bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 10-03-2013, 03:12   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir?

Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir?


Toprağın Sular tarafından aşındırılması
Rüzgarlar
Bitki örtüsü
Buzullar
Sel
Yangın

Korunma yolları:
Ağaçlandırma Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? Bitki örtüsü Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? Baraj Gölleri yapma Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir?
Tarlalar eğime yatay sürülmeli
Ağaç kesimlerine karşı tedbirler

DÜNYADA EROZYON
Dünyamızın yüzeyine yerkabuğu denmesi bir rastalantı değildir. Gezegenin üzerindeki bütünhayat Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? kıtaları kaplayan incecik ve hassas toprak kabuğuna bağlıdır. Bu kabuk olmasa Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? yaşam Okyanuslardan karalara atlayamazdı. Bitkilerekinler Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? ormanlar Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? hayvanlar ve tabii ki insanlar olmayacaktı.

Gezegenimizin eti olan bu değerli kabuk son derece yavaş meydana gelmesine karşılık son derece süratle ortadan kalkabilir. Bir parmak derinliğinde bir toprak tabakasının oluşması için Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? asırlar geçmesine gerekmektedir. Olumsuz şartlar bir iki mevsimde bu tabakayı yok edip okyanuslara taşıyabilir. Topraktan oluşmuş yerkabuğu Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? kendisini oluşturan bu tabakayı süratle kaybetmektedir.

Worldwatch Institute Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? her sene toprağın üst tabakasının 24 milyar tonunun kaybedildiğini ileri sürmektedir. Son yirmi sene içerisinde ABDdeki bütün ekili alanı kaplayacak kadar toprak kaybolup gitmiştir. Olay gittikçe vahimleşmektedir.

Bu kriz Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? özellikle dünya üzerindeki kararların üçte birinden fazlasını kaplayan kurak alanlarda ortaya çıkmaktadır. Çölleşme Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? toprak tabakasının son derece hassas Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? bitki tabakasının son derece ince ve iklimin son derece sert olduğu bu bölgelerde kendini hissettirmektedir. Toprak her yerde bozulabilir ama kuru iklideki bozulmaya çölleşme adı verilmektedir. Dünya üzerindeki 5.200.000.000 hektarlık tarımda kullanılan kurak alanların %70i özelliklerini yitirmiştir. Dolayısıyla çölleşme Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? toplam kara alanının %30una zarar vermektedir.

Afrikada kurak alanların %73ünü kapsayan bir milyon hektarın üzerinde arazi Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? orta derecede veya ciddi bir çölleşme tehlikesi ile karşı karşıyadır. Asyada 1.4 milyon hektar aynı şeklide etkilenmektedir. Fakat Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? bu problem sadece kalkınmakta olan ülkelere mahsus değildir. Ciddi bir şekilde veya orta derecede çölleşmiş kurak alanların en fazla bulunduğu kıta- %74 ile Kuzey Amerikadır. Avrupa Birliğindeki ülkelerin beş tanesinde çölleşme sorunları mevcuttur. Asyada en fazla etkilenen bölgeler eski Sovyetler Birliğinde yer almaktadır.

Genel olarak bakılırsa Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? çölleşme tehlikesi ile karşı karşıya olan kurak alana sahip 110 ülke olduğu görülür. Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) çölleşmenin genel maliyetinin senede 42 milyar dolar olduğunu hesaplamıştır. Sadece Afrikanın yıllık kaybı 9 milyar dolardır.

Manevi kayıplar ise Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? daha ağır olmuştur. Dünya nüfusunun beşte biri demek olan bir milyardan fazla insanın yaşamı tehlikededir. 135 milyon kişi-Fransa Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? İtalya Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? İsviçre ve Hollandada yaşayanların toplamı kadar- doğup büyüdükleri yerleri terk etmek mecburiyetinde kalabilirler. Toz haline dönüşmekte olan yerleri bugüne kadar kaç kişinin terk edip gittiği bilinmemekle beraber mutlaka milyonları bulmaktadır. Mali ve Burkina Fasoda yaşamakta olanların altıda biri Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? kendi yörelerini terk etmek zorunda kalmışlar ve bunun bir sonucu olarak da Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? şehirlerin çevrelerindeki gecekondular fazlalaşmıştır. 1965 ile 1988 seneleri arasında Mauritanianın başşehri Nouakchottda yaşamakta olanların toplam nüfusa oranı %9.9dan %41e yükselmiş ve göçebelerin oranı ise %73ten %7ye düşmüştür.

Topraklarını yitirmiş olanlar Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? rüzgârın kendilerini ***ürdüğü yerlerde tekrar kök salmaya çalışmaktalarsa da uzaktaki ülkeler Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? bu göçten etkilenmektedir. Meksikalı göçmenleri Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? ABDne iten unsurlardan bir tanesi de çölleşmedir. Senegal Vadisinin yüksek ve orta bölgelerinde yaşayanların beşte ikisi şimdiden göç etmiştir. Fransadaki Bakel bölgesindeki nüfusu Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? köylerini geride bırakıp buraya göç etmiş insanların çoğunluğu oluşturmaktadır. Ama bir imkan bulunabilseydi Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? bu insanlar kendi memleketlerinde kalmayı tercih ederdi.

Yağış almayan bölgelerde halen sürmekte olan on silahlı çatışmanın başlamasının sebepleri arasında çölleşme de bulunmaktadır. Çölleşme Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? Somali gibi yerlerde siyasi dengesizlik Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? açlık ve toplumun parçalanmasına sebep olduğu gibi Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? insani yardım ve felaketleri önleme çabası şeklinde büyük miktarda harcamalara yol açmaktadır. Aynı zamanda küresel ısınma ve biyolojik çeşitliliğin kaybolması gibi Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? çevre koruma sorunlarını da ağırlaştırmaktadır.


TÜRKİYEDE EROZYON
Dünyada olduğu gibi Türkiyede de toprak kaybı sürecinin en önemli etkeni erozyondur. Arazi eğimi Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? iklim Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? bitki örtüsü ve toprak özelliklerinin etkileşimi sonucu oluşan doğal erozyonun yanısıra Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? insanın doğaya müdahalesi temeline dayanan bir dizi yapay etgen Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? erozyonu bir afet niteliğine dönüştürmektedir.

Türkiye kara yüzeyinin %90’ında çeşitli şiddetlerde erozyon cereyan etmektedir. Arazinin %63ü çok şiddetli ve şiddetli Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? %20si ise orta şiddetli erzyonla karşı karşıyadır. Ülke genelinde yaklaşık 67 milyon hektarlık bir arazide toprak giderek yok olmaktadır. Erozyon büyük ölçüde tarım alanlarında yaşanmaktadır.

İşlenen tarım alanların %75inde (yaklaşık 20 milyon Ha) yoğun erozyon görülmektedir. Diğer bir anlatımla Türkiye tarım alanlarının ancak 5.0 milyon hektarlık bölümünde erozyon yoktur. Su ve rüzgar erozyonu tüm ülke topraklarının %86.5inde cereyan etmekte Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? rüzgar erozyonu 506 bin hektarlık bir yayılımla daha çok kural iklime sahip olan Konya ve dolaylarında görülmektedir.

Türkiyede akarsularla birlikte alandan taşınan Toprak Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? ABDnin 7 Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? Avrupanın 17 ve Afrikanın 22 katı daha fazla düzeydedir. Fırat Nehri Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? yılda 108 milyon ton Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? Yeşilırmak 55 milyon ton toprak taşımaktadır. Her yıl Keban barajına 32 milyon Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? Karakaya Barajına 31 milyon ton toprak birikmektedir. Erozyonla yılda 90 milyon ton bitki besin maddesi toprak birlikte yitirilmektedir. Her yıl tarım alanlarından 500 milyon ton Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? tüm ülke yüzeyinden 1 Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir?4 milyar ton verimli üst toprak Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? erozyonla kaybedilmektedir. Kaybedilen bu topraklar Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? 25 cm kalınlığında Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? yaklaşık 400 bin hektar genişliğinde bir araziye eşdeğerdir.

Yanlış toprak kullanımı Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? yanlış tarım uygulamaları Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? kent Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? sanayi Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? ulaşım ve benzeri yatırımların yanlış konumlanması süreci ise erozyonun hızını arttırdı. Afet nitelikli erozyon yetmezmiş gibi Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? tarım arazileri Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? özellikle de verimli tarım arazileri Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? tarım dışı kullanımlarla açık bir saldırı ve talanla karşı karşıya. 1978-1996 yıllarında amaç dışı tarım toprağı %33 artmış ve betonlaşarak elden çıkan verimli tarım toprağı 600 bin hektara Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? yani verimli alanların yaklaşık onda birine yaklaşmıştır.

Dogu ve Güneydogu Anadoluda Erozyon
-Firat Nehri tek basina; Gediz Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? Buyukmenderes Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? Kucukmenderes Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? Sakarya Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? Yesilirmak ve Seyhan nehirlerinin tasidigi ince materyali (Topragi) tasimaktadir.-

Bir ulkeyi vatan yapan Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? ne o ulkenin cografik konumu ve genisligi ne de denizleri Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? golleri Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? akarsulari ve daglaridir. Onu yurt yapan dogal kaynaklari ve onun basinda da uretiome elverisli topraklaridir.

Bitkisel ve hayvansal uretim ile Su Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? enerji ve endustri uretimi herseyden once toprak varligina ve topraklarin kulturune baglidir.

Politik bagimsizligin temelinde ekonomik bagimsizlik Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir?ekonomik bagimsizligin temelinde de yetistirilen urunler ve ulke halkinin ulastigi refah yatar.

Savaslar Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? genelde toprak kazanma amacini tasir. Eger bu Topraklar nehir Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? ova Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? maden Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? petrol Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? orman gibi dogal kaynaklari da iceriyorsa bir anlam tasir. Nitekim Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? bu topraklarda savaslarla kan dokerek alinmis ve yine kan dokerek savunulmustur. Ulkeler baska ulkelere karsi her turlu ozveriye katlanarak topraklarini savunmaktadirlar. Oysa Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? erozyon canavari bu topraklari sessiz sedasiz alip goturebilmektedir.

Erozyon doganin yanlis kullanilmasi sonucu ortaya cikan bir olgudur. Yanlis kullanim sonucu dogal denge bozulmakta Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? boyle olunca da dogal dengenin vazgecilmez ogelerinden olan su ve ruzgar Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? arazi egimini ve dereleri kullanarak yikici bir guc konumuna gelmektedir. Bu kez savas Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? varligina her zaman gereksinme duyulan dogal olaylara karsi verilmektedir.

Erozyonla karsilasmayan onu tanimayan ulke yoktur. Ancak erozyonla savasarak sorunu cozmus ulkelerin yaninda Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? cozmeye calismis ulkeler de vardir. Bir de erozyon sorununu cozmeye calistigi halde sorunu giderek buyuyen ulkeler vardir ki yurdumuz bunlardan biridir. Dogu ve Guneydogu Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? ulkemizin en cok Erozyona ugrayan bolgeleridir. Bu demektir ki Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? doga en kotu bicimde bu bolgelerde kullanilmistir. Gercekten de sayilar bunu gostermektedir.

Bolge su potansiyeli acisindan yurdumuzun 1/3unu tasimaktadir. Yurdumuzun buyuk nehirlerinden ikisi Dicle ve Firat ve bunlarin kollari bolgeyi ag gibi kaplamaktadir.

Dogal bitki ortusunden arindirilmis ormanlik yerlerde ise Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? yaprak ve dal faydalanmasi nedeniyle humus tabakasi olmayan topraklar uzerinde erozyon son derece siddetli seyretmektedir.

Bolge alaninin Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? birinci sinif ile ikinci sinif tarim alanlarinin bir bolumunun disinda kalan tum arazide cesitli derecelerde erozyon surmektedir. Ornegin islemeli tarima uygun olmadigi halde tarim yapilan 3 Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir?5 milyon ha. alanda sidetli Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? 3 Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir?1 milyon ha. alanda ise cok siddetli erozyon surmektedir. Buna yaklasik 1 Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir?5 milyon bozuk ormanda eklendiginde 8 Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir?1 milyon ha. alanda siddetli ve cok siddetli erozyon oldugu gorulur. 2 milyon ha. alanda ise orta derecede erozyon vardir. Tum alani 12 Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir?2 milyon ha. olan bu bolgenin toplam 10 Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir?1 milyon ha. da da erozyon vardir ki bu da genel toplamin %83 u dur.

1960 li yillarda Tarman in yaptigi bir arastirmaya gore Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? Firat Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? yilda 55.862.000 m3 Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? Dicle ise 10.592.000 m3. ince toprak tasimaktadir (Avcioglu 1983). Firat Nehri tek basina; Gediz Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? buyukmenderes Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? Kucukmenderes Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? Sakarya Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? Yesilirmak ve Seyhan nehirlerinin tasidigi ince materyali (Topragi) tasimaktadir. Bu rakamlarin 20 0yil oncesine iliskin oldugu ve doganin en cok son 20-30 yilda yikima ugratildigi dusunulurse Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? rakamin daha da urpertici boyutlara ulastigini soylemek yaniltici olmaz.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir?

Türkiye'de Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: erozyondan korunma yolları, kuraklık dan korunma yolları, erozyondan korunma yolları nelerdir, kuraklıktan korunma yolları, türkiyede toprak erozyonundan korunma yolları, kuraklıktan korunma yolları nelerdir, türkiyede erozyon sebepleri ve korunma yolları, türkiyede erozyon ve korunma yolları özet, türkiye de toprak erozyonu ve korunma yollari, türkiye toprak erozyonu ve korunma yolları, türkiyede erozyondan korunma yöntemi, erozyon ve kurakliktan korunma yollari, türkiye de erozyon koruma i, türkiyede erozyon ve korunma yolları nelerdir, 2 ci sınıf erozyondan korunma yolları,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
AİDS'ten Korunma Yolları Nelerdir elif Soru Cevap 0 15-02-2013 04:20
Hepatit b ve korunma yolları nelerdir? elif Çocuk Sağlığı ve Eğitimi 0 09-06-2011 02:35
HIV/AIDS Belirtileri ve Korunma Yolları Nelerdir? elif Sağlığımız 0 30-04-2011 11:13
Gripten Korunma Yolları Nelerdir? elif Sağlığımız 0 30-04-2011 11:06
Bel Fıtığından Korunma Yolları Nelerdir? elif Sağlığımız 0 13-03-2011 07:45

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:11 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats