncelerimizde benzerlik veya farklılık olup olmadığını sınayabileceğimiz Televizyonun Yararları Nelerdir? bütün bunların yanı sıra insanlarla ortak konularüzerine konuşmamızı sağlayan (diziler Televizyonun Yararları Nelerdir? maçlar Televizyonun Yararları Nelerdir? haberler) ve bu anlamda insanı sosyalleştiren (derinine inildiğinde tekdüzeleştiren) bir cihazdır. Televizyon işlerimizde de bize yardımcıdır Televizyonun Yararları Nelerdir? mesala ertesi gün havanın nasıl olacağını televizyondan öğreniriz ve buna göre önlemimizi alırız Televizyonun Yararları Nelerdir? veya köprüde trafik olduğu söylenirse 2. Köprüden gideriz. Ayrıca ekonominin gidişatı yani bizim uğraştığımız meslekle ilgili bilgilere de televizyon sayesinde sahip oluruz. Mesala bir milletvekili dolar yükselecek derse; hemen dolara yükleniriz.

Aslında iyice düşününce televizyonla doğmuşsak onsuz yaşamanın zorluğunu göz ardı edilemeyeceğini görürüz. Çünkü televiyonu herkez izler Televizyonun Yararları Nelerdir? ve o dünyayı bizim ayağımıza getirmiyor desek yalan olur. UEFA kupası finalini televizyon olmasa nasıl izlerdik? Bir yolu var tabi ki; Maça gitmek Televizyonun Yararları Nelerdir? tamam gidersin ama bir gidersin iki gidersin insanın bütcesi dayanmaz buna Televizyonun Yararları Nelerdir? ayrıca her maçı izlemek isteyen stada akın etse bu etkinliğe stad dayanmaz. Bu örnek bence güzel bir örnek çünkü futbolu da populer yapan televizyondan başkası değildir. Bu özelliğin yanı sıra haberlerde fakirleri de görüp onlar hakkında içimizin sızlaması televizyonun duygularımızı da kontrol eden bir cihaz olduğunun kanıtıdır…

Televizyonun yararları
Çağımızda gerek çocukların gerekse erişkinlerin yaşamında iletişim ve bilgilenme açısından en az yazılı yayınlar kadar hatta daha fazla televizyonun etkisi olduğu şüphesizdir. Televizyon Televizyonun Yararları Nelerdir? görsel ve işitsel duyulara yönelik bir kitle iletişim aracı olması nedeniyle Televizyonun Yararları Nelerdir? hem olumlu hem de olumsuz etkilere sahip olabilmektedir.


Amerika Birleşik Devletleri nde yapılan bir çalışmada (1989) Televizyonun Yararları Nelerdir? çocukların uyku dışındaki zamanının çoğunu diğer aktiviteler yerine TV izleyerek geçirdiklerini bildirilmiştir. TV ile ilgili Nielson raporuna göre Televizyonun Yararları Nelerdir? 2-5 yaşındaki çocuklar haftada yaklaşık 27 saat Televizyonun Yararları Nelerdir? 6-11 yaşındaki çocuklar haftada yaklaşık 23 saatten daha fazla Televizyonun Yararları Nelerdir? 12-17 yaşındaki çocuklar ise yaklaşık 23 saat TV izlemektedir. Bu çocukların 70 yaşına ulaştıklarında toplam yaşamlarının 7 yılını TV izlemekle geçirmiş olacakları bildirilmektedir. Böylece TV Televizyonun Yararları Nelerdir? çocukların adölesanların yaşamında oldukça etkili bir güç olarak ortaya çıkmaktadır. Yine yapılan çalışmalar Televizyonun Yararları Nelerdir? çocuk üzerinde zihinsel Televizyonun Yararları Nelerdir? duygusal ve sosyal etkiye sahip olan TV nin çocuğa denetimli olarak izletilmesinin olumlu Televizyonun Yararları Nelerdir? gelişigüzel izletilmesinin ise olumsuz etkisi olduğunu bildirmektedir. Ailelerin TV konusundaki denetimlerinin yetersiz olduğu durumlarda Televizyonun Yararları Nelerdir? TV çocukların inanç Televizyonun Yararları Nelerdir? fikir ve davranışlarını kolaylıkla etkileyebilmektedir. Bu nedenle TV kullanımında yetişkinlerin gerekli denetim ve düzenlemeler yapmaları Televizyonun Yararları Nelerdir? bu konuda bazı kurallar koyarak çocuğun bu kurallara uymasını sağlamaları da dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Ana-babaların TV yi çocuğun bütün gününü başında geçireceği bir araç olarak değil Televizyonun Yararları Nelerdir? sadece günlük yaşamda karşılaşabileceklerinden çok daha çeşitli konularla ilgili bilgi ve izlenimler edinmesine yardımcı olacak bir araç olarak görmeleri sağlanmalıdır. Özellikle farklı roller ve ortamlarda pekçok ailelerle etkileşim halinde bulunan hemşirelerin TV nin çocuk üzerindeki olumsuz etkileri azaltılabilir


Üniversitesinin İletişim Dekanları Televizyonun Yararları Nelerdir?TV nin çocuk üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla bazı önerilerde bulunmuştur. Çalışmamızda yer verdiğimiz bu önerilerden bazıları; * Ebeveynlere TV nin etkileri konusunda eğitim vermeye çaba gösterilmeli Televizyonun Yararları Nelerdir? çocuklara eleştirel TV izleme becerisi kazandırılmalı Televizyonun Yararları Nelerdir? * Ebeveynler çocuklarının TV izlemesini günde 1-2 saatle sınırlandırılmalı Televizyonun Yararları Nelerdir? * Ebeveynlere TV nin yerine geçebilecek okuma Televizyonun Yararları Nelerdir? spor veya eğitici hobiler gibi uğraşlar bulmaları öğütlenmeli Televizyonun Yararları Nelerdir? * Ebeveynler çocuklarının seyredeceği programların seçimine katılmalı Televizyonun Yararları Nelerdir? * Ebeveynler çocukların izlediklerini yorumlamalarına yardım etmek amacıyla onlarla birlikte TV izlemeli Televizyonun Yararları Nelerdir? * TV nin çocuklar üzerindeki etkilerini içeren daha fazla araştırma desteklenmeli ve çocuklar için diğer gruplarla işbirliği yapılmalıdır. Yararları Sayı Yüzde Yeni bilgiler öğretir. 9 88.0 Boş zamanları değerlendirir. 6 57.0 Eğlendirir. 6.5 63.0 Dilini geliştirir. 5 50.0 Hayal gücünü değiştirir 5 50.0 Müziğe ilgisini artırır. 6 57.0 Yaratıcılığı yönlendirir. 6 57.0

Televizyonun Birey ve Toplum Üzerindeki Etkisi İnsanların kimi zaman can sıkıntısından Televizyonun Yararları Nelerdir? kimi zaman vakit geçirmek için Televizyonun Yararları Nelerdir? kimi zaman da eglenmek ve bilgilenmek amacıyla karsısına geçtigi televizyon çagımızın popüler iletisim araçlarından biri olmaya devam etmektedir. Hem eglendirme hem de egitme islevini Televizyonun Yararları Nelerdir? insanları hiçbir zahmete sokmadan gerçeklestiren televizyon; is yaparken Televizyonun Yararları Nelerdir? kitap okurken Televizyonun Yararları Nelerdir? hatta eglenirken dahi izlenebilme özelligine sahiptir. Bu nedenle “televizyon Televizyonun Yararları Nelerdir? tarihte ilk kez Televizyonun Yararları Nelerdir? ... milyarlarca insan tarafından Televizyonun Yararları Nelerdir? kolaylıkla ve yaygınlıkla izlenebilen yegane iletisim aracıdır. TV yıgınlara sunulan bir “elma sekeridir”bir anlamda. “Çagımız insanının büyük tutkusu Televizyonun Yararları Nelerdir?... milyonlarca insanı Televizyonun Yararları Nelerdir? boyutları daha önce su ya da bu sekilde saptanmıs bir kalıplasmadan geçirme aracı”dır. Olumlu kullanıldıgında çok faydalı ve verimli kullanıldığında çok iyi bir egitim aracıdır.Olumsuz kullanımında ise en tehlikeli silahtan daha etkili Televizyonun Yararları Nelerdir? sinsi bir zehir gibi insanları yok etme gücüne sahip olabilmektedir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  





Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Televizyonun Yararları Nelerdir?

Televizyonun Yararları Nelerdir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: çocukların seyredeceği programlar nelerdir, televizyonun faydaları maddeler halinde,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Televizyonun yararları maddeler halinde Я Soru Cevap 6 20-06-2016 11:56
Bilgisayarın Televizyonun Zararları Nelerdir elif Soru Cevap 1 14-04-2014 12:03
Televizyonun Zararları Nelerdir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 01-12-2011 04:02
Televizyonun Yararları Nelerdir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 01-12-2011 03:49
İğdenin Yararları Nelerdir elif Alternatif Tıp 0 11-09-2010 02:08

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:30 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats