bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 09-03-2013, 05:53   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Hıdrellez Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır?

Hıdrellez Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır?Hıdırellez Bayramı (Hıdrellez) Hıdrellez Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır? Türk dünyasında kutlanan mevsimlik bayramlardan biridir. Ruz-ı Hızır (Hızır günü) olarak adlandırılan hıdrellez günü Hıdrellez Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır? Hızır ve İlyas’ın yer yüzünde buluştukları gün olduğu savıyla kutlanmaktadır.
İslam coğrafyasına bakıldığında Hıdrellez gününün yoğunlukla Türkiye'de kutlanıldığı görülmektedir.
Bir görüşe göre; Türkler'in Orta Asya'dan getirdikleri Nevruz Bayramının başkalaşmış ve İslamlaşmış şeklidir. Öyledir ki Nevruz Bayramı kutlaması Anadolu Türkleri arasında önemini kaybetmiştir. Buna rağmen Hıdrellez eskiden beri kutlanmaktadır.

Etimolojisi
Hıdrellez günü Hıdrellez Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır? Gregoryen takvimi (MİLADİ takvimi)'ne göre 6 Mayıs Hıdrellez Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır? eskiden kullanılan Rumi takvim olarak da bilinen Julyen takvimine göre 23 Nisan günü olmaktadır.
Rumi takvime göre eskiden yıl ikiye ayrılmaktadır: 6 Mayıs’tan 8 Kasım’a kadar olan süre Hızır Günleri adıyla yaz mevsimini Hıdrellez Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır? 8 Kasım’dan 6 Mayıs’a kadar olan süre ise Kasım Günleri adıyla kış mevsimini oluşturmaktadır. Bu yüzden 6 Mayıs Günü kış mevsiminin bitip sıcak yaz günlerinin başladığı anlamına gelir ki Hıdrellez Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır? bu da kutlanıp bayram yapılacak bir olaydır.

Kökeni
Hızır ve Hıdırellezin kökeni hakkında çeşitli fikirler ortaya atılmıştır. Bunlardan bazıları Hıdrellezin Mezopotamya ile Anadolu kültürlerine ait olduğu; bazıları ise İslamiyet öncesi Orta Asya Türk kültür ve inançlarına ait olduğu yolundadır. Oysa ki Hıdrellez Bayramı’nı ve Hızır inancını tek bir kültüre mal etmek olanaksızdır. İlk çağlardan itibaren Mezopotamya Hıdrellez Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır? Anadolu Hıdrellez Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır? İran Hıdrellez Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır? Yunanistan ve hatta bütün Doğu Akdeniz ülkelerinde bahar ya da yazın gelişiyle ilgili bazı tanrılar adına çeşitli tören ve ayinlerin düzenlendiği görülmektedir.

Hızır
Hızır; hayat suyu (ab-ı hayat) içerek ölümsüzlüğe ulaşmış; özellikle de baharda insanlar arasında dolaşarak onlara yardım eden Hıdrellez Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır? bolluk-bereket ve sağlık dağıtan Hıdrellez Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır? Allah katında bir elçidir. Hızır’ın hüviyeti Hıdrellez Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır? yaşadığı yer ve zaman belli değildir. Hızır Hıdrellez Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır? baharın Hıdrellez Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır? baharla vücut bulan taze hayatın sembolüdür. Hızır inancının yaygın olduğu ülkemizde Hızır’a atfedilen özelliklerin bazıları:
 • Hızır Hıdrellez Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır? zor durumda kalanların yardımına koşarak insanların dileklerini yerine getirir.
 • Kalbi temiz Hıdrellez Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır? iyiliksever insanlara daima yardım eder.
 • Uğradığı yerlere bolluk Hıdrellez Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır? bereket Hıdrellez Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır? zenginlik sunar.
 • Dertlilere derman Hıdrellez Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır? hastalara şifa verir.
 • Bitkilerin yeşermesini Hıdrellez Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır? hayvanların üremesini Hıdrellez Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır? insanların kuvvetlenmesini sağlar.
 • İnsanların şanslarının açılmasına yardım eder.
 • Uğur ve kısmet sembolüdür.
 • Mucize ve keramet sahibidir.

Hızır Hıdrellez Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır? bu nitelikleriyle mitoloji dünyasının Hıdrellez Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır? kendilerine üstün yetenekler atfedilen tanrılarını hatırlatmaktadır.
Ülkemizde Hıdrellez Bayramı 6 Mayıs tarihinde kutlanır. Bugün Hıristiyanlarca da baharın ve doğanın uyanmasının ilk günü olarak kabul edilir; bu günü Ortodokslar Aya Yorgi Hıdrellez Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır? Katolikler St.Georges Günü olarak kutlamaktadırlar.

İstanbul'da Hıdırellez
Istanbul'da tarihi yarımadasında yerleşik Armada Otel'in 2000'li yıllara girerken başlattığı "Ahırkapı'da Hıdrellez Şenlikleri" ise giderek gelenekselleşen bir yapı almaktadır. Bu yıl 8. yapılacak şenlik Hıdrellez Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır? artık bir toplu sivil etkinliğe dönüşmüş olup Hıdrellez Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır? her yıl 5 Mayıs'ı 6 Mayıs'a bağlayan akşam yerli yabancı binlerce kişinin katıldığı bir şenlik olarak tekrarlanagelmektedir.
Anadolu’nun bazı yerlerinde Hıdrellez Günü yapılan duaların ve isteklerin kabul olması için sadaka verme Hıdrellez Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır? oruç tutma ve kurban kesme adeti vardır. Kurban ve adaklar “Hızır hakkı” için olmalıdır. Zira tüm bu hazırlıklar Hızır’a rastlamak amacına yöneliktir.

Kutlama Mekanı
Hıdrellez kutlamaları genel olarak yeşillik Hıdrellez Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır? ağaçlık alanlarda Hıdrellez Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır? su kenarlarında Hıdrellez Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır? bir türbe ya da yatırın yanında yapılmaktadır. Hıdrellezde baharın taze bitkilerini ve taze kuzu eti ya da kuzu ciğeri yeme adeti vardır. Baharın ilk kuzusu yenildiği zaman sağlık ve şifa bulunacağına inanılır. Bugünde kırlardan çiçek veya ot toplayıp onları kaynattıktan sonra suyu içilirse bütün hastalıklara iyi geleceğine Hıdrellez Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır? bu su ile kırk gün yıkanılırsa gençleşip güzelleşileceğine inanılır.

Hıdırellez Gecesi
Hıdrellez gecesi Hızır’ın uğradığı yerlere ve dokunduğu şeylere feyiz ve bereket vereceği inancıyla çeşitli uygulamalar yapılır. Yiyecek kaplarının Hıdrellez Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır? ambarların ve para keselerinin ağızları açık bırakılır. Ev Hıdrellez Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır? bağ-bahçe Hıdrellez Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır? araba isteyen kimseler Hıdrellez Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır? Hıdrellez gecesi gül ağacının altına istediklerinin küçük bir modelini yaparlarsa Hızır’ın kendilerine yardım edeceğine inanırlar.Ve aynı zamanda dileklerini kırmızı kurdaleye bağlayıp gül ağacına asarlar.

Gelenekleri
Baht açma: Hıdrellezde baht açma törenleri de oldukça yaygın olarak uygulanan geleneklerimizdendir.
 • Bu törene İstanbul ve çevresinde “baht açma” Hıdrellez Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır?
 • Denizli ve çevresinde “bahtiyar” Hıdrellez Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır?
 • Yörük ve Türkmenlerde “mantıfar” Hıdrellez Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır? Balıkesir ve çevresinde “dağara yüzük atma” Hıdrellez Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır? Edirne ve çevresinde “niyet çıkarma” Hıdrellez Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır?
 • Erzurum’da “mani çekme” adı verilir.

Törenler baharda doğanın ve tüm canlıların uyanmasıyla eş anlamlı olarak insanların da talihlerinin açılacağı inancıyla Hıdrellez Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır? şanslarını denemek için yapılır. Hıdrellezden bir gece önce bahtını denemek ve kısmetlerinin açılmasını sağlamak isteyen genç kızlar yeşillik bir yerde veya bir su kenarında toplanırlar. İçinde su bulunan bir çömleğe kendilerine ait yüzük Hıdrellez Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır? küpe Hıdrellez Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır? bilezik gibi şeyler koyarak ağzını tülbentle bağladıktan sonra bir gül ağacının dibine bırakırlar.
Sabah erkenden çömleğin yanına giderek sütlü kahve içip ağızlarının tadının bozulmaması için dua ederler. Ardından niyet çömleğinin açılmasına geçilir. Çömlekten içindekiler çıkarılırken bir yandan da maniler söylenir. Buna göre eşyanın sahibi hakkında yorumlar yapılır. Hıdrelleze özgü bu uygulama temelde bu şekilde yapılmakla birlikte Hıdrellez Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır? yörelere göre bazı farklılıklar da gösterebilmektedir. Son zamanlarda ise bu tören yalnızca evde kalmış kızların kısmetini açmak amacıyla yapılmaktadır.
Sonuç olarak Hıdrellez Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır? Anadolu’da hala görkemli törenlerle kutlanan Hıdrellez Bayramı insanlık tarihinde çok eski zamanlardan (ERGENEKON DESTANI zamanından bu yana) beri kutlanmaktadır. Farklı zamanlarda Hıdrellez Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır? farklı isimler altında kutlansa da Hıdrellez motiflerine pek çok yerde rastlamak mümkün olmaktadır. Baharın gelişi ve doğanın canlanması insanlar tarafından bayramlarla kutlanması gereken bir durum olarak algılanmıştır. Böylece bir bahar bayramı olan Hıdrellez evrensel bir nitelik kazanmıştır.

Hızır ve Kur'an
Aşağıdaki Bölüm Kuran'ın Elmalılı Hamdi Yazır Meali'nden alınmıştır:
KEHF 60 - Ey Muhammed! Bir vakit Musa genç adamına demişti ki:
"İki denizin birleştiği yere ulaşıncaya kadar gideceğim Hıdrellez Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır? yahut senelerce gideceğim."
KEHF 61 - Bunun üzerine ikisi de iki denizin birleştiği yere vardıklarında balıklarını unuttular. Bu arada balık Hıdrellez Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır? denizde yolunu bulup kaybolmuştu.
KEHF 62 - İki denizin birleştiği yeri geçtikleri zaman Hıdrellez Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır? Musa genç arkadaşına: "Kuşluk yemeğimizi getir. Gerçekten biz bu yolculuğumuzda epey yorulduk" dedi.
KEHF 63 - Adam: "Gördün mü! dedi. Kayaya sığındığımız vakit doğrusu ben balığı unutmuşum. Onu hatırlamamı Hıdrellez Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır? muhakkak şeytan bana unutturdu. O denizde garip bir yol tutup gitmişti."
KEHF 64 - Musa da demişti ki: "İşte aradığımız o idi." Bunun üzerine izlerine dönüp gerisin geri gittiler.
KEHF 65 - Nihayet kullarımızdan bir kul buldular ki Hıdrellez Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır? biz ona katımızdan bir rahmet vermiş ve tarafımızdan bir ilim öğretmiştik.
KEHF 66 - Musa ona: "Allah'ın sana öğrettiği ilim ve hikmetten bana da öğretmen için sana tabi olabilir miyim?" dedi.
KEHF 67 - (Hızır) dedi ki: "Doğrusu sen benimle asla sabredemezsin.
KEHF 68 - "İçyüzünü kavrayamadığın şeye nasıl sabredeceksin?"
KEHF 69 - Musa: "İnşaallah beni sabırlı bulacaksın ve senin hiçbir işine karşı gelmeyeceğim" dedi.
KEHF 70 - (Hızır) dedi ki: "O halde bana tabi olacaksın; ben sana sırrını anlatmadıkça Hıdrellez Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır? hiçbir şey hakkında bana soru sorma!"
KEHF 71 - Bunun üzerine ikisi beraber yürüdüler. Nihayet gemiye bindikleri zaman Hıdrellez Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır? o kul (Hızır) gemiyi deldi. Musa Hıdrellez Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır? ona şöyle dedi: "Geminin içindekileri boğmak için mi deldin? Doğrusu çok kötü bir iş yaptın."
KEHF 72 - (Hızır) "Sen benimle asla sabredemezsin Hıdrellez Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır? demedim mi?" dedi.
KEHF 73 - Musa dedi ki: "Unuttuğum şeyden dolayı beni suçlama ve bu işimden dolayı bana bir güçlük çıkarma."
KEHF 74 - Yine gittiler. Nihayet bir erkek çocuğa rastladıklarında Hızır hemen onu öldürdü. Musa: "Kısas olmadan masum bir cana nasıl kıyarsın? Doğrusu sen çok fena bir şey yaptın" dedi.
KEHF 75 - Hızır dedi ki: "Doğrusu sen benimle asla sabredemezsin demedim mi sana?"
KEHF 76 - (Musa) dedi ki: "Eğer bundan sonra sana bir şey sorarsam bana arkadaş olma! Hakikaten benim tarafımdan ileri sürülebilecek son mazerete ulaştın.
KEHF 77 - Bunun üzerine yine yürüdüler. Nihayet bir köy halkına varıp onlardan yemek istediler. Ancak köy halkı onları misafir etmekten kaçındılar. Derken orada yıkılmak üzere olan bir duvar buldular. Hızır hemen onu doğrulttu. Musa: "İsteseydin elbet buna karşı bir ücret alırdın" dedi.
KEHF 78 - Hızır dedi ki: "İşte bu Hıdrellez Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır? seninle benim aramızın ayrılmasıdır. Şimdi sana o sabredemediğin şeylerin içyüzünü haber vereceğim."
KEHF 79 - "Gemi Hıdrellez Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır? denizde çalışan birkaç yoksula aitti. Onu kusurlu kılmak istedim Hıdrellez Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır? çünkü onların ilerisinde her sağlam gemiye zorla el koyan bir hükümdar vardı."
KEHF 80 - "Oğlana gelince Hıdrellez Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır? onun ana-babası mümin kimselerdi. Çocuğun onları azgınlık ve inkâra sürüklemesinden korktuk."
KEHF 81 - "İstedik ki Rabbleri onun yerine kendilerine ondan temizlikçe daha hayırlı ve daha çok merhamet eden birini versin."
KEHF 82 - "Duvar ise Hıdrellez Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır? o şehirde iki yetim oğlana ait idi. Duvarın altında onların bir hazinesi vardı. Babaları da iyi bir kimse idi. Onun için Rabbin istedi ki o iki çocuk erginlik çağlarına ersinler ve Rabbinden bir rahmet olarak hazinelerini çıkarsınlar. Ve ben bunların hiçbirini kendiliğimden yapmadım. İşte senin sabredemediğin şeylerin içyüzleri budur."elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Hıdrellez Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır?

Hıdrellez Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: 23 nisan hangi mevsimde kutlanır, nevruz hangi ülkelerde kutlanır, ramazan bayrami hangi ulkelerde kutlanir, ramazan bayraminin kutlandigi ulkeler, hangi ulkelerde bahar bayrami kutlanir, nevruz bayramı hangi ülkelerde kutlanır, ramazan bayramı hangi ülkelerde kutlanır, hıdırellez hangi yerler de kutlanılır, nevruz kutlamaları hangi ülkelerde kutlanır, hidirellezhangigundur, nevruz bayramı hangi ülkelerde kutlanıyor, hıdırellez bayramı hangi ülkelerde kullanılıyor, ramazan bayramı hangi ülkelerde kullanılır kutlanır, ramazan bayramı hangi günlerde hangi ülkelerde kullanılır, nevruz bayrami hangi ulkede yaygin degildir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Nevruz Nedir? Nevruz Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır? elif Soru Cevap 1 13-05-2014 10:57
Su Kirliliği Hangi İl Veya Ülkelerde Çok Fazladır? elif Soru Cevap 0 09-03-2013 05:52
Hangi Ülkelerde 4 Mevsim Yaşanmaz ? elif Soru Cevap 0 09-03-2013 05:50
Hıdırellez Bayramı Nedir Ne Zaman Kutlanır elif Soru Cevap 0 19-02-2013 06:52
Ramazan bayramı neden kutlanır ? Я Ramazan ve Oruç 0 29-07-2011 03:50

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:28 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats