bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 09-03-2013, 04:02   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir?

Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir?a) Demir:
Demir Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? insan oğlunun bildiği en eski madenlerden biridir. Günümüzde de ağır sanayinin ana metali demirdir. Demirin çok geniş bir alanının olması Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? ona büyük bir önem kazanmıştır.

Yurdumuzun bir çok yerinde demir yatakları olmakla birlikte bunların önemli bir bölümü işletilmeye elverişli değildir. Türkiyede iki ana demir madeni havzası bulunmaktadır. (harita - 16) bunlardan biri Sivas - Malatya arasındadır. Bu bölümün önemli yatakları Divriği Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? Hekimhan ve Hasan çelebi'dedir. Demir - çelik sanayimizin ihtiyacının önemli bir bölümünün yüksek verimli olan bu yataklar karşılar. Buradan çıkarılan ham cevher Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? demir yoluyla Samsun'a oradan da gemilerle Ereğliye taşınır. İkinci havza Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? Kayseri'den Adana ve Kahraman Maraş'a uzanmaktadır. Bu bölümün önemli yatakları da Mansurlu ve Karamadazı'dır. Bu iki havzanın dışında; Bitlis Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? Sakarya Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? Eskişehir ve Balıkesir yörelerinde de demir cevheri yatakları vardır.

b) Bakır:
İnsanların çok eskiden beri bilip kullandığı madenlerden biride bakırdır. Günümüzde Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? elektronik ve elektroteknik sanayinde uçak Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? motor ve ev aletleri yapımı başta olmak üzere bir çok sanayi dalında yaygın olarak kullanılan bir madendir. Ülkemizde bakır yatakları genellikle çinko ve kurşun yatakları ile birlikte bulunur.

Bakır Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? Türkiyenin bir çok yerinde bulunmakla birlikte Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? işletilen önemli yataklar iki yörededir. (Harita - 17) bunlar; Murgul (Artvin) ile Küre (Kastamonu) dedir. Bakır yataklarının en yaygın olduğu bölüm Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? Dogu Karadeniz'dir. Murgul dışında; maden köy (Rize) Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? Körü başı Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? Lahanos Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? Asarcık (Giresun) Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? Kutlular ve Alaca dağ (Trabzon) da da bakır yatakları vardır. Yurdumuzda bunlar dışındaki bakır yatakları Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? Koyu Hisar (Sivas) ile Maden köy (Siirt) dedir. Maden (Elezıg) deki bakır yatakları Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? çok eskiden buyana işletildiği için ekonomik değerini yitirmiş ve kapatılmıştır.

Türkiyede çıkarılan bakır Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? iç tüketime yetmediğinden her yıl Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? bir miktar bakır ithal edilmektedir.

c) Krom:
Krom; sert Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? çok iyi cilalanabilen ve paslanmayan bir maden olduğu için Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? madeni eşya yapımında büyük önem taşır. Bu maden Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? çeliğin sertleştirilmesinde ve paslanmayı önlemek için çelik eşyaların kaplanmasında kullanılır.

Türkiye Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? 19. yüzyılın başlarına kadar dünya krom üretiminin yarısından çoğunu gerçekleştiriyordu. Fakat Rusya federasyonu Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? Güney Afrika Hindistan ve Küba'da yüksek nitelikli krom yataklarının bulunmasıyla Türkiye eski üstünlüğünü kaybetmiştir. Bununla birlikte yurdumuz Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? dünyanın sayılı krom üreticileri arasında yer almaya devam etmektedir.

Türkiye'de krom yatakları oldukça yaygın ve dağınıktır. Öyle ki yurdumuzda bilinen krom yataklarının sayısı 700'ü geçmektedir. Bu yatakların toplandığı ana yöreler şunlardır

Guleman - Elazığ Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir?
Fethiye - Köyceğiz - Denizli Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir?
Bursa - Eskişehir Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir?
Kop Dağı (Doğu Karadeniz) Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir?
İskender - İslahiye - Kahraman Maraş Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir?
Kayseri - Adana - İçel Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir?

Ülkemizde Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? ferro - krom tesislerinin yetersizliği nedeniyle üretilen kromun önemli bir bölümü ham olarak ihraç edilmektedir. Kromun kullanım alanının yaygın oluşu nedeniyle Türkiyede üretilen krom Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? dış piyasada her zaman alıcı bulmaktadır. Son yıllarda krom üretimi sürekli artış göstermiştir.

ç) Boksit:

Boksit Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? alüminyumun ham maddesidir. Çok hafif olduğu için uçak sanayide Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? otomobil Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? ev eşyası Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? elektrik malzemesi yapımında kullanılır. Başlıca boksit yatakları; Seydişehir (Konya) Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? Akseki (Antalya) Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? İslahiye (Gaziantep) ve Milas'tadır. Boksit yatakları içinde en önemlisi Seydişehir'dekidir. Seydişehir alüminyum fabrikasının ihtiyacını karşılayan yataklar Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? Suğla gölünün batısındaki giden gelmez dağlarının eteklerindedir.

Alüminyumun elde edilmesi esnasında Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? çok yüksek miktarda elektrik enerjisi tüketilir. Bu nedenle elektrik enerjisinin ucuza mal edildiği (Su güçünden elektrik elde edilen) ülkelerde Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? alüminyum sanayi daha çok gelişmiştir. Seydişehir alüminyum fabrikasının elektrik gereksiniminin karşılamak amacı ile Oyma pınar Barajı ve Hidro elektrik Santrali yapılmıştır.

d) Bor Mineralleri:
Bor mineralleri Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? sanayide sayısız denicek kadar çok çeşitli işlerde kullanılmaktadır. Bor minerallerinden elde edilen boraks ve asit borik; özellikle nükleer alanda Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? jet ve roket yakıtı Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? sabun Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? deterjan Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? lehim Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? fotoğrafçılık Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? tekstil boyaları Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? cam elyafı ve kağıt sanayinde kullanılmaktadır. Bor mineralleri Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? dünyanın sayılı bir kaç ülkesinde bulunur. Bunlar içinde yedekleriyle en zengin ülke Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? Türkiye'dir. Ancak üretimin ve ihracatın sınırlı olması nedeniyle bu maden Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? yurt ekonomisinde önemli bir yer tutmaktadır.
Başlıca bor yatakları; Kütahya Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? Eskişehir ve Balıkesir'dedir. Bor minerallerini işletmek için Bandırma ve Kırka'da tesisler kurulmuştur.

e) Kükürt:
Kükürt; kimya Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? lastik ve boya sanayinde Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? barut ve gübre yapımında Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? zirayi mücadelede kullanılır. Kükürdün bağcılıkta önemli bir yeri vardır. Asmaların ve sebzelerin yapraklarında üreyen bakteriler Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? kükürtlü bileşiklerle yok edilir.

Türkiyede önemli kükürt yatakları Keçi borlu (Isparta) dadır Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? Son yıllarda Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? ekonomik olmadığı için buradaki üretim durdurulmuştur.

f) Zımpara Taşı:
Zımpara taşı; hassa optik araçların merceklerinin parlatılmasında Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? zımpara kağıdı ve özel çimento yapımında kullanılır. Taşları ve madenleri cilalamak için de toz halindeki zımpara taşından yararlanılır. Ayrıca zımpara Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? bileği taşı olarak da kullanılır.

Başta Tire olmak üzere İzmir'in bir çok ilçesinde Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? Akça alan (Manisa) yöresinde Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? Söke Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? Karacasu (Aydın) Yatahan Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? Milas civarında ve Denizlinin Tavas ile Buldan ilçelerinde zımpara taşı yatakları vardır. Üretimin büyük bir bölümü ihraç edilmektedir.

g) Barit:
Baritin kullanım alanı oldukça geniştir. Boya Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? deri Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? kimya Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? şeker Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? cam Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? kauçuk sanayilerinde ve ilaç yapımında kullanılır. Petrol aramalarında da sondaj kuyularını ve duvarlarını sabitleştirmede çok işe yarar.

Türkiye Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? barit rezervlerinin zenginliği bakımından dünyada ilk sıralarda yer alır. Türkiye'deki üretimin büyük bir bölümü; Alanya Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? Gazipaşa (Antalya) ile Köprü başı - Dereli (Giresun) ve Beyşehir (Konya) yörelerindeki yataklardan sağlanmaktadır.

h) Tuz:
Tuz Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? günlük ihtiyaçların yanı sıra; dericilik Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? konservecilik Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? zeytincilik ile kimya ve tekstil sanayinde kullanılmaktadır. Kara yollarında kar ve buzla mücadelede de tuzdan yararlanılır.

Türkiyenin tuz ihtiyacı; Denizlerden Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? göllerden Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? kaya ve kaynak tuzlarından karşılanmaktadır.

Son 15 yılda Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? göl tuzlarındaki tuz üretimi Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? hızla artarak 3 katına çıkmıştır. Şuanda ülkemizdeki tuz üretiminin yaklaşık üç de ikisi göl tuzlarından elde edilmektedir. Ülkemizdeki en büyük göl tuzları Tuz gölünde yer almaktadır. Bunun dışında Konya - Karapınar ve Kayseri'de de göl tuzları bulunmaktadır.

Ülkemizdeki deniz tuzlarının en önemlisi İzmir'deki cam altı tuzlasıdır. Türkiye'nin yıllık tuz üretiminin dörtte birinden fazlasını burası sağlamaktadır. Ayrıca; İstanbul (Tuzla) Edirne (Tekke göl) ve Adana (Akdeniz) tuzlarından da tuz elde edilmektedir.

Türkiye Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? kaya tuzu kaynakları bakımından çok zengindir. Kaya tuzu yataklarının başlıcaları; Çankırı Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? Kars Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? (Kağızım) Iğdır (Tuzluca) Nevşehir (Gül şehir ve tuz köy) Yozgat (Yerköy ve sekili) ve Erzurum (Oltu) illerindendir.
Yer altı sularının Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? tuz alanlarından geçerek kaynak şeklinde ortaya çıkmasıyla oluşan kaynak tuzları da tuz üretiminde önemli yer tutar. Türkiye'de 40 civarında kaynak tuzlasının tuz elde edilmektedir.

ı) Diğer madenler:
Türkiye'de yukarıda açıklanan başlıca madenler dışında çok sayıda maden işletilmektedir. Manganez Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? antimon Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? civa Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? volfram Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? asbest Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? nikel Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? flüorit Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? fosfat Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? manyezit Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? kurşun ve çinko bunların başlıcalarıdır (harita - 19)

Kurşun ve cinko Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? genelde bakır yatakları ile birlikte bulunur. Başlıcaları: Ak dağ madeni (Yozgat) Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? Cam ardı (Niğde) Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? Koyulhisar (Sivas) Yenice (Çanakkale) ve köprübaşı (Trabzon)'ındadır.

Antimon Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? Kurşunla karıştırılarak cephane ve batarya yapımında kullanılır. Yüksek verimli antimon yatakları: Niğde Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? Tokat ve Ödemiş'tedir.

Civa Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? akışkan haldeki tek madendir. Eczacılıkta ve elektrik araçlarının yapımında kullanılır. Türkiyenin başlıca civa yatakları; İzmir Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? Konya Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? Uşak Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? Niğde ve Balıkesir yörelerindedir. Ekonomik olmadıkları için üretimleri durdurulmuştur.
Volfram Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? kaliteli çelik ve yüksek sıcaklığa dayanıklı boya yapımında Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? elektrik ve elektronik sanayilerinde kullanılan çok önemli bir madendir. En önemli volfram (Tungsten) yatağı Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? Uludağ'dadır. Ekonomik değeri olmadığı için Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? son 10 yıldır üretim yapılmamaktadır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir?

Türkiye’de ki Madenler Ve Enerji Kaynakları Nelerdir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ülkemizdeki madenler ve enerji kaynaklar kısaca, eskişehir in enerji kaynakları nelerdir, eskişehir de enerji kaynakları nelerdir, samsun enerji kaynaklari nelerdir, madenler ve enerji kaynakları nelerdir, samsum maden ve enerji kaynakları, türkiyedeki madenler ve enerji kaynakları nerelerdedir, madenler ve enerji kaynaklari kisaca, akdeniz bölgesinde enerji kaynağı madenler nelerdir, madenler ve enerji kaynakları kısaca, türkiyede kimadenler, yurdumuzda maden ve enerji kaynakları kolaay haritas, gaziantep enerji kaynaklari nelerdir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Enerji kaynakları ve çeşitleri nelerdir? elif Coğrafya 2 29-03-2015 01:47
Ege Bölgesinin Enerji Kaynakları Nelerdir? elif İlköğretim 2 08-02-2015 02:16
Temiz Enerji Kaynakları Nelerdir elif Eğitim ve Öğretim 0 27-09-2012 08:50
Yenilenebilir enerji kaynakları nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 02:53
Vücudumuzun Enerji Kaynakları Nelerdir? elif Sağlığımız 0 13-03-2011 10:15

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:51 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats