bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 10-03-2013, 02:22   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi GerekenlerBir üniversitede ne aradığınızı bilirseniz Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler tercihiniz de kolaylaşır. Ayrıca barınma durumuna ve iş bulma imkânlarına da dikkat etmelisiniz.
Yeni açılan devlet ve vakıf üniversiteleri ile birlikte 2011 de kontenjanlar 87 bin arttı.Tercihlerinizi yaparken ne olmak ve hayatta ne yapmak istediğiniz sorusunu sormalı ve üniversiteleri de buna göre sorgulamalısınız.
Yapacağınız tercihlerdeki ayrıntılar Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler size yeni ufuklar açabileceği gibi hiç beklemediğiniz bir ortamla karşı karşıya kalmanıza da sebep olabilir. "Üniversite olsun da Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler neresi olursa olsun!" düşüncesi yanlış adımların atılmasını doğurur. Kaybedilen yıllar Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler sonradan gitmeyi arzuladığınız bölümleri kazanamama Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler sevilemeyen meslekler Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler önünüze çıkan maddî sıkıntılar üniversite hayatınızın da sonu olur. Bu nedenle tercih yapmadan önce kendinize bazı sorular sormalı ve bunların cevaplarını vermelisiniz. Üniversite seçimi özellikle iş hayatının ilk yıllarında fazlasıyla gerekli olabilir. Bir üniversite değerlendirilirken şu soruların cevaplarını aramalısınız;

Bölüm bitirildiğinde istihdam imkânı nelerdir?

İl içi tercih yapılacaksa Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler seçilecek bölümler hangi ilçede öğrenim veriyor?

Üniversiteye ulaşım imkânları nasıl?

Öğretim kadrosu nasıl? Yatay geçiş (bölümler arası geçiş) ya da çift anadal (2 bölümü aynı anda okumak) programları var mı?

Yabancı dile hazırlık programları var mı?

Vakıf üniversitesi tercih edilecekse (ücretli ise) ücretleri ne kadar?

Burslu programını seçecekseniz bursların devam koşulları neler?

Barınma ve burs imkânı sağlanabiliyor mu?

Mezunlarına iş imkânı sağlamada ne derece etkili?

Teorik eğitimle hayatındaki pratiği birleştirebilmiş mi? Türü soruların cevabını öğrenmeye çalışıp ondan sonra tercihler şekillendirilmelidir. Aksi takdirde kazanılan ve bitirilen bölüm Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler üniversite adaylarını hayal kırıklığına uğratabilir.

Tercih öncesi hazırlık yapın

Daha bilinçli tercih yapmak için tercih öncesi mutlaka ön hazırlık yapmak gerekiyor. Her sene tercih döneminde ön hazırlığı olmayan öğrenciler zaman darlığının da etkisi ile yanlış tercihlerde bulunabiliyorlar. Adayların Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler tercihlerini belirlemeden önce tercih etmek istediği programların bulunduğu üniversitelerin internet sayfasında yer alan bilgileri dikkatle incelemeleri Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler ilgili üniversitelerden ayrıntılı bilgi almaları yararlarına olacaktır. Bu konuda üniversitelerin broşürlerinden Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler daha önce yerleşmiş tanıdık öğrencilerden tavsiye alınarak Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler bilgi sahibi olunabilir. Ayrıca Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler YGS-LYS ile ilgili profesyonel hizmet veren site ve kurumlardan faydalanın. Başarı sırası Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler taban puanı Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler puan türü Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler kontenjan Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler özel şartlar gibi teknik terimleri önceden öğrenin.

Başarı sırasını göz önünde tutun

Tercih sıralamanızı önce isteklerinize Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler sonra da bölümlerin geçen seneki başarı sıralamasına göre yapın. Ancak bu yıl üniversite kontenjanları yüzde 7 Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler6 artacak. 4 yıllık eğitim veren fakülte bazındaki artış da yüzde 13'ün üstünde. Bu yüzden adayların Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler tercih listesini belirlerken geniş bir yelpaze oluşturmalarında fayda var.

ÖSYM Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler yerleştirmede adayların tercihlerinin sıralamasını değil Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler her adayın bireysel başarısını göz önüne alarak yapmaktadır. Örneğin Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler A Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi GerekenlerB Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi GerekenlerC adaylarının aynı türden puanları sırasıyla 400.001 Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler 400.002 ve 400.003 olsun. Bu adaylar Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler tercih etmek istedikleri aynı programı A adayı 1. tercihinde Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler B adayı 20. tercihinde Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler C adayı da 30. tercihinde yer versin. Değerlendirmede bu bölüme tercihlerinde 30. sırada yer vermesine rağmen puanı 400.003 olan C öğrencisi yerleşecektir.

Alışırım düşüncesi yanlış

Üniversite tercihlerinin oluşturulmasında birinci belirleyici etken istekler olmalıdır. İsteklerin belirlenmesinde adayın kendini tanıması Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler yeteneklerini keşfetmesi Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler çalışmak istediği mesleğin özelliklerini bilmesi önemli olmaktadır. Örneğin öğrenci mimar olmayı çok istiyor olabilir. Ama puanı endüstri mühendisliğine de yetmektedir. Çevrenin de etkisiyle öğrenci ilk tercihine çok istediği mimarlığı değil Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler endüstri mühendisliğini yazıyor. Sonuçta aday Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler endüstri mühendisliğine yerleşiyor ama daha birinci sınıfın sonuna gelmeden çok büyük bir hata yaptığını anlıyor. Bazıları ise alışırım diye işi mezun olmaya kadar götürüyor ve ömür boyu süren bir mutsuzluk girdabına kapılıyor. Bundan dolayı aday Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler istemediği Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler çevresinden etkilenerek tercih listesine koyduğu bölümleri çıkarmalıdır.

Ne olursa olsun yerleşeyim demeyin!

Üniversite adayları tercih sürecinde bazen mesleklerin isimlerine aldanıp tercih yapıyor Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler bazen de doktorluk Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler mühendislik gibi toplumun daha çok saygı duyduğu ve rağbet ettiği meslekleri seçmeyi yeğliyor. Bazı adaylar da toplumun baskısından kurtulmak için üniversite olsun da Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler hangisi olursa olsun düşüncesiyle tercih yapıyor. Bu aşamada yapacağınız en büyük hata Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler "Neresi olursa olsun yerleşeyim!" düşüncesiyle hareket etmektir. Bu durum çoğu zaman istenmeyen bir bölüme zoraki gitmek ya da bir sene kaybetmek anlamına gelebiliyor.

Tercihte en çok yapılan hatalar

Aileler ve öğrenciler tercih konusunda yeterince bilgi sahibi olmadığı takdirde öğrenci yanlış tercihlerde bulunabiliyor. Özellikle ayrıntılara dikkat etmek gerekiyor. Yapılan tercih sonrası kazanılan okulun ekstra taleplerinin ortaya çıkması Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler benzer isimler yüzünden farklı bölümlerin kazanılması Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler barınma sorunlarının olması öğrenciye hayatından önemli bir yılı kaybettirebiliyor. İşte tercih döneminde yapılan hatalardan birkaçı.

İsim benzerliklerine dikkat edin

Bireyler verilen kılavuzu yeterince okumadan hareket edebiliyor. Bunun sonucunda da ya mezun olduktan sonra işsiz kalıyor ya da yeniden üniversiteye hazırlanarak bir yıl kaybediyor. İsim açıklaması yeterince okunmadığı takdirde hata kaçınılmaz oluyor. Örneğin; restorasyon bölümü restoran düzenleme olarak algılanabiliyor.

Okulun bulunduğu konum önemli

Anadolu'nun farklı bölgelerinde meslek yüksekokulları merkeze 1 ya da 2 saat uzaklıktaki ilçelerde olabiliyor. Bu durum beraberinde birçok sıkıntı getirebiliyor. Yurt ya da ev kiralama imkânı bulunmayan bölgelerde merkezden sağlanan ulaşım Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler aile için maddi sıkıntıya sebep olurken öğrenci için de zaman kaybına yol açıyor. Ayrıca okulların bazı kampüsleri merkezde Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler bazıları ise merkeze uzak bölgelerde yer alıyor. Tercih edilen bölümün hangi kampüste ve yerleşim yerinde olduğunun yeterince araştırılması gerekiyor.

Bursluluk şartlarına ve eğitim diline iyi bakın

Üniversiteye göre değişen bursluluk imkânı Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler öğrencilere avantaj sağlamakla beraber zararlı da olabiliyor. Vakıf üniversitesi bölümlerinin bursluluk oranı yüzde 50 veya yüzde 100 oranında değişiyor. Tercih esnasında bursluluk oranına dikkat edilmesi Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler ilerleyen zamanlarda doğması muhtemel olan maddi sıkıntıların önüne geçebilir. Ayrıca üniversiteler Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler öğrenciyi belli bir not ortalamasını koruması şartıyla okulun burslu bölümüne kayıt alıyor. Okulun şartları iyi okunmalı. Kitapçıkta yer olan bölümlerin eğitim dilini içeren açıklamaların dikkatlice okunması gerekiyor. Bölümün İngilizce olduğunu Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler bir yıl hazırlık okuması gerektiğini Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler bazı öğrenciler kayıt esnasında öğrenebiliyor.

Tercihte şehir mi üniversite mi önemli?

Adaylar çoğu zaman yaşadığı ildeki üniversiteleri tercih etme eğiliminde. Öğrencinin kapasitesi ve yeteneği daha kaliteli bir üniversiteyi kazanmaya elverişli ise ailesi veya arkadaşları öğrenciyi bu seçiminden alıkoymamalı. Bu gibi durumlarda öğrenci Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler aile ve rehber öğretmen ortak bir anlayışla karar vermeli. Bazı meslekler vardır ki Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler mezun olunan üniversitenin ismi Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler iş yaşamına geçildiğinde bir referans oluşturmaktadır. Fakat bu durum her meslek için geçerli değildir. Örneğin Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler ilaç ihtiyacı olan bir müşteriyi eczacının diploma notu veya mezun olduğu üniversite pek ilgilendirmemektedir. Bu yüzden öğrencinin Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler bulunduğu ilde okuma fikri Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler eğer çok özel bir neden yoksa vazgeçilmez bir amaç haline gelmemelidir.

Bazı öğrencilerde "Şu üniversite olsun da hangi bölüm olursa olsun." düşüncesi yerleşmiş olabiliyor. Hâlbuki esas olan Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler bölüm seçimi olmalıdır. Çünkü üniversite 4 ya da 5 yılı geçirecek bir yer. Seçeceğiniz bölüm -dolayısıyla meslek- ise bütün bir hayatı etkileyecek bir tercih. O halde yapılması gereken şey Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler okumak istediğiniz bölümün en iyi hangi üniversitede eğitim verdiğini öğrenerek öncelikle orayı hedeflemek olmalıdır.

Başarı sırası ortalarda olanlar karamsarlığa kapılmamalı

En çok tercih edilen üniversitelerin ve bölümlerin kontenjanları doğal olarak sınırlıyken özellikle başarı sırası ortalarda olan öğrenciler ister istemez karamsarlığa kapılıyor. Oysa yükseköğretimde esas belirleyici süreç Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler mezuniyet döneminde Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler akademik altyapının iş yaşamınızda ne kadar kullanabilirliğinden geçiyor. Elbette öğrenim görecekleri üniversitenin öğrenciye sağlayacağı şartlar önemlidir ancak belirleyici olan Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler adayların kendilerini geliştirmek adına harcayacakları çabadır. İş hayatına erken başlamak Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler yabancı dil öğrenmek Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler geliştirici kulüp faaliyetlerine katılmak gençlerin üniversite sonrası uyum sürecini hızlandıracak unsur olacaktır.

Kontenjanlar 87 bin arttı

Üniversite ve meslek seçimi Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler lise mezunlarının yanında aileleriyle birlikte Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler milyonlarca kişinin ilgi alanına giriyor. Türkiye'deki üniversitelerin sayısı önceki yıllara göre kıyaslanamayacak kadar fazla. Yeni açılanlarla birlikte bu sayı 160'ı geçti. Seçim yapmak gerçekten zor hale geldi. Sağladığı burs ve eğitim imkânlarıyla alternatif olacak birçok üniversitemiz mevcut. 2011 yılı itibarıyla lisans programlarının kontenjan sayısı 431 bin 768 olarak belirlendi. Bu sayı ön lisans programları için 303 bin 948 ve özel yetenek ile öğrenci alan programlar için de 23 bin 952 olmak üzere toplam kontenjanlar 759 bin 668 olarak açıklandı. Kontenjan sayısı geçen sene toplam 671 bin 804 idi. Bu kontenjanların 33 bini lisans programları olmak üzere 110 bini boş kalmıştı. Geçen seneki kontenjanlara göre bu sene ortalama 87 binlik bir artış gözlendi.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Pedagog Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? elif Çocuk Sağlığı ve Eğitimi 0 09-06-2011 02:55
Saç Ektirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler elif Cilt Hastalıkları 0 07-06-2011 04:56
beyin egzersizinde dikkat edilmesi gerekenler daywest Sağlığımız 0 05-05-2011 10:34
Kaş alırken dikkat edilmesi gerekenler elif Güzellik Önerileri 0 27-02-2011 06:29
Saç Örerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Bkmlyz Saç Modelleri 3 09-04-2009 11:41

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:36 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats