Bakimliyiz.Com

-   Soru Cevap (http://www.bakimliyiz.com/soru-cevap/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   Para Bulunmadan Önce İnsanlar Nasıl Alışveriş Yaparlardı (http://www.bakimliyiz.com/soru-cevap/114289-para-bulunmadan-once-insanlar-nasil-alisveris-yaparlardi.html)

Я 05-03-2013 12:55

Para Bulunmadan Önce İnsanlar Nasıl Alışveriş Yaparlardı
 
Para Bulunmadan Önce İnsanlar Nasıl Alışveriş Yaparlardı

Para bulunmadan önce insanlar elbette ki takas yoluyla alış veriş yapmaktaydı. Takas yapmak bazen ihtiyaçları karşılayamaz ve bu nedenle istekler karşılanamazdı. Paranın icadına kadar insanlar elinde olan mal yada eşyayı almak istedikleri şeyle değiştirerek sahip oluyorlardı.

Örneğin elma almak isteyen biri mesela elinde olan koyun etlerini elmacıya vererek ondan elma alıyordu. Peki ya elmacının koyun etine ihtiyacı yoksa? İşte tam burada ticaret alış veriş tıkanıyordu. Her iki tarafında ihtiyacı olanı bulması ve takas için kullanılacak miktarı kabul etmesi oldukça zordu. Bu nedenler takası güç hale getiriyordu.

İnsanlık bu sorunu ortadan kaldırmak için ortak olan değerli bir şeyin arayışı içerisine girdiler. Lidyalılar parayı icat ederek tarihteki en önemli gelişmelerden birine imza attılar. Paranın bulunması ile artık herkes istediğini gidip alabiliyordu. Paranın icadıyla birlikte fiyat kavramı ortaya çıktı. Her ürüne belirli bir para miktarı belirlenip bu fiyat üzerinden satış ortaya çıktı.

Paranın bulunmasıyla birlikte alış veriş ve ticaret gelişti. İnsanlar artık memleketin her noktasına giderek parasıyla alış veriş yapıyordu. Takas dönemindeki zorluklar ve sıkıntılar paranın icat edilmesiyle birlikte ortadan kalktı.


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:42 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.