bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 10-03-2013, 04:16   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Denizlerde Hangi Doğal Olaylar Meydana Gelir?

Denizlerde Hangi Doğal Olaylar Meydana Gelir?


26 Aralık 2004'te Maldiv Adaları'nda Male'yi vuran tsunami.


Tsunami (okunuşu: "Sunami". Japonca'da liman dalgası anl***** gelen tsunami sözcüğünden) okyanus ya da denizlerin tabanında oluşan deprem Denizlerde Hangi Doğal Olaylar Meydana Gelir? volkan patlaması ve bunlara bağlı taban çökmesi Denizlerde Hangi Doğal Olaylar Meydana Gelir? zemin kaymaları gibi tektonik olaylar sonucu denize geçen enerji nedeniyle oluşan uzun periyotlu deniz dalgasını temsil eder.
Japonya'da Denizlerde Hangi Doğal Olaylar Meydana Gelir? 21000 kişinin hayatını kaybettiği Büyük Meiji Tsunamisi'nden sonra Japonlar'ın yaptığı yardım çağrılarıyla dünya dillerine kendiliğinden yerleşmiştir.
Tsunamiden sonra oluşan dalganın diğer deniz dalgalarından farkı Denizlerde Hangi Doğal Olaylar Meydana Gelir? su zerreciklerinin sürüklenmesi sonucu hareket kazanmasıdır. Derin denizde varlığı hissedilmezken Denizlerde Hangi Doğal Olaylar Meydana Gelir? sığ sulara geldiğinde dik yamaçlı kıyılarda ya da V tipi daralan körfez ve koylarda bazen 30 metreye kadar tırmanarak çok şiddetli akıntılar yaratabilen bu dalga; insanlar için deprem Denizlerde Hangi Doğal Olaylar Meydana Gelir? tayfun Denizlerde Hangi Doğal Olaylar Meydana Gelir? çığ Denizlerde Hangi Doğal Olaylar Meydana Gelir? yangın ya da sel gibi bir doğal afet haline gelebilmektedir.Tsunami (animasyon)


Tsunami ilk oluştuğunda tek bir dalgadır ancak kısa bir süre içerisinde üç ya da beş dalgaya dönüşerek çevreye yayılmaya başlar. Bu dalgaların birincisi ve sonuncusu çok zayıftır ancak diğer dalgalar etkilerini kıyılarda şiddetli biçimde hissettirebilecek bir enerjiyle ilerlerler. Bu nedenle depremlerden kısa bir süre sonra kıyılarda görülen yavaş ama anormal su düzeyi değişimi ilk dalganın geldiğini gösterir. Bu değişim Denizlerde Hangi Doğal Olaylar Meydana Gelir? arkadan gelecek olan çok kuvvetli dalgaların ilk habercisi de olabilir.

Tsunamiden Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

Deniz kıyısında yerleşim yeri seçerken; tsunami riskini de diğer doğal afetler(deprem Denizlerde Hangi Doğal Olaylar Meydana Gelir? sel Denizlerde Hangi Doğal Olaylar Meydana Gelir? tayfun vb.) gibi değerlendirmek alınabilecek ilk önlemdir.
Hemen yüksek yerlere doğru gidilmelidir.
Deniz yanında yalıyar biçiminde yüksek bir yamaç varsa hemen yüksek yerlere doğru gidin.
Tsunami'nin ilk dalgası geldikten sonra tehlikenin geçtiğini sanmayın bazen ikinci dalga ilk dalgadan daha büyük olabilir.
Tsunami***8217;nin deniz kıyısına ilk gelişi su düzeyinin anormal biçimde (depremin büyüklüğüne Denizlerde Hangi Doğal Olaylar Meydana Gelir? oluş şekline ve türüne ve deniz durumuna göre yaklaşık 10-15 dakika içerisinde) yükselmesi ya da çökmesiyle kendini belli eder. Tsunami***8217;nin bu öncü zayıf ilk dalgası Denizlerde Hangi Doğal Olaylar Meydana Gelir? arkasından gelecek olan iki ya da üç kuvvetli dalganın habercisidir. Bu durumda yapılacak tek şey; kıyıdan uzaklaşmaktır. Deniz içerisinde seyir halinde bulunanlar ise kıyıdan uzaklara Denizlerde Hangi Doğal Olaylar Meydana Gelir? derin sulara giderek dalganın kendilerine ve deniz taşıtına vereceği zararı azaltabilir hatta önleyebilir. Deniz kıyısında olanlar içinse Denizlerde Hangi Doğal Olaylar Meydana Gelir? denizden uzaklara ve yükseklere gitmek zorunludur......
Tsunami çok güçlü dalgalardır onu durdurma gücü yoktur sadece kaçılabilir
Etimoloji
Sunami sözcüğü Denizlerde Hangi Doğal Olaylar Meydana Gelir? dünya dillerine 15 Haziran 1896'dan sonra girmiştir ve çoğu dillerde Denizlerde Hangi Doğal Olaylar Meydana Gelir? keskin bir "S" ile okunması için başında bir "T" ile yazılır: "Tsunami". Ama Türkçede bu "T"ye gerek yoktur. En başlarda Türkçeye de alınan bu yazım şekilinden dolayı Türkiye'de "Tusunami" denilmeye başlanmıştır.
Doğal afet Denizlerde Hangi Doğal Olaylar Meydana Gelir? insanların etkisi olmadan meydana gelen Denizlerde Hangi Doğal Olaylar Meydana Gelir? büyük yıkımlar yaparak insanların canına veya malına zarar veren doğa olaylarına verilen isimdir. Kasırga Denizlerde Hangi Doğal Olaylar Meydana Gelir? deprem Denizlerde Hangi Doğal Olaylar Meydana Gelir? sel bırer doğal afettir...

KASIRGA:

Büyük çaplı ve çok şiddetli Beufort ölçeğine göre saatte 75 milden fazla hızla ve dönerek esen tropik rüzgâr. Doğu Pasifik ve Güney Atlantik hâriç subtropikal ve tropikal iklim kuşağındaki bütün sıcak denizlerde sıksık meydana gelir. Ağustos Denizlerde Hangi Doğal Olaylar Meydana Gelir? eylül aylarında Antillerde görülür. Batı Pasifik Okyanusu***8217;nda Tayfun adını alır. Başlangıç ve mevsim sonu kasırgaları Denizlerde Hangi Doğal Olaylar Meydana Gelir? Karaiplerin batısında görülür. Orta Amerika kıyılarının biraz açıklarında Pasifik Okyanusunda ve Meksika Körfezinde de sık sık rastlanır.
Kasırgalar Denizlerde Hangi Doğal Olaylar Meydana Gelir? mahallî fırtınalar kadar şiddetli sayılmazlar. Orta kuşakta meydana gelen ekstratropik siklonlar kadar da geniş çaplı değildirler. Fakat bunlar nisbeten geniş çapta ve kesafette olursa Denizlerde Hangi Doğal Olaylar Meydana Gelir? bütün fırtınaların en tehlikelisi ve tahrip edicisi hâlini alırlar. Atlantikte ortalama yılda yedi kasırga vuku bulduğundan doğu Pasifikte de yaklaşık aynı sayıda kasırga vuku bulur. 1890-1910 arası çok Denizlerde Hangi Doğal Olaylar Meydana Gelir? 1910-1930 arası az Denizlerde Hangi Doğal Olaylar Meydana Gelir? 1930-1950 arası çok sık kasırga vuku bulmuştur. Kasırgaların ekseni kuzeybatı istikametinde eser.
Meydana geliş ve hareket
Kuzey Atlantikteki kasırgalar ekseriyetle hazirandan ekime kadar olur. Bu müddet zarfında deniz yüzeyinde sıcak ve rutubet en fazla haldedir. Mayıs ve kasım aylarında daha az Denizlerde Hangi Doğal Olaylar Meydana Gelir? diğer aylarda ise pek seyrek meydana gelir. Kuzey Atlantik bölgesinde yılda meydana gelen ortalama tropik siklon miktarı sekizdir. Bunun beşi ise kasırga tipindedir. Eylül ayında Atlantik Okyanusunun güneyindeki büyük subtropikal anti-siklon bölgesinde tropik fırtınalar eser. Antisiklon bölgesinin güneyinde esen doğu rüzgârları tarafından tahrik edilerek birkaç günlüğüne batı istikametine kayar. Fırtınaların çoğu antisiklon bölgesinin batı ucundan kıvrılarak bâzıları Amerika***8217;yı kasıp kavurur. Diğerleri ise kıyıdan geçer. Diğer fırtınalar kıvrılmadan batı istikametinde doğruca eserek Meksika Körfezini veya Orta Amerika***8217;yı tesiri altına alır. Mevsimin başında ve sonunda patlak veren kasırgalar meydana geldikten sonra kuzey istikametinde eserler. Fırtınaların hızı ortalama 80-240 km***8217;yi bulur.
Rüzgâr ve yağış
Tropik bir siklonun kasırga olarak adlandırılabilmesi için hızının en azından 117 km/saat olması gerekir. Ekseriya saate 240 km***8217;den fazla hıza sâhiptirler. Sebeb oldukları direkt zarardan başka rüzgarlar felaketlere yol açan büyük deniz dalgalarına ve denizin kabarmasına sebep olurlar. Carolis hareketleri adı verilen hareketler sebebiyle kuzey yarım kürede esen rüzgârlar saat yelkovanının tersi istikametinde Denizlerde Hangi Doğal Olaylar Meydana Gelir? güney yarım kürede ise saat yelkovanı istikametindedir. Kasırgalarla birlikte yağış da gelir. Tropik bir rüzgâr kuşağının ortalama yağış miktarı 75-150 mm***8217;dir. Daha çok yağış düştüğü de olur. Böyle yağışlar karaların iç kısımlarında ciddî sellere sebebiyet verir.
Büyüklük ve yapı
Çok yüksek hıza sâhib olan bulutların taşıdığı yağmur Denizlerde Hangi Doğal Olaylar Meydana Gelir? nisbeten daha sâkin bir bölge olan kasırganın dönen kısmının arkasına düşer. Kasırga boydan boya 50-800 km genişliğindedir. Büyük kasırgalarda havanın sirkülasyonu 12.000 m***8217;den daha üst bölgelere kadar tesir eder. Hattâ bâzı kasırgalarda bu tesir stosferde dahi görülebilir. Sağnak yağmur getiren kümülüs ve kümülonimbüs bulutları rüzgâr kuşağında spiral bir şekil almaya meyillidirler. Şekiller radar ekranında görülebilmekte ve böylece muhtemel bir kasırganın gelişi anlaşılmaktadır. Kara istasyonları Denizlerde Hangi Doğal Olaylar Meydana Gelir? uçaklar ve denizdeki gemiler Denizlerde Hangi Doğal Olaylar Meydana Gelir? radarlar vâsıtasıyla kasırgaları tâkip edebilmektedirler. Kasırganın dönen kısmın arkasına (gözüne) yaklaşıldıkça rüzgârın hızı kesilir ama tamâmen durmaz. Yağış durur. Ortadaki bulutlar kaybolur Denizlerde Hangi Doğal Olaylar Meydana Gelir? alçak bulutlar ekseriyetle kalır. Aralarından güneş ışıkları geçer. Kuşlar kasırga gözüne kapılır ve sürüklenir. Kasırga gözü geçtikten bir saat sonra aksi istikamette daha kuvvetli bir rüzgâr eser.
Kasırganın orta kısmı (otağında) ısı normalden 10°-15°C daha yüksektir. Çünkü buradaki hava daha az faaldir. Yanlardaki yüksek hava basıncından merkezdeki alçak hava basıncına doğru kuvvetli bir hava akımı meydana gelir. Fakat bu iç hava akımı adı verilen hadisenin kuvveti kısmende olsa sürtünme ile hafifler. Kasırganın göz ve odak merkezi kısmından dış kısımlara bilhassa yukarıya doğru santrafüj kuvvetler vâsıtasıyla bir hava akımı meydana gelir. Bu bölgede rüzgâr hızı azalır. Deniz seviyesindeki şiddetli siklonik akıma tezat teşkil ederek antisiklonik bir akım meydana gelir. Kasırgalar basit bir buharla çalışan motora benzetilebilir. Kasırgayı hareket ettiren dinamo iç hava akımıdır. Hareketini ısı değişiklikleri sağlamaktadır. Mal ve can kaybına sebep olan kasırgalar üzerinde senelerdir çalışmalar yapılmaktadır. Sun***8217;i peykler vasıtası ile kasırgaların doğuşu Denizlerde Hangi Doğal Olaylar Meydana Gelir? takip ettiği yollar Denizlerde Hangi Doğal Olaylar Meydana Gelir? büyüklüğü ve zararları hakkında yardımcı bilgiler alınmaktadır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Denizlerde Hangi Doğal Olaylar Meydana Gelir?

Denizlerde Hangi Doğal Olaylar Meydana Gelir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: denizlerde hangi doğal olaylar meydana gelir, denizlerde hangi dogal olaylar meydana gelir, denizde hangi doğal olaylar meydana gelir, denizlerde meydana gelen doğal olaylar, denizlerde hangi doğal olaylar meydana gelir nedir, denizde hangi doğal olaylarla olur, denizde olan doğa olayları, denizlerde hangi doğal olayları meydana gelir, denizlerde meydana gelen olaylar, denizde olan doğal olaylar, denizlerde hangi doğal olay meydana gelir, denizlerde hangi olaylar meydana gelir, denizde meydana gelen doğal olaylar, denizlerde olan doğal olaylar, denizde olan olaylar,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Tropikal Ormanların Azalması Sonucunda Doğada Hangi Olumsuzluklar Meydana Gelir ? Я Soru Cevap 0 05-03-2013 12:45
Nh3 So2 Lif Atomlar Arasında Hangi Bağlar Meydana Gelir elif Soru Cevap 0 19-02-2013 06:50
Kalp Krizi Nasil Meydana Gelir Pαiпfullγ Kalp Sağlığı 0 19-12-2012 11:06
Adalar Nasıl Meydana Gelir elif Coğrafya 0 17-01-2012 10:09
Nükleer enerji nasıl meydana gelir elif Eğitim ve Öğretim 0 17-01-2012 04:41

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:06 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats