bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 02-03-2013, 11:10   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Varlıkların Hareket Özellikleri Nelerdir?

Varlıkların Hareket Özellikleri Nelerdir?İnsanlar ve hayvanlar; koşma Varlıkların Hareket Özellikleri Nelerdir? atlama Varlıkların Hareket Özellikleri Nelerdir? yürüme Varlıkların Hareket Özellikleri Nelerdir? yüzme gibi değişik türde hareketler yaparlar. Cansız varlıklar ise dışarıdan bir etki olmadıkça hareket edemezler. Çantamızı hareket ettirmek için ona bir etki uygulamak gerekir.

Bitkiler de diğer varlıklar gibi hareket ederler. Ancak bitkilerdeki hareket Varlıkların Hareket Özellikleri Nelerdir? insan ve hayvanlardaki hareketten farklı olarak çoğunlukla ışığa yönelme şeklindedir. Ayrıca bitkiler Varlıkların Hareket Özellikleri Nelerdir? kökleriyle suya ve topraktan ihtiyaç duydukları maddelere de yönelirler.

Hareketlerimizi kolaylaştırmak için birçok makine ve araçtan yararlanırız. Bunların en önemlisi tekerlektir. Tekerlek Varlıkların Hareket Özellikleri Nelerdir? insanoğlunun keşfettiği en önemli araçlardan biridir. Tekerlek sayesinde hayatımız kolaylaştı ve hareketlerimiz hızlandı.

1. Varlıkların Hareket Çeşitleri
Cisimlerin bir noktaya göre yer değiştirmesi bir zaman dilimi içinde olmaktadır. Yani bir cismin hızını anlamadaki temel nicelik zamandır. Cismin hızı hakkında karar verebilmek için ne kadar zamanda ne kadar yer değiştirdiğini bilmek gerekir. Zaman dilimi; bir saat Varlıkların Hareket Özellikleri Nelerdir? bir dakika veya bir saniye olabilir. Bir cisim Varlıkların Hareket Özellikleri Nelerdir? bir mesafeyi ne kadar kısa sürede alıyorsa o kadar hızlıdır denir.

Bir cismin Varlıkların Hareket Özellikleri Nelerdir? bir zaman dilimi içerisindeki yer değiştirmesine hız denir. Harekette hız Varlıkların Hareket Özellikleri Nelerdir? varlıkların çabukluğunu ve yavaşlığını belirten bir kavramdır. Hareketlinin bir yolu alma süresi kısaldıkça hız artmaktadır.

Koşarken hızlı Varlıkların Hareket Özellikleri Nelerdir? yürürken daha yavaş hareket ederiz.

Ankara ile İstanbul arasını birleştiren karayolunun uzunluğu 450 kilometredir. Ankara’dan İstanbul’a gitmek üzere bir yolcu otobüsü ve yüklü bir kamyon aynı anda yola çıkmaktadır. Otobüs İstanbul’a 6 saatte gittiği halde Varlıkların Hareket Özellikleri Nelerdir? kamyon 10 saatte gidebilmektedir. Bu sonuç Varlıkların Hareket Özellikleri Nelerdir? otobüsün kamyondan daha hızlı hareket ettiğini gösterir.

Aynı mesafeyi daha kısa sürede giden varlıklar Varlıkların Hareket Özellikleri Nelerdir? daha hızlıdır. Motorsiklet bisiklete göre Varlıkların Hareket Özellikleri Nelerdir? yarış arabası otomobile göre Varlıkların Hareket Özellikleri Nelerdir? uçak helikoptere göre daha hızlıdır.

Durmakta olan bir cismin hızı yoktur. Örneğin; kırmızı ışıkta duran bir yayanın hızı sıfırdır. Yeşil ışık yandığında yaya hareket eder ve gittikçe hızını arttırarak karşıdan karşıya geçer.

Trafikte yol almakta olan bir arabanın şoförü Varlıkların Hareket Özellikleri Nelerdir? kırmızı ışığı gördüğünde frene basar ve araba yavaşlar Varlıkların Hareket Özellikleri Nelerdir? bir süre sonra da durur. Çevremizde gün içinde hızlanma ve yavaşlama hareketi yapan pek çok varlık görülmektedir.

Ancak çevremizdeki bütün cisimler aynı hareketi yapmazlar. Çevremizde hızlanma ve yavaşlamadan başka hareket türleri de görülmektedir. Bunlardan bazıları sallanma ve dönmedir.

Parkta salıncağa bindiğimizde sallanırız veya hamakta sallanma hareketi yaparız. Dünya Varlıkların Hareket Özellikleri Nelerdir? Güneş’in etrafında Varlıkların Hareket Özellikleri Nelerdir? Ay ise Dünya’nın etrafında dönme hareketi yapar. Arabalar Varlıkların Hareket Özellikleri Nelerdir? virajlara geldiklerinde yavaşlayıp dönerler.

2. Cisimleri Hareket Ettirme ve Durdurma

Doğada birçok hareketi yapabilmek için varlıklara kuvvet uygularız. Varlıkları hareket ettirmek ya da durdurmak için uyguladığımız itme ve çekmeyi kuvvet olarak nitelendiririz.

Oyuncu Varlıkların Hareket Özellikleri Nelerdir? bowling topuna itme kuvveti uygular Varlıkların Hareket Özellikleri Nelerdir? elimizle kuvvet uygulayarak oyun hamurunun şeklini değiştirebiliriz Varlıkların Hareket Özellikleri Nelerdir? sırayı çekerek istediğimiz yere ***ürebiliriz.

Etrafımızı çeviren hava Varlıkların Hareket Özellikleri Nelerdir? varlıklara her zaman bir itme kuvveti uygular. Havanın vücudumuza uyguladığı kuvvete alıştığımız için bunu hissetmeyiz.

Eskiden tahılları un haline getirmek için yel değirmenleri kullanılırdı. Yel değirmeninin kanatları Varlıkların Hareket Özellikleri Nelerdir? rüzgârın itmesi sayesinde döner. Dönen kanatlar da içerideki düzeneği çalıştırır.

Hareketsiz bir varlığı Varlıkların Hareket Özellikleri Nelerdir? iterek veya çekerek hareket ettirebiliriz. Aynı şekilde hareket halindeki bircimsi de iterek veya çekerek yavaşlatabilir ya da durdurabiliriz. Ancak hareket halindeki bazı varlıkları durdurmak tehlikeli olabilir.


3. Kuvvet Varlıkların Hareket Özellikleri Nelerdir? Cisimlerin Hareketini ve Şeklini Etkiler
Her gün yüzlerce kez kuvvet uygular Varlıkların Hareket Özellikleri Nelerdir? cisimleri hareket ettiririz. Kuvvet Varlıkların Hareket Özellikleri Nelerdir? cisimler üzerine etki eder. Kuvvet uygulanan cisimler:

Hızlanır
Pistte duran bir uçak Varlıkların Hareket Özellikleri Nelerdir? önce yavaş yavaş hareket eder Varlıkların Hareket Özellikleri Nelerdir? daha sonra hızlanır. Benzer şekilde; sürücü gaza basarak otomobile hareket yönünde kuvvet uygulanmasına neden olur.

· Yavaşlar ya da durur
Hareket eden bir cisme Varlıkların Hareket Özellikleri Nelerdir? hareket yönüne zıt yönde kuvvet uygulanırsa cisim yavaşlar ya da durur. Örneğin; limana yanaşan bir gemi Varlıkların Hareket Özellikleri Nelerdir? yavaşlamak için pervanelerini ters yönde döndürerek hareket yönüne ters yönde kuvvet uygular.

· Yön değiştirir
Kuvvet Varlıkların Hareket Özellikleri Nelerdir? hareket eden bir cismin yönünü değiştirir. Örneğin; hareketli top Varlıkların Hareket Özellikleri Nelerdir? engele çarpınca yön değiştirir.

· Şekil değiştirir
Kuvvet uygulanan cisimler Varlıkların Hareket Özellikleri Nelerdir? şekil değişikliğine uğrayabilir. Kuvvetin etkisi ortadan kalktıktan sonra bazıları eski hallerine dönerken Varlıkların Hareket Özellikleri Nelerdir? bazıları eski hallerine dönemezler. Eski hallerine dönebilen cisimlere esnek cisimler Varlıkların Hareket Özellikleri Nelerdir? eski hallerine dönemeyenlere ise esnek olmayan cisimler denir.

· Döner
Cisimler Varlıkların Hareket Özellikleri Nelerdir? kuvvetin etkisiyle dönebilir. Kuvvetin döndürücü etkisi birçok makine ve aracın yapımında kullanılmaktadır. Dönme hareketi Varlıkların Hareket Özellikleri Nelerdir? birçok teknolojik gelişmeye neden olmuştur. Cisimlere uygulanan kuvvet büyüdükçe Varlıkların Hareket Özellikleri Nelerdir? dönme hareketi daha hızlı olur.

Sonuç olarak; kuvvetin cisimler üzerinde birbirinden farklı etkileri vardır. Bunlar; hareket ettirme Varlıkların Hareket Özellikleri Nelerdir? durdurma Varlıkların Hareket Özellikleri Nelerdir? yön değiştirme ve şekil değiştirme gibi etkilerdir. Kuvvet Varlıkların Hareket Özellikleri Nelerdir? cisimlerin biçimini ve hareket durumunu değiştirebilen etkidir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Varlıkların Hareket Özellikleri Nelerdir?

Varlıkların Hareket Özellikleri Nelerdir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: varlıkların hareket çeşitleri nelerdir, kamyonun özellikleri nelerdir, hareketli hareketsiz varlıklar, varlık adlarını hareketli ve hareketsiz özellikleri nelerdir, varlıkları hareket siz haleri, varlıkların hareket çeşitleri nelerdir adları, hareketli ve hareketsiz varlıklar nelerdir, hareketsiz varlık nedir, hareket çeşitlerinin adları ve özellikleri, varlıkların hareket özellikleri nelerdir, hareket çeşitleri nelerdir, hareketli varlikların isimleri, hareketli ve hareketsiz varlıklar, hareketsiz varlıklar nelerdir, varlıkların özellikleri nelerdir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Destek ve hareket sistemini olumlu ve olumsuz etkileyen davranışlar nelerdir? Я Soru Cevap 67 15-10-2016 06:08
Hareket Ederken Kemiklere Yardımcı Olan Yapılar Nelerdir? gizem Soru Cevap 11 12-10-2014 07:48
Destek ve hareket sisteminin olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir melekk Soru Cevap 1 26-02-2013 03:23
Newton'un Hareket Kanunları Nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 2 13-02-2013 01:25
Varlıkların Hareket Özellikleri Nasıldır? elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 05:14

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:34 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats