Bakimliyiz.Com

-   Soru Cevap (http://www.bakimliyiz.com/soru-cevap/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   Gemiler Neden Batmaz (http://www.bakimliyiz.com/soru-cevap/114467-gemiler-neden-batmaz.html)

elif 08-03-2013 04:52

Gemiler Neden Batmaz
 
Gemiler Neden Batmaz


Geminin suya batmamasında önemli bir faktör ağırlığın yüzeyde dağıtılması.

Yanihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bir yağ tenekesi yaklaşık 0http://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg5 kg. dır. Bunu suya koyduğumuzda batmaz ama 0http://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg5 kg. lik demiri (Ör: terazi ağırığı) suya bırakırsak batar.

Buna benzer diğer bir örnekhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg karda batmamak için ayağa giyilen “hedik” tir. Kara bastığımızda batarız ama ayağımıza hedik giydiğimizde batmayız. Çünkü ağırlığımız yüzeyde dağıtılmıştır. Diğer bir deyişlehttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg yüzeyde cm2′ye uygunanan basınç azaltılmıştır.


Bunu sınıfta şöyle bir örnekle anlatabilirsiniz. 2 ad. boş küçük konserve kutusu alın. (Ton balık kutuları bu iş için çok elverişli) Bunlardan birini çekiçle ezerek iyice küçültün. Kova içerisindeki suya ikisini de bırakın. Aynı ağırlığa sahip olmalarına rağmen biri batarken diğeri batmayacaktır.

Gemilerin kesit olarak bakıldığında üçgene benzemeleri dengeyle ilgili bir durumdur. Ağırlık merkezi en altta tutulur ve devrilmelerihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg fazla salınımları önlenir.


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:11 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.