bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 08-03-2013, 04:48   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir

Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller NerelerdirYenilenemez Enerji Kaynakları

Petrol Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir kömür ve doğalgaz en temel enerji kaynaklarıdır. Bunlar Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir meydana gelişleri itibarıyla yenilenmeleri çok uzun bir süre aldığından Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir yenilenmeyen kaynaklar olarak da adlandırılırlar.

KÖMÜRLER

Yeraltı madenciliği veya açık işletme metotları kullanılarak çıkarılan fosil kaynaklı yakıttır. Genellikle hayvan fosillerinden oluşur. Kolayca yanabilen siyah veya kahverengimsi redüksiyonunda çok büyük önemi vardır. Birçok çeşidi vardır. Mesela taş kömürü Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir fabrikalarda kullanılır. Isı derecesi yüksektir. Antrasit Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir ısı değeri en yüksek olan kömürdür Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir ülkemizde az bulunur. Ayrıca ülkemizde en çok bulunan kömür linyittir.

Taşkömürü: Türkiye’de Zonguldak Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir Amasra Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir Ereğli arasındaki sahada çıkarılır.

Demir - çelik sanayiinde enerji kaynağı olarak tüketildiğinden Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir Karabük ve Ereğli demir - çelik fabrikaları buraya kurulmuştur.

Linyit: Türkiye genelde üçüncü jeolojik devirde oluştuğundan linyit en zengin enerji kaynaklarımızdan biridir. Bütün bölgelerde linyit rezervi bulunmaktadır. Taşkömürüne göre kalorisi daha azdır. Ancak yaygın olduğundan enerji ihtiyacımızın en önemli kısmını karşılamaktadır.

Linyit yatakları Afşin Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir Elbistan (K. Maraş) Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir Tavşanlı Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir Seyitömer (Kütahya) Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir Soma (Manisa) Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir Yatağan (Muğla) Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir Saray (Tekirdağ) Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir Aşkale (Erzurum) Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir Aydın Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir Amasya ve Yozgat çevresinde bulunmaktadır.

Linyitten elektrik enerjisi elde eden termik santrallerimiz Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir Soma Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir Tunçbilek Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir Seyitömer Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir Afşin - Elbistan Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir Yatağan ve Orhaneli termik santralleridir.

Petrol: Günümüzün en önemli enerji kaynaklarından biri petroldür. Petrol ulaşım araçlarında yakıt olarak ve plastik Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir gübre Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir boya gibi çok değişik sanayilerde kullanılır. Türkiye’deki petrol yatakları fazla zengin sayılmaz. İhtiyacımızın % 90'nına yakınını ithal etmekteyiz.Petrol yataklarımızın % 98'i G. Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunur. Petrol Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir Raman Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir Garzan Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir Kurtalan Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir Adıyaman ve Mardin çevresinde çıkarılmaktadır.

Ülkemizde çıkarılan ve ithal edilen petrol Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir Orta Anadolu (Kırıkkale) Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir Aliağa (İzmir) Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir Ataş (Mersin) Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir İpraş (İzmit) ve Batman rafinerilerinde işlenmektedir.

Doğal gaz: Ülkemiz Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir doğal gaz yatakları bakımından zengin değildir. Şu anda sadece Trakya’da Hamitabat ve Güneydoğu Anadolu’da Mardin - Çamurlu sahasında üretim yapılmaktadır.Hamitabat’tan çıkarılan doğal gazdan aynı yerde elektrik enerjisi üretilir. Doğalgaz ihtiyacımızın önemli bir kısmı Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir Rusya Federasyonu ve Cezayir’den ithal edilmektedir.DOĞALGAZ HATLARI
Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Su Gücü (Hidroelektrik enerjisi): Barajlardaki suyun Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir elektrik üreten santralleri çalıştırması ile oluşan enerjiye hidroelektrik enerjisi denir.Yenilenebilir enerji kaynaklarının başında geliyor. Temel olarak nehirlere karışan yağmur suyu ya da eriyen kar Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir su enerjisine dönüştürülebilir. Buna en iyi örnek barajlardır. Su toplama havzalarında bırakılan su akar ve türbinleri döndürür Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir bu türbinlere bağlı olan jeneratörlerle elektrik üretir. Baraj inşa edildikten sonra Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir hidroelektrik enerjisi Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir maliyeti düşük olan bir enerji yöntemidir. Çevre kirliliğine neden olmaz ya da yakıt fiyatları karşısında zayıf değildir. Ancak yakın doğal ortam ya da çevrede yaşayanlar üzerindeki etkileri açısından eleştirilebilir. 2003 yılında Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir hidroelektrik enerjisi sayesinde dünyanın enerji ihtiyacının yaklaşık yüzde 16’sı karşılanıyordu. Norveç Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir enerji ihtiyacının yüzde 99′unu hidroelektrik santrallerden karşılıyor.Türkiye’de elektrik ihtiyacının % 40 lık kısmı hidroelektrik santrallerden elde edilmektedir. Keban Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir Karakaya Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir Atatürk Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir Hirfanlı Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir Seyhan Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir Kemer ve Demirköprü gibi birçok baraj elektrik ihtiyacımızı karşılamaktadır.Dışarıya akıntısı olan bazı göllerimiz Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir tabii baraj özelliğindedir. Bunlardan elektrik üretilir. Başlıcaları Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir Hazar Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir Çıldır Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir Tortum ve Kovada gölleridir.

Rüzgâr Gücü: Rüzgâr enerjisi Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir fosil yakıtlara nazaran elektriğin birimi başına daha pahalıya gelse de Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir hidroelektriğin ardından en verimli ikinci yenilenebilir enerji kaynağıdır. Rüzgar enerjisinde başı Avrupa çekiyor. Rüzgar türbinleri kule şeklinde ve genellikle iki ya da üç kanatlıdır. Çapı metrelerce olabilir Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir kirlilik yaratmaz ve monte etmesi kolaydır. Kıyıda ya da açıkta bulunabilir ancak üretim rüzgara bağlıdır.
Ülkemizde eskiden yel değirmenlerinde ve yelkenli gemilerde kullanılmıştır. Fakat elektrik ve petrol enerjisinin devreye girmesiyle kullanım alanı çok azalmıştır.

Jeotermal Enerji: Jeotermal enerji Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir yer altındaki sıcak sulardan ya da su buharından elde edilir. Türkiye yakın bir jeolojik devirde oluştuğundan ve genç kıvrım dağları kuşağında bulunduğundan dolayı Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir fay hatları ve fay kaynakları oldukça yaygındır. Özellikle Ege Bölgesi’ndeki Germencik (Aydın) Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir Balçova (İzmir) Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir Sandıklı (Afyon) ve Sarayköy (Denizli) civarında sıcak su kaynakları bulunmaktadır. Şu anda sadece Sarayköy (Denizli) de elektrik enerjisi üreten jeotermal santral bulunmaktadır.Radyoaktif Mineraller: Radyoaktif mineraller Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir nükleer enerji üretiminde kullanılır. Uranyum ve toryum gibi radyoaktif maddelerin parçalanmasıyla enerji elde edilir.
Ülkemizde Aydın Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir Uşak Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir Manisa Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir Çanakkale ve Yozgat yörelerinde uranyum Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir Eskişehir çevresinde toryum yatakları tespit edilmiştir. Fakat Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir şu anda Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir ülkemizde radyoaktif maddelerden nükleer enerji üretimi yapılmamaktadır.

Güneş Enerjisi: Türkiye ve özellikle güney bölgelerimiz Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir Güneş enerjisinden iyi yararlanabilecek bir konuma sahiptir. Bu enerjiden Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir en çok su ısıtmada faydalanılır. Ayrıca Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir sera ısıtmasında Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir su pompası çalıştırılmasında Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir bazı elektronik aletlerin çalıştırılmasında Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir vs. Güneş enerjisi kullanılmaktadır.

Güneşten gelen ve dünya atmosferi dışında şiddeti sabit ve 1370 W/m2 olan ve yer yüzeyinde 0-1100 W/m2 değerleri arasında değişen yenilenebilir bir enerji kaynağıdır. Isıtmadan soğutmaya ve elektrik üretiminde kontrollü olarak kullanılabilmektedir. Ülkemizin yıllık güneşlenme süresi ortalama olarak 2640 saattir. Maksimum güneşlenme 362 saat ile temmuz ayında Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir minimum güneşlenme süresi ise aralık 98 saat ile ayında görülmüştür.Güneşlenme süresi yönünden en zengin bölge Güneydoğu Anadolu bölgesi olup bunu sırası ile Akdeniz Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir Ege Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir İç Anadolu Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir Doğu Anadolu Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir Marmara ve Karadeniz bölgesi izlemektedir.

Güneş enerjisi günümüzde: konutlarda ve iş yerlerinde Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdirtarımsal teknolojide Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir sanayide Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdirulaşım araçlarında Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdiriletişim araçlarında Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdirsinyalizasyon ve otomasyonda Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir elektrik enerjisi üretiminde kullanılmaktadır.

Yararları:

Doğrudan güneş enerjisini kullanır. Doğal ısıtma ve soğutma sistemleri kullanarak binaların gereksiz ve aşırı ticari enerji tüketimlerini önler Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir Çevre değerlerini korur Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir Çevreye verilen zararları en aza indirir Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir Doğal ve sağlığa zararsız malzemeler kullanır. Ekonomiktir. Dışa bağımlı değildir

DALGA ENERJİSİ

Deniz dalga enerjisi Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir deniz sıcaklık gradyent enerjisi Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir deniz akıntıları enerjisi( boğazlarda) ve med-cezir enerjisi olarak tanımlanabilmektedir. Ülkemiz için üzerinde durulabilecek enerji grubu ise özellikle deniz dalga enerjisidir.

Deniz dalga enerjisinin temelinde yine rüzgar enerjisi yatmaktadır. Ülkemizin Marmara hariç olmak üzere açık deniz kıyı uzunluğu 8210 km civarındadır. Bunun turizm Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir balıkçılık kıyı tesisleri gibi nedenle en fazla beşte birlik kısmı kullanılabilir ver bu yıllık olarak 18.5 TWh/yıl düzeyinde bir enerji elde edilebilir.

HİDROJEN ENERJİSİ

Doğada bileşikler halinde bol miktarda bulunan hidrojen serbest olarak bulunmadığından doğal bir enerji kaynağı değildir. Bununla birlikte hidrojen birincil enerji kaynakları ile değişik hammaddelerden üretilebilmekte ve üretiminde dönüştürme işlemleri kullanılmaktadır. Bu nedenle elektrikten neredeyse bir asır sonra teknolojinin geliştirdiği ve geleceğin alternatif kaynağı olarak yorumlanan bir enerji taşıyıcısıdır.Hidrojen karbon içermediği için fosil yakıtların neden olduğu çevresel sorunlar yaratmaz. Isınmadan elektrik üretimine kadar çeşitli alanların ihtiyacına cevap verebilecektir. Gaz ve sıvı halde olacağı için uzun mesafelere taşınabilecek ve iletimde kayıplar olmayacaktır.

2010 yılından itibaren hidrojenin ticari amaçlar için kullanılması düşünülmektedir. Her türlü maliyet göz önüne alındıktan sonra ilk yıllarda benzinden 1.5 –5.5 arası daha pahalı olması beklenmektedir. Fakat gelecek yıllarla birlikte çevresel katkıları da göz önüne alındığı zaman bu maliyetin çok daha aşağılara çekilmesi hesaplanmaktadır.

BİYOKÜTLE ENERJİSİ

Klasik ve modern anlamda olmak üzere iki grupta ele almak mümkündür. Birincisi; konvansiyonel ormanlardan elde edilen yakacak odun ve yine yakacak olarak kullanılan bitki ve hayvan atıkları(tezek gibi) oluşur.

İkincisi yani modern biyokütle enerjisi ise; enerji ormancılığı ve orman-ağaç endüstrisi atıkları Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir tarım kesimindeki bitkisel atıklar Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir kentsel atıklar Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir tarıma dayalı endüstri atıkları olarak sıralanır.

Günümüzde enerji tarımı adını verdiğimiz bir tarım türü oluşmuştur. Bu tarım türünde C4 adı verilen bitkiler ( seker kamışı Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir mısır Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir tatlı darı Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir…..vb.) yetiştirilmektedir. Bu bitkiler suyu ve karbondioksiti verimli kullanan Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir kuraklığa dayalı verimi yüksek bitkilerdir.

Dünya genelinde biyokütle enerji teknolojileri son derece hızlı gelişmektedir. Ülkemizde ise 1996 yılı verilerine göre 5512 BTEP odun Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir 1533 BTEP bitki ve hayvan atıkları olmak üzere toplam 7045 BTEP enerji elde edilmiştir ve bu rakam yıllık enerji tüketimimizin yaklaşık olarak % 10 ‘una tekabül etmektedir.

( BTEP: Bin Ton Eşdeğer Petrol Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir MTEP: Milyon Ton Eşdeğer Petrol Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir GTEP: Milyar Ton Eşdeğer Petrol)

Dalga ve hidrojen biyokütle enerjisi


Yenilenebilir Enerji Kaynakları Tablo Halinde


Yenilenebilir Enerji Kaynakları
Kaynak veya Yakıtı
1
Güneş Enerjisi
Güneş
2
Rüzgar Enerjisi
Rüzgar
3
Dalga Enerjisi
Okyanus ve Denizler
4
Biyokütle Enerjisi
Biyolojik Atıklar
5
Jeotermal Enerji
Yeraltı Suları
6
Hidrolik Enerji
Nehirler


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir

Türkiyedeki Enerji Kaynakları ve Kullanıldıkları İller Nerelerdir konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: türkiyedeki enerji kaynakları, güneş enerjisi hangi bölgelerde kullanılır, yenilenebilir enerji kaynakları hangi şehirlerde kullanılır, jeotermal enerji türkiyede nerelerde var, dalga enerjisi nerelerde kullanılır, biyokütle enerjisi türkiyede nerelerde kullanılır, güneş enerjisi hangi şehirlerde kullanılır, türkiyenin enerji kaynakları, rüzgar enerjisi en çok hangi bölgede kullanılır, rüzgar enerjisi hangi bölgelerde kullanılır, hangi illerde yenilenebilir enerji kaynakları vardır, rüzgar enerjisi hangi illerde kullanılıyor, güneş enerjisi hangi illerde bulunur, hidrojen enerjisi türkiyede nerelerde bulunur, biyokütle enerjisi nerelerde kullanılır,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
İç Anadolu Bölgesinin Su Kaynakları Nerelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 1 25-02-2017 12:17
Yenilenebilir Enerji Kaynakları Я Soru Cevap 2 26-02-2012 05:15
Türkiyedeki Maden Rezervleri Nerelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 05:02
Noktalama İşaretleri ve kullanıldıkları yerler nerelerdir? elif Türkçe ve Edebiyat 0 09-02-2011 02:40
Vücudumuzun Enerji Kaynakları elif Sağlığımız 0 19-06-2009 05:52

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:44 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats