bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 08-03-2013, 03:51   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar

Atatürk'ün Yapmış Olduğu SporlarAtatürkün uğraştığı sporlar Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar Atatürk hangi sporları yapmıştır Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar Atatürk hangi sporları seviyordu Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar Atatürkün yaptığı sporlar nelerdir

Büyük Atatürk'ün bilfiil yaptigi üç spor vardir: Askerlik hayatinda basladigi ve ömrünün son yillarina kadar firsat buldukça sürdürdügü binicilik Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar istanbul da geçirdigi yaz tatillerinde devamli olarak ugrastigi yüzme ve kürek sporlari

FUTBOL

Büyük Atatürk’ün futbolla ilgili bir anısını da en yakın arkadaşlarından Kılıç Ali’nin oğlu olan Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar devrinin ünlü futbolcusu Gündüz Kılıç Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar yıllar sonra kaleme aldığı ve Hürriyet gazetesinde yayınlanan bir yazısında Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar tatlı bir üslup içinde şöyle dile getirmiştir.

Atatürk Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar yakın arkadaşı Kılıç Ali’nin evine Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar ani bir ziyaret için uğradığında Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar evde başka kimse bulunmadığı için Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar gencecik Gündüz Kılıç tarafından ağırlanmıştı. Bundan sonrasını rahmetli Gündüz Kılıçtan nakledelim:

“..Atatürk şerbetini yudumlarken “gel şöyle otur da seninle konuşalım biraz” dedi ve bana karşısındaki koltuğu gösterdi. Oturdum ama inanın Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar içimin yağları eridi. İşin asıl zor tarafının bundan sonra başlayacağını hissediyordum. Çünkü Atatürk’ün Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar özellikle gençlere Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar değişik zeka soruları sorarak Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar onları imtihan etmekten pek hoşlandığını biliyordum. Mahcup olmak korkusu bütün benliğimi sarmıştı . Fakat çok şükür sorduğu soru Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar korktuğum türden olmadı .

O sıralarda Milli Futbol Takımımız Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar Halkevleri Takımı adı altında Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar Rusya da beş Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar altı maç yapmıştı . Maçların çoğunda fena sonuçlar alınmıştı . Yaşımın pek genç olmasına rağmen ben de kadroya alınmıştım. Ülkesinde olup biten her şeyle ilgilenen Atatürk’ün Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar Rusya yenilgileri de gözünden kaçmamıştı. İlk sorusu “neden yenildiniz?” oldu. Kem küm ederek bir şeyler söylemeye çalıştım. Atatürk Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar pek üstelemeden ikinci sorusunu sordu: “Peki bu yenilgiler seni çok üzdü mü?” dedi. Son derece üzüldüğümü anlatmaya çalışırken bir el hareketiyle beni susturup kendi konuştu:

“- Dünyada yenilmeyen kimse Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar yenilmeyen ordu Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar yenilmeyen takım Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar yenilmeyen kumandan yoktur. Yenildikten sonra üzülmekte tabidir. Ancak bu üzüntü insanın maneviyatını yok edecek Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar onu çökertecek seviyeye varmamalıdır. Yenilen Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar hemen toparlanmalı Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar kendini yeneni yenmek için olanca gücüyle azmiyle daha çok çalışmalıdır” dedi. Sonra futbolun nasıl oynandığını anlatmamı istedi. Hemen kağıt kalem aldım. Oyun sahasını çizerek Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar o zaman ki değimiyle müdafileri Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar muavinleri ve muhacimleri yerlerine yerleştirip Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar onların görevlerini ve ana kaideler ile hedeflerini anlattım. Atatürk:

“-Yahu desene Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar bizim harp oyunları gibi bir şey sizin oyun da. Sizin işde Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar strateji bilgisi ve kurmay kafası ister” diye önemser önemser başını salladı.

Rahmetli Gündüz Kılıç’ın bu anısı Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar Atatürk’ün futbol hakkındaki düşündüklerini Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar bize öğretmesi bakımından büyük önem ve değer taşır.

GÜREŞ

Atatürk Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar sporlar arasında en çok güreşi severdi. Bu nedenledir ki onun güreşle ilgili anıları oldukça fazla ve ilginçtir.

İtalyanları yenen Milli Güreş Takımımız Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar Florya’daki Cumhurbaşkanlığı Köşkünde büyük Atatürk tarafından davet ve kabul olunup Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar yemeğe alıkonulmuştu. Atatürk İtalyanlar karşısında Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar parlak bir sonuç almış olan güreşçilerimizi teker teker kutlamış Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar bu arada özel bir sevgi duyduğu Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar sevimli ağır sıklet şampiyonumuz Çoban Mehmet’e takılmaktan da kendini alamamıştı:

“-Sen Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar herkesi kolayca yeniyorsun Mehmet” demiş Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar sonra ilave etmişti:

“-Seninle güreş tutsak Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar beni de yenebilir misin?”

Koca Çoban Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar çocuksu bir mahcubiyet içinde Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar başını öne eğerek:

“-Sizi bütün cihan yenemedi Paşam Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar ben nasıl yenebilirim?” demişti.

Büyük Atatürk Çoban Mehmet’in bu cevabı karşısında pek duygulanmış ve aslan yapılı ağır sıklet şampiyonumuzu alnından öpmüştü.

Atatürk’ün Florya köşkünde istirahat ettiği günlerde Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar Çoban Mehmet Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar büyük Mustafa (Çakmak) ile birlikte Florya plajına gider Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar orada etraflarını çeviren büyük meraklı topluluğun ortasında Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar kumlar üzerinde güreş tutardı. Atatürk Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar belediye plajı kumsalında cereyan eden bu güreşi Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar köşkten görür görmez Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar hemen haber salıp pehlivanları yanına çağırdı.

Köşkte Çoban Mehmet’e takılan Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar onun zeki cevapları karşısında keyiflenen büyük Atatürk Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar kendileriyle uzun sohbetlerde bulunur Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar pehlivanlara yemek çıkarttırırdı. Pehlivanlar köşkten ayrılırlarken de yaveri vasıtasıyla ceplerine birer zarf koydurtmayı ihmal etmezdi. Zarfın içinden Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar o zamanlar pek büyük bir maddi değer taşıyan Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar (enaz) 50 lira çıkardı.

Çoban Mehmet’in Atatürk hakkında şu sözleri ilginçtir:

“- Rahmetli Atatürk Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar güreşten çok iyi anlardı. Buna Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar bizlere huzurunda yaptırdığı güreşlerde çok şahit olmuşumdur. Biz güreşirken Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar yaptığımız hataları veya iyi hareketleri anında sezer Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar bize ihtarda bulunur veya takdirlerini bildiren sözler söylerdi. Onun iltifatlarına nail olmak Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar bizler için sevinç ve gururların en büyüğü olurdu hiç şüphesiz.”

Büyük Atatürk’ün Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar güreş zevk ve merakının çocukluk yıllarından kalma olduğunu Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar çocukluk arkadaşlarından olan eski Ankara Belediye başkanı Asaf İlbay’ın şu sözlerinden de anlamak mümkündür:

“-Çocukluk yıllarında da sık ve temiz giyinmeyi severdi. Kuvvetli ve cesaretli insanlara hayranlık duyardı. Güreşe bayılır Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar mahalle çocuklarını sık sık güreştirir Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar seyrine doyamazdı.”

BOKS


Atatürk’ün boks ile ilgili anısına da Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar eski şampiyon ve rekortmen atlet Ömer Besim Koşalay’ın anılarında rastlanmaktadır.

1925 yılında Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar İş Bankasının 1. Kuruluş Yılı münasebetiyle Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar tertiplenen büyük baloya Atatürk’te şeref vermişti.

Ben 1924 yılında Kilyos’ta Amerikalıların Kamp Peri adını verdikleri spor kampında bir ay kalmıştım. Orada birçok kamp oyunları öğrenmiştim. Program sıkıcı olmasın diye Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar kısa sürecek eğlenceli oyunlarda hazırladım. Bunların en cazibi Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlargözü kapalı boks maçıydı. İşin ilginç ve zevkli yanı iki rakibinde maç başlarken böyle döğüşeceklerini bilmeleri Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar maç başladıktan sonra ise rakiplerden birinin gözündeki mendilin yavaşça çıkarılmasıydı. Bu durumda gözü kapalı olan Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar açık olandan mütemadiyen dayak yiyordu. Etrafı rahatsız etmemek için dört dakikalık zaman ayırmıştım. Maçın hakemliğinide ben yapıyordum. İlk iki dakikadan sonra raund arasında Kılıç Ali Bey beni çağırttı:

“-Boks maçı Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar Paşanın pek hoşuna gitti Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar biraz daha uzatın” dedi.

Emri derhal yerine getirildi.

Gece saat 03.00’e doğru bahçeden Çiftlik binasına geçildi. Dar ve ufacık pistte dans edenlerin arasına Atatürk’te katılmıştı. Ceketimin yakasındaki 1924 Paris Olimpiyat Oyunları’nın rozetini gördü ve sordu. Paris Olimpiyatlarında koştuğumu Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar 1928’de Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar Amsterdam’da yapılacak Olimpiyat Oyunlarına da hazırlanmakta olduğumu söyledim. Bu sırada yanında Saffet Arıkan da vardı. Paşa tereddütsüz:

-Saffet bu sporcuyu tanı. O Amsterdam da olmalıdır..diye iltifatta bulundu.

Hürmetle eğilip kendilerini selamlarken Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar gülümseyerek baktı:

-Boks maçını iyi idare ettin Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar pek hoşuma gitti...dedi.

DENİZ VE KÜREK SPORU

Atatürk Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar doğaya ve denize aşık bir insandı. Denize yakın olmak; yüzmek ve kürek çekmek Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar denizin sakin güzelliği karşısında Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar uzun kış aylarının yorgunluğunu çıkarmak amacıyla Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar Florya’daki Cumhurbaşkanlığı Deniz Köşkünü yaptırmıştır. Atatürk Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar Florya’nın en gözde plaj yeri olmasında büyük rol oynamıştır.

Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nün inşaatı Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar tam 43 gün sürdü. Ahşap köşk Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar 1935 yılı Temmuz ayında tamamlanarak Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar Atatürk’ün emir ve istirahatine tahsis olunmuştu. Atatürk Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar uzun kış aylarının yorgunluğunu Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar yaz aylarını geçirdiği bu deniz üzerindeki köşkte çıkarır Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar halkın arasında denize girer ve bol bol kürek çekerdi.

Büyük Atatürk’ün bilfiil yaptığı üç spor vardır. Askerlik hayatında başladığı ve ömrünün son yıllarına kadar fırsat buldukça sürdürdüğü binicilik Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar İstanbul’da geçirdiği yaz tatillerinde devamlı olarak uğraştığı yüzme ve zaman zaman da kürek sporları...

Yaz aylarında Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar Florya Köşkünde istirahatte bulunduğu günlerde Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar sandala binerek kürek çekerdi. Özellikle Moda koyunda yapılan yelken ve kürek yarışlarını Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar “Acar” motorundan veya “Ertuğrul” yatından izlemekten de büyük haz duyardı. Yat Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar koyda demirler Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar Atatürk ve beraberindekiler bütün günü Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar burada yarışı izleyerek geçirirlerdi. Yarışmaları dürbünle izleyen Atatürk Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar kazananları küpeşte kenarından alkışlar Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar onlara taktirlerini belirtirdi. Özellikle kabotaj bayramı yarışmalarında Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar Anadolu ve Rumeli fenerleri tahlisiye istasyonlarının kürek ekipleri arasındaki ezeli rekabetten doğan Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar iddialı ve çekişmeli yarışmayı izlemek Atatürk’ün pek hoşuna giderdi.

Deniz sporları merkezi olarak seçtiği yer

Atatürk Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar 1937 yılında Fenerbahçe ve çevresindeki gezinti ve tetkikleri sırasında Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar Fenerbahçe Burnu’nun Kalamış Koyu’na bakan kıyılarını pek beğenmiş ve buradaki köhne mendireğin derhal onarılmasını; Fenerbahçe kıyılarının Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar gençliğin deniz sporlarıyla uğraşacağı bir merkez haline getirilmesi yolunda ilgililere direktifler vermişti. (Fenerbahçe Burnu’nun Kalamış Koyuna bakan kıyılarının bu amaçla değerlenmesi Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar ancak onun ölümünden yıllarca sonra Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar kendiliğinden doğan bir ihtiyaçla mümkün olabilmiştir.) Bu kıyıda bugün Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar İstanbul Yelken Kulübü Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar Fenerbahçe Spor Kulübü ve Galatasaray Spor Kulübü’nün deniz sporları tesisleri bulunmaktadır.

Son izlediği deniz yarışmaları

Atatürk Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar Moda Deniz Kulübü’nün Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar İktisat Vekili Celal Bayar’ın himayesinde tertiplediği deniz yarışmalarını Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar “Acar” motorundan izlemişti. Bu onun izlediği son deniz yarışları oldu.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar

Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: atatürk ve yapmış olduğu sporlar, atatürkün yapmış olduğu sporlar, atatürkün yapmış oldugu sporlar, atatürk ün yapmış olduğu sporlar, ataturkun yapmis oldugu sporlar, ataturkun yapmis oldugu sporlar nelerdir, atatürk ün yapmış olduğu sporlar nelerdir, atatürkün yapmış olduğu srorlar, atatürk yapmış olduğu sporlar, ataturkun yapmış oldugu sporlar, atatürk ün yapmis oldugu sporlar, atatürk ün yapmış olduğu sporlar gileri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Osmanlı padişahlarının yaptığı sporlar nelerdir? elif Tarih 0 21-06-2011 02:56
Japon Yapmış - Onur ATAOĞLU nimlahza Kütüphanemiz 0 06-12-2010 11:32
armine yapmış yapacagını :D jumaru Tesettür Giyim 5 02-11-2010 11:57

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:36 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats