bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 10-03-2013, 03:14   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Türkiye'de Yaşanan Doğal Afetler-Türkiye'de Yaşanan Doğal Afetler Nelerdir

Türkiye'de Yaşanan Doğal Afetler-Türkiye'de Yaşanan Doğal Afetler Nelerdir


Doğal Afetler ve Korunma Yolları
Doğal afetler Türkiye'de Yaşanan Doğal Afetler-Türkiye'de Yaşanan Doğal Afetler Nelerdir insanları olumsuz etkileyen doğal olaylardır. Büyük oranda can ve mal kaybına neden olurlar. İnsanlara ve ülkelere büyük zarar verirler. Doğal afetlerin kontrol altına alınıp durdurulması da mümkün değildir. Bazı doğal afetleri şöyle sıralayabiliriz:

a. Depremler
Yer kabuğunda meydana gelen ani sarsıntılara deprem denir. Yeryüzünün belirli yerlerinde sıklıkla görülür. Buralara deprem kuşakları denir.
Bunların en önemlisi Kuzey Anadolu Deprem Kuşağı’dır. Bu kuşak Saros körfezinden başlayarak Marmara denizinin kuzeyinden İzmit körfezi ve Karadeniz Bölgesi’ndeki sıradağların arasındaki çukurluklardan Van gölünün kuzeyine kadar ulaşır.

Türkiye'de Yaşanan Doğal Afetler-Türkiye'de Yaşanan Doğal Afetler Nelerdir
Ülkemizdeki deprem alanlarının dağılışı

Deprem öncesi alınması gereken önlemler
-Deprem kuşağına yerleşim yeri kurulmamalıdır.
-Zemini sağlam olmayan yerlere yerleşilmemelidir.
-Binalar yüksek katlı olmamalı ve inşaat tekniklerine uygun yapılmalıdır.
-Halka deprem konusunda eğitim verilmelidir.

Deprem sırasında yapılması gerekenler
-Soğukkanlı davranılmalıdır.
-Balkon ve pencereden atlanmamalıdır.
-Elektrik sigortası ve hava gazı vanası kapatılmalıdır.
-Bina içinde sağlam eşyaların yanında çömelmiş durumda bulunulmalıdır.
-Sarsıntı biter bitmez binadan çıkılmalıdır.

Ülkemizin büyük bir kısmı deprem tehlikesi altında olduğu için depreme karşı her zaman hazırlıklı olmalıyız. Kısacası depremle yaşamayı öğrenmeliyiz.

b. Erozyon
Sel suları ve rüzgârlar tarafından aşındırılarak taşınan toprakların barajlara Türkiye'de Yaşanan Doğal Afetler-Türkiye'de Yaşanan Doğal Afetler Nelerdir göllere ve denizlere biriktirilmesine erozyon denir.
Yurdumuz yarı kurak bir iklime sahip olduğu için önemli bir kısmı bitki örtüsünden yoksundur. Aynı zamanda yurdumuz çok engebeli bir araziye sahiptir.
Bunlardan dolayı ülkemizde çok şiddetli erozyon meydana gelmektedir. Sağanak yağışlar Türkiye'de Yaşanan Doğal Afetler-Türkiye'de Yaşanan Doğal Afetler Nelerdir orman ve otlakların tahribi ile arazilerin yanlış kullanımı da erozyonu artıran faktörlerdendir.
Erozyon sonucunda toprağın en verimli olan kısmı taşındığı için tarım alanlarında azalma meydana gelir. Taşınan toprağın bir kısmı baraj göllerine dolarak barajların kullanım sürelerinin kısalmasına neden olur.
Toprak erozyonu ülkemiz için çok önemli bir sorundur. Çünkü tahrip edilen toprakta bitkiler yetişmeyecektir. Bu yüzden topraklarımızda tarım yapmak zorlaşacaktır. Bu durumda ülkeler açlık tehlikesi ile karşı karşıya kalabilirler.
Erozyonla mücadele için özel bir kuruluş olan TEMA (Türkiye Erozyonla Mücadele Türkiye'de Yaşanan Doğal Afetler-Türkiye'de Yaşanan Doğal Afetler Nelerdir Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı) kurulmuştur. TEMA erozyon konusunda eğitici çalışmalar yaparak Türkiye'de Yaşanan Doğal Afetler-Türkiye'de Yaşanan Doğal Afetler Nelerdir erozyonu önlemek için faaliyetlerde bulunur.

Erozyonu önlemek için;
-Orman alanları korunmalıdır.
-Boş araziler ağaçlandırılmalıdır.
-Meralar korunmalıdır.
-Eğimli yamaçlar taraçalandırılmalıdır.
-Tarlalardaki anız örtüsü yakılmamalıdır.

Kısacası erozyonu önlemek için bitki örtüsü korunmalıdır.

c. Toprak kayması
Yamaçlarda bulunan toprağın Türkiye'de Yaşanan Doğal Afetler-Türkiye'de Yaşanan Doğal Afetler Nelerdir kütle halinde kayarak aşağı doğru inmesi olayına toprak kayması denir. Toprak kaymasına heyelân da denir. Bazen toprakla birlikte altındaki kayanın bir bölümü de yer değiştirir.

Toprak kaymasının nedenleri
-Yer şekillerinin fazla eğimli olması Türkiye'de Yaşanan Doğal Afetler-Türkiye'de Yaşanan Doğal Afetler Nelerdir
-Yağışlar ve eriyen kar sularının toprağı kaygan hale getirmesi Türkiye'de Yaşanan Doğal Afetler-Türkiye'de Yaşanan Doğal Afetler Nelerdir
-Özellikle killi toprakların yağış sularını emerek kayganlaşması Türkiye'de Yaşanan Doğal Afetler-Türkiye'de Yaşanan Doğal Afetler Nelerdir
-İnsanların yol yapımı ve inşaat çalışması gibi faaliyetleri de toprak kaymasına neden olabilir.

Türkiye'de Yaşanan Doğal Afetler-Türkiye'de Yaşanan Doğal Afetler Nelerdir

Ülkemizde görülen heyelânların mevsimlere dağılış oranları

Ülkemizde toprak kaymaları en fazla ilkbahar mevsiminde görülmektedir. Bunun en önemli nedeni kar erimeleridir. Toprak kayması en fazla Karadeniz Bölgesi’nde meydana gelmektedir. Özellikle Doğu Karadeniz Bölümü’nde heyelânlar çok fazla olmaktadır.
Toprak kayması sonucunda göller de oluşur. Vadi boyunca akan bir akarsuyun önü toprak kayması ile kapanarak göller oluşabilir. Trabzon’daki Sera ve Erzurum’daki Tortum gölleri buna örnek olarak verilebilir.

d. Sel baskınları ve önleme çalışmaları
Sel Türkiye'de Yaşanan Doğal Afetler-Türkiye'de Yaşanan Doğal Afetler Nelerdir sağanak yağış ve hızlı kar erimeleri sonucu çok miktarda suyun akışa geçmesi ile meydana gelir. Sel Türkiye'de Yaşanan Doğal Afetler-Türkiye'de Yaşanan Doğal Afetler Nelerdir önüne gelen taşları Türkiye'de Yaşanan Doğal Afetler-Türkiye'de Yaşanan Doğal Afetler Nelerdir toprakları Türkiye'de Yaşanan Doğal Afetler-Türkiye'de Yaşanan Doğal Afetler Nelerdir bitkileri sökerek taşımaktadır. Sel Türkiye'de Yaşanan Doğal Afetler-Türkiye'de Yaşanan Doğal Afetler Nelerdir ülkemizde çok görülen bir doğal afettir. Her yöremizde sel felaketleri meydana gelebilir. Fakat en fazla Doğu Karadeniz Bölümü’nde görülür. En fazla ilkbahar mevsiminde sel meydana gelir. Bu mevsimde artan yağmurlar selleri oluşturur. Yaz aylarında görülen sellerin nedeni sağanak yağışlardır.

Ülkemizde sellerin başlıca oluş nedenleri;
-Sağanak yağışlar ve hızlı kar erimeleri
-Arazinin bitki örtüsünden yoksun olmasıdır.

Sel baskınları verimli tarım topraklarını taşır. Tarım alanlarındaki ürünlere zarar verir. Ev Türkiye'de Yaşanan Doğal Afetler-Türkiye'de Yaşanan Doğal Afetler Nelerdir yol ve köprülere zarar verir. Seller sonucunda ulaşım ve haberleşmede aksamalar olur.
Sellerin zararlarından korunmak için Türkiye'de Yaşanan Doğal Afetler-Türkiye'de Yaşanan Doğal Afetler Nelerdir
-Akarsu yataklarına yerleşilmemelidir.
-Akarsu yataklarının kenarlarına taşkınları önlemek için setler yapılmalıdır.

e. Çığ
Çığ Türkiye'de Yaşanan Doğal Afetler-Türkiye'de Yaşanan Doğal Afetler Nelerdir büyük kar yığınlarının yamaç boyunca hareket etmesidir. Yüksek dağlık alanlardaki dik yamaçlarda bulunan karların değişik seslerle harekete geçmesi sonucu oluşur. Çığ Türkiye'de Yaşanan Doğal Afetler-Türkiye'de Yaşanan Doğal Afetler Nelerdir ülkemizde en fazla Doğu Anadolu Bölgesi’nde görülür. Bunun nedeni kar yağışlarının fazla olmasıdır.

f. Yangınlar
Yangınların bir kısmı yerleşim yerlerinde meydana gelir. Bunlara insanlar neden olmaktadır. Fakat özellikle orman yangınları büyük doğal afetler arasında gösterilebilir. Orman yangınları en fazla yaz ve sonbahar mevsimlerinde görülür. Orman yangınları doğal çevreye zarar verdiği gibi ülke ekonomisine de büyük zarar verir. Orman yangınları; erozyon Türkiye'de Yaşanan Doğal Afetler-Türkiye'de Yaşanan Doğal Afetler Nelerdir sel Türkiye'de Yaşanan Doğal Afetler-Türkiye'de Yaşanan Doğal Afetler Nelerdir heyelân ve kuraklığa neden olur.

Orman yangınlarına karşı alınacak önlemleri şu şekilde sıralayabiliriz:
-Ormanlarda yapılan pikniklerde ateş yakılmamalı Türkiye'de Yaşanan Doğal Afetler-Türkiye'de Yaşanan Doğal Afetler Nelerdir sigara izmariti atılmamalıdır.
-Orman içinde yollar açılmalıdır.
-Orman içinde haberleşme ve yangın söndürme sistemi kurulmalıdır.elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Türkiye'de Yaşanan Doğal Afetler-Türkiye'de Yaşanan Doğal Afetler Nelerdir

Türkiye'de Yaşanan Doğal Afetler-Türkiye'de Yaşanan Doğal Afetler Nelerdir konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ülkemizde yaşanan doğal afetlerin tarihleri, türkiye de meydana gelen doğal afetlerin tarihleri, türkiyede yaşanan doğal afetler ve tarihleri, türkiye de meydana gelen doğal afetler nelerdir, türkiye de meydana gelen doğal felaketler, türkiyede olan doğal afetlerin tarihleri, türkiye de yaşanan en büyük toprak kayması, türkiyede yaşanan doğal afetler, ülkemizde yaşanan doğal afetler nelerdir, ülkemizdeki doğal afetlerin tarihleri, ülkemizde yaşanan doğal afetler ve tarihleri, çin deyaşanan doğal afetler nedir, türkiye de yaşanan doğal afetlerin tarihleri, türkiye de olan doğal afetlerin tarihleri, türkiye de yaşanan erozyon felaketleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
3. Sınıf Doğal Afetler elif Öğretmenler Forumu 1 27-03-2014 11:24
Geçmişte Türkiye'de Yaşanan Çığ Felaketleri Hakkında Bilgiler elif Soru Cevap 0 09-03-2013 12:43
1919-1923 Yılları Arasında Yaşanan Tarihi Olaylar Nelerdir? elif Soru Cevap 0 02-03-2013 10:54
Doğal Afetler ve Doğal Afetlerden Korunma Yolları elif Soru Cevap 0 11-02-2013 12:03
Doğal afetler ile ilgili kompozisyon elif Türkçe ve Edebiyat 0 19-12-2011 08:59

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:08 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats