bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 10-03-2013, 02:27   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Buzdolabı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Buzdolabı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Kapaklı derin donduruculu buzdolapları Buzdolabı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? klasik modellerdir ve tam derin dondurucuya az ihtiyaç duyup buzdolabının içindekileri bir hamlede gözden geçirmek isteyenlere göredirler.

Çift kapaklı ve derin dondurucusu olan modeller Buzdolabı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? soğutucunun içindekilerin göz seviyesinde kalmasını sağlar ve derin dondurucu kısmı da daha geniştir. Yan yana (gardırop tipi) buzdolapları ise derin dondurucu ve soğutucu bölmelerinin yan yana bulunduğu modeller olup Buzdolabı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? derin dondurucuyu sık kullananlar için idealdir. İki kısım da neredeyse eşit büyüklüktedir. Geniş tabakların sığması biraz problem olabildiğinden Buzdolabı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? misafir ağırlamayı sevenler için ideal bir çözüm olmayabilir. Fakat dondurulmuş gıdaları sık tüketiyorsanız Buzdolabı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? diğer iki seçenekten daha geniş bir derin dondurucu alanınız olacağı kesin.

Buzdolabınızı seçerken Buzdolabı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? dondurucu ve soğutucu bölmelerinin farklı ısı ayarları olmasına özen gösterin. Bu sayede Buzdolabı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? söz gelişi dondurmanızı katı seviyorsanız dondurucunuzu daha soğuk bir dereceye ayarladığınızda Buzdolabı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? soğutucunuzdaki sütün içinde buz kristalleri oluşmayacağından emin olabilirsiniz.

Eğer sık buz tüketiyorsanız Buzdolabı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? kendinden buz yapma fonksiyonu olan bir buzdolabı seçebilirsiniz. Arada sırada buza ihtiyacınız oluyorsa Buzdolabı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? bu özellikten vazgeçebilirsiniz; çünkü makinenizin sürekli temiz olmasını sağlamak için devamlı buz atıp yeniden buz yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Unutmayın; tüm ev eşyalarınız arasında en çok elektriği buzdolabınız tüketir.çünkü sürekli çalışmaktadır. Enerji kullanımına duyarlı iseniz Buzdolabı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? aldığınız buzdolabının enerji standartlarına uyumluluğuna dikkat etmelisiniz. Üretici firmanın etiketinde A'dan G'ye kadar bir enerji sıralaması bulacaksınız. A en verimli Buzdolabı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? G en az verimli ürünleri simgelemektedir. Buzdolabınızı seçerken enerji tasarrufunu da bir kriter olarak kullanabilirsiniz.

No defrost özelliği Buzdolabı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? karlanmayı önlemeye yarayan bir tekniktir. Bulaşık Makinesi: Standart beyaz plastik tekneli bulaşık makineleri Buzdolabı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? genellikle en ekonomik olanlarıdır. Lüks modellerde kullanılan paslanmaz çelik tekneli bulaşık makineleri ise Buzdolabı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? yüksek ısılara daha çabuk çıkabildiklerinden temizlikte daha iyi sonuç verir.

İç sepetlerin derinliği Buzdolabı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? markadan markaya değişir ve bazı modellerde ayarlanabilir. Alt sepette daha çok yer veren seçenekler; uzun ve geniş tencereleri Buzdolabı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? tabakları Buzdolabı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? vazoları yıkamak için gereklidir.

Çalışma ömrünün sonlarına gelen bir buzdolabının bozulmasını beklemek yerine Buzdolabı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? değiştirmekle bir çok sıkıntı ve fazla ödemelerden kurtulmak mümkündür. çünkü yeni bir buzdolabı 8-10 yaşında olandan çok daha az enerji tüketecektir.

Yeni bir buzdolabı alınacağı zaman Buzdolabı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? istenilen özelliklere sahip Buzdolabı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? ihtiyaca uygun ölçülerde ve mutfağa en iyi uyabilecek model araştırılmalı ve diğer istenilen özelliklerin biraraya geldiği en az elektrik tüketen buzdolabı seçilmelidir.

Doğru ölçü
Geniş buzdolapları küçük olanlardan daha fazla enerji kullanacağı için yanlızca ihtiyaç olan kadar büyüklükte bir buzdolabı seçmek yararlı olacaktır. Bir veya iki kapı Daha uzun soğutma tüpleri ve daha geniş kompresörlere ihtiyaç olacağından birden fazla kapılı modeller genellikle daha fazla enerji kullanımı anlamına gelirler. Üst ve alt derin dondurucular üst ve alt dizaynlı modeller yanyana olanlardan daha verimlidirler. Bunun nedeni izole edilecek alanın daha az olmasıdır.

Otomatik defrost
El ile ayarlı buzdolapları verimlidir fakat 1/4 inç kalınlığında buzun oluşması verimin azalması için yeterlidir. Bu nedenle otomatik defrostlar daha iyidir. Eğer otomatik veya yarı otomatik model seçilecekse Buzdolabı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? sıcak gazlı olan tercih edilmelidir. Verimi daha yüksek olacaktır. Anti-yoğuşma sistemi Sıcak tüplü Buzdolabı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? anti-yoğuşma sistemli bir model seçilirse buzdolabının cidarlarında terleme olmayacaktır. Watt oranı Bir çok buzdolabının arkasında ünitenin elektrik aksamı ile ilgili bilgi veren küçük bir etiket veya enerji etiketi bulunur. Aynı ölçü ve özellikteki buzdolapları için daha küçük sayılar daha verimli buzdolaplarıdır.

Bazı buzdolabı etiketlerinde güç HP olarak verilir. Watt cinsinden elde etmek için HP birimli rakam 746 ile çarpılır. Soğutucunun tasarımından kaynaklanan tüketime ilaveten Buzdolabı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? aletin kullanılış biçimi de elektrik tüketimini etkiler. Bu nedenle kullanıcının dikkat etmesi gereken noktalar şöyle sıralanabilir.

Kullanım
Koruyucu bakım
Buzdolaplarının verimli kullanılmasında düzenli bakım esastır. Düzenli bakım proğramı sistemin verimliliğini arttıracak ve aletin ömrünü uzatacaktır. örneğin Buzdolabı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? serpantinler aylık olarak metalik olmayan bir fırça ile temizlenmeli Buzdolabı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? otomatik defrost yılda bir servis elemanına ayarlatılmalı ve kapıların açık pozisyondan otomatik olarak kapanması için seviye ayarı yapılmalıdır.

Hava alacak şekilde yerleştirilmeli
Serpantinli buzdolaplarının arkasında duvar ile en az10 cm mesafe olmalıdır. Buzdolabının etrafı toz ve hava sirkülasyonunu etkileyici diğer maddelerden uzak tutulmalıdır. Hava ne kadar rahat sirküle ederse Buzdolabı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? serpantinler de ısıyı o kadar iyi yayacaktır.

Isı kaynaklarından uzak tutulmalı
Fırın ve diğer ısı kaynaklarından gelen sıcak hava Buzdolabı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? buzdolabınızın serin kalmak için daha çok çalışmasına neden olacaktır. Buzdolabınızı güneş alacak yere Buzdolabı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? soba veya radyatör yanına yerleştirmemelisiniz.

Fazla paketleri kaldırmalı
Koruyucuların kalınlığı arttıkça Buzdolabı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? buzdolabı içindekileri serin tutmak için daha çok çalışacaktır. Buzdolabına koymadan önce Buzdolabı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? gıdaların fazla olan paketleri çıkarılmalıdır. Boşluk kadar enerji tasarruf edeceğinden ince plastik flimlerin kullanılması daha iyi olacaktır.

Buzdolabındaki derin dondurucudan çıkaracağınız donmuş bir malzemeyi bir gün önceden alarak buzdolabınıza koyunuz ve orada çözülmeye bırakınız Buzdolabı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? dolayısıyla dolaba soğukluk vereceği için buzdolabınızın daha az enerji harcamasını sağlamış olursunuz.Yani buzluktaki malzemeyi doğrudan açığa koyarak enerji kaybına sebep olmayınız. Buzdolabınızdaki buz kalınlığının 5 mm' yi geçmemesine dikkat ediniz.

Buzdolabının kapağını mümkün olduğu kadar az açınız veya uzun süre açık tutmayınız. Buzdolabının dondurucu ve gövde kapısının açılıp kapanması esnasında önemli ölçüde soğuk hava kayıpları olur. Bu yüzden kapıları mümkün olduğu kadar az açık tutmaya özen gösterilmelidir. Buzdolabına sıcak malzeme koymayınız. Aksi halde üniteniz ısıyı uzaklaştırmak için daha uzun süre çalışarak enerjiyi fazla tüketecektir. Sıvı yiyeceklerin üzeri kapatılmalıdır. Aksi halde dolabın içindeki nem oranını arttırarak kompresörün daha fazla çalışmasına neden olur.
Alıntı


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Buzdolabı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Buzdolabı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: buzdolabı için nelere dikkat edilmesi gerekir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Bağlama alırken nelere dikkat edilmelidir? elif Müzik Aletleri 1 24-02-2014 12:33
Bebek Arabası Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? elif Soru Cevap 0 10-03-2013 02:24
Parfüm Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 04-03-2012 06:31
Buzdolabı alırken nelere dikkat edilmelidir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 04-03-2012 05:38
Güneş Gözlüğü Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? elif Sağlığımız 0 30-04-2011 05:27

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:35 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats