bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 08-03-2013, 04:34   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir

Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir


1. Hidrojen (H):
Ticari gübrelere azot bağlanmasında Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir katı ve sıvı yağların doyurulma işleminde (hidrojenasyon) Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir metanol Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir amonyak ve hidroklorik asit gibi bileşiklerin eldesinde kullanılır. Kaynak yapımında Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir hidrojen balonlarını şişirmede ve petrolün işlenmesinde kullanılmasının yanında Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir şimdilik daha çok roketlerde olmak üzere yakıt olarak da kullanılır. "Hidrojen Yakıt Gözeleri" Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir hidrojen gazından elektrik enerjisi eldesi için geliştirilmekte olan bir teknolojidir. Çevre dostu hidrojen Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir doğal gaz ve benzine alternatif olarak kabul edilmesinin yanında Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir kimyasal işlemlerde Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir metalürjide ve rafinerilerde de kullanılabilecek niteliktedir. Döteryum ve trityum izotopları da Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir nükleer fisyon ve füzyon işlemlerinde kullanılmaktadır.

2. Helyum (He):
Zeplin ve balon gibi hava taşıtlarını şişirmede kullanımıyla bilinen helyum gazı; kaynakçılıkta Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir germanyum ve silisyum kristallerinin yapımında Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir titanyum ve zirkonyum eldesinde Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir süpersonik rüzgar tünellerinde ve derin dalış tüplerinde de kullanılır. Ayrıca Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir düşük sıcaklık araştırmalarında ve nükleer enerji santrallerinde "soğutucu" olarak da önemlidir. Tüm elementler arasında Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir en düşük erime ve kaynama sıcaklıkları helyuma aittir. Makro ölçüde bile atomik özelliklerini göstermesi nedeniyle "kuantum sıvısı" olarak da adlandırılan ve ısı iletkenliği olağanüstü derecede yüksek olan sıvı helyum Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir manyetik rezonans görüntülemede (MRI) ve kanser teşhisi için MRE'de de kullanılır. Yakın zamanda Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir sıvı roket yakıtı sıkıştırmada da helyumdan faydalanılmaya başlandı.

3. Lityum (Li):
Seramik ve cam yapımında Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir pil üretiminde Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir yağlayıcı ve alaşım sertleştirici maddelerin bileşiminde Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir A vitamini sentezinde Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir nükleer santrallerde soğutucu görevinde ve roketlerde itici kuvvet sağlamada kullanılır. Katı elementler içinde en yüksek özgül ısı kapasitesine sahip olması nedeniyle Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir ısı iletiminde kullanılan sıvıların bileşiminde yer alır. Ancak Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir su ya da asit gibi çözücülerle karşılaştığında yüksek bir patlama ya da parlama özelliğine sahip olması ve özellikle sinir sistemi için zehirli etki göstermesi nedeniyle Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir dikkatli kullanılması gerekir. Bazı lityum bileşikleri Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir beyin rahatsızlıkları ve psikolojik hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların içeriğinde yer alır.

4. Berilyum (Be):
Yüksek oranda ısı emebilme özelliği nedeniyle Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir hava ve uzay taşıtlarında Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir iletişim uydularında Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir nükleer santrallerde ve füze yapımında kullanılır. Ayrıca Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir hafif metal alaşımlarında Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir X-ışını tüplerinin pencerelerinde ve saat zembereklerinin yapımında da kullanılır. Yüksek bir erime noktasına sahip olması Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir hafifliği ve çelikten çok daha esnek bir metal olması nedeniyle Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir bilgisayar parçaları yapımında Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir jiroskoplarda ve inşaat sektöründe sık tercih edilen bir elementtir. Berilyumun bakır alaşımı da Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir kaynak yapımında Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir elektrik bağlantılarında ve elektrotlarda kullanılır. Zümrüt ve akuamarin Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir berilyumun değerli kristal formlarıdır. Berilyum ve tozları Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir zehirli olmalarının yanında Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir özellikle akciğerlerde kansere yol açabilmektedirler.

5. Bor (B):
Amorf bor Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir ayırt edici yeşil rengi için pirotekni (fişekçilik) alanında ve ateşleyici olarak roketlerde kullanılır. Tenis raketlerinin Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir nükleer santrallerde kullanılan regülatörlerin ve ısıya dayanıklı cam ürünlerinin yapımında da önem taşır. Borun en önemli ticari bileşiği Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir yalıtım amaçlı cam elyafının ve bir ağartıcı olan sodyum perboratın yapımında kullanılmaktadır. Diğer bor bileşikleri de Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir borosilikat camların yapımında kullanılır. Tekstil alanında önem taşıyan bir diğer bor bileşiğiyse Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir borik asittir. Elektriğe kaşı yalıtkan davranırken Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir bir metalinkine benzer ısı geçirgenliği gösteren boron nitrit bileşiği Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir aynı zamanda Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir karıştırıldığı herhangi bir maddeyi elmas sertliğine getirici özelliktedir. Titanyum ve tungsten ile birlikte kullanımı sonucunda Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir ağırlığı düşük ancak ısıya karşı dirençli alaşımlar elde edilir. Boron-10 izotopu Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir nükleer santrallerde ortamdaki nötronları hızla emerek tepkimeleri yavaşlatmak ya da durdurmak için Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir nükleer radyasyona karşı kalkan olarak ve nötron belirleyici aletlerde kullanılır. Yakın zamanda artrit (eklem iltihabı) tedavisinde kullanılmaya başlanan bor bileşikleri de umut vaat ediyor. Göz dezenfektanlarının bileşiminde de bor bulunuyor.

6. Karbon (C):
Tüm organik bileşiklerin yapısına giren karbon Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir sıvı yağların dehidrasyonunda (sudan arındırılmasında) Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir ayrıca demir ve alaşımlarının işlenmesinde kullanılır. Çelik yapımında Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir nükleer tepkimelerin kontrolünde Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir lastiklerin renklendirilmesinde Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir plastik sanayinde Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir boya pigmentlerinin eldesinde ve yağlayıcı maddelerin yapımında da bu elementten yararlanılır. Kurşun kalemlerde kullanılan grafit formu ve elmas formu Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir karbon elementinin iki önemli allotropudur. Karbon-14 izotopu da Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir radyoaktif yaş tayininde kullanılır. Karbonun "fulleren" denen küre biçimli ya da "nanotüp" denen silindir biçimli molekülleri de Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir son yıllarda özellikle elektronik ve nanoteknoloji alanlarında devrimsel ilerlemeler sağlamaktadır.

7. Azot (N):
Standart sıcaklık ve basınç altında son derece kararlı olan ve atmosferin %78'ini oluşturan azot gazı Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir besinlerin ve kimyasalların saklanmasında kullanılır. Çok soğuk olan (-196°C) sıvı azotsa Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir çok düşük sıcaklıklarda gerçekleştirilmesi gereken dondurma işlemlerinde kullanılır. Sperm bankalarında spermlerin dondurularak saklanması Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir sıvı azotla gerçekleştirilir. Ticari olarak en çok değer taşıyan azot bileşiği amonyaktır (NH3). Güçlü bir çözücü olan amonyak Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir gübrelerin bileşiğinde bulunan ve plastik endüstrisinde de önemli yeri olan "üre" maddesinin eldesinde kullanılır. Azot Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir proteinler başta olmak üzere Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir organik bileşiklerin yapısında yer alan çok önemli bir elementtir. Azotun tüm bileşikleri Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir ya oksitleyici özelliktedirler Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir ya da güçlü birer reaktiftirler. Bu nedenle de Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir uygun koşullarda şiddetli tepkimeler verirler. Bunların arasında TNT (trinitrotoluen) Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir ve amonyum nitrat sayılabilir.

8. Oksijen (O):
Bitkilerin ve hayvanların yaşamlarını devam ettirebilmeleri Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir solunum gazı olan oksijenin (O2) varlığına bağlıdır. Atmosferin %21'i Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir oksijen gazından oluşmaktadır. Hastanelerde Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir solunum rahatsızlıkları gösteren hastaların tedavisi için de oksijen gazı sıkça kullanılır. Ayrıca çelik üretiminde Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir kaynak yapımında Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir suyun saflaştırılmasında ve beton eldesinde de oksijen kullanılır. Paslanma da Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir oksijenin varlığında gerçekleşir.

9. Flor (F):
Flor ve bileşikleri Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir uranyum başta olmak üzere Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir çok sayıda ticari kimyasalın üretiminde kullanılır. Hidroflorik asit Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir aydınlatma ampullerinin camları üzerine yazı yazılması işleminde kullanılırken; son yıllarda ozon tabakası üzerindeki zararlı etkilerinden dolayı üretimi ve kullanımı sınırlandırılmaya çalışılan kloroflorokarbon gazları (CFC) havalandırma ve soğutma aygıtlarında kullanılır. Teflon içeriğinde de flor yer alır. Diş macunları içeriğinde bulunan florit Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir belirli bir oranın altında olduğu sürece Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir diş çürüklerinin oluşumunu önler. Element halindeki flor Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir yüksek özgül itici gücü nedeniyle Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir roketlerde itici kuvvet sağlamak amacıyla denenmektedir.

10. Neon (Ne):
Akla gelen ilk kullanım alanı renkli reklam aydınlatmaları olsa da; yüksek voltaj göstergelerinde Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir paratonerlerde Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir dalga metre tüplerinde ve televizyon tüplerinde de neon kullanılır. Gaz lazerlerinin yapımında Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir helyumla birlikte kullanılır. Sıvı neon Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir günümüzde ticari olarak elde edilebilmekte ve soğutucu olarak kullanılmaktadır.

11. Sodyum (Na):
Eczacılık Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir tarım ve fotoğrafçılık alanlarında sıkça kullanılır. Sokak aydınlatmalarında Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir pillerde Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir cam yapımında ve sofra tuzu (NaCl) eldesinde kullanılan önemli bir bileşendir. Sıvı sodyum Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir nükleer santrallerde soğutucu görevinde de kullanılmaktadır. Dünya kabuğunun %2.6'sını oluşturan sodyum Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir dünyada en bol bulunan altıncı elementtir ve alkali metaller arasında da en bol bulunanıdır. Buna karşın Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir doğada element halinde rastlanmaz ve kuru sodyum kloridin (NaCl) elektrolizi yoluyla elde edilir. Metal hali Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir esterlerin (oksijenli asitler ve alkollerin tepkimesi sonucu oluşan maddeler) ve çeşitli organik bileşiklerin eldesi için önemlidir. Çeşitli alaşımların yapılarının kuvvetlendirilmesinde ve dökme metallerin saflaştırılmasında kullanılır. NaK alaşımı Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir önemli bir ısı ileticisidir. Sodyum elementinin diğer önemli bileşikleriyse soda külü (Na2CO3) Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir kabartma tozu (NaHCO3) ve sodyum nitrattır (NaNO3).

12. Magnezyum (Mg):
Fotoğraf makinelerinin gövde ve flaş kaplamalarında Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir işaret fişeklerinde ve yangın bombaları başta olmak üzere pirotekni alanında yoğun olarak kullanılır. Alüminyumdan üçte bir oranında daha hafif olması nedeniyle Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir alaşımlarından uçak ve füze yapımında faydalanılır. Eczacılık alanında önem taşıyan bileşikleri de vardır. İtici özellikteki bileşiklerin yapısına katılır. Döküm demir yapımında ve uranyum başta olmak üzere çeşitli metallerin tuzlarından saflaştırılması işleminde kullanılır. Şömine tuğlalarının Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir aydınlatma ampullerinin Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir renk maddelerinin ve filtrelerin yapımında da yeri vardır. Yeşil bitkilerde bulunan klorofil yapısında da yer alır.

13. Alüminyum (Al):
Çeşitli mutfak aletlerinin ve dekorasyon malzemelerinin ana yapım maddesidir. Bakır Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir magnezyum ve diğer metallerle oluşturduğu alaşımlar Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir saf halinden çok daha güçlü özelliklere sahiptir. Bu nedenle de bu tip alaşımlar; hafif ancak güçlü metallerin gerek duyulduğu Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir başta füze ve uçak yapımı olmak üzere Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir her türlü alanda kullanılır. Teleskop aynaları kaplamalarında ve dekoratif kağıtların yapımında da bu elementten yararlanılır. Elektrik iletkenliği bakırın yalnızca %60'ı kadar olsa da Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir hafif yapısı nedeniyle elektrik iletim hatlarında kullanılır.

14. Silisyum (Si):
Silisyum ya da silikon Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir kullanım alanı en geniş olan elementlerden biridir. Kum ve kil formu Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir beton ve tuğla yapımında kullanılır. Yüksek sıcaklıklarda çalışma koşullarına çok dayanıklı bir elementtir. Silikat formuysa Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir mine Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir emaye ve çanak-çömlek yapımında önemlidir. Çeliğin bileşimine de katılır. Kusursuz mekanik Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir optik Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir termal ve elektriksel özellikler taşıyan en ucuz madde olan kum halindeki silika Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir camın da esas bileşenidir. Aşırı saf silisyum Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir bor Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir galyum Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir fosfor ya da arsenik ile güçlendirildiğinde; transistörler Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir güneş gözeleri ve doğrultucular gibi Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir elektronik endüstrisinde büyük önem taşıyan aygıtların yapımında kullanılan silikon karışımları elde edilir. Elektronik mikroçiplerin yapımında yarıiletken olarak kullanılır. Diatomlar ve radyolaryalar gibi omurgasızların dış iskeletlerinin yapısına katılması nedeniyle de Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir yaşamsal önem taşımaktadır. Bu dış iskeletler Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir daha sonra dibe çökerek Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir çeşitli kayaçların yapısına katılır. Bitkilerin ve insan iskeletinin yapısında da silisyum bulunur. Silikon karbid (SiC) Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir bilinen en sert maddelerden biridir.

15. Fosfor (P):
Çeşitli alaşımların yapımına katılan fosfor Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir sodyum ampullerinin yapımında kullanılan camların eldesinde önemlidir. Fosforik asit Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir özellikle gübre eldesindeki kullanımıyla Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir son yıllarda tarım ve hayvancılıkta büyük önem taşır hale gelmiştir. Havai fişek Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir kibrit Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir deterjan ve diş macunu yapımında kullanılan fosfor Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir zararlılarla mücadelede kullanılan çoğu kimyasalın (pestisitlerin) bileşiminde de bulunur. Canlılarda hücre içeriğinin yaşamsal bir bileşeni olarak Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir özellikle sinir ve kemik dokuları için çok önemlidir. Kemik külünden elde edilen kalsiyum fosfat Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir kabartma tozunun yapısına katılan mono kalsiyum fosfatın eldesinde kullanılır. Trisodyum fosfat ise Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir suların yumuşatılmasında Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir temizlikte ve paslanmaya karşı kullanılan önemli bir fosfat bileşiğidir.

16. Kükürt (S):
Siyah barutun ve pillerin temel bileşenlerinden biri olan kükürt Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir mantar öldürücü kimyasalların (fungusitlerin) ve doğal kauçuğun yapımında kullanılır. Fosfat içerikli gübrelerin bileşimine de katılan kükürtün Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir ticari açıdan en fazla değer taşıyan bileşiği sülfürik asittir. Sülfit kağıdı başta olmak üzere çeşitli kağıtların yapımında Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir buharla dezenfekte işlemlerinde ve kurutulmuş meyvelerin ağartılmasında kullanılır. Yağların Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir vücut sıvılarının ve iskelet için gerekli minerallerin yapısında yer alması nedeniyle de Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir yaşamsal önem taşır.

17. Klor (Cl):
Dünyanın her yerinde Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir içme sularının dezenfekte edilmesinde kullanılır. Ayrıca Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir kağıt yan ürünlerinin Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir boya maddelerinin Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir tekstil ürünlerinin Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir petrol ürünlerinin Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir çeşitli ilaçların Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir antiseptiklerin Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir böcek öldürücülerin (insektisitlerin) Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir çözücülerin Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir plastik ürünlerin ve çok çeşitli tüketim malzemelerinin eldesinde kullanılır. Kloroflorokarbonlar (CFC) Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir kloratlar ve kloroform gibi çok çeşitli bileşiklerin yapısında yer alması nedeniyle Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir kimya endüstrisinde önemli yer tutmaktadır.

18. Argon (Ar):
Elektrikli aydınlatma ampullerinde ve floresan tüplerde kullanılır. Elektrik arklarıyla yapılan kesim ve kaynak işlemlerinde Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir ayrıca Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir silikon ve germanyum kristallerinin üretiminde koruyucu soygaz olarak kullanılır. Titanyum ve benzeri reaktif elementlerin eldesinde rol oynar. Radyasyon seviyelerini ölçen Geiger sayaçlarında da kullanılır.

19. Potasyum (K):
Bitkilerin gelişimi için çok önemli bir element olan potasyum Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir çoğu toprak tipinin bileşiminde yer alır ve gübrelerin yapısına da katılır. Cam Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir sabun Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir lens ve benzeri maddelerin yapımında Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir ayrıca yanıcı-patlayıcı maddelerin bileşiminde kullanılır. Sodyum ve potasyum alaşımı (NaK) Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir iyi bir ısı ileticidir. Potasyumun çoğu tuzu Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir hem kimyasal hem de ticari açıdan önem taşır: örneğin Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir potasyum nitrat Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir potasyum karbonat Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir potasyum sülfat Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir vs.

20. Kalsiyum (Ca):
Toryum Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir uranyum ve zirkonyum gibi metallerin hazırlanmasında ve çeşitli alaşımların eldesinde kullanılır. Sıvı yağların dehidrasyonunda da kalsiyumdan yararlanılır. Canlıların kemik Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir diş Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir kabuk ve benzeri dış iskelet yapılarında yer alır. Bitkilerin bünyesinde de bulunur. Dünya kabuğundaki en bol beşinci element olması karşın Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir çok reaktif olması nedeniyle asla element halinde bulunmaz. Kireçtaşı Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir jips ve floritin yapısında da vardır.

21. Skandiyum (Sc):
Cıva buharlı lambaların içine katıldığında Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir güneş ışığına benzer çok verimli bir ışık kaynağı oluşturur. Bu nedenle bu element Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir güçlü ışıklandırmalarda kullanılır. Radyoaktif izotopu olan Sc-46 Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir rafinerilerde ham petrol ve benzeri maddeler için iz sürücü olarak kullanılır. Sızıntı tespit edicilerde ve uzay endüstrisinde kullanılmasının yanı sıra Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir tohum yeşertici kimyasalların bileşiminde de yer alır.

22. Titanyum (Ti):
Çeşitli metallerle birlikte kullanılan çok önemli bir alaşım elementidir. Bu alaşımlar Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir hafiflik Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir sağlamlık ve ısıya dayanıklılığın önem taşıdığı endüstrilerde kullanılır. Titanyum Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir çelik kadar dayanıklı Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir ancak ondan %45 daha hafiftir. Alüminyumdansa %60 daha ağır olmasına karşın Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir 2 kat daha dayanıklıdır. Dayanıklılığı ve asitlere karşı dirençli oluşu nedeniyle Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir çeşitli alaşımların yapısına katılır. Deniz suyuna karşı eşsiz bir dayanıklılığa sahip olması nedeniyle Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir deniz suyundan tatlı su elde edilen tesislerde ve tuzlu suya temas eden gemi donanım parçalarının yapımında kullanılır. Kalıcılık ve kapatıcılık özelliği nedeniyle Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir farklı tipteki boyaların yapısına da katılır. Kızılötesi ışığı yansıtma özelliği gösteren titanyum boyasından Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir ısı nedenli görüş kaybının yaşandığı güneş gözlemevlerinde de yararlanılır. Titanyum tetraklorit bileşiği Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir camların renklendirilmesinde kullanılır. Beyaz ve iyi kapatıcı bir pigment olan titanyum dioksit (TiO2) de silgi Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir kağıt Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir boya ve benzeri maddelerin yapımında kullanılır. Safir ve yakut kristallerinin yıldız şekilleri Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir içeriklerindeki titanyum dioksitten ileri gelir.

23. Vanadyum (V):
Paslanmaz çelik üretiminde önemli bir katkı maddesidir. Çelik yüzeylerinin titanyum kaplanması işleminde de Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir bağlayıcı element olarak kullanılır. Vanadyum pentoksit bileşiği Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir seramik yapımında katalizör ve boya sabitleyici olarak kullanılır. Ayrıca Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir süperiletken mıknatısların yapımında Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir çok dayanıklı ve uzun ömürlü alaşımların eldesinde de kullanımı vardır.

24. Krom (Cr):
Çeliğin sertleştirilmesinde Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir paslanmaz çelik üretiminde ve çeşitli alaşımların eldesinde kullanılır. Özellikle otomobil parçalarında ve kesici aletlerde korozyon önleyici kaplama olarak kullanımı da yaygındır. Yüksek erime sıcaklığı nedeniyle Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir tuğla ve kalıp yapımında da rağbet görmektedir. Krom Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir cama zümrüt yeşili bir renk verir ve sık tercih edilen bir katalizördür. Yakut ve zümrütün rengini veren de krom elementidir.

25. Manganez (Mn):
Kuru pillerde depolarizatör olarak ve cam üzerinde demir kirliliği nedeniyle oluşan yeşil rengi yok etmede kullanılır. Ametist taşının rengini veren de manganezdir. Çelik ve pil üretiminde Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir demiryolu makaslarının ve kasaların yapımında Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir ayrıca seramik sanayiinde kullanılır. Güçlü bir oksitleyici olan permanganat (MnO4) Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir eczacılık çalışmalarında nicel analizlerde kullanılır. Canlılar için önemli bir eser element olan manganez Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir özellikle hayvanlarda B1 vitamini kullanımında rol oynar.

26. Demir (Fe):
Bitkilerin ve hayvanların yaşamı için son derece önemli bir element olan demir Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir hemoglobin pigmentinin yapısında da oksijen taşıyıcı olarak işlev görür. Saf halde demir olarak Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir sıklıkla karbon ve diğer metallerle alaşım halinde kullanılır. İnşaatlarda beton kolon Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir kiriş ve yüzeylerin güçlendirilmesinde kullanılır. Çelik sanayiinin ana hammaddesidir.

27. Kobalt (Co):
Demir Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir nikel ve diğer metallerle birleştirilerek Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir "Alnico" adı verilen ve alışılmışın dışında manyetiklenme gücüne sahip olan alaşımın eldesinde kullanılır. Manyetik ve paslanmaz çelik eldesinde Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir jet türbinlerinde ve gaz türbin jeneratörlerinde kullanılan alaşımların üretiminde de yararlanılır. Dayanıklı ve oksitlenmeye karşı dirençli bir metal olması nedeniyle Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir elektrolizle kaplama işleminde de kullanılır. Porselen ve cam sanayilerinde Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir kalıcı ve parlak mavi rengin üretilmesinde kobalt tuzları kullanılmaktadır. Canlıların beslenmesinde de önem taşımaktadır. Kobalt-60 izotopu Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir kanser tedavisinde kullanılır.

28. Nikel (Ni):
Paslanmaz çelik başta olmak üzere Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir korozyona dirençli alaşımların eldesinde kullanılır. Bakır-nikel alaşımlarından yapılan tüpler Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir deniz suyundan tatlı su elde edilen tesislerde kullanılır. Madeni paraların Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir nikel-kadmiyum pillerin ve zırh kaplamalarının yapımında da yararlanılır. Nikel kaplama Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir diğer metalleri koruyucu özelliktedir. Korozyona karşı dayanıklı oluşu nedeniyle Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir elektrolizle kaplama işlemlerinde de tercih edilir.

29. Bakır (Cu):
Bakırın en önemli kullanım alanı Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir elektrik-elektronik sanayidir. Elektrik iletkenliği çok yüksektir. Madeni para ve silah yapımında kullanılan metal alaşımlarının büyük çoğunluğu bakır içerir. Diğer alaşımları da Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir kuyumculukta ve bronz heykelciliğinde kullanılır. Pirinç ve bronz Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir bakır alaşımlarıdır. Tarımda Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir su yosunu öldürücü (algasit) olarak kullanılır. Şekerlerle yapılan analitik kimya testlerinde kullanılan Fehling çözeltisi gibi çeşitli bileşimler de bakır içerirler.

30. Çinko (Zn):
Diğer metallerle çok sayıda alaşımın yapısına katılır. Otomotiv Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir elektrik ve donanım endüstrilerinde kullanılan döküm kalıplarının yapımında da çinko yer alır. Demir ve benzeri metallerin Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir korozyona karşı önlem amacıyla galvanizlenmesinde de kullanılır. Çinko oksit; boya Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir yazıcı mürekkepleri Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir sabun Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir tekstil ürünleri Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir elektronik aletler Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir kauçuk yan ürünleri Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir yer kaplamaları Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir plastik ve kozmetik ürünler gibi günlük yaşamımızın çeşitli tamamlayıcılarında karşımıza çıkmaktadır. Çinko sülfit floresan özelliğe sahiptir ve parlak kadranların Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir floresan lambaların Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir X-ışını ve televizyon ekranlarının yapımında kullanılır. Hayvanların beslenmesinde de önemli bir yer tutmaktadır.

31. Galyum (Ga):
Cam ve porselenlere ıslak bir görünüm vermekte kullanılır. Cam üzerine sürüldüğünde Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir oldukça parlak bir ayna oluşturur. Yarı iletkenlerin ve transistör benzeri aygıtların üretiminde yaygın olarak kullanılır. Ayrıca Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir kuartz termometrelerin ve lazer diyotlarının yapımında ve tümör tespitinde de kullanılır. Galyum arsenit Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir elektriği doğrudan ışığa çevirebilme özelliğine sahiptir.

32. Germanyum (Ge):
Bu elementin arsenik Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir galyum ya da diğer elementler ile takviye edilmiş hali Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir elektronik uygulamalarda yaygın olarak kullanılır. Yarı iletken olarak kullanımı da oldukça yaygındır. Germanyum ve germanyum oksit Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir kızılötesi ışığa karşı şeffaftır. Bu nedenle Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir kızılötesi spektroskoplar gibi muhtelif optik aletlerde ve hassas kızılötesi detektörlerinde kullanılırlar. Optik özellikleri nedeniyle Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir geniş açılı kamera merceklerinde Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir projektörlerde ve mikroskop merceklerinde de tercih edilen bir bileşendir. Bazı germanyum bileşikleri Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir belirli bakteri türlerine karşı özgül etkinlik göstermeleri nedeniyle Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir kimyasal tedavi yöntemlerinde kullanılmaktadır.

33. Arsenik (As):
Bronz eldesinde Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir pirotekni alanında Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir mermi ve güllelerin sertliğinin ve şeklinin sağlanmasında kullanılır. Bazı bileşikleri tarım alanında böcek öldürücü ya da zehir olarak kullanılmaktadır. Transistörler gibi hareketli parçaları bulunmayan aygıtların yapımında da son zamanlarda önem kazanmıştır. Lazerlerin Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir LED'lerin ve yarıiletkenlerin de yapısına katılır. Solunduğunda güçlü bir karsinojen (kanser yapıcı) olan arsenik Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir bağırsaklar ve karaciğer üzerinde yüksek derecede tahribata neden olur. Zararlılarla mücadele için kullanılan kimyasalların ve ahşap koruyucuların bileşiminde bulunan arsenik Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir yutulması durumunda zehir etkisi gösterir.

34. Selenyum (Se):
Fotoiletken özelliği nedeniyle fotokopi makinelerinde kullanılır. Cam endüstrisinde Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir özellikle yakut renkli cam ve mine yapımında kullanılır. Ayrıca Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir fotoğrafik toner Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir fotoelektrik gözeler Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir televizyon kameraları ve ışıkölçerlerin yapımında; güneş gözelerinde yarıiletken ve çelik yapımında da katkı maddesi olarak kullanımı vardır.

35. Brom (Br):
Su arıtma bileşiklerinin Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir ağartıcıların Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir çeşitli ilaçların Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir alevlenmeyi önleyici kimyasalların Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir fumigantların ve fotoğrafçılıkta kullanılan inorganik bromitlerin yapısına katılır. Organik bileşikleri de Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir iyi birer çözücü olarak değerlidir.

36. Kripton (Kr):
Seri fotoğrafçılıkta kullanılan bazı flaş lambalarında bulunur. Floresan ampullerde ve dalga boyu standardı olarak morötesi (UV) lazerlerde de kullanılır. Kripton-85 izotopu Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir çeşitli katıların bünyesine yerleştirilerek Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir kimyasal analizlerde kullanılır.

37. Rubidyum (Rb):
Çok kolay iyonlaşması nedeniyle Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir sezyuma alternatif olarak Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir uzay araçlarındaki "iyon motorlarında" kullanılmaktadır. Vakum tüplerinin ve fotosellerin de yapısına katılan önemli bir bileşendir. Özel camların yapımında ve kalp araştırmalarında da kullanılır. Ayrıca katalizör olarak kullanımı da vardır.

38. Stronsiyum (Sr):
Renkli televizyonlar için görüntü tüplerinin ve demir esaslı mıknatısların yapımında Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir çinkonun saflaştırılmasında Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir işaret fişeklerinde ve havai fişeklerde kırmızı rengin elde edilmesinde kullanılır. Nükleer pillerde ve fosforlu boyaların yapımında da bu elementten yararlanılır. Stronsiyum titanat Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir yüksek bir kırılma indisine ve elmastan daha geniş bir optik dağılıma sahip olması nedeniyle Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir ilgi çekici bir optik maddedir.

39. İtriyum (Y):
Krom Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir molibden Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir zirkonyum ve titanyum gibi elementlerde tane boyutunun küçültülmesinde; alüminyum ve magnezyum alaşımlarının dayanıklılıklarının artırılmasında Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir vanadyum ve benzeri metallerde oksidasyonun önlenmesinde Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir etilen polimerlerinin oluşturulduğu tepkimelerin katalizlenmesinde Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir cam ve seramik yapımında Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir ateşe dayanıklı tuğla yapımında Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir kamera merceklerinde ve lazer sistemlerinde kullanılır. Evropyum elementiyle birleştirilmiş hali Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir renkli televizyonlarda kırmızı renk eldesinde kullanılır. En önemli bileşiklerinden biri olan itriyum oksit Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir son derece etkili mikrodalga filtreleri olan itriyum-demir bileşimli lal taşlarının oluşturulmasında kullanılır. İtriyum içerikli lal taşları Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir ilginç manyetik özellikler gösterirler. İtriyum-alüminyum taşı da Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir yapay elmas olarak değer görür.

40. Zirkonyum (Zr):
Çelik eldesinde Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir vakum tiplerinde Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir cerrahi uygulamalarda Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir flaş ampullerinde Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir patlayıcılarda ve yapay ipek eldesinde kullanılır. Paslandırıcı maddelerle çalışan kimya dallarında da geniş kullanımı vardır. Niyobyumla birleştiğinde Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir düşük sıcaklıklarda süperiletken özellik gösterir. Zirkonyum oksit Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir ısı şokuna dayanıklı laboratuvar malzemeleri üretiminde Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir metalürjik fırınların kaplanmasında ve ısıya dayanıklı madde olarak cam-seramik endüstrilerinde kullanılır. Ayrıca Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir vurmalı çalgıların ve fırın tuğlalarının yapımında da zirkonyumdan faydalanılır.

41. Niyobyum (Nb):
Güçlü paslanmaz çeliklerin yapımında ve bazı paslanmaz çelik türlerinin kaynak çubuklarında Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir ayrıca demir dışı alaşımlarda da kullanılır. Bu alaşımlar Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir güçlü olmalarının yanı sıra Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir diğer özellikleri nedeniyle de boru hatlarının yapımında kullanılırlar. Termal nötronlara karşı düşük yutma kesiti nedeniyle Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir nükleer teknolojide de kullanım alanı vardır. Gemini uzay programı ve benzeri ileri uçuş araçlarının yapı sistemlerinde büyük miktarlarda niyobyum kullanılmıştır. Süperiletken özelliğe sahip olan ve güçlü manyetik alanlarda bile bu özelliğini yitirmeyen NbZr alaşımından yapılan teller Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir güçlü ve dayanıklı mıknatısların yapımında kullanılır. Kuyumculuk alanında da geniş kullanımı vardır. Nükleer reaktörlerde kullanılan paslanmaz çelik alaşımlarının Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir jet ve füzelerin Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir kesici aletlerin ve boru hatlarının yapımında da niyobyumdan faydalanılır.

42. Molibden (Mo):
Isıya ve aşınmaya karşı dirençli olan belli nikel bazlı alaşımların yapımında kullanılır. Nükleer enerji uygulamalarında Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir elektrikli ısıtıcıların ince tellerinde Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir füze ve hava taşıtlarının parçalarının yapımında da yer alır. Petrolün ayrıştırılması işlemlerinde önemli bir katalizördür. Bitkiler için önem taşıyan bir eser elementtir. Molibden sülfit Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir özellikle yağların bozulmaya uğradığı yüksek sıcaklıklarda Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir kullanışlı bir yağlayıcı maddedir. Ultra-yüksek güçteki çeliklerin hemen hepsi Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir %8-25 arası oranda molibden içerir.

43. Teknesyum (= Teknetyum) (Tc):
Tıp ve eczacılık araştırmalarında Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir radyasyon kaynağı olarak kullanılır.

44. Rutenyum (Ru):
Platin ve Paladyum elementlerinin sertleştirilmesinde Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir göz tedavilerinde Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir yumurta kabuklarının kalınlık ölçümlerinde Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir dolma kalemlerin uçlarında ve elektrik kontaklarının yapımında kullanılır. Hava taşıtlarında Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir %10 oranında rutenyum içeren alaşımlar kullanılır.

45. Rodyum (Rh):
Rodyum elementinin en önemli kullanım alanı Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir platin ve paladyum içerikli alaşımlarda sertlik sağlayıcı oluşundan kaynaklanır. Bu alaşımlar Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir ocak sarımları Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir elyaf ve elektrotlar gibi çeşitli malzemelerin yapımında kullanılır. Elektriğe karşı düşük derecede Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir aşınmaya karşıysa yüksek derecede dirençli olması nedeniyle Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir elektrik kontakları yapımında yararlı bir elementtir. Kaplanmış rodyum Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir olağanüstü serttir ve optik aletlerin yapımında kullanılır. Rodyum ayrıca Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir kuyumculuk ve dekorasyon alanlarında Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir telefon röleleri Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir far reflektörleri ve dolma kalem uçlarında da kullanılır.

46. Paladyum (Pd):
Hidrojen ekleme ve çıkarma tepkimelerinde sık kullanılan bir katalizördür. Alaşımları Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir kuyumculuk alanında da kullanılır. Örneğin beyaz altın Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir altın elementinin paladyum ile oluşturduğu bir alaşımdır. Diş hekimliğinde Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir kol saati yapımında Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir seramiklere metal katılması işlemlerinde Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir elektrik rölelerinde ve ameliyat aletlerinin yapımında kullanılır.

47. Gümüş (Ag):
En geniş kullanım alanı kuyumculuk ve gümüş işçiliğindedir. Ancak bu alanlarda kullanılan gümüş Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir %7 Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir5 oranında bakır ya da başka bir metal içerir. Gümüş ayrıca Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir fotoğrafçılıkta çok geniş bir kullanıma sahiptir. Dişçilikte kullanılan alaşımların yapısında Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir lehim alaşımlarında Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir elektrik bağlantılarında Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir yüksek kapasiteli gümüş-çinko ve gümüş-kadmiyum pillerinde de gümüş kullanılır. Cam ya da metallerin üzeri gümüş boyayla kaplanarak Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir ayna üretilir. Yeni kaplanmış gümüş Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir görünür ışığın en iyi yansıtıcısıdır. Ancak Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir çok hızlı donuklaşır ve yansıtıcı özelliğinin büyük kısmını kaybeder. Morötesi (UV) ışık için zayıf bir yansıtıcıdır. Gümüş iyodit Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir bulutlara yağmur yağdırmak amacıyla kullanılır. Dünyada birçok ülke Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir madeni paraların yapımında da gümüş kullanmaktadır.

48. Kadmiyum (Cd):
Kadmiyum Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir en düşük erime noktasına sahip alaşımların önemli bir bileşenidir. Kullanım alanları arasında %60 ile en büyük payı Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir elektroliz yoluyla kaplama alır. Nikel-kadmiyum pilleri Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir E.M.F. gözeleri ve lehim yapımında; ayrıca nötron yutucu özelliği nedeniyle nükleer reaktörlerde kontrol çubuklarında ve zırhlamada kullanılır. Bazı bileşikleri Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir siyah-beyaz ve renkli televizyon tüplerindeki fosforesan bileşiklerde kullanılır. Bazı bileşikleriyse Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir PVC maddeye dayanıklılık kazandırır. Kadmiyum ve bileşiklerinin çözeltileri zehirlidir. Sülfidi (CdS) Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir sarı pigment olarak kullanılır.

49. İndiyum (In):
Düşük sıcaklıklarda eriyebilen alaşımların yapımında kullanılır. Örneğin Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir %76 oranında galyum Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir %24 oranında da indiyum içeren alaşım Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir oda sıcaklığında sıvıdır. Germanyum transistörlerin Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir damıtıcıların Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir termistörlerin ve fotoileticilerin yapımında kullanılır. Metallerin ve camın üzeri indiyumla kaplandığında Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir atmosferik aşınmaya karşı gümüşle yapılanlardan daha dayanıklı olan aynalar elde edilir. Nükleer santrallerde tepkime zicirlerinin düzenleyicisi olarak kullanılmasının yanında Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir güneş gözelerinin yapımında Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir ve ayrıca kan ve akciğer araştırmalarında kullanılmaktadır.

50. Kalay (Sn):
Çelik konserve kutularının kaplama maddesidir. Ayrıca lehim Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir bronz Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir kalay ve kurşun alaşımlarında yer alır. Bazı diş macunlarının içeriğinde Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir kalay ve flor bileşiği oln SnF5 kullanılır. Süperiletken mıknatısların yapımında da kullanılır. Saf element halinin kullanımı çok sınırlıdır.

51. Antimon (Sb):
Demir alaşımlarını sertleştirmekte kullanılır. Lehim Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir maskara Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir kızılötesi dedektörleri Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir diyotlar Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir kablo kaplamaları Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir kurşun piller Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir plastik ve çeşitli kimyasalların yapımında da kullanımı vardır. Seramik emaye ve cam boyamasında da kullanılır.

52. Tellür (Te):
Bakırın ve paslanmaz çeliğin işlenebilirliğini artırır; demire katıldığındaysa dayanıklılığını artırarak Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir sülfürik asit nedenli aşınmanın etkisini azaltır. Seramik sanayinde Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir metal ürünlerin üretiminde Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir cam ürünlerin boyanmasında Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir bateri zillerinde Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir pil kaplama koruyucularında Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir elektrik dirençlerinde ve termoelektrik aletlerde de tellür kullanılır.

53. İyot (I):
İyot bileşikleri Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir organik kimya ve eczacılık alanlarında çok önemlidir. Tıpta Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir iyoditler ve iyodin içeren tiroksin dahili olarak Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir tentürdiyot ve bu gibi iyot içerikli mikrop kırıcılar da harici olarak kullanılır. Bir zamanlar antibiyotik olarak kullanılmış Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir ancak Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir zehirli olması nedeniyle bu kullanıma son verilmiştir. Potasyum iyodit Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir fotoğrafçılık alanında kullanılır. Saf iyot çözeltisi de Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir nişasta için verdiği karakteristik koyu mavi renkle bir indikatör (belirleyici) sıvı görevi görür.

54. Ksenon (Xe):
Elektron tüplerinin Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir stroboskopik lambaların Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir bakteri öldürücü lambaların ve yakut renkli lazerleri uyaran lambaların yapımında kullanılır. Molekülleri Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir parçacık fiziği alanında Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir yüksek molekül ağırlığının önem taşıdığı konularda Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir örneğin kabarcık odalarının ve probların içeriğinde kullanılır. İyon motorları için gaz olarak kullanımı da olasıdır. Xe-133 izotopu Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir birçok alanda kullanılan önemli bir radyoizotoptur. Kendisi zehirli olmamasına karşın Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir bileşikleri çok zehirlidir. Perksanatları Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir analitik kimyada oksitleyici olarak kullanılır.

55. Sezyum (Cs):
Güneş gözelerinde Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir atom saatlerinde Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir kızılötesi lambalarında ve katalizör olarak Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir belirli elementlerin hidrojenlenmesinde kullanılır. Yakın zamanda Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir itici güç sistemlerinde de kullanılmaya başlanmıştır. Vakum tüplerinde Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir hava kalıntılarını yok etmek için kullanılır. Oksijene karşı eğilimi yüksektir ve kolay iyonize olur. Bu nedenle de Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir roket motorlarında itici olarak kullanılır.

56. Baryum(Ba):
Vakum tüplerinde Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir bujilerde Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir havai fişeklerde ve floresan lambalarda kullanılır. Baryum sülfat ve çinko sülfat içeren bir pigment olan "Litopon" Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir iyi bir kaplayıcı maddedir ve sülfitlerin varlığında kararmaz. Baryum sülfat Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir kalıcı beyaz özelliğiyle boyaların içeriğinde Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir X-ışını incelemelerinde ve cam yapımında kullanılır. Barit Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir petrol kuyularını açmakta kullanılan sıvıların içeriğinde ağırlık kazandırıcı unsur olarak ve kauçuk yapımında Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir baryum karbonat fare zehiri olarak Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir baryum nitrat ve klorat da piroteknide (fişekçilik) yeşil rengin eldesinde kullanılır.

57. Lantan (La):
Lantan içeren nadir toprak bileşikleri Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir karbon esaslı aydınlatmada ve özellikle sinema endüstrisinde Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir stüdyo aydınlatmalarında ve projeksiyonda kullanılır. La2O3 camın alkali direncini arttırır ve özel optik camların yapımında kullanılır. Küçük miktarlarla katkı maddesi olarak Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir granüllü dökme demir yapımında kullanılır. Yakın zamanda başlatılan çalışmalarda belirlendiği üzere Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir lantan içeren hidrojen emici sünger alaşımları Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir kendi hacimlerinin 400 katı kadar hidrojen tutup verebilmekte ve her hidrojen alışlarında açığa ısı enerjisi çıkarmaktadırlar. Dolayısıyla Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir bu alaşımların enerji depolama sistemleri alanında büyük bir potansiyel bulunuyor. Pahalı kamera merceklerinde de lantan kullanılır. Çakmaklarda kullanılan çakmaktaşları Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir pil elektrotları ve katalitik dönüştürücüler de lantan elementi içerir.

58. Seryum (Ce):
Seryum bileşikleri Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir cam yapımında hem bileşen Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir hem de renk giderici olarak kullanılır. Seryum oksit de Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir cam parlatıcı olarak kullanılmaktadır. Petrol arıtımında katalizör olarak kullanılmasının yanında Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir metalürjik ve nükleer uygulamalarda da yeri vardır. Alaşımları ısıya dayanıklı hale getirmek için Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir yapılarına katılır.

59. Praseodim (Pr):
Pr2O3 bilinen Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir işlenmesi en zor maddelerden biridir. Diğer nadir toprak metalleriyle birlikte Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir film stüdyolarında ışıklandırma ve projeksiyon amaçlı olarak kullanılır. Praseodim tuzları Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir cam ve emaye renklendirmede kullanılır. Kaynakçıların kullandığı koruyucu gözlüklerde de Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir praseodimin bir bileşiği olan "Didymium" camı kullanılır. Ayrıca Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir cam yapımı sırasında çıkan sarı ışığı filtreleme özelliği nedeniyle Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir cam yapımcılarının koruyucu gözlüklerinde de kullanılır.

60. Neodim (Nd):
Cam üzerinde Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir mor renkten şarap kırmızısına ve griye kadar farklı renklerde gölgeler yapan bir renk vericidir. Bu camlardan geçen ışınlar Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir çok keskin emilim bantları gösterirler ve astronomi çalışmalarında kullanılırlar. Parlak mor camların ve kızılötesi ışınları süzen camların yapımında da neodim kullanılır. Praseodim elementiyle birlikte Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir kaynakçıların ve cam yapımcılarının kullandıkları koruyucu gözlüklerin yapımında kullanılır. Neodim tuzları da Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir emaye renklendirmede kullanılır.

61. Prometyum (Pm):
Fosforesan özelliğe sahip bir malzeme tarafından soğurulduğunda Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir ışıldamaya yol açar ve bu özelliği nedeniyle Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir ışıldayan boya ve plastiklerin yapımında kullanılır. Güneş gözelerinde Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir ışığı yakalayıp elektrik akımına çeviren bir nükleer enerji pili gibi kullanılır. Pm-174 izotopunun kullanıldığı bu pillerin ömrü yaklaşık 5 senedir. Kalınlık ölçüm aletlerinde kullanımının yanı sıra Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir portatif X-ışını kaynağı olarak Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir ayrıca uzay sondaları ve uydularda da yardımcı güç sağlayan ısı kaynağı olarak kullanılır. Üretilen 30 kadar prometyum bileşiğinin çoğu renklidir.

62. Samaryum (Sm):
Diğer nadir toprak elementleri gibi Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir sinema endüstrisinde karbon esaslı aydınlatmada kullanılır. Kalıcı mıknatıs olarak kullanılan SmCo5 mıknatıslığını yitirme açısından Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir bilinen en yüksek dirence sahip olan malzemedir. Etil alkolün hidrojenlenmesinde ve hidrojenden arındırılmasında kullanılan samaryum oksit Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir kızılötesi ışığın soğurulması amacıyla optik camlarda kullanılmakta ve nükleer santrallerde nötron soğurucu olarak işlev görmektedir.

63. Evropyum (Eu):
İtriyumla oluşturduğu alaşım Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir renkli televizyonlarda kırmızı renk eldesinde kullanılır. Evropyum katılmış plastikler Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir lazerlerde kullanılır. Evropyum oksit de Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir fosforesan özelliği etkinleştirmede kullanılmaktadır.

64. Gadolinyum (Gd):
Alışılagelmişin dışında süperiletken özellikler gösteren Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir ferromanyetik bir metaldir. Oda sıcaklığında da güçlü bir manyetizma gösterir. Demir Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir krom ve benzeri metallerin alaşımlarına %1 oranında bile katıldığında; bu alaşımların işlenebilirliği Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir ısıya ve oksidasyona karşı dirençleri artmaktadır. Gadolinyum-itriyum birleşiminden oluşan lal taşları Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir mikrodalga uygulamalarında kullanılır. Gadolinyum bileşikleri Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir televizyonlarda renk maddesi olarak kullanılır.

65. Terbiyum (Tb):
Sodyum terbiyum borat Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir katı hal elektronik elemanlarda kullanılır. Terbiyum oksit Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir renkli televizyon tüplerinde kullanılan yeşil fosforu etkin hale getirici özellik gösterir. Yüksek sıcaklıklarda çalışan yakıt hücrelerini sağlamlaştırıcı kristal olarak Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir ZrO2 ile birlikte kullanılır. Alaşımlarda Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir lazerlerde ve elektronik aletlerin üretiminde de kullanılır.

66. Disprosiyum (Dy):
Disprosiyum-nikel karışımı dolgu Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir nükleer santrallerde soğutucu çubuk olarak kullanılır. Bu dolgu maddesi Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir uzun süreli nötron bombardımanında bile boyutlarında bir değişiklik olmaksızın nötronları soğurabilme özelliğine sahiptir. Vanadyum ve diğer nadir toprak elementleriyle birlikte Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir lazer yapımında kullanılır. Disprosiyum-kadmiyum alaşımları Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir kızılötesi ışık kaynağı olarak Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir kimyasal tepkimeler üzerindeki çalışmalarda kullanılır.

67. Holmiyum (Ho):
Nötron soğurma özelliği nedeniyle Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir nükleer santrallerde kontrol çubuklarının yapısına katılır.

68. Erbiyum (Er):
Vanadyum elementine eklendiğinde Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir bu elementin sertliğini ve işlenebilirliğini artırır. Erbiyum oksit pembe renklidir ve cam Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir porselen Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir emaye sırlarında renklendirici olarak kullanılır.

69. Tulyum (Tm):
Pahalı olması nedeniyle Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir kullanım alanları henüz sınırlıdır. Nükleer reaktörde bombardımana uğratılan Tm-169 izotopu Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir portatif X-ışını ekipmanında radyasyon kaynağı olarak kullanılabilir. Doğal tulyum Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir seramik manyetik maddeler olan ferritlerde ve mikrodalga ekipmanında kullanılır.

70. İterbiyum (Yb):
İterbiyum paslanmaz çeliğin dayanıklılığını Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir tanecik inceliğini ve diğer mekanik özelliklerini iyileştirmede Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir metalürji ve kimya alanlarındaki deneylerde kullanılır.

71. Lutesyum (Lu):
Termal nötron etkinliği sonrasında saf beta ışınımı yayan kararlı lutesyum çekirdekleri Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir çatlatma Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir alkilasyon Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir hidrojen ekleme ve polimerizasyon işlemlerinde katalizör olarak kullanılır.

72. Hafniyum (Hf):
Aşınmaya karşı olağanüstü derecede dayanıklı olan bu element Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir çok iyi nötron soğurabilme özelliği nedeniyle nükleer denizaltılardaki reaktör kontrol çubuklarında kullanılır. Vakum tüplerinde de gaz emici niteliğiyle bir "gaz avcısı" olarak kullanılır.

73. Tantal (Ta):
Elektrolitik kapasitörlerin Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir vakum fırınlarının Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir kimyasal işlemlerde kullanılan aletlerin Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir nükleer reaktörlerin Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir hava taşıtlarının ve füze parçalarının yapımında kullanılır. Vücut sıvılarının tamamına karşı dirençli olması nedeniyle Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir ameliyat gereçlerinin yapımında da tantal elementinden yararlanılır. Tantal oksitten elde edilen yüksek kırılma indisine sahip özel camlar Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir kamera merceklerinin yapımında kullanılır. Los Alamos'ta çalışan bilim insanları tarafından yapılan ve erime noktası 3738°C olan tantal karbid grafit alaşımı Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir yapılan en sert maddelerden biri olarak kabul ediliyor.

74. Tungsten (W):
Tungsten ve alaşımları Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir elektrik ampullerindeki ince tellerin Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir elektron ve televizyon tüplerinin Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir elektrikli fırınlarda sarımların ve ısıtıcı elemanların yapımında kullanılır. X-ışını hedeflerinde Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir hava taşıtlarında ve metal buharlaştırma işlemleri gibi yüksek sıcaklık gerektiren uygulamalarda da kullanılır. Tungsten tozunun Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir elektronik endüstrisinde geniş bir kullanımı vardır. Tungsten karbid Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir metal işçiliğinde Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir madencilikte ve petrol endüstrisinde önem taşıyan bir bileşiktir. Tungstenin kalsiyum ve magnezyum tuzları floresan aydınlatmalarda Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir diğer bazı bileşikleri de boyalarda kullanılır.

75. Renyum (Re):
Kütle spektrograflarında ve iyon ölçüm aletlerinde bulunan ince tellerin yapımında kullanılır. Aşınmaya ve bozunmaya karşı dirençli olması nedeniyle Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir elektrik kontaklarında ve yüksek kaliteli bilimsel gereçlerin kaplamalarında kullanılır. Fotoğrafçılıkta kullanılan flaş ampullerinin yapımında da renyumdan yararlanılır. Renyum-molibden alaşımları -263°C(10 K)'de süperiletkendir. Uçak bujilerinde Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir telefon rölelerinde Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir dolmakalem uçlarında ve far yansıtıcılarında da kullanılır.

76. Osmiyum (Os):
Osmiyum metalinin en büyük kullanım alanı Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir diğer metallerle çok sert alaşımların oluşturulmasıdır. Bu alaşımlar Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir çeşitli aletlerde kullanılan millerin Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir fonograf iğnelerinin Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir dolmakalem uçlarının ve benzeri aletlerin yapımında kullanılır. Osmiyum tetraoksit Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir parmak izi tesbitinde ve mikroskopla incelenmek üzere hazırlanan yağlı doku preparatlarının boyanmasında kullanılır.

77. İridyum (Ir):
Esas olarak platini sertleştirici unsur olarak kullanılmasının yanı sıra Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir yüksek sıcaklıklara dayanıklı maddelerin yapımında da önemlidir. Elektrik kontaklarında Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir özel saklama kaplarının yapımında Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir kansere karşı radyasyon tedavisinde Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir derialtı iğnelerinde ve helikopter bujilerinde kullanılır.

78. Platin (Pt):
Laboratuvar kaplarının Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir bozunmaya dayanıklı gereçlerin Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir tellerin ve ısıluçların yapımında Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir kuyumculukta Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir diş hekimliğinde ve elektrik kontaklarında kullanılır. Platin-kobalt alaşımları güçlü manyetik özellik gösterir. Platin rezistans telleri Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir çok yüksek sıcaklıklarda çalışan elektrikli fırınların yapımında kullanılır. Arabalarda hava kirliliğini önleyici donanımların yapımında Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir füzelerin uç konilerinin ve jet motorlarının ağızlıklarının kaplamasında Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir büyük gemilerin Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir denizaltı boru hatlarının ve çelik desteklerin katodik koruma sistemlerinde de platinden yararlanılır. Sülfürik asit eldesinde ve petrol ürünlerinin işlenmesinde katalizör olarak platin kullanılmaktadır.

79. Altın (Au):
Madeni para yapımında Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir kuyumculukta Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir dekorasyonda ve diş hekimliğinde kullanılır. Durağan olması ve kızılötesi ışığı iyi yansıtması nedeniyle Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir uzay uydularında kaplama maddesi olarak kullanılır. Kolay işlenebilirliği nedeniyle Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir elektronik endüstrisinde de kullanımı vardır.

80. Cıva (Hg):
Termometrelerin Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir barometrelerin Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir difüzyon pompalarının ve daha birçok laboratuvar gerecinin yapımında kullanılır. Cıva buharlı lambaların ve reklam ışıklandırmalarının Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir cıvalı şalterlerin Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir diş hekimliğinde kullanılan bazı karışımların Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir koruyucu boyaların Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir böcek öldürücü ilaçların ve pillerin yapısında da cıva bulunur.

81. Talyum (Tl):
Kükürt Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir selenyum ya da arsenik ile oluşturduğu bileşikler Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir 125-150°C arası sıcaklıklarda sıvı hale geçen camların yapımında kullanılır. Bu camlar Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir oda sıcaklığında normal cama benzer özellikler gösterir. Talyumun bir diğer kullanımı da Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir belirli deri enfeksiyonlarının tedavisindedir. Ancak Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir tedavi açısından olumlu özelliği ve zehirli etkisi arasında çok dar bir aralık olması nedeniyle Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir bu kullanımı oldukça sınırlıdır. Talyum oksit Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir kırılma indisi yüksek camların üretiminde ve güneş gözelerinin yapımında kullanılır. Kokusu ve tadı olmayan talyum sülfat Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir rodentisit (kemirgen öldürücü) ve karınca öldürücü olarak kullanılır. Ancak Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir bazı ülkelerde kullanımı yasaklanmıştır. Kızılötesi ışığa maruz kaldığında elektrik iletkenliğinin değişmesi nedeniyle güneş gözelerinde kullanılır. Talyum bromid-iyodit kristalleri de kızılötesi optik malzemelerin yapımında kullanılır.

82. Kurşun (Pb):
Ses titreşimlerini emici özelliği çok güçlü olan bu element Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir ses yalıtımında kullanılır. X-ışını ekipmanlarında ve nükleer santrallerde radyasyon kalkanı olarak işlev görür. Baz özelliği gösteren bir karbonat bileşiği olan beyaz kurşun ve benzeri diğer kurşun bileşikleri Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir boyaların yapısına katılır. Ancak Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir sağlık açısından olumsuz etkileri nedeniyle bu kullanımı azaltılmıştır. Kurşun oksit Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir akromatik merceklerde kullanılan ve kırılma indisi yüksek olan kristal camların üretiminde kullanılır. Böcek öldürücü ilaçların içeriğine katılan kurşun tuzları Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir çevre ve insan sağlığına daha az olumsuz etkisi olan organik bileşiklerle yavaş yavaş yer değiştirmektedir.

83. Bizmut (Bi):
Bizmutun Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir katı hale geçerken %3 Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir32 oranında genleşmek gibi ilginç ve farklı bir özelliği vardır. Bu yüzden alaşımları Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir yüksek sıcaklıklardan zarar görebilecek malzemelerin yapısında kullanılmaya son derece uygundur. Bu alaşımlar ayrıca Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir bizmutun soğudukça genleşme özelliği nedeniyle Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir sıvı olarak döküldükleri kapta soğuyup katı hale geçerken Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir kabın şeklini alırlar. Kalay ve kadmiyum gibi metallerle oluşturduğu Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir erime noktası düşük alaşımlar Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir yangın alarmları ve söndürücü güvenlik donanımlarının yapımında kullanılır. İşlenebilir demir yapımında ve akrilik elyaf eldesinde katalizör olarak kullanılır. Bilinen en yüksek elektronegatifliğe sahiptir. Lastik üretiminde Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir cam ve seramik sanayinde Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir eczacılıkta ve parfümeride de kullanımı vardır. Isıluç olarak da kullanılan bizmut Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir nükleer santrallerde U-235 ve U-233 izotoplarını içeren yakıtların taşınmasında kullanılmaktadır. MnBi'den elde edilen "Bismanol" adlı alaşım Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir yüksek kaldırma kuvvetine sahip Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir kalıcı bir mıknatıstır.

84. Polonyum (Po):
Uzay uydularında termoelektrik enerji eldesi için ısı kaynağı olarak kullanılmaktadır. Berilyum elementiyle oluşturduğu alaşımlar Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir nötron kaynağı olarak kullanılır. Dokuma tezgahlarında statik yüklerin uzaklaştırılmasında işlev görür. Fotoğraf filmleri üzerinden tozları uzaklaştırmada kullanılan fırçaların üzerinde de polonyum bulunur.

85. Astatin (At):
Bilinen bir kullanımı bulunmamaktadır.

86. Radon (Rn):
Bazı hastanelerde radyasyon tedavilerinde ve bazı kanser türlerine karşı uygulanmaktadır. Deprem tahminlerinde de radon kullanılır.

87. Fransiyum (Fr):
Bilinen bir kullanımı bulunmamaktadır.

88. Radyum (Ra):
Radon gazı eldesinde kullanılır. Kendiliğinden ışıldayan boyaların yapısına katılır. Özellikle kanser tedavisinde Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir radyum yerine Co-60 gibi daha güvenli ya da daha güçlü radyoizotopların kullanılması yoluna gidilmektedir. Nötron kaynağı olarak da kullanılır.

89. Aktinyum (Ac):
Nötron kaynağı olarak ve termoelektrik enerji üretiminde kullanılır.

90. Toryum (Th):
Nötron bombardımanına tutulduğunda Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir nükleer bir yakıt olan U-233'e dönüşür. Bu yüzden Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir dolaylı bir nükleer enerji kaynağıdır. Kullanımı amacıyla değişik santral sistemlerinin tasarım ve deneme çalışmaları sürmektedir. Güçlü alaşımların eldesinde ve kızılötesi fotoelektrik hücrelerde kullanılır. Toryum oksit (ThO2) Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir %1 kadar seryum oksit ve diğer bileşenlerden oluşan fitiller Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir gaz alevinde ısıtıldıklarında çarpıcı bir şekilde parlar ve taşınabilir gazlı lambalarda kullanılır. Alaşımlarına yüksek sıcaklıklarda Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir güç ve sünmeye karşı dayanıklılık sağladığından Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir magnezyuma katılır. Elektron koparmak için gereken enerji düzeyi düşük ve elektron emisyonu yüksek olduğundan Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir elektronik donanımın yapımında kullanılan tungsten tellerin kaplanmasında kullanılır. Oksidi Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir elektrik lambalarında kullanılan tungstenin kristal granül büyüklüğünü kontrol etmekte Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir yüksek sıcaklıklara dayalı laboratuvar kaplarının kaplanmasında kullanılır. Toryum oksit içeren camlar Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir yüksek kırılma indisine sahiptir ve ışığın fazla dağılmasına (dispersiyon) izin vermezler. Bu özellikleri nedeniyle Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir kaliteli fotoğraf merceklerinin ve bilimsel donanımın yapımında kullanılırlar. Toryum oksit ayıca Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir amonyağın nitrik asite dönüştürülmesinde ve petrolün ayrıştırılmasında Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir sülfürik asit üretiminde katalizör olarak kullanılır.

91. Protaktinyum (Pa):
Bilinen bir kullanımı bulunmamaktadır.

92. Uranyum (U):
Yüzyıllar boyu camlara renk verici madde olarak kullanılmış olan uranyum Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir günümüzde nükleer santrallerde ve nükleer silahların yapımında kullanılmaktadır. Doğal ya da U-235 izotop içeriği düşük yüzdede zenginleştirilmiş uranyum Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir nükleer güç reaktörlerinde elektrik eldesi için kullanılır. Zırh kaplamalarında ve büyük hava taşıtlarının kanatlarında ağırlık olarak da kullanımı vardır.

93. Neptünyum (Np):
Nötron belirleyici aygıtlarda kullanılır.

94. Plütonyum (Pu):
Nükleer silahlarda patlayıcı madde olarak kullanılır. 1 kilogram plütonyumun tamamen patlaması Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir 20 bin ton güçlü kimyasal patlayıcıya eşdeğer etki yaratır. Pu-238 izotopu Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir Apollo'nun ay görevlerinde Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir ay yüzeyinde çalışan sismik ekipman için güç kaynağı olarak kullanılmıştır. Kalp atışlarını düzenleyici olarak da kullanımı bulunmaktadır.

95. Amerikyum (Am):
Amerikyum-241 izotopu Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir duman belirleyicilerinde kullanılmaktadır.

96. Küriyum (Cm):
Sınırlı miktarlarda bulunabilmesi nedeniyle Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir çok az kullanım alanı vardır. Mars seferinde kullanılan Alfa Proton X-ışını spektrometresinde Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir alfa parçacığı kaynağı olarak kullanılmıştır.

97. Berkelyum (Bk):
Sınırlı sayıda bileşiği elde edilmiş ve ancak bunlar üzerinde çalışılmıştır. Amerikyumun alfa parçacıklarıyla bombardımanı sonucu elde edilir.

98. Kaliforniyum (Cf):
Çok sınırlı miktarda bulunabildiği için kullanım alanları da sınırlıdır. Nükleer araştırmalarda Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir fisyon parçacıkları kaynağı olarak kullanılır. Altın ya da gümüş arama çalışmalarında Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir nötron kaynağı olarak da kullanımı vardır. Petrol kuyularında kullanılan nem ölçüm aygıtlarında da kaliforniyumdan yararlanılır.

99. Aynştaynyum (Es):
Bilinen bir kullanımı bulunmamaktadır.

100. Fermiyum (Fm):
Bilinen bir kullanımı bulunmamaktadır.

101. Mendelevyum (Md):
Md-256 izotopu Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir mendelevyum elementinin sulu çözeltilerde gösterdiği bazı kimyasal özelliklerin açıklanabilmesinde kullanılmaktadır.

Periyodik tabloda yer alan 101 numaradan sonraki diğer elementlerin Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir henüz bilinen bir kullanım alanı bulunmamaktadır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir

Kullanımı Aynı Olan Elementler Nelerdir konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: neon ve helyum balon aynimi, kuyumculukta kullanılan platinler ameliyatta kullanılan aynimi, kameranın kullanım özellikleri nelerdir bakımlıyız,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Elementler,Bileşikler ve Karışımların Özellikleri Nelerdir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 13 20-12-2016 07:33
Bitkilerin çimlenmesi ve büyümesi için gerekli olan etkenler aynı mıdır? Я Biyoloji 0 22-11-2012 10:13
Aynı cins atom içeren maddeler sadece elementler midir? gizem Soru Cevap 0 04-03-2012 02:06
İlaçlarda Bulunan Elementler Nelerdir elif Kimya 0 15-12-2011 05:05
Madde Kullanımı Ve Sebep Olduğu Bozukluklar Nelerdir? gizem Psikoloji 0 27-06-2008 03:35

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:26 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats