bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 02-03-2013, 11:01   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Patent Nedir – Patent Neden Alınır

Patent Nedir – Patent Neden Alınır


Bir buluş için buluş sahibine devlet tarafından verilen bir patent Patent Nedir – Patent Neden Alınır buluş sahibinin izni olmadan başkalarının buluşu üretmesini Patent Nedir – Patent Neden Alınır kullanmasını veya satmasını belirli bir süre boyunca engelleme hakkı vermektedir.

Patentli bir buluş; tıpkı işle ilgili alınıp Patent Nedir – Patent Neden Alınır satılabilen Patent Nedir – Patent Neden Alınır kiralanıp Patent Nedir – Patent Neden Alınır kiraya verilebilen diğer mallar gibi buluş sahibinin mülkiyeti haline gelir. Patentler alındıkları ülkeler için hak sahipliği doğurur. Türkiye’de alınmış bir patent Patent Nedir – Patent Neden Alınır sadece Türkiye içinde sahibine hak sağlamaktadır ve patentli ürünleri başkalarının Türkiye’ye ithal etmesi durumunda Patent Nedir – Patent Neden Alınır hak sahibine ithali durdurma hakkı verir.

Bir buluşun patent ile korunabilmesi için taşıması gereken nitelikler

a)Yenilik: Tekniğin bilinen durumuna dahil olmayan buluş yenidir. Tekniğin bilinen durumu; patent başvurusunun yapıldığı tarihten önce Patent Nedir – Patent Neden Alınır buluş konusunda dünyanın herhangi bir yerinde toplumca erişilebilir yazılı veya sözlü tanıtım Patent Nedir – Patent Neden Alınır kullanım veya bir başka yolla açıklanan bilgilerden oluşur.
b)Tekniğin bilinen durumunun aşılması:Buluş Patent Nedir – Patent Neden Alınır ilgili olduğu teknik alandaki bir uzman tarafından Patent Nedir – Patent Neden Alınır tekniğin bilinen durumundan aşikar bir şekilde çıkarılamayan bir faaliyet sonucu gerçekleşmiş ise Patent Nedir – Patent Neden Alınır tekniğin bilinen durumunun aşıldığı kabul edilir.
c)Sanayiye Uygulanabilir Olma: Buluş Patent Nedir – Patent Neden Alınır tarım dahil sanayiinin herhangi bir dalında üretilebilir veya kullanılabilir nitelikte ise Patent Nedir – Patent Neden Alınır sanayiye uygulanabilir olduğu kabul edilir.

Patent verilemeyecek konular ve buluşlar

Buluş niteliğinde olmadıkları için patent verilemeyecek konular:
a) Keşifler Patent Nedir – Patent Neden Alınır bilimsel teoriler Patent Nedir – Patent Neden Alınır matematik metotları;
b) Zihni Patent Nedir – Patent Neden Alınır ticari ve oyun faaliyetlerine ilişkin plan Patent Nedir – Patent Neden Alınır usul ve kurallar;
c) Edebiyat ve sanat eserleri Patent Nedir – Patent Neden Alınır bilim eserleri Patent Nedir – Patent Neden Alınır estetik niteliği olan yaratmalar Patent Nedir – Patent Neden Alınır Bilgisayar yazılımları;
d) Bilginin derlenmesi Patent Nedir – Patent Neden Alınır düzenlenmesi Patent Nedir – Patent Neden Alınır sunulması ve iletilmesi ile ilgili teknik yönü bulunmayan usuller.
e) İnsan veya hayvan vücuduna uygulanacak cerrahi ve tedavi usulleri ile insan Patent Nedir – Patent Neden Alınırhayvan vücudu ile ilgili teşhis usulleri. e) bendindeki hüküm bu usullerin herhangi birinde kullanılan terkip ve maddeler ile bunların üretim usullerine uygulanmaz.
Patentle korunamayacak buluşlar:
a) Konusu kamu düzenine veya genel ahlaka aykırı olan buluşlar.
b) Bitki veya hayvan türleri veya önemli ölçüde biyolojik esaslara dayanan bitki veya hayvan yetiştirilmesi usulleri.

Patentten doğan hakkın kapsamı

Patent hakkı sahibi Patent Nedir – Patent Neden Alınır buluşun yeni Patent Nedir – Patent Neden Alınır teknoloji alanı ve ürünlerin ithal veya yerli üretim olup olmadığı konusunda herhangi bir ayırım yapmaksızın patent hakkından yararlanır.Patent sahibinin Patent Nedir – Patent Neden Alınır üçüncü kişiler tarafından izinsiz olarak aşağıda sayılanların yapılmasını önleme hakkı vardır:

Patent konusu ürünün üretilmesi Patent Nedir – Patent Neden Alınır satılması Patent Nedir – Patent Neden Alınır kullanılması veya ithal edilmesi veya bu amaçlar için kişisel ihtiyaçtan başka herhangi bir nedenle olursa olsun elde bulundurulması.

Patent konusu olan bir usulün kullanılması

Kullanılmasının yasak olduğu bilinen veya bilinmesi gereken usul patentinin kullanılmasının üçüncü kişiler tarafından başkalarına teklif edilmesi.Patent konusu usul ile doğrudan doğruya elde edilen ürünlerin satışa sunulması veya kullanılması veya ithal edilmesi veya bu amaçlar için kişisel ihtiyaçtan başka herhangi bir nedenle olursa olsun elde bulundurulması.

Patent isteme hakkı
Patent isteme hakkı Patent Nedir – Patent Neden Alınır buluşu yapana veya onun haleflerine ait olup Patent Nedir – Patent Neden Alınır başkalarına devri mümkündür.Buluş birden çok kişi tarafından birlikte gerçekleştirilmişse Patent Nedir – Patent Neden Alınır patent isteme hakkı Patent Nedir – Patent Neden Alınır taraflar başka türlü kararlaştırmamışsa Patent Nedir – Patent Neden Alınır bunlara müştereken ait olur.

Aynı buluş birbirinden bağımsız birden çok kişi tarafından aynı zamanda gerçekleştirilmişse Patent Nedir – Patent Neden Alınır patent isteme hakkı Patent Nedir – Patent Neden Alınır daha önce başvuru yapana veya diğerine göre rüçhan hakkı olana aittir.Patent almak için ilk başvuran kişi Patent Nedir – Patent Neden Alınır aksi sabit oluncaya kadar Patent Nedir – Patent Neden Alınır patent isteme hakkının sahibidir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Patent Nedir – Patent Neden Alınır

Patent Nedir – Patent Neden Alınır konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Patent,Telif Hakkı ve Bandrol Nedir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 15 24-05-2014 05:06
Patent Nelere Verilir ? elif Soru Cevap 0 23-02-2013 03:46
Patent Nedir? - Patent Neye Denir? elif Soru Cevap 0 22-02-2013 05:35
Oğlum Bak Git Patent Enstitüsü nimlahza Haberler 0 28-10-2012 07:08
Patent Nedir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 01-12-2011 03:38

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:30 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats