bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 10-03-2013, 04:11   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Biyolojik Çeşitliliğe Yönelik Tehditler Nelerdir?

Biyolojik Çeşitliliğe Yönelik Tehditler Nelerdir?Türkiye’nin zengin biyolojik çeşitliliğine yönelik tehditler şöyle özetlenebilir:
• Kırsal alanlarda hızlı nüfus artışından kaynaklanan ekonomik baskı ve mevzuat boşlukları nedeniyle tarım alanlarının parçalanması çiftçilerin gelirlerinin düşmesine yol açmaktadır. Bu durum küçük çiftçileri Biyolojik Çeşitliliğe Yönelik Tehditler Nelerdir? arazi kazanmak üzere orman kesimi Biyolojik Çeşitliliğe Yönelik Tehditler Nelerdir? aşırı otlatmayla meraların tahribi ve bitkilerin aşırı toplanması gibi Biyolojik Çeşitliliğe Yönelik Tehditler Nelerdir? biyolojik çeşitliliği tehdit eden etkinliklere yöneltmektedir. Öte yandan Biyolojik Çeşitliliğe Yönelik Tehditler Nelerdir? ormancılık politikalarındaki sürdürülemez uygulamalar da biyolojik çeşitliliği olumsuz etkilemektedir.
• Step alanlarında Biyolojik Çeşitliliğe Yönelik Tehditler Nelerdir? sürdürülebilir olmayan tarım yöntemleri Biyolojik Çeşitliliğe Yönelik Tehditler Nelerdir? verimli toprak elde etmek için meraların tahrip edilmesi ve anız yakma biyolojik çeşitliliğe yönelik en büyük tehditler arasındadır.
• Tarımsal etkinlikler 5 Biyolojik Çeşitliliğe Yönelik Tehditler Nelerdir?1 milyon hektar alanda 5. ve 6. sınıf topraklarda gerçekleşmektedir. Bu arazilerin çoğu yasadışı orman kesimleri ve mera açma sonucunda elde edilmiştir. Denetimsiz ve aşırı otlatma duyarlı step ekosistemlerini tahrip etmeye devam ederken Biyolojik Çeşitliliğe Yönelik Tehditler Nelerdir? yaşamları hayvancılığa bağlı olan kırsal topluluklar üzerinde ekonomik baskı oluşturmaktadır.
• Farklı arazi kullanım bölgelerini düzenleyen mevzuatın eksikliği ya da kentsel alanlar çevresindeki uygulamalar nedeniyle 460.000 hektar dolayında verimli tarım toprağı yok olmuştur. Bu durum Biyolojik Çeşitliliğe Yönelik Tehditler Nelerdir? özellikle kentsel alanlar çevresinde kırsal kesimden gelen göçlerle birlikte Biyolojik Çeşitliliğe Yönelik Tehditler Nelerdir? sanayi kuruluşları ile konutların denetimsiz ve plansız yayılması sonucu katlanarak artmakta ve doğal yaşam ortamları yok olmaktadır.
• Özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde olmak üzere Biyolojik Çeşitliliğe Yönelik Tehditler Nelerdir? kıyı alanlarındaki arazi spekülasyonu ikinci konut patlamasıyla sonuçlanmaktadır. Çevresel bozulmayı önlemeye yönelik kurumsal yapının etkinleştirilemeyişi ve mevzuattaki eksiklikler Biyolojik Çeşitliliğe Yönelik Tehditler Nelerdir? biyolojik çeşitliliğin en büyük tehdidi olan doğal yaşam ortamı kaybına neden olmaktadır. Kıyı yaşam ortamlarının tahrip edilmesi birçok alanda Biyolojik Çeşitliliğe Yönelik Tehditler Nelerdir? kara ve deniz ortamlarındaki pek çok hayvan ve bitki türünün kaybolmasına neden olmaktadır.
• Aşırı ve yanlış balıkçılık Biyolojik Çeşitliliğe Yönelik Tehditler Nelerdir? yabanıl hayvanlar ile kuşların avlanması Biyolojik Çeşitliliğe Yönelik Tehditler Nelerdir? tıbbi bitki ve otların Biyolojik Çeşitliliğe Yönelik Tehditler Nelerdir? soğanların toplanması/sökülmesi süreçleriyle ilgili yetersiz denetim ve izleme Biyolojik Çeşitliliğe Yönelik Tehditler Nelerdir? birçok türün yaşamını sürdürmesini engelleyen tehditlerdir. İç sular ve denizlerde balıkçılık süre ve dönemlerini düzenleyen denetim mekanizmalarının yetersizliği de deniz ve tatlısu ortamlarındaki biyolojik çeşitliliği tehdit etmektedir. Özellikle kurt (Canis lupus) Biyolojik Çeşitliliğe Yönelik Tehditler Nelerdir? bozayı (Ursus arctos) ve avlanması Orman Bakanlığı’nca yasaklanan vaşak (Lynx lynx) ile dağ keçisi (Capm aegagrus) gibi büyük memeliler ve birçok kuş türünün aşırı avlanması biyolojik çeşitliliğe yönelik en büyük tehditler arasındadır.
• Ormanların karşılaştığı başlıca tehlikeler Biyolojik Çeşitliliğe Yönelik Tehditler Nelerdir? sahipliğin belirsizliği Biyolojik Çeşitliliğe Yönelik Tehditler Nelerdir? aşırı otlatma Biyolojik Çeşitliliğe Yönelik Tehditler Nelerdir? keçilerin orman alanlarına sokulması Biyolojik Çeşitliliğe Yönelik Tehditler Nelerdir? hava kirliliği Biyolojik Çeşitliliğe Yönelik Tehditler Nelerdir? iklim değişikliği Biyolojik Çeşitliliğe Yönelik Tehditler Nelerdir? yabancı türler Biyolojik Çeşitliliğe Yönelik Tehditler Nelerdir? bitki ve hayvan türlerinin denetimsiz toplanması Biyolojik Çeşitliliğe Yönelik Tehditler Nelerdir? böceklerin neden olduğu zararlar Biyolojik Çeşitliliğe Yönelik Tehditler Nelerdir? orman yangınları ve yasadışı açmalar sonucunda ormanların yok olmasıdır.
• Tarım sektöründe çevre olgusu göz önünde bulundurulmadan sağlanan özendiriciler Biyolojik Çeşitliliğe Yönelik Tehditler Nelerdir? ağır kimyasal ilaç ve gübre kullanımı ile yanlış sulama projelerinin uygulanmasına neden olmuştur. Şu anda görece düşük olmakla birlikte Biyolojik Çeşitliliğe Yönelik Tehditler Nelerdir? Türkiye yoğun ve sulu tarıma geçtikçe Biyolojik Çeşitliliğe Yönelik Tehditler Nelerdir? aşırı kimyasal ilaç ve gübre kullanımının biyolojik çeşitlilik ile sağlığa olan etkilerinin gelecekte artacağı öngörülmektedir.
• Tarım alanlarının verimli olmayan sulama nedeniyle tuzlanması biyolojik çeşitlilik kaybına yol açmaktadır. Kıyı Biyolojik Çeşitliliğe Yönelik Tehditler Nelerdir? deniz ve sulak alan ekosistemleri özellikle sanayi ve tarım kökenli kirlilik ve evsel atıklardan ciddi biçimde etkilenmektedir.
• 1980’lerden başlayarak turizm sektörünün özendirilmesi Biyolojik Çeşitliliğe Yönelik Tehditler Nelerdir? büyük kitle turizmi yatırımlarında patlama yaratarak bütün kıyı yaşam ortamları (denizkaplumbağalarımn üreme alanları Biyolojik Çeşitliliğe Yönelik Tehditler Nelerdir? Akdeniz fokunun yaşam alanları vb.) Biyolojik Çeşitliliğe Yönelik Tehditler Nelerdir? kumullar Biyolojik Çeşitliliğe Yönelik Tehditler Nelerdir? lagünler Biyolojik Çeşitliliğe Yönelik Tehditler Nelerdir? kıyı ormanları ve verimli tarım alanlarının geri dönülemez biçimde tahrip olmasına neden olmuştur. Bu kapsamda Biyolojik Çeşitliliğe Yönelik Tehditler Nelerdir? sürdürülebilir olmayan avcılık Biyolojik Çeşitliliğe Yönelik Tehditler Nelerdir? balıkçılık ve toplama yöntemleri ve orman keserek arazi açma gibi Biyolojik Çeşitliliğe Yönelik Tehditler Nelerdir? turizm sektörünün taleplerini karşılamaya yönelik baskıların oluşması Biyolojik Çeşitliliğe Yönelik Tehditler Nelerdir? evsel atıkların denetimsiz biçimde denize boşaltılması ve mevsimlik değişen nüfus biyolojik çeşitlilik ve yaşam ortamlarına yönelik önemli sorunlar arasındadır.
• Türkiye’de çevre koruma programlarında uzman ve teknik eleman azlığı da önemli sorunlardan biridir. Hükümet değişikliklerinde yaşanan/yaşanabilen uygulamalar Biyolojik Çeşitliliğe Yönelik Tehditler Nelerdir? biyolojik çeşitliliği korumanın gerektirdiği zaman ve deneyim faktörlerini etkilemektedir. Neredeyse ilgili bütün bakanlıklar yetersiz teknik eleman sorunundan etkilenmekte Biyolojik Çeşitliliğe Yönelik Tehditler Nelerdir? özellikle de biyolojik çeşitliliğin yaygın olduğu kırsal kesimde ve koruma alanlarında yetişmiş ve uzman teknik eleman görevlendirme zorlukları yaşanmaktadır. Uzman eleman seçiminde disiplinlerarası dağılımın dengeli olarak yapılmaması Biyolojik Çeşitliliğe Yönelik Tehditler Nelerdir? bakış açılarında tek yönlülük riskini de beraberinde getirmektedir.
• GDO’lar ve yabancı türler biyolojik çeşitliliği azaltmakta ve özellikle genetik çeşitliliği olumsuz etkilemektedir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Biyolojik Çeşitliliğe Yönelik Tehditler Nelerdir?

Biyolojik Çeşitliliğe Yönelik Tehditler Nelerdir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: hayvanlara yönelik tehditler nelerdir ve korunma yolları, kırsal alanları tehdit eden nelerdir, doğal yaşam alanları üzerindeki tehditler nelerdir, hayvanlara yönelik tehditler, dogal yaşam alanları üzerindeki tehditler nelerdir, http wwwbakimliyizcom soru cevap 114693 biyolojik cesitlilige yonelik tehditler nelerdirhtml, biyolojik tehditlerle ilgili sorular, çevreye yönelik tehditler nelerdir, yönelik tehditler nelerdir, hayvanlara yönelik tehditler nelerdir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Biyolojik Çeşitliliğe Etki Eden Faktörler elif Soru Cevap 2 14-04-2016 11:07
Biyolojik Çeşitlilik Nedir - Biyolojik Çeşitlilik Nasıl Oluşur? elif Soru Cevap 0 03-03-2013 12:10
sesin şiddetini değiştirmeye yönelik araçlar nelerdir? Kayıtsız Üye Soru Cevap 76 09-06-2012 10:12
Biyolojik Çeşitliliğin Yok Olma Nedenleri Nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 04:08
Tıbbi Biyolojik Bilimler Bölümü Nedir? - Tıbbi Biyolojik Bilimler Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 27-06-2009 02:17

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:29 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats