Bakimliyiz.Com

-   Soru Cevap (http://www.bakimliyiz.com/soru-cevap/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   Kompozisyon Nedir Nasıl Yazılır (http://www.bakimliyiz.com/soru-cevap/114442-kompozisyon-nedir-nasil-yazilir.html)

elif 08-03-2013 04:18

Kompozisyon Nedir Nasıl Yazılır
 
Kompozisyon Nedir Nasıl YazılırTürkçe dersinde hocanız gelir ve "Çocuklar şu konu hakkında bir kompozisyon yazacaksınız" der ve "Nasıl yazacağınızı biliyorsunuzhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg girişhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg gelişme ve sonuç" diyerek devam eder ama güzel kompozisyon nasıl yazılır?

Giriş Bölümünün Özellikleri
Giriş bölümünde konu ve konuya bakış açısı belirtilir.

Giriş Cümlesi
Kısa ve ilgi çekici bir cümledir.
Bağlayıcı öğelerle başlanmaz. (Çünkühttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Mesela gibi...)
Yazıda ele alınacak konuyu tanıtır; yazarın konuya nasıl bir yaklaşım getireceğini sezdirir.

Genelden özele (tümden gelim) yazılmış paragraflardahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg paragrafın giriş cümlesi aynı zamanda paragrafın ana düşüncesidir.
Tanımlamahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg açıklamahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg soru cümlesi biçiminde kurulabilir.

Gelişme Bölümünün Özellikleri
Gelişme bölümü
Konuyu açıklayanhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg ana düşüncenin ortaya çıkmasına katkıda bulunan yardımcı düşünceleri içerir.

Konuhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bu bölümde açılır. Bunun için de örneklerden benzerliklerdenhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg karşıtlıklardanhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg tanık göstermelerden yararlanılır.

Ayrıntılarhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg gelişme cümlelerinde birbirini tamamlayarakhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg birbirinehttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bağlayıcı öğelerle bağlanarak sıralanır.

Gelişme bölümündeki paragraflardan her birihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg dil ve düşünce yönünden kendisinden önceki ve sonraki paragrafa bağlıdır.
Tüme varım yöntemiyle yazılan yazılarda ana düşüncehttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg gelişme cümlelerinden biri olabilir.

Sonuç Bölümünün Özellikleri
Sonuç bölümühttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg belli bir bakış açısı doğrultusunda geliştirilen konunun açıklandığıhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg amaçlanan sonuca ulaştırıldığıhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg konunun bir yargıya bağlandığı bölümdür.

Sonuç Bölümü
Dil ve düşünce yönünden kendinden önceki paragrafa bağlıdır.
Kısa bir biçimde kurulan bu bölümhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg toparlayıcı ve özet niteliğinde olan bağlayıcı öğelerle (kısacahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg özetlehttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg denilebilir ki) başlayabilir.
Tüme varım yöntemiyle yazılmış yazılardahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg ana düşünce bu bölümdedir.
Öykühttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg romanhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg anı gibi türlerde anlatılan olayın bitiş durumunu içerir.

Yazıda Başlık
Bir yazıya verilen ada başlık denir.
Başlıkhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bir yazının neyi anlattığınıhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg ya da bu yazının yazılma gerekçesini sezdirecek bir özellik gösterir. Kısaca konuyu tanıtanhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg ana düşünceyi birkaç sözcükle yansıtan sözdür. Başka bir deyişle başlık; konu - ana düşünce uyumunu yansıtan bir özellik gösterir.
"Bu yazıya en uygun başlık hangisi olabilir?" Şeklindeki sorulardahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bu açıklamalar dikkate alınarak başlık saptanmalıdır.


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:32 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.