Bakimliyiz.Com

-   Soru Cevap (http://www.bakimliyiz.com/soru-cevap/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   Güneş Saati Nedir, Ne İşe Yarar? (http://www.bakimliyiz.com/soru-cevap/114445-gunes-saati-nedir-ne-ise-yarar.html)

elif 08-03-2013 04:22

Güneş Saati Nedir, Ne İşe Yarar?
 
Güneş Saati Nedir, Ne İşe Yarar?

http://www.bakimliyiz.com/resim/gunes-saati.jpg


Günümüzde zamanımı istediğimiz gibi ayarlamakhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg öğrenmek ve ayarlamak çok basittir. Çünkü neredeyse herkeste mutlaka bir saat vardır. Saatin bize sunduğu yararları saymaya kalksak zamanımız yetmez sanırım. Bizim için bu kadar önemli olan saati ilk defa hangi medeniyethttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg nasıl kullandı acaca? İlk saatler günümüzde kullandığımız saatlere benziyor muydu acaba? Buna hemen “hayır” diye cevap verebiliriz tabiki. Günümüzde kullandığımız dijital ve mekanik saatler geldiğimiz teknolojik noktanın eserleridir hiç kuşkusuz. İlk saatlere baktığımızda ise karşımıza insanların güneş ışınlarının boylarıyla zamanı ölçüktükleri güneş saatlarti çıkıyor. İşte güneş saatiyle ilgili detaylar;İlk defâ düşey olarak düzenlenen bir çubuk şeklinde kullanılmış ve gölge uzunluğuna göre günün zamânı tesbit edilmiştir.Eski Yunanda değişik güneş saatleri kullanılmıştır. Pergalı Apollonius M.Ö. 250 konik kesit kullanarak daha da hassas saat elde etmiştir. Ptolemi ise kurduğu düzende gölgeleri çeşitli eğik düzlemlerde gösterir saat geliştirmiştir. Atina’daki bir kulede M.Ö. 100 yılından kalma sekiz güneş saati bulunmaktadır. Roma’da ise M.Ö. 290’da ilk güneş saati ortaya çıkmıştır.Müslüman Araplarhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg güneş saatine çok önem vermişlerhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg yatayhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg düşey ve eğik düzlemli çok değişik türlerini geliştirmişlerdir. Bâzı eski câmilerin duvarlarında veya uygun yerlerinde güneş saatleri vardır. Trigonometri prensiplerini kullanarak düzeni ve îmâlâtını basitleştirmişlerdir. M.S. 13. yüzyılda Ebü’l-Hasan saat çizgilerinin silindirikhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg konik ve diğer yüzeylerde belirtilmesi üzerinde çalışmalar yapmıştır. İlk mevsimler için eşit saatin kendisi tarafından ortaya çıkarıldığı kabul edilir. Ancak mekanik saatin ortaya çıkmasıyla güneş saatinin kullanış alanı azalmıştır. Müslümanların saate verdikleri önemhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg namaz vakitlerinden kaynaklanmaktaydı. Meselâhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg büyük âlim Abdülhak Sücadil’in Farsça Mesâil-i Şerh-i Vikâye kitabında güneş saati şu şekilde anlatılır:

“Güneş gören düz bir yerehttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bir dâire çizilir. Bu dâireyehttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg önce Hind Müslümanları tarafından kullanıldığı içinhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg “Daire-i Hindiyye” denir. Dâirenin ortasınahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg çapının dörtte biri kadar uzunhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg dik bir çubuk dikilir. Bu çubuğun gölgesihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg sabah vaktihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg dâirenin dışına kadar uzundur ve batı tarafındadır. Güneş yükseldikçehttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg gölge kısalır. Gölgenin ucununhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg dâireye girdiği noktaya işâret konur. Güneş gün ortasına gelincehttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg gölgenin boyu en küçük oluphttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg sonra tekrar uzamaya başlar ve doğu tarafından dışarı çıkar. Çıktığı noktaya da işâret konur. Bu işâretlenen noktalar arasındaki dâire yayının ortası ile merkez arasına düz bir çizgi çizilir. Buhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg oranın nısf-un-nehâr «gün ortası» çizgisi olur. Gölge ucu bu çizgiye gelirse gün ortası olur. Gölge bu hattan ayrıldığında öğle namazı vakti başlar. Çubuğun gölgesihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg çubuğun boyunun bir veya iki katı kadar daha uzayınca ikindi vakti başlar.”

Güneş saatinin çalışma prensibihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg güneşin gökteki hareketi ile ilgilidir. Bu görünür hareket dünyânın kendi ve güneş etrâfındaki dönüşü ile alâkalıdır. Ancakhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg güneş saatinin hassaslığı için gözönüne alınması gereken başka üç tesir daha vardır: Bunlardan ilkihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg dünyânın güneşi odak kabul ederek hareket etmesi; ikincisihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg yörüngenin elips olması ve üçüncüsühttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg dünyânın dönme ekseninin eğik olmasıdır.

http://www.bakimliyiz.com/resim/saat.jpg


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:52 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.