bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 10-03-2013, 03:40   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?

Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? 1. Futbolda Uyulması Gereken Kurallar nelerdir

  FUTBOL OYUN KURALLARI
  OYUN ALANI
  Boyutlar : Oyun Alanı dikdörtgen şeklinde olmalıdır. Taç çizgilerinin uzunluğu kale çizgilerinin uzunluğundan fazla olmalıdır.
  Uzunluk: en az 90 m. (100 yarda) - en çok 120 m. (130 yarda)
  Genişlik : en az 45 m. (50 yarda) - en çok 90 m. (100 yarda)
  ULUSLARARASI MAÇLAR
  Uzunluk : en az 100 m. (110 yarda) - en çok 110 m. (120 yarda)
  Genişlik : en az 64 m. (70 yarda) - en çok 75 m. (80 yarda)

  OYUN ALANININ IŞARETLENMESI
  Oyun alanı çizgilerle belirlenir. Bu çizgiler sınırladıkları alana dahildir. Uzun olan iki kenar çizgilerine taç Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? daha kısa olan diğer iki kenar çizgilerine kale çizgisi denir. Bütün çizgiler en çok 12 cm. (5inç) genişliğinde olmalıdır.
  Oyun alanı bir orta çizgi ile ikiye ayrılır. Başlama noktası bu çizginin tam ortasına işaretlenir. Bu nokta merkez olarak 9.15 m. (10 yarda) yarıçaplı bir daire çizilir.

  Kaleler
  Kaleler Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? her bir kale çizgisinin ortasına yerleştirilmelidir. Bunları bayrak direklerinden eşit uzaklıkta yukarı doğru dik iki direkle bunları birleştirilen yatay bir üst direkten olutur.
  İki direk arasındaki mesafe içten 7.32 m. (8yarda) Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? üst direğin alt kenarının yerden yüksekliği 2.44 m. (8 feet)'dir.
  Her iki direk ile üst direk aynı kalınlıkta ve en çok 12 santimetre (5 inç) olmalıdır. Kale çizgileri de kale direkleri ile aynı genişlikte olurlar. Kalelere kale ağları Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? direklere üst direğe ve yere iyice tutturulmak ve kaleciye hareket serbestisi vermek şartı ile takılabilir.
  Kale direkleri ve üst direk beyaz renkte olmalıdır.

  Kale Alanı
  Kale alanları Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? oyun alanının her iki ucunda aşağıda ifade edildiği gibi belirlenir:
  Kale direklerinin iç kenarlarından 5.5 m. (6 yarda) uzaklıkta kale çizgisine dik iki çizgi çizilir. Bu çizgiler Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? saha içine doğru 5.5 m. dik (6 yarda) uzatılır ve kale çizgisine paralel bir çizgi ile birleştirilir. Bu çizgiler ve kale çizgisi ile sınırlı bu alan kale alanıdır.

  Ceza Alanı
  Ceza alanı oyun alanının her iki ucunda aşağıda ifade edildiği gibi belirlenir.
  Kale direklerinin iç kenarlarından 16.5 m. (18 yarda) uzaklıkta kale çizgisine dik iki çizgi çizilir. Bu çizgiler Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? saha içine doğru 16.5 m. (18 yarda) dik uzatılır ve kale çizgisine paralel bir çizgi ile birleştirilir. Bu çizgiler ve kale çizgisi ile sınırlı bu alan ceza alanıdır.
  Her bir ceza alanı içinde kale direklerinden eşit uzaklıkta ve kale çizgisine 11 m. (12 yarda) mesafede bir penaltı noktası işaretlenir. Ceza alanı dışına merkezi penaltı noktası olan 9.16 m. (10 yarda) yarıçaplı bir daire yayı çizilir.

  Bayrak Direkleri
  Her köşeye Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? en az 1.5 m. (5 ayak) yüksekliğinde Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? ucu sivri olmayan ve bayrak takılan bir direk dikilir. Bayrak direkleri ayrıca Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? orta saha çizgisi hizasında Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? taç çizgisinin en az 1 m. (1 yarda) dışına dikilebilir.

  Köte Yayı
  Her bir köşe Bayrak direğinden itibaren oyun alanı içine 1 m. (1 Yarda) yarıçaplı çeyrek daire yayı çizilir.

  Güvenlik
  Kaleler yere sağlam bir şekilde sabitleştirilmelidir. Portatif kaleler Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? bu şartlara uyduğu takdirde kullanılabilir.

  IFAB Kararları
  Karar 1
  Eğer üst direk yerinden çıkar veya kırılırsa Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? oyun üst direk tamir edilip yerine takılıncaya kadar durdurulur. Eğer tamir imkanı yoksa Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? oyun tatil edilecektir. Üst direk yerine ip kullanılmasına izin verilmez. Eğer üst direk tamir edilebilirse oyun Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? oyunun durdurulduğu anda topun bulunduğu yerden yapılacak hakem atışı ile tekrar başlatılır.
  Karar 2
  Kale direkleri ve üst direk tahta Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? metal veya onaylanmış diğer cins malzemeden yapılmalıdır. Şekilleri Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? kare Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? dikdörtgen Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? yuvarlak veya elips olabilir ve oyunculara tehlike yaratmamalıdır.
  Karar 3
  Takımların oyun alanına giriş anından Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? devre arasında oyun alanından ayrılmalarına ve tekrar oyun alanına dönmelerinden maçın bitimine kadar Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? oyun alanına ve oyun alanındaki gereçlere (kale direkleri ve kale ağları ile bunların sınırladığı alanda dahil) her türlü hakiki veya sanal ticari reklam koymak yasaktır. Özellikle kalelere Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? ağlara Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? bayrak direkleri ve bayraklarına hiç bir reklam direkleri ve bayraklarına hiç bir reklam malzemesi konamaz. Bu gereçlere hiç bir yabancı madde (kamera Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? mikrofon v.s.) takılmaz.
  Karar 4
  Teknik alanın içinde veya taç çizgisinden bir metrelik mesafede olan oyun sahası dışındaki bölgenin zemini üzerinde herhangi bir reklam olmayacaktır. Ayrıca gol çizgisi ile fileler arasındaki bölgeye de reklam konulmasına izin verilmeyecektir.
  Karar 5
  Karar 3'te belirtilen süreler dahilinde Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? oyun alanında ve oyun alanındaki gereçlerde (kale ağları ve çevirdikleri alanlar da dahil) FIFA'nın Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? konfederasyonların Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? ulusal federasyonların Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? liglerin Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? kulüplerin veya diğer kurumların hakiki veya sanal arma veya marka (logo veya amblem) reklamlarını yapmak yasaktır.
  Karar 6
  Köşe vuruşu yapılırken gereken uzaklığı sağlayabilmek için Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? köşe yayından 9.15 m. (10 yarda) uzaklıkta kale çizgisine dik ve oyun alanı dışında bir çizgi çizilebilir.

  TOP
  Nitelikleri ve Ölçüleri
  Top: yuvarlak Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? deriden veya bir diğer uygun malzemeden imal edilmiş Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? çevresi en çok 70 santimetre 828 inç) Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? en az 68 santimetre (27 inç) Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? ağırlığı oyunun başlangıcında en çok 450 gr (16 onz) Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? en az 410 gr (14 onz) basıncı deniz seviyesinde 0.6-1.1 atmosfer (600 gr/cm2 - 1100 gr/cm2; 8.5 lbs/sq.in. - 15.6 lbs/sq.in) arasında olacaktır.
  Kusurlu Topun Değiştirilmesi
  ·oyun durdurulur.
  ·oyun yedek topla ilk topun kusurlu hale geldiği yerden bir hakem atışı ile başlanır.
  Eğer top Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? bir başlama vuruş Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? kale vuruşu Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? köşe vuruşu Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? serbest vuruş Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? penaltı vuruşu veya taç atışı için oyun dışı olduğu sırada patlar veya kusurlu hale gelirse:
  ·oyun gereken vuruş veya atışıyla başlanır.
  Top oyun süresince hakemin onayı olmadan değiştirilemez.

  IFAB Kararları

  Karar 1
  Resmi maçlarda Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? sadece 2 nci kuralda belirtilmiş asgari teknik özelliklere uygun olan topların kullanılmasına izin verilir.
  FIFA'nın resmi maçlarında ve konfederasyonların sorumluluğu altında düzenlenen resmi maçlarda kullanılacak topun aşağıdaki yazılardan birinin taşıması şarttır:
  · "FIFA APPROVED" (FIFA ONAYLI)
  · "FIFA INSPECTED" (FIFA DENETLİ)
  · "INTERNATIONAL MATCHBALL STANDARD" (ULUSLARARASI MAÇ TOPU STANDARTI)
  Topun üzerinde bulunan bu yazılar Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? topun resmi olarak test edildiği ve 2 nci kuralda belirtilen asgari özelliklere ek olarak her bir kategori için farklı olan özel teknik şartlara uygun olduğunu göstermektedir. Her bir kategorinin özel olarak öngörülen ek teknik şartların IFAB tarafından onaylanması gerekir. Bu testleri yapacak kurumlar FIFA'nın onayına tabidir.
  Ulusal federasyonlar Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? resmi maçlarında yukarıdaki üç yazıdan birini taşıyan topların kullanılmasını isteyebilir.
  Diğer her türlü maçlarda Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? top 2 nci kuraldaki teknik özelliklere sahip olmalıdır.

  Karar 2
  FIFA'nın resmi maçlarında ve konfederasyonlarla ulusal federasyonların sorumluluğu altında düzenlenen resmi maçlarda topun üzerine Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? maçın Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? maçı düzenleyen kurumun Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? topu üreten firmanın arma ve markası (amblemi) dışında hiç bir ticari reklam konulamaz. Konulacak arma ve markanın boyutları ve çeşidi müsabaka yönetmeliği ile belirlenir.

  OYUNCULARIN SAYISI
  Oyuncular
  Oyun Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? biri kaleci olmak üzere her biri en çok 11 oyuncudan oluşan iki takım arasında yapılır. Eğer takımlardan birinde 7'den az oyuncu varsa Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? o maç başlatılamaz.

  Resmi Maçlar
  FIFA'nın konfederasyonların veya ulusal federasyonların düzenlediği maçlarda en çok üç oyuncu değiştirilebilir. Müsabaka yönetmeliğinde Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? 3 ile 7 arasında olmak üzere yedek oyuncu sayısı belirtilmelidir.

  Diğer Maçlar
  Diğer maçlarda Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? eğer;
  takımlar değiştirilecek azami oyuncu sayısında anlaşırlarsa hakeme maçtan önce bildirilirse Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? en çok 5 oyuncu değiştirilebilir. Hakeme bildirilmezse veya değiştirilecek oyuncu sayısında anlaşma maç başlamadan sağlanamazsa Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? en çok 3 oyuncu değiştirilebilir.

  Bütün Maçlar
  Bütün maçlarda Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? yedek oyuncuların isimleri maç başlamadan önce hakeme verilmelidir. İsmi verilmeyen yedek oyuncular maçta oynayamazlar.

  Oyuncu Değiştirme Yöntemi
  Bir oyuncu yedek oyuncu ile değiştirme aşağıdaki şartlarda yapılmalıdır:

  1.Değiştirme yapılmadan önce hakeme haber verilir Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?
  2.Yedek oyuncu Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? ancak yerini alacağı oyuncu oyun alanından çıktıktan ve hakemden gir işaretini aldıktan sonra oyun alanına girer Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?
  3.Yedek oyuncu Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? yalnız oyunun durduğu bir anda ve orta saha çizgisi hizasından oyun alanına girer Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?
  4.Oyuncu değiştirme Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? yedek oyuncu sahaya girince tamamlanmış olur Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?
  5.Oyun alanına giren yedek oyuncu o andan itibaren oyuncu kabul edilir Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? oyun alanından çıkanın oyuncu niteliği bitmiş olur Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?
  6.Yedek oyuncu ile yer değiştiren oyuncu tekrar oyuna giremez Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?
  7.Bütün yedek oyuncular Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? oyuna girsin veya girmesin Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? hakemin otorite ve karar yetkisine tabidir.
  Kaleci Değiştirme

  1.Diğer oyunculardan herhangi biri Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?
  2.Hakeme önceden haber verilmek Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?
  Değişme oyunun durduğu bir anda yapılmak Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? şartı ile kalecisi ile yer değiştirebilir.

  İhlaller/Cezalar
  Eğer bir yedek oyuncu oyun alanına hakemin izni olmaksızın girerse:
  a) oyun durdurulur.
  b) girene ihtar verilip sarı kart gösterilir ve oyun alanından çıkartılır Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?
  c) oyun durdurulduğu anda topun olduğu yerden bir hakem atışı ile tekrar başlanır.
  Eğer bir oyuncu Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? önceden hakemin iznini almadan Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? kaleci ile yer değiştirirse:
  a) oyun devam eder Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?
  b) ihlali yapan oyunculara Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? topun ilk oyundışı olduğu anda ihtar verilip sarı kart gösterilir.
  Bu kuralın diğer bütün ihallerinde:
  ihlali yapan oyunculara ihtar verilip sarı kart gösterilir.

  Oyunun Tekrar Başlaması
  Eğer oyun hakem tarafından bir ihtar vermek için durdurulmutsa:
  oyun Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? hakemin oyunu durdurduğu anda Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? topun olduğu yerden Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? rakip takımın bir oyuncusu tarafından yapılacak bir endirekt serbest vuruşla tekrar başlatılır.

  Oyuncu ve Yedek Oyuncuların İhracı
  Oyun batlamadan önce ihraç edilen bir oyuncunun yerine ismi bildirilmit bir yedek oyuncu alynabilir. Eğer ismi bildirilmiş bir yedek oyuncu Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? maçın başlamasından önce veya sonra ihraç edilmişse Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? yerine başka yedek oyuncu alınmaz.

  IFAB Kararları
  Karar 1
  Bir takımdaki en az oyuncu sayısı ulusal federasyonların takdirine bırakılmıştır. Ancak Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? IFAB bir maçın Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? bir takımda 7'den az oyuncu kaldığı hallerde devam etmemesi gerektiği kanısındadır.
  Karar 2
  Teknik direktör ve diğer görevliler Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? teknik alanın bulunduğu stadlarda Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? teknik alanın içinde kalmalı
  ve sorumlu bir şekilde davranmalıdırlar. Maç süresince Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? teknik direktör oyunculara taktik direktifler verebilir.

  Oyuncuların Giysi ve Gereçleri
  Güvenlik
  Bir oyuncu Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? kendisine veya bir batka oyuncuya tehlikeli olabilecek her hangi bir giysi giymemeli veya (her çetit takylar da dahil) gereçler taşımamalıdır.

  Gerekli Giysiler
  Bir oyuncunun gerekli olan giysileri
  ·forma veya gömlek Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?
  ·şort (eğer tayt giyilirse Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? taytın rengi şortun esas renginde olmalı) Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?
  ·tozluklar Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?
  ·tekmelikler Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?
  ·futbol ayakkabılarından oluşur.

  Tekmelikler
  ·tozluklar ile tamamen örtülmelidir.
  ·uygun bir maddeden (lastik Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? plastik veya benzeri) yapılmalıdır.
  ·yeterli bir koruma sağlamalıdır.

  Kaleciler
  Her kaleci Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? kendisini diğer oyunculardan Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? hakemden ve yardımcı hakemlerden ayırt edecek renkte giyinir.
  İhlaller/Cezalar
  Bu kuralın herhangi bir ihlali halinde:
  · oyunun durdurulması şart değildir.
  · giysi ve gereçleri uygun olmayan oyuncuya hakem tarafından gerekli düzeltmeleri yapması için oyun alanından çıkması bildirilir.
  ·oyuncu Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? eğer topun ilk oyun dışı olduğu ana kadar uygun olmayan giysi ve gereçlerini düzeltmemişse Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? topun ilk oyun dışı olduğu anda oyun alanından çıkar Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?
  ·giysi ve gereçlerini düzeltmek için oyun alanından çıkan oyuncu hakemin izni olmadan oyun alanına tekrar giremez.
  ·hakem Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? oyuncunun oyun alanına girmesine izin vermeden önce giysi ve gereçlerini düzelttiğini kontrol eder Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?
  ·oyuncu yalnız topun oyun dışı olduğu anda oyuna girebilir.
  Bu kuralın ihlalinden dolayı oyun alanından çıkartılan bir oyuncu eğer hakemin izni olmadan oyun alanına tekrar girerse (veya ilk defa girerse) ihtar verilip sarı kart gösterilir.

  Oyunun Tekrar Başlaması
  Eğer oyun hakem tarafından bir ihtar vermek için durdurulmuşsa:
  · oyun Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? hakemin oyunu durdurduğu anda Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? topun olduğu yerden Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? rakip takımın bir oyuncusu tarafından yapılacak bir endirekt serbest vuruşla tekrar başlatılır.
  OYUNUN SÜRESI

  Oyunun Devreleri
  Hakem ve oynayan iki takım aralarında başka şekilde anlaşmamışlarsa bir oyun 45'er dakikalıkiki eşit devreden oluşur. Oyunun devre sürelerini değiştirmek için karar (örneğin Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? havanın kararması yüzünden 40'ar dakikalık iki devreye indirmek) verilmesi oyun başlamadan önce verilmeli ve müsabaka yönetmeliklere uygun olmalıdır.
  Devre Arası
  Oyuncuların devre arası dinlenmeye hakları vardır. Devre arası 15 dakikadan uzun olmamalıdır. Müsabaka yönetmeliklerinde devre arası zaman süresi belirtilmelidir. Devre arası zamanı ancak hakemin izni ile değiştirilebilir.

  Kayıp Zaman İçin Uzatma
  Aşağıdaki durumlar nedeniyle kaybolan süre ait olduğu devreye eklenecektir.
  a) oyuncu değiştirmeleri
  b) oyuncuların sakatlanmaları Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?
  c) sakatlanan oyuncuların tedavi için oyun alanından çıkarılmaları Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?
  d) zaman geçirilmesi Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?
  e) herhangi bir diğer neden dolayısıyla.
  Eklenecek süre hakemin takdirine bağlıdır.

  Penaltı Vuruşu
  Her iki devrenin veya uzatma devrelerinin sonunda yapılacak penaltı vuruşu için gerekli süre eklenecektir.

  Uzatma Devreleri
  Müsabaka yönetmelikleri bir oyuna iki eşit uzatma devresi ilave edilmesi gerektiğini içerebilir. Bu durumda 8 nci kuralın hükümleri dikkate alınmalıdır.
  Tatil Edilen Maç
  Müsabaka yönetmeliği aksini belirtmedikçe Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? tatil edilmit bir maç tekrar edilir.

  OYUNUN BAŞLAMASI VE TEKRAR BAŞLAMASI
  Başlama Vuruşundan Önce
  Para atışı yapılır ve atışı kazanan takım birinci yarıda hücum edeceği kaleyi seçer.
  Diğer takım oyunun başlama vuruşunu yapar. Para atışını kazanan takım ikini yarıda başlama vuruşunu yapar. Maçın ikinci yarısında takımlar kalelerini değiştirip diğer kaleye hücum ederler.

  Başlama Vuruşu
  Oyunu başlatmak veya tekrar başlatmak için yapılan başlama vuruşu:
  a) oyunun başlangıcında Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?
  b) bir gol atıldıktan sonra Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?
  c) maçın ikinci yarısının başlangıcında Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?
  d) eğer oynanırsa Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? her iki uzatma devresinin başlangıcında yapılır Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?
  Başlama vuruşundan doğrudan doğruya bir gol yapılabilir.

  Yöntem
  a) bütün oyuncular kendi yarı alanlarında bulunacaklardır Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?
  b) başlama vuruşunu yapan takımın rakipleri top oyuna girinceye kadar toptan en az 9.15 m. (10 yarda) uzakta olurlar Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?
  c) top orta noktada hareketsiz bir şekilde duracaktır Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?
  d) hakem bir itaret verecektir.
  e) top Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? vuruş yapılıp ileri doğru hareket ettiği andan oyunda olacaktır.
  f) vurutu yapan oyuncu Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? top bir başka oyuncuya dokunmadan önce topa ikinci kez dokunmayacaktır.
  Bir takımın kazandığı her golden sonra başlama vuruşu diğer takım tarafından yapılacaktır.

  İhlaller / Cezalar
  Eğer vuruşu yapan oyuncu top bir batka oyuncuya dokunmadan önce ikinci kez dokunursa:
  - rakip takım lehine ihlalin yapıldığı yerden birendirekt serbest vuruş verilecektir.
  Batlama vurutu yönteminin herhangi bir batka surette ihlali durumunda:
  - vurutu tekrar edilecektir.

  Hakem Atışı
  Oyun Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? top oyunda iken tayet Oyun Kurallarynda belirtilmeyen bir nedenle geçici olarak durdurulmuşsa oyuna yeniden bir hakem atışı ile devam edilecektir.  Yöntem
  Hakem oyunu Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? topun oyun durdurulduğu anda bulunduğu yerden topu yere bırakarak başlatacaktır.
  Oyun top yere değince tekrar başlamış olacaktır.
  İhlaller / Cezalar
  Hakem atışı Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? aşağıdaki hallerde tekrarlanacaktır:
  - eğer topa Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? yere değmeden önce Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? bir oyuncu dokunursa Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?
  - eğer top Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? yere değdikten sonra Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? hiç bir oyuncuya değmeden oyun alanı dışına çıkarsa.

  Özel Durumlar
  Savunma yapan takımın lehine kendi kale alanı içinde verilen bir serbest vuruş o alanın herhangi bir yerinden yapılabilir. Rakip kale alanı içinde Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? hücum eden takım lehine verilen bir endirekt serbest vuruş Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? kale çizgisine paralel kale alanı çizgisi üzerindeki ihlale en yakın noktadan yapılır.
  Kale alanı içinde geçici olarak durdurulmasından sonra oyunu tekrar başlatmak için yapılacak hakem atışı Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? oyun durduğu anda topun bulunduğu yere Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? en yakın kale çizgisi üzerindeki bir noktadan yapılır.
  TOPUN OYUNDA VE OYUN DIŞI OLMASI

  Topun Oyundışı Olması
  Top aşağıdaki hallerde oyun dışında olacaktır:
  - top kale çizgisini veya taç çizgisini Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? havadan veya yerden Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? tamamen geçtiği zaman Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?
  - oyun hakem tarafından durdurulduğu zaman.

  Topun Oyunda Olması
  Top:
  - kale direklerine Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? üst direğe veya köşe bayrak direklerinden birisine çarpıp oyun alanı içine döndüğü;
  - oyun alanı içinde bulundukları sırada hakem veya yardımcı hakemlerden birisine çarptığı Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? durum da dahil olmak üzere Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? oyun dışı olmadığı bütün durumlarda oyundadır.

  Gol Yapma Yöntemi

  Gol Yapma
  Bir gol Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? golü atan takımın gol öncesi oyun kurallarını ihlal etmemiş olması şartıyla Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? topun tamamının kale direkleri arasından ve üst direğin altından geçmesi ile yapılır.

  Kazanan Takım
  Bir maçta daha fazla gol atan takım maçı kazanmış sayılır. Eğer her iki takım eşit sayıda gol atmış veya hiç gol atılmamış ise maç berabere sonuçlanmış olur.

  Müsabaka Yönetmeliği

  Yönetmeliklere Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? berabere sonuçlanan maçlarda maçı kazanan takımı belirlemek için Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? uzatma devreleri veya IFAB'ın onayladığı yöntemleri içeren kararlar konulabilir.

  Ofsayd

  Ofsayd Pozisyonu
  Sadece ofsayd pozisyonunda bulunmak bir ihlal değildir.
  Bir oyuncu eğer:
  - rakip kale çizgisine toptan ve sondan ikinci rakip oyuncudan daha yakın ise ofsayd pozisyonundadır.
  Bir oyuncu eğer:
  - kendi yarı alanından ise Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?
  veya
  - sondan ikinci rakip oyuncu ile aynı hizada ise Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?
  veya
  - son iki rakip oyuncu ile aynı hizada ise Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? ofsayd pozisyonunda değildir.
  İhlal
  Ofsayd pozisyonundaki bir oyuncu Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? topun takım arkadaşına dokunduğu veya takım arkadaşı tarafından oynandığı anda Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? hakemin kanısına göre Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?
  - oyuna müdahale ederek Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?
  veya
  - rakibe müdahale (tesir) ederek Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?
  veya
  - bulunduğu pozisyondan avantaj elde ederek Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? aktif oyunun içinde olursa ofsayd olarak cezalandırılır.

  İhlal Olmaması
  Eğer top Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? bir oyuncuya doğrudan doğruya
  - kale vurutundan Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?
  veya
  - taç atışından Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?
  veya
  - Köte vurutundan Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? gelirse bir ofsayd ihlali yoktur.

  İhlaller / Cezalar

  Her ofsayd ihlali için Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? hakem rakip takım lehine ihlalin yapıldığı yerden bir endirekt serbest vurut verir.

  Fauller ve Fena Hareketler
  Fauller ve Fena Hareketler aşağıdaki şekillerde cezalandırılır:

  Direkt Serbest Vuruş
  Eğer Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? bir oyuncu aşağıda belirtilen 6 ihlalden birisini hakemin kanaatince dikkatsiz Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? kontrolsüz veya aşırı güç kullanarak yaparsa rakip takım lehine bir direkt serbest vuruş verilir:
  - rakibe tekme atarsa veya tekme atmaya teşebbüs ederse Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?
  - rakibi çelmelerse veya çelmelemeye teşebbüs ederse Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?
  - rakibin üstüne sıçrarsa Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?
  - rakibe şarj yaparsa Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?
  - akibe vurursa veya vurmaya teşebbüs ederse Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?
  - rakibini iterse.
  Ayrıca Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? eğer bir oyuncu aşağıdaki 4 ihlalden birini yaparsa Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? rakip takım lehine bir direkt serbest vuruş verilir:
  - topu kazanmak için ayakla müdahale ederken (tackle) topa dokunmadan önce rakibe dokunursa Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?
  - rakibini tutarsa Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?
  - rakibe tükürürse Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?
  - topu eliyle bilerek oynarsa (kendi ceza alanındaki kaleci hariç).
  Direkt serbest vuruş ihlalin olduğu yerden yapılır.

  Penaltı Vuruşu
  Eğer yukarıda belirtilen 10 ihlalden birisi bir oyuncu tarafından kendi ceza alanı içinde yapılırsa Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? topun oyunda olması koşuluyla Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? topun pozisyonuna bakılmaksızın bir penaltı vuruşu verilir.

  Endirekt Serbest Vuruş
  Kaleci Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? kendi ceza sahasında Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? aşağıdaki 5 ihlalden birini yaparsa Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? rakip takım lehine bir endirekt serbest vuruş verilir:
  - topu oyuna bırakmadan önce eliyle kontrol ettiği sırada 4 adımdan fazla yürürse
  - topu oyuna bıraktıktan sonra Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? top başka bir oyuncuya değmeden önce Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? topa tekrar eliyle dokunursa Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?
  - takım arkadaşı tarafından ayakla bilerek kendisine verilen topa eliyle dokunursa Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?
  - takım arkadaşının taç atışından doğrudan gelen topa eliyle dokunursa Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?
  - zaman geçirirse.
  Eğer bir oyuncu hakemin kanatına göre aşağıdaki ihlallerden birini yaparsa rakip takım lehine bir endirekt serbest vuruş verilir:
  - tehlikeli tarzda oynarsa Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?
  - rakibinin ilerlemesine mani olursa Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?
  - kalecinin elindeki topu oyuna sokmasına engel olursa Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?
  - oyuncunun ihtar veya ihraç edilmesi için oyun durdurulduğunda.
  Endirekt serbest vuruş ihlalin olduğu yerden yapılır.

  Disiplin Cezaları
  İhtar Verilecek Haller
  Eğer Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? bir oyuncu aşağıdaki 7 ihlalden birini yaparsa ihtar verilip sarı kart gösterilir:
  1.sportmenliğe aykırı davranıştan suçlu ise Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?
  2.Haleme veya hakemin kararlarına sözle veya hareketle itiraz ederse Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?
  3.oyun kurallarını devamlı ihlal ederse Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?
  4.oyunun tekrar başlamasını geciktirirse Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?
  5.oyun bir köşe vuruşu veya serbest vuruş ile tekrar başlarken gerekli mesafeye açılmaz ise Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?
  6.hakemin izni olmaksızın oyun alanına ilk kez girer veya tekrar girerse Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?
  7.hakemin izni olmaksızın oyun alanını kasıtlı olarak terk ederse.

  İhraç Verilecek Haller
  Eğer Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? bir oyuncu aşağıdaki 7 ihlalden birini yaparsa ihraç edilip kırmızı kart gösterilir:
  1.ciddi faullü oyundan suçlu ise Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?
  2.tiddetli hareketten suçlu ise Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?
  3.rakibe veya bir başkasına tükürürse Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?
  4.topa bilerek elle oynayıp rakip takımın bariz golünü veya gol atma şansını önlerse (kendi ceza alanındaki kaleci hariç)
  5.kaleye doğru ilerleyen rakibin bariz gol atma şansını serbest vuruş veya penaltı vuruşu gerektiren bir ihlal ile önlerse Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?
  6.saldırgan Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? hakaret edici veya küfürlü bir tekilde konutursa Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?
  7. aynı maçta ikinci bir ihtar alırsa.elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?

Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: futbolda uyulması gereken kurallar, futbol oynarken uyulması gereken kurallar, futbol oyun kuralları özeti ödev, futbol oynarken dikkat edilmesi gerekenler, futbolda dikkat edilmesi gereken kurallar, futbolda uyulmasi gereken kurallar, futbolda uyulması gereken kurallar nelerdir, kalecinin uyması gereken kurallar, futbolda yapılmaması gereken kurallar, maçta hangi kurallara dikkat etmeliyiz, maç oymsrken yapılması gereken kurallar, futbol oynarken dikkat etmemiz gereken, futbolda dikkat edilmesi gerekenler nedir, maçta auyulan kurallar, futbol oynarken dikkat etmek gerekenler,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Okulda uyulması gereken kurallar nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 46 15-04-2017 04:24
Kütüphanede Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? elif Soru Cevap 1 26-12-2014 11:22
Apartmanda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? elif Soru Cevap 0 10-03-2013 03:36
Müzelerde Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir? elif Soru Cevap 0 26-02-2013 10:33
Futbolda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir elif Soru Cevap 0 26-02-2013 10:19

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:57 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats