bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 10-03-2013, 03:57   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Gezi Yazısının Belirleyici Özellikleri

Gezi Yazısının Belirleyici Özellikleri


— Gezi yazılarında çoğu kez kronolojik zamanlı plân uygulanır. Gezi için yapılan hazırlıklar; yolculuk Gezi Yazısının Belirleyici Özellikleri yolculuk sırasında görülen ilgi çekici olaylar; varış Gezi Yazısının Belirleyici Özellikleri varıştaki ilk izlenimler.
— Gezi yazılarında da kendinden önceki söylenmişlerden Gezi Yazısının Belirleyici Özellikleri yazılmışlardan ayrı olmak önemlidir. Aynı yerler daha önce de başkaları tarafından görülmüş Gezi Yazısının Belirleyici Özellikleri yazılmış olabilir. İkinci gidişte görülenlerle Gezi Yazısının Belirleyici Özellikleri ilk gidişte görülenler arasındaki farklara bile değinmek gerekir. Bu da gezi yazılarının zamanla tarihsel belge olduğunu ortaya koymaktadır.
— Yazar anlattıklarının doğruluğunu; konuşma ile Gezi Yazısının Belirleyici Özellikleri bilgi toplama ve fotoğraflarla desteklemeli Gezi Yazısının Belirleyici Özellikleri anlattıklarını bir mantık çerçevesine oturtabilmelidir. Her anlattığı Gezi Yazısının Belirleyici Özellikleri önceki anlattıklarıyla çelişmemelidir.
— Gezi yazılarında yazar; açıklayıcı anlatım Gezi Yazısının Belirleyici Özellikleri öyküleyici anlatım Gezi Yazısının Belirleyici Özellikleri betimleyici anlatım ve tartışmalı anlatım gibi bütün anlatım yollarından yararlanır. Ayrıca okuyucuya değişikliği gösterebilmek için örnekleme Gezi Yazısının Belirleyici Özellikleri karşılaştırma Gezi Yazısının Belirleyici Özellikleri tanık gösterme gibi nesnel verilerden de yararlanabilir.
— Resim kullanılmalıdır.

Eskiden gezi notlarının kaleme alındığı eserlere "seyahatname" deniyordu. Modern zamanlarda ise Türkçe bir sözcük olan "gezi" terimi tercih edildi.

Gezi yazısı Gezi Yazısının Belirleyici Özellikleri bir kişinin ya da grubun yurdun değişik bölgelerine ya da başka ülkelere değişik amaçlarla yaptıkları gezilerde gözleyip izlediklerini Gezi Yazısının Belirleyici Özellikleri tespitlerini Gezi Yazısının Belirleyici Özellikleri ele geçirdikleri bilgi ve bulguları Gezi Yazısının Belirleyici Özellikleri oralarla ilgili duygu ve düşüncelerini anlattıkları yayınlara denir.

Gezi yazarı gezip gördüğü yerlerin hem kendisi hem de okuyucular için tarihî ve coğrafî açıdan ilgi çeken yönlerini Gezi Yazısının Belirleyici Özellikleri özelliklerini Gezi Yazısının Belirleyici Özellikleri kültürel Gezi Yazısının Belirleyici Özellikleri jeolojik güzelliklerini Gezi Yazısının Belirleyici Özellikleri halkının gelenek Gezi Yazısının Belirleyici Özellikleri görenek Gezi Yazısının Belirleyici Özellikleri töre ve âdetlerini akıcı Gezi Yazısının Belirleyici Özellikleri ilgi çekici ve etkili bir üslûpla kaleme döker.

Gezi yazıları genellikle mensur ise de manzum olanlar da vardır. Gezi yazarları Gezi Yazısının Belirleyici Özellikleri gözlem ve izlenimlerini daha çok tasvîrî bir üslûpla kaleme alırlar. Bazı yazarlar Gezi Yazısının Belirleyici Özellikleri olay ve olguları olduğu gibi aktarırken Gezi Yazısının Belirleyici Özellikleri bazıları günlük Gezi Yazısının Belirleyici Özellikleri mektup Gezi Yazısının Belirleyici Özellikleri röportaj gibi türlere ait tekniklerle yazma yöntemini tercih ederler.

Dünya edebiyatının en önemli seyahatnameleri arasında 13. yüzyılda yayımlanmış Marko Polo'nun Uzak Doğu izlenimlerini içeren Seyahatnamesi ve 14. yüzyılda yaşamış Arap gezgin İbni Batuta'nın İslâm dünyası gezilerini konu edinen Seyahatnamesi yer alır.

Türk edebiyatının ilk seyahatname eserleri arasında Farsça yazılan Hoca Gıyaseddin Nakkaş'ın Acâibü'l Letâif adlı eseriyle Ali Ekber Hatâî'nin 1515'te yazdığı Hıtâînâme adlı eseri sayılabilir.

Seydî Ali Reis (ö.1562) Mir'atü'l Memâlik (1557) adlı seyahatnamesinde Belücistan Gezi Yazısının Belirleyici Özellikleri Hindistan Gezi Yazısının Belirleyici Özellikleri Afganistan Gezi Yazısının Belirleyici Özellikleri Buhara Gezi Yazısının Belirleyici Özellikleri Maveraünnehir'le ilgili gözlemlerini ve yaşadığı olayları anlatmıştır. III. Sultan Murat (15751575) döneminde Tokatlı İbrahim oğlu Ahmet Gezi Yazısının Belirleyici Özellikleri Acâibnamei Hindistan adlı eserinde Kabil Gezi Yazısının Belirleyici Özellikleri Hindistan Gezi Yazısının Belirleyici Özellikleri Basra Gezi Yazısının Belirleyici Özellikleri Yemen Gezi Yazısının Belirleyici Özellikleri Hicaz izlenimlerini aktarır.

Trabzonlu Mehmet Aşık'ın (1555?) Menâzıru'l Avâlim adındaki eseri de gezi edebiyatının önemli eserlerindendir.

Türk edebiyatının en önemli seyahatname eserlerinden biri Evliya Çelebi'nin 10 ciltlik seyahatnamesidir. Evliya Çelebi Gezi Yazısının Belirleyici Özellikleri 40 yıllık gezilerinden elde ettiği coğrafî Gezi Yazısının Belirleyici Özellikleri etnografik Gezi Yazısının Belirleyici Özellikleri tarihî Gezi Yazısının Belirleyici Özellikleri kültürel pek çok bilgiyi akıcı ve mübalâğalı bir üslûpla kaleme almıştır.

Türk edebiyatında "seyahatname" adıyla birçok eser yazıldığı gibi Gezi Yazısının Belirleyici Özellikleri adı "seyahatname" olmadığı hâlde bu türe özgü özellikler gösteren başka eserler de vardır. Pirî Reis'in Bahriye adlı eseri buna bir örnektir.

İlk seyahatnameler Gezi Yazısının Belirleyici Özellikleri genellikle başka ülkelerde elçi olarak gönderilen devlet memurlarının gittikleri ülkenin yaşama biçimi Gezi Yazısının Belirleyici Özellikleri kültürel özellikleri Gezi Yazısının Belirleyici Özellikleri sosyal ilişkileri Gezi Yazısının Belirleyici Özellikleri giyim kuşamları Gezi Yazısının Belirleyici Özellikleri sokakları Gezi Yazısının Belirleyici Özellikleri şehircilikleri Gezi Yazısının Belirleyici Özellikleri bürokrasileri ve başka özellikleri hakkında Türk okuyucusu için aktardıkları ilgi çekici bilgilerden oluşmaktadır.

Kimi yazarlar Gezi Yazısının Belirleyici Özellikleri gittikleri ülkelerden gönderdikleri mektuplarda bulundukları ülke ile ilgili bazı bilgiler de vermişlerdir.

Sultanların sefer sırasında konaklar arası mesafeleri gösteren menâzil kitapları Gezi Yazısının Belirleyici Özellikleri her gün yapılan işleri anlatan rûznâmeler de gezi türüne ilişkin bilgiler içermektedirler. Haydar Çelebi Rûznâmesi buna örnek olarak gösterilebilir.

Keçecizade İzzet Molla sürgüne gönderildiği Keşan ve İstanbul'a dönüş izlenimlerini MihnetKeşan adlı eserinde anlatır.

Ömer Lütfi Gezi Yazısının Belirleyici Özellikleri Ümit Burnu Seyahatnamesi'nde dört yıl din bilgisi hocası olarak kaldığı Ümit Burnu ve havalisini değişik yönleriyle tanıtır.

Türk edebiyatında modern zamanlarda da yurt içine Gezi Yazısının Belirleyici Özellikleri İslâm dünyasına Gezi Yazısının Belirleyici Özellikleri Batıya ve başka ülkelere yapılmış pek çok gezinin notları yayımlanmıştır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Gezi Yazısının Belirleyici Özellikleri

Gezi Yazısının Belirleyici Özellikleri konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: gezi yazısı belirleyici özellikleri, edebiyatta gezi gozlem yontemi, belirleyici anlatım nedir, belirleyici anlatım, gezi yazisinin belirleyici ozellikleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu elif Soru Cevap 0 10-02-2013 04:18
Bir Edebiyat Yazısının Eser Olarak Kabul Edilmesinin Aşamaları Nelerdir? elif Kadın ve Hukuk 0 27-02-2011 08:06
Gezi Yazısı ve Özellikleri Nelerdir? elif Türkçe ve Edebiyat 0 09-02-2011 03:42
Servet-i Fünûn (Edebiyat-ı Cedide) Döneminde Gezi Yazı Türü Özellikleri Nelerdir? elif Türkçe ve Edebiyat 0 08-12-2010 04:34
Gezi Yazısı Nedir?-Gezi Yazısı Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 0 25-06-2009 03:57

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:16 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats