bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 10-03-2013, 02:53   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kulucka Makinesinin Sıcaklık Derecesi Nedir

Kulucka Makinesinin Sıcaklık Derecesi Nedir
Kuluçka makinesi kullanıp tam bir başarı yakalamak ev tipi kuluçka makinelerinde çok zor. Hele el yapımı makinelerde felaketler çok daha fazla görülür. Tecrübe büyük önem taşır. Makine en kıralından bile olsa tecrübesiz kişiler sağdan soldan duyduklarından etkilenerek yanlış müdehalelerde bulunur ve zarara sebep olurlar.

Döllü yumurta her şey değil. Kuluçkanın son gününe kadar embriyo gelişiminin kusursuz olması da her şey değil. Esas önemli olan şey civcivlerin sağ salim ve tam zamanında yumurtalardan “çıkabilmeleri”dir.

Dikkat: Aşağıdaki bilgiler hayati önem taşıyan püf noktalarıdır.
Tam otomatik süper bir makineniz varsa ayarlarla Kulucka Makinesinin Sıcaklık Derecesi Nedir hatta yumurta çevirmekle bile pek uğraşmayacaksınız her şeyi makine yapacak. O kadar mükemmel bir makineye sahip değilseniz aşağıdaki bilgiler yardımcı niteliktedir. Kuluçka makinesi kullanarak yumurtalardan civcivlerin çıkmasına kadar önemli bilgiler liste halinde anlatılmıştır. Günler geçerken neler yapılacak Kulucka Makinesinin Sıcaklık Derecesi Nedir yumurtaların diziliş pozisyonu Kulucka Makinesinin Sıcaklık Derecesi Nedir çevrilmesi sıcaklık Kulucka Makinesinin Sıcaklık Derecesi Nedir nem oranları Kulucka Makinesinin Sıcaklık Derecesi Nedir havalandırma vesaire. Bilgiler Tavuk Kulucka Makinesinin Sıcaklık Derecesi Nedir hindi Kulucka Makinesinin Sıcaklık Derecesi Nedir ördek Kulucka Makinesinin Sıcaklık Derecesi Nedir tavus kuşu gibi hayvanlar için ortak Kulucka Makinesinin Sıcaklık Derecesi Nedir ortalama bilgilerdir.


Kuluçka makinesi kullanımı hakkındaki esas yazım şudur: » Kuluçka makinesinde civciv çıkarma süreci
Kuluçka makinelerinde olmazsa olmaz beş unsur

Temizlik – Sıcaklık – Nem – Havalandırma – Çevirme
Bunlardan birinde en küçük bir kusur büyük zararlara yol açar.

Temizlik: Makine her kullanımdan önce ve sonra iyice temizlenmeli Kulucka Makinesinin Sıcaklık Derecesi Nedir sterilizasyonu yapılmalı.

Makinenin bulundurulacağı ortam: Hava cereyanından ve direkt güneşten korunan Kulucka Makinesinin Sıcaklık Derecesi Nedir aynı zamanda çok temiz havalı bir ortamda bulunmalı. Makinenın çok yakınında soba Kulucka Makinesinin Sıcaklık Derecesi Nedir kalorifer Kulucka Makinesinin Sıcaklık Derecesi Nedir klima gibi ısıtıcılar soğutucular olmamalı.

Sıcaklık: Tavuk Kulucka Makinesinin Sıcaklık Derecesi Nedir ördek Kulucka Makinesinin Sıcaklık Derecesi Nedir hindi vb. kümes hayvanlarının yumurtaları için kuluçkada gereken ısı ve nem türden türe değişen çok küçük farklılıklar taşır. Fakat Kulucka Makinesinin Sıcaklık Derecesi Nedir doğal kuluçkada sorun çıkmadığı gibi Kulucka Makinesinin Sıcaklık Derecesi Nedir aşağıdaki ölçülerin mükemmel tutturulduğu kuluçka makinelerinde de pek bir şey fark etmez.

Yumurtaları çevirmek: Yukarda linkini verdiğim yazımda çevirmenin nasıl yapılması gerektiğini anlatmıştım. Burada ele almıyorum. Diğer önemli meselelerin püf noktaları için aşağı kısmı okumaya devam edin.
Kuluçka makinesi ayarlarında mükemmel ortalamalar

Kuluçka makinesi bir gün önce çalıştırılmalı ve aşağıdaki oranlar tutturulmadan yumurtalar koyulmamalı.
Isı: 37 Kulucka Makinesinin Sıcaklık Derecesi Nedir2° C – 37 Kulucka Makinesinin Sıcaklık Derecesi Nedir8° C dereceler dolaylarında
Nem: % 60 – 65 (ıslak termometre 28 Kulucka Makinesinin Sıcaklık Derecesi Nedir3° C – 31 Kulucka Makinesinin Sıcaklık Derecesi Nedir1° C dereceler dolaylarında olmalı)
Oksijen: % 20 üzerinde
Karbondioksit: %0 Kulucka Makinesinin Sıcaklık Derecesi Nedir5 altında
Havalandırma: Dakikada 365 cm³

Sıcaklık gereken düzeyde görünüyorken yumurtalar konulduktan sonra ısının bir iki derece düştüğü görülür.
Sakın daha sıcak olsun diye ayar değiştirmeyin. En geç 48 saat içinde termometrelerdeki derecelerin düzeldiğini göreceksiniz. Çünkü ilkin yumurtalar yavaş yavaş ısınırken ortamın ısısını çektiği için Kulucka Makinesinin Sıcaklık Derecesi Nedir yumurtalar ısınana kadar termometreler düşük ısıyı gösterir bu normaldir. Sonraki günlerde cereyan kesilmelerinde fazla soğuyan yumurtalarda da aynı şey söz konusu olur.

Elektrik kesintisi veya arıza olursa? Elektrik kesildiğinde kapağı açmalısınız çünkü: 1- Yumurta kabukları nefes alır gibi dışarı zehirli gazlar verip temiz havayı çeker. Elektrik kesintisinde havalandırma tertibatı çalışmayacağı için içerde zararlı gazlar birikir ve yumurtaların içindeki emriyolar oksijensiz kalıp ölür. 2- İçerde nemli hava yoğunlaşıp yumurta kabuklarını ıslatır Kulucka Makinesinin Sıcaklık Derecesi Nedir bu da zararlı bakterilerin üremesine sebep olur.
Makine sıcaklık ayarlarında dengesizlikler ve kesintilerle ilgili ayrıntılı bilgi:
» Kuluçka makinesi arızası elektrik kesilmesi yumurtaların soğuması

Havalandırma ve nemlendirme
Kuluçka makinelerinde havalandırma sistemi şart. Olmazsa olmaz. Hava nemliliği sağlanmazsa havalandırma yumurtalarda fazlaca sıvı kaybına yol açar. Havalandırmayı iptal etseniz bu sefer hem içerde zehirli gazlar birikir embriyolar zehirlenir hem ısı ve nem dağılımı sağlıklı gerçekleşmez her şey alt üst olur. Havalandırmanın şiddeti ve nem oranı çok hassas ölçülerde devamlı sabit tutulmalıdır.

kuluçka makinesinde nemlendirme ve havalandırma ısı ile doğru orantılı olarak uygun ölçülerde olmak zorundadır.Nem azlığında sonuç: Makinada nem yetersiz olunca yumurtada sıvı kaybı normalin çok üstünde olur. Yumurtanın geniş ucundaki hava boşluğu fazla büyür. Civcivler böylece içerde sıkışır Kulucka Makinesinin Sıcaklık Derecesi Nedir yumurtadan çıkamazlar. Zaten sıvı eksikliği civcivlerde de olumsuz ve öldürücü etkisini göstermiştir.

Nem aşırılığında sonuç: Tam tersi aşırı nemlilik durumunda ise Kulucka Makinesinin Sıcaklık Derecesi Nedir o hava boşluğu çok küçük kalır. Civciv ilk hareketini sağlıklı yapamaz Kulucka Makinesinin Sıcaklık Derecesi Nedir zira normalde kafa ilkin o hava boşluğunun zarını delip daha iyi hareket eder orada hava alır ve yumurtayı oradan deler. Yeterli boşluk yoksa içerde boğulur ölür.

Son üç günde nemlilik oranı % 65 – 70 dolaylarında tutulmalı.
Son üç günde % 65 – 70 nem oranı için ıslak termometre ortalama 31.6° C – 32 Kulucka Makinesinin Sıcaklık Derecesi Nedir6° C dereceler aralığında bir rakamı gösteriyor olmalı. Yalnız ördek ve kaz yumurtalarında son üç günde nem oranı biraz daha yüksek olmalıdır. Aslında her tür için biraz daha yüksek olabilir ama nem oranı yükseldikçe havalandırma da arttırılmalıdır.

kuluçka makinesinde nemlendirme ve havalandırma ısı ile doğru orantılı olarak uygun ölçülerde olmak zorundadır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kulucka Makinesinin Sıcaklık Derecesi Nedir

Kulucka Makinesinin Sıcaklık Derecesi Nedir konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: civciv kaç derecede çıkar, yumurta kaç derecede civciv olur, tavuk yumurtası kaç derecede çıkar, tavus kuşu yumurtası kaç günde çıkar, tavus kuşu kuluçka sıcaklığı, civciv yumurtadan kaç günde çıkar, civciv kaç günde çıkar, yumurtadan civciv kaç derecede çıkar, ördek yumurtası kaç günde çıkar, hindi yumurtası kaç günde çıkar, kaz yumurtası kaç derecede çıkar, ördek yumurtası kaç derecede çıkar, ordek kac gunde cıkar, civciv kac derecede cikar, tavuk civcivi kaç derecede çıkar,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Isı Ve Sıcaklık Nedir Farkları Neler? elif Kimya 11 06-04-2016 09:18
Gece ve Gündüz Arasındaki Sıcaklık Farklılığı Nedir elif Eğitim ve Öğretim 1 11-04-2013 11:55
Isı Ve Sıcaklık-Isı Ve Sıcaklık Konu Anlatımı elif Soru Cevap 0 10-02-2013 03:31
Isı ve sıcaklık arasındaki fark nedir? elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 04:51
Sıcaklık Cınneti Nedir? mormavi Psikoloji 0 18-01-2010 03:47

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:55 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats