bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 08-03-2013, 03:33   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Türkiye'deki Biyolojik Çeşitlilik Uygulama Alanları

Türkiye'deki Biyolojik Çeşitlilik Uygulama Alanları


İğneada bölgesinde yürütülen Biyolojik Çeşitlilik ve Doğal Kaynak Yönetimi Projesi’nin proje etüt ve değerlendirme alanı; İğneada Beldesi Türkiye'deki Biyolojik Çeşitlilik Uygulama Alanları Sivriler ve Avcılar Köy’leridir.
Kırklareli İli Türkiye'deki Biyolojik Çeşitlilik Uygulama Alanları Demirköy İlçesine bağlı İğneada Beldesi Türkiye'deki Biyolojik Çeşitlilik Uygulama Alanları Türkiye’nin Kuzey-Batısında Bulgaristan’a komşu bir sahil kasabasıdır. İsmini tunç ve demir çağlarında bölgede yaşayan yerli Trak toplumları Türkiye'deki Biyolojik Çeşitlilik Uygulama Alanları Thyn’lerden almıştır. Thyn’lerin yaşadığı yer anlamına gelen İğneada’nın nüfusu 2349 olup Türkiye'deki Biyolojik Çeşitlilik Uygulama Alanları yaz aylarında beldeye gelen ziyaretçilerle 10.000’i aşmaktadır. Yöre insanı geçimini ağırlıklı olarak orman işçiliği Türkiye'deki Biyolojik Çeşitlilik Uygulama Alanları hayvancılık Türkiye'deki Biyolojik Çeşitlilik Uygulama Alanları balıkçılık ve turizm gelirlerinden elde etmektedir.

Karadeniz sahili boyunca Yıldız (ıstranca) Dağlarından Karadeniz’e doğru akan dereler Türkiye'deki Biyolojik Çeşitlilik Uygulama Alanları denize ulaşmadan göllerde ve bu göllerin bataklık alanlarında son bulur. Ancak önlerindeki kumul barikatı nedeniyle denizle irtibatları kesilen göl ve bataklıklar Türkiye'deki Biyolojik Çeşitlilik Uygulama Alanları ilkbaharda fazla gelen sularla şişerek geriye doğru taşar ve düz araziyi kaplarlar. Bu taşkın alanlar Longoz (su basar) alanlarını ve birbirinden farklı deniz Türkiye'deki Biyolojik Çeşitlilik Uygulama Alanları göl ve orman ekosistemlerini oluştururlar. Her mevsimde taban suyu seviyesi oldukça yüksek Türkiye'deki Biyolojik Çeşitlilik Uygulama Alanları organik madde bakımından zengin olan bu asidik topraklar Türkiye'deki Biyolojik Çeşitlilik Uygulama Alanları üzerinde gelişen ormanları tropikal ormanlara benzer bir şekilde süsleyerek Türkiye'deki Biyolojik Çeşitlilik Uygulama Alanları biyolojik zenginliği arttırmaktadır.

Proje alanında birbirinden ayrı olarak üç longoz alanı bulunmaktadır. Erikli Gölü Türkiye'deki Biyolojik Çeşitlilik Uygulama Alanları Mert Gölü ve Saka Gölü longozu görülmesi gereken longozlardandır. Her üç alanın hayvan ve bitki çeşitliliği birbiri ile benzer özellikler göstermekte ve ülkemiz için eşi olmayan doğal bir kaynak oluşturmaktadır.

Ülkemizde bu tip ekosistemlerin az olmalarının sebebi Türkiye'deki Biyolojik Çeşitlilik Uygulama Alanları oldukça hassas yapılarının kolaylıkla tahrip edilerek zarar görebilmesidir. Longoz Ormanları’nın Taban Suyu seviyesi düştüğünde gerçek özelliklerini kaybederek Türkiye'deki Biyolojik Çeşitlilik Uygulama Alanları yok olacaklardır.

Fauna
Ulusal ve Avrupa ölçeğinde korunabilmiş en önemli subasar (longoz) ormanının yer aldığı İğneada bölgesi içerdiği farklı ekosistemleriyle yöredeki birçok hayvan türü için kaliteli ve farklı yaşam alanları oluşturmaktadır. Tatlı Türkiye'deki Biyolojik Çeşitlilik Uygulama Alanları tuzlu ve acı su sistemlerinin görüldüğü sulak alanları Türkiye'deki Biyolojik Çeşitlilik Uygulama Alanları delta ve açık kıyıları Türkiye'deki Biyolojik Çeşitlilik Uygulama Alanları tatlı su bataklıkları ve çamur düzlükleri Türkiye'deki Biyolojik Çeşitlilik Uygulama Alanları turba alanları ve bataklık ormanları gibi canlılar açısından oldukça önemli yaşam alanı tipleri bölgede yer almaktadır

Kuşlar

Türkiye kuş varlığını oluşturan 454 kuş türünden yarıya yakını (194 tür) yıl içerisinde İğneada’da görülebilmektedir. Avrupa Kırmızı Liste (E.R.L. = IUCN) ölçütlerine göre nesli tehlike altında olan ve/veya tehlike altına girebilecek statüdeki; Cüce Karabatak (Phalacrocorax pygmeus) Türkiye'deki Biyolojik Çeşitlilik Uygulama Alanları Akkuyruklu Kartal (Haliaetus albicilla) ve Küçük Kerkenez (Falco naummani) İğneada’nın sağlıklı ekosistemini temsil eden 3 gösterge kuş türüdür.
Bunun yanı sıra ülkemizde sadece kuzey Trakya’da görülen Küçük Yeşil Ağaçkakan İğneada’da öne çıkan önemli bir kuş türüdür. Alan özellikle bazı su kuşları (balıkçıllar Türkiye'deki Biyolojik Çeşitlilik Uygulama Alanları kazlar Türkiye'deki Biyolojik Çeşitlilik Uygulama Alanları ördekler su tavukları Türkiye'deki Biyolojik Çeşitlilik Uygulama Alanları ve yağmurcunlar) ve yırtıcılar (kartallar Türkiye'deki Biyolojik Çeşitlilik Uygulama Alanları şahinler Türkiye'deki Biyolojik Çeşitlilik Uygulama Alanları doğanlar ve deliceler) için önemli bir üreme alanıdır. Ayrıca çok önemli sayıda su kuşu ve yırtıcı için Türkiye'deki Biyolojik Çeşitlilik Uygulama Alanları özellikle leylekler (ak ve kara leylek) Türkiye'deki Biyolojik Çeşitlilik Uygulama Alanları sonbahar göçünde geçiş yoludur.
Bern Sözleşmesi ölçütlerine göre alanda konaklayan veya yaşamını sürdüren 184 kuş türü tehlike kategorisinde olup koruma altına alınması gerekli türledir. Yapılan gözlem ve kayıtlara göre İğneada proje alanını temsil eden 9 gösterge kuş türü ve 13 izlenmesi gereken kuş türü bulunmaktadır.

Memeliler

Proje sahasındaki memeli tür çeşitliliği yüksektir. Tüm Türkiye’deki memelilerin % 34’ü ve Trakya’daki memelilerin % 57’si İğneada yöresindeki zengin yaşam alanlarında barınmaktadır.

Sahada; Geyik (Cervus elaphus) Türkiye'deki Biyolojik Çeşitlilik Uygulama Alanları Karaca (Capreolus capreolus) Türkiye'deki Biyolojik Çeşitlilik Uygulama Alanları Yaban domuzu (Sus scrofa) Türkiye'deki Biyolojik Çeşitlilik Uygulama Alanları Kurt (Canis lupus) Türkiye'deki Biyolojik Çeşitlilik Uygulama Alanları Tilki (Vulpes vulpes) Türkiye'deki Biyolojik Çeşitlilik Uygulama Alanları Çakal (Canis aureus) Türkiye'deki Biyolojik Çeşitlilik Uygulama Alanları Yaban kedisi (Felis silvestris) Türkiye'deki Biyolojik Çeşitlilik Uygulama Alanları Sansar (Martes sp.) Türkiye'deki Biyolojik Çeşitlilik Uygulama Alanları Porsuk (Meles meles) ve Yarasanın yanı sıra temiz suların göstergesi Su samuru (Lutra lutra) gibi önemli yaban hayatı türleri yaşamaktadır.

Balıklar

Bölgede bulunan 5 göl proje sahasını balık türleri açısından da zengin hale getirmektedir. Hamam ve Pedina gölleri orman içi göllerdir. Mert Türkiye'deki Biyolojik Çeşitlilik Uygulama Alanları Erikli ve Saka gölleri ise lagün gölleri olup yılın belirli zamanlarında denizle birleşirler. Üreme Türkiye'deki Biyolojik Çeşitlilik Uygulama Alanları korunma ve beslenme amacıyla denizden tatlı suya veya tatlı sudan denize göç eden balık türleri açısından bu lagün gölleri çok önemlidir.

Bölgedeki dere ve göllerde yaşayan 8 balık türü Bern listesinde “Korunması gereken türler (PFS)” kategorisindedir. Bunlar; Dere Hamsisi (Chalcalburnus chalcoides) Türkiye'deki Biyolojik Çeşitlilik Uygulama Alanları Deniz İğnesi (Syngnathus abaster) Türkiye'deki Biyolojik Çeşitlilik Uygulama Alanları Tatlısu Kaya Balığı (Neogobius fluviatilis) Türkiye'deki Biyolojik Çeşitlilik Uygulama Alanları Kurt balığı (Apius aspius) Türkiye'deki Biyolojik Çeşitlilik Uygulama Alanları Noktalı İnci Balığı (Alburnoides bipunctatus) Türkiye'deki Biyolojik Çeşitlilik Uygulama Alanları Acı Balık (Rhodeus amarus) Türkiye'deki Biyolojik Çeşitlilik Uygulama Alanları Taş Yiyen Balık (Cobitis taenia) ve Kababurun Balığı (Chondrostoma nasus) dır.

En fazla balık türünün Erikli ve Mert Göllerinde bulunduğu proje sahasında ekonomik öneme sahip balıklardan Sazan (Cyprinus carpio) Türkiye'deki Biyolojik Çeşitlilik Uygulama Alanları Tatlısu Kefali (Leuciscus cephalus) Türkiye'deki Biyolojik Çeşitlilik Uygulama Alanları Kızılkanat (Scardinius erythrophthalmus) Türkiye'deki Biyolojik Çeşitlilik Uygulama Alanları Gümüş Balığı (Atherina boyeri) Türkiye'deki Biyolojik Çeşitlilik Uygulama Alanları Akbalık veya Kurtbalığı (Apius aspius) ve Has Kefal (Mugil cephalus) görülmektedir.

Proje sahasını besleyen derelerin Istranca Dağları’nda başlayan kaynaklarında yaşayan Kırmızı Benekli Alabalık Demirköy ve İğneada yöresindeki kaliteli yaşam alanlarının varlığını ispatlamaktadır.

Sürüngen ve İkiyaşamlılar

Avrupa’daki ikiyaşamlı ve sürüngen türlerinin Anadolu’ya giriş kapısı olan Trakya Bölgesi’nde küçük bir kısmı temsil eden İğneada proje sahası Türkiye'deki Biyolojik Çeşitlilik Uygulama Alanları Trakya genelindeki ikiyaşamlı ve sürüngen sayısının yarıdan fazlasını barındırır. Bunun sebebi bölgedeki sulak alanların Türkiye'deki Biyolojik Çeşitlilik Uygulama Alanları zengin bitki örtüsü ve böceklerle birlikte bulunarak ikiyaşamlı ve sürüngen türleri açısından besin değeri yüksek Türkiye'deki Biyolojik Çeşitlilik Uygulama Alanları çekici bir yaşam ortamı oluşturmasıdır.

Bern Sözleşmesine göre kesinlikle korunması gereken ikiyaşamlı türlerden Pürtüklü Semender (Triturus karelini) ve Gece Kurbağası (Bufo viridis) ile sürüngen türlerinden Oluklu Kertenkele (Ophisaurus apodus) Türkiye'deki Biyolojik Çeşitlilik Uygulama Alanları Yeşil Kertenkele (Lacerta viridis) ve İnce Kertenkele (Ablepharus kitaibelii) alanda yaşamaktadır. Bunların dışında Yılan ve Kaplumbağa türleri de dahil 16 tür ikiyaşamlı ve sürüngen türü yaşam alanı çok uygun bu bölgede barınır.

Böcekler

Böcek varlığının 310 tür olduğu proje sahasında yapılan çalışmalar sonucu tür sayısı bakımından en zengin bölge Türkiye'deki Biyolojik Çeşitlilik Uygulama Alanları 123 türle Pedina ve Hamam Gölü arasındaki bölgedir. Bu bölgede orman içi açıklıkların bulunması böcekler açısından uygun yaşam alanları oluşturmaktadır. Buna karşın sık longoz ormanlarının böcek çeşitliliği bakımından fakir olduğu gözlenmiştir. Genel olarak proje sahasında böceklerin gözlemlendiği yaşam ortamları; göl kenarı ve orman içi açıklıklar Türkiye'deki Biyolojik Çeşitlilik Uygulama Alanları sahile yakın kumul bölgeler Türkiye'deki Biyolojik Çeşitlilik Uygulama Alanları çürüyen ağaç kütükleri ve taş altları ile ormanlık alanlardır.

IUCN koruma kategorisinde yer alan Büyük Teke Böceği (Cerambyx cerdo) ve Benekli Bakır Kelebeği (Lycaena dispar) proje sahasında kendine uygun yaşam ortamı bulmuştur. Bu türlerden Büyük Teke Böceği Türkiye'deki Biyolojik Çeşitlilik Uygulama Alanları orman içindeki ağaçlarda yaşamakta ve türün buradaki devamlılığı amacıyla izlenmektedir.

Böcek faunası elemanlarından besin zincirinin en üstünde yer alan Yusufçuk (Helikopter böceği) (Anax imperator) ise İğneada proje sahası için gösterge türdür. Sulak alanların civarında yaşayan ve kolayca gözlenebilen bu yaygın tür buralardaki bitkiler üzerinde dinlenerek bu bölgede uçar Türkiye'deki Biyolojik Çeşitlilik Uygulama Alanları diğer böcek türleri ile beslenerek böcek nüfusunun kontrolünde önemli rol oynar.
Flora ve fauna envanter çalışmaları sonucunda 310 tür böcek Türkiye'deki Biyolojik Çeşitlilik Uygulama Alanları 28 tür balık Türkiye'deki Biyolojik Çeşitlilik Uygulama Alanları 46 tür memeli Türkiye'deki Biyolojik Çeşitlilik Uygulama Alanları 194 tür kuş Türkiye'deki Biyolojik Çeşitlilik Uygulama Alanları 17 sürüngen Türkiye'deki Biyolojik Çeşitlilik Uygulama Alanları 544 tür bitki tespit edilmiştir. Bu bitkilerin Türkiye'deki Biyolojik Çeşitlilik Uygulama Alanları 3'ü endemik Türkiye'deki Biyolojik Çeşitlilik Uygulama Alanları 11'i ise küresel ölçekte tehlike altında tür statüsündedir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Türkiye'deki Biyolojik Çeşitlilik Uygulama Alanları

Türkiye'deki Biyolojik Çeşitlilik Uygulama Alanları konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Biyolojik Çeşitlilik Neden Önemlidir? elif Soru Cevap 0 08-03-2013 03:32
Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesinin Önemi elif Soru Cevap 0 08-03-2013 03:31
Biyolojik Çeşitlilik İle Ekosistem Arasındaki İlişki elif Soru Cevap 0 08-03-2013 03:30
Biyolojik Çeşitlilik Nedir - Biyolojik Çeşitlilik Nasıl Oluşur? elif Soru Cevap 0 02-03-2013 11:10
Biyolojik Çeşitlilik Nedir? elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 03:09

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:22 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats