bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 08-03-2013, 03:31   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesinin Önemi

Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesinin Önemi


Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Stratejisi ve Eylem Planı (UBSEP) Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesinin Önemi Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi’nin uygulanmasına rehberlik etmek amacıyla ulusal bir strateji hazırlanması yükümlülüğüne yanıt teşkil etmektedir.
Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi’nin metni Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesinin Önemi dünyadaki sanayileşme Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesinin Önemi şehirleşme gibi biyolojik çeşitlilik üzerindeki baskıları artıran süreçlerin hızlanması ile birlikte doğan ihtiyaç üzerine Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesinin Önemi 1987 yılında Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) tarafından başlatılan ve dört yıl süren bir çalışma sonunda oluşturulmuştur. Rio de Janerio’da 1992 yılında gerçekleştirilen Dünya Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi’nde biyolojik çeşitliliğin azalmasının önemli bir sorun olduğu ve bu azalmanın uluslararası çaba sarf edilmeden önlenemeyeceği kabul edilmiştir. Zirve Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesinin Önemi Türkiye’nin de taraf olduğu Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi’nin aralarında bulunduğu önemli küresel sözleşmelerin imzalanmasıyla sonuçlanmıştır. Türkiye bu Sözleşmeyi 1992’de imzalamış ve 29 Ağustos 1996 tarih ve 4177 sayılı Kanun ile onaylamıştır. Sözleşme 14 Mayıs 1997 yılında ülkemizde yürürlüğe girmiştir.

Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi (BÇS)’nin üç temel amacını;
• Biyolojik çeşitliliğin korunması Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesinin Önemi
• Biyolojik kaynakların sürdürülebilir kullanımı;
• Genetik kaynakların kullanımından kaynaklanan faydaların adil ve hakkaniyete uygun paylaşımı oluşturmaktadır.

Sözleşme her ülkenin özel koruma tedbirlerine ihtiyaç duyan biyolojik kaynaklar ile sürdürülebilir kullanım için daha büyük potansiyele sahip olan biyolojik kaynaklarını belirlemesini; koruma ve sürdürülebilir kullanım üzerinde olumsuz etkiye sahip olabilecek eylemlerin kategorilerinin ve süreçlerinin belirlenmesini ve izlenmesini gerektirmektedir.
Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi ülkelerin sınırları dahilinde biyolojik kaynakları üzerindeki hükümranlığını kabul eder. Bu kaynaklara erişim ülkelerin salahiyetinde karşılıklı anlaşmaya dayalı olarak gerçekleştirilecektir. Söz konusu karşılıklı anlaşmalar teknolojiye erişim ve genetik materyallerin kullanımından sağlanan faydaların paylaşımı için de bir temel ve fırsat oluşturmaktadır. Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi’nin genetik kaynakları uluslararası bir anlaşmada bağlayıcı yükümlülüklerle ele alan ilk anlaşma olması Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesinin Önemi zengin genetik kaynakların sahibi olan ülkemiz için bu Sözleşmenin önemini artırmaktadır.
Taraflar Konferansı Sözleşme’nin karar organıdır. Sözleşme’nin uygulanması ile ilgili kararlar iki yılda bir yapılan Taraflar Konferansında alınır. Genetik yapısı değiştirilmiş organizmaların (GDO’ların) biyolojik çeşitlilik üzerindeki olası olumsuz etkilerinin kontrol altına alınması amacıyla Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesinin Önemi Sözleşme’ye ek olarak Cartagena Biyogüvenlik Protokolü hazırlanmış ve 2003 yılında dünyada yürürlüğe girmiştir.
Sözleşme altında bu güne kadar çeşitli iş programları ve rehberler onaylanmıştır. İş programları farklı ekosistemleri ele almaktadır. Ekosistemlerin yönetimi ile ilgili olan ve her tematik alanı ilgilendiren sürdürülebilir kullanım Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesinin Önemi teşvik tedbirleri Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesinin Önemi genetik kaynaklara erişim ve yarar paylaşımı gibi konularda ise rehberler geliştirilmiştir. İş programları ve rehberler Sözleşmenin uygulanmasında uluslar arası seviyede eşgüdüm sağlanmasını amaçlamaktadır. İş programlarının uygulanması kapsamında ulusal seviyede hedef ve önceliklerin belirlenmesi gerekmektedir.

Türkiye’nin Biyoçeşitliliği ve Önemi

Türkiye biyolojik çeşitlilik açısından küçük bir kıta özelliği göstermektedir. Anadolu Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesinin Önemi kendi başına ayrı bir kıta olmamakla birlikte Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesinin Önemi bir kıtanın sahip olabileceği tüm ekosistem ve habitat özelliklerine tek başına sahiptir. Bunun nedenleri arasında üç farklı biyoiklim tipinin görülmesi Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesinin Önemi bünyesinde Avrupa-Sibirya Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesinin Önemi Akdeniz ve İran-Turan olmak üzere üç Biyocoğrafik Bölge (BCB) bulundurması Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesinin Önemi sahip olduğu topoğrafik Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesinin Önemi jeolojik Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesinin Önemi jeomorfolojik ve toprak çeşitlilikleri Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesinin Önemi deniz Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesinin Önemi göl Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesinin Önemi akarsu Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesinin Önemi tatlı Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesinin Önemi tuzlu ve sodalı göller gibi değişik sulak alan tiplerinin varlığı Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesinin Önemi 0-5000 metreler arasında değişen yükselti farklılıkları Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesinin Önemi derin kanyonlara ve çok farklı ekosistem tiplerine sahip olması Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesinin Önemi Avrupa ülkelerine göre buzul döneminden daha az etkilenmesi Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesinin Önemi kuzey Anadolu’yu güney Anadolu’ya bağlayan Anadolu Diyagonalinin varlığı ve buna bağlı olarak oluşan ekolojik ve floristik farklılıklar ile üç kıtanın birleşme noktasında yer alması sayılabilir. Özetle Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesinin Önemi Türkiye tarım Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesinin Önemi orman Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesinin Önemi dağ Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesinin Önemi step Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesinin Önemi sulak alan Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesinin Önemi kıyı ve deniz ekosistemlerine ve bu ekosistemlerin farklı formlarına ve farklı kombinasyonlarına sahiptir.

Biyolojik çeşitlilik bakımından Avrupa ve Ortadoğu’nun en zengin ülkelerinden olan Türkiye Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesinin Önemi bu açıdan Avrupa kıtasında dokuzuncu sıradadır. Ülkenin 7 coğrafi bölgesinin her biri ayrı iklim Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesinin Önemi flora ve fauna özellikleri gösterir. Türkiye'de Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesinin Önemi her biri kendi endemik türlerine ve kendi doğal ekosistemlerine sahip birkaç farklı ekolojik bölge bulunmaktadır. Türkiye Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesinin Önemi 120 memeli Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesinin Önemi 400’ü aşkın kuş türü Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesinin Önemi 130 kadar sürüngen Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesinin Önemi 400’e varan balık türüyle Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesinin Önemi biyolojik çeşitlilikte tür çeşitliliği açısından çok zengindir. Öte yandan Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesinin Önemi Türkiye sulak alanlar açısından zengin bir ülkedir.

Biyocoğrafik bölgelerden Avrupa-Sibirya Biyocoğrafik Bölgesi Kuzey Anadolu’da boydan boya ve Trakya Bölgesinin Karadenize bakan kısımlarında uzanmaktadır. En yağışlı iklim bölgesidir Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesinin Önemi geniş kısmı ormanlarla kaplıdır. Akdeniz Biyocoğrafik Bölgesi Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesinin Önemi Akdeniz’e kıyısı olan tüm yöreler ile Trakya’nın batı kısımlarını kaplar ve çok farklı ekosistem tipleri içerir. İran-Turan bölgesi Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesinin Önemi Biyocoğrafik Bölgelerin en genişidir ve Orta Anadolu’dan başlayarak Moğolistan’a kadar uzanır. Bölgede karasal iklim ve step bitkileri baskındır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesinin Önemi

Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesinin Önemi konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Biyolojik Çeşitlilik İle Ekosistem Arasındaki İlişki elif Soru Cevap 0 08-03-2013 03:30
Biyolojik Çeşitlilik Nedir - Biyolojik Çeşitlilik Nasıl Oluşur? elif Soru Cevap 0 02-03-2013 11:10
Biyolojik Çalışmaların Hayatımızdaki Önemi Ve Çalışma Alanları elif Soru Cevap 0 13-02-2013 03:26
Türkiyede Ekosistem ve Biyolojik Çeşitlilik Hakkında Bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 05-02-2013 03:26
Biyolojik Çeşitlilik Nedir? elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 03:09

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:04 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats