bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 10-03-2013, 06:40   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Manyetizma Nedir? Manyetizma Hakkında Bilgi

Manyetizma Nedir? Manyetizma Hakkında BilgiMagnetik adı verilen demir oksit (Fe3O4) bileşiği tabii bir mıknatıs olarak bilinir.

Demir Manyetizma Nedir? Manyetizma Hakkında Bilgi nikel Manyetizma Nedir? Manyetizma Hakkında Bilgi kobalt gibi maddeleri çekme özelliği gösteren cisimlere mıknatıs denir.

Üç çeşit mıknatıs vardır.

1. Doğal mıknatıs : Doğada oluşan ve taş olarak bulunan mıknatıslardır.

2. Yapay mıknatıs : Demir Manyetizma Nedir? Manyetizma Hakkında Bilgi nikel ya da kobalttan yapılır. Çubuk Manyetizma Nedir? Manyetizma Hakkında Bilgi pusula iğnesi Manyetizma Nedir? Manyetizma Hakkında Bilgi U şekline ve at nalı şekline benzeyen çeşitleri vardır.Bu mıknatıslara daimi ya da geçici mıknatıslık kazandırılabilir.

3. Elektromıknatıslar : Magnetik özellik gösteren maddeye örneğin demir üzerine tel sarılıp telden akım geçirildiğinde oluşan mıknatıslardır.

Mıknatısın Kutupları

Mıknatısların uçları çekme ve itme özelliği gösterirler. Mıknatıslık etkisinin en şiddetli olduğu bu uçlara kutup adı verilir. Bir mıknatısın şekli nasıl olursa olsun iki kutbu bulunur.Bir mıknatıs ortadan iple asılırsa Manyetizma Nedir? Manyetizma Hakkında Bilgi kuzey-güney doğrultusuna yönelerek durur. Kuzeyi gösteren kutba N Manyetizma Nedir? Manyetizma Hakkında Bilgi güneyi gösteren kutba ise S kutbu denir.

Elektrik yüklerinde olduğu gibi Manyetizma Nedir? Manyetizma Hakkında Bilgi mıknatıslarında aynı kutupları birbirini iter Manyetizma Nedir? Manyetizma Hakkında Bilgi zıt kutupları ise birbirini çeker. Bu itme ya da çekme kuvveti Manyetizma Nedir? Manyetizma Hakkında Bilgi mıknatısların kutup şiddetleri ile doğru Manyetizma Nedir? Manyetizma Hakkında Bilgi aralarındaki uzaklığın karesi ile ters orantılıdırMıknatıslar Manyetizma Nedir? Manyetizma Hakkında Bilgi demir Manyetizma Nedir? Manyetizma Hakkında Bilgi nikel Manyetizma Nedir? Manyetizma Hakkında Bilgi kobalt gibi maddeleri ve bunların alaşımlarını çeker. Bu nedenle bu maddelere magnetik maddeler denir. Cam Manyetizma Nedir? Manyetizma Hakkında Bilgi kağıt Manyetizma Nedir? Manyetizma Hakkında Bilgi tahta Manyetizma Nedir? Manyetizma Hakkında Bilgi plastik gibi maddeleri mıknatıs çekmez.

Magnetik Alan Kuvvet Çizgileri


Bir mıknatısın çekim etkisini gösterdiği alana magnetik alan denir.

Bir cam levha üzerine demir tozları serpildikten sonra levhanın altına çubuk mıknatıs yerleştirilip levhaya yavaş yavaş vurulduğunda Manyetizma Nedir? Manyetizma Hakkında Bilgi demir tozları mıknatısın magnetik alan çizgilerine paralel hale gelirler. Demir tozlarının oluşturduğu çizgilere bakılarak normalde görülmeyen çizgilerin nasıl olduğu anlaşılır.

Çubuk mıknatısın çevresindeki magnetik alan çizgileri şekildeki gibidir.

Magnetik alan kuvvet çizgileri N kutbundan S kutbuna doğrudur. Çizgilerin uç noktalarında sık olması magnetik alanın uç kısımlarında şiddetli olduğunu gösterir.Magnetik alan çizgilerinin bulunduğu yerlere pusula iğneleri konulduğunda Manyetizma Nedir? Manyetizma Hakkında Bilgi pusula iğneleri yerdeki magnetik alan çizgilerine paralel olacak şekilde dengede kalırlar. Herhangi bir noktadaki magnetik alan vektörü ise Manyetizma Nedir? Manyetizma Hakkında Bilgi o noktada magnetik alan çizgilerine teğettir.

Magnetik alan Manyetizma Nedir? Manyetizma Hakkında Bilgi çizgilerinin paralel olduğu yerlerdeki alana düzgün magnetik alan denir.Mıknatısı Bölmek

Çubuk şeklindeki bir mıknatıs ikiye bölündüğünde Manyetizma Nedir? Manyetizma Hakkında Bilgi oluşan her bir parça yine N–S kutuplu mıknatıs olur.

Bölme işlemi atomik boyuta kadar devam ettirildiğinde de yine mıknatıs özelliği devam eder. Yani tek kutuplu mıknatıs elde edilemez.Geçici Mıknatıslanma

Yapay mıknatıslardan faydalanılarak magnetik özelliği olan demir Manyetizma Nedir? Manyetizma Hakkında Bilgi nikel ve kobalt geçici olarak mıknatıslanabilir. Üç yolla geçici mıknatıslanma elde edilebilir.

1. Sürtünme ile Mıknatıslanma


Bir demir çubuğa Manyetizma Nedir? Manyetizma Hakkında Bilgişekildeki gibi mıknatısın her defasında aynı kutbu aynı yönlü sürtürülürse Manyetizma Nedir? Manyetizma Hakkında Bilgi mıknatısın ilk sürtülen uç kısmı mıknatısla aynı kutuplu olacak şekilde demir çubuk geçici olarak mıknatıslanır.2. Dokunma ile Mıknatıslanma


Mıknatısa dokundurulan demir parçalarını mıknatıs tutar. Çünkü demir parçası mıknatısın dokunduğu kutupla zıt kutupla kutuplanır ve onu çeker. Demir parçaları uç uca eklenirse Manyetizma Nedir? Manyetizma Hakkında Bilgi her bir uç bir öncekine göre zıt kutuplanır.3. Etki ile Mıknatıslanma

Mıknatısın magnetik alanı içine konulan demir parçaları geçici olarak mıknatıslık özelliği kazanır. Şekilde demir parçasına mıknatısın S kutbu yaklaştırılırsa Manyetizma Nedir? Manyetizma Hakkında Bilgi demirin S ye yakın olan kısmı N Manyetizma Nedir? Manyetizma Hakkında Bilgi diğer tarafı ise S kutbu olur.Bir mıknatıs demir çubuğun orta kısmına şekildeki gibi yaklaştırılırsa Manyetizma Nedir? Manyetizma Hakkında Bilgi demir çubuğun uç kısımları N Manyetizma Nedir? Manyetizma Hakkında Bilgi orta kısımları ise S kutbu olacak şekilde etki ile mıknatıslanır.


Yerin Magnetik Alanı

Yerin magnetik ala nının olduğu deneylerle tespit edilmiştir. Dünya Manyetizma Nedir? Manyetizma Hakkında Bilgi sanki kuzey yarı kürede S Manyetizma Nedir? Manyetizma Hakkında Bilgi güney yarı kürede N kutbu bulunan bir çubuk mıknatıs varmış gibi davranır. Magnetik kuzey ve güney kutup ile coğrafi kuzey ve güney kutup tam çakışmıyor. Belli küçük bir açı kadar sapma gösteriyor.

Ağırlık merkezinden asılmış bir çubuk mıknatıs Manyetizma Nedir? Manyetizma Hakkında Bilgi bulunduğu yerden geçen dünyanın çevresindeki magnetik alan kuvvet çizgilerine teğet olmak zorundadır. Bu nedenle ağırlık merkezinden asılmış bir çubuk mıknatısın N kutbu magnetik kuzeyi Manyetizma Nedir? Manyetizma Hakkında Bilgi S kutbu ise magnetik güneyi gösterir.

Kuzey yarı kürede Manyetizma Nedir? Manyetizma Hakkında Bilgi ağırlık merkezinden asılan bir çubuk mıknatıs veya pusula iğnesinin N kutbu Manyetizma Nedir? Manyetizma Hakkında Bilgi güney yarı kürede ise S kutbu aşağı eğilir. Ekvatorda yere paralel Manyetizma Nedir? Manyetizma Hakkında Bilgi kutuplarda ise yere dik konuma gelir.

Mıknatısların Kullanıldığı Alanlar


Mıknatıslar Manyetizma Nedir? Manyetizma Hakkında Bilgi pusula yapımında Manyetizma Nedir? Manyetizma Hakkında Bilgi kapı zilinde Manyetizma Nedir? Manyetizma Hakkında Bilgi telefon Manyetizma Nedir? Manyetizma Hakkında Bilgi radyo Manyetizma Nedir? Manyetizma Hakkında Bilgi televizyon Manyetizma Nedir? Manyetizma Hakkında Bilgi voltmetre Manyetizma Nedir? Manyetizma Hakkında Bilgi ampermetre Manyetizma Nedir? Manyetizma Hakkında Bilgi elektrik motorları Manyetizma Nedir? Manyetizma Hakkında Bilgi bazı oyuncakların yapısı gibi bir çok yerlerde kullanılmaktadır.

Sanayide demir parçalarını diğer maddelerden ayırmak için yine mıknatıslar kullanılır.

ELEKTRİK AKIMININ MAGNETİK ETKİLERİ


Akım geçen telin oluşturduğu magnetik alan

Şekilde pusula iğnesinin üzerinden tel geçecek şekilde devre kurulup anahtar kapatılıp telden yeterince akım geçtiğinde pusula iğnesi aniden saparak tele dik konuma gelir. Pusulanın sapması yerin magnetik alanından başka bir magnetik alanın meydana geldiğini gösterir. Bu alan elektrik akımlarının çevresinde meydana gelen magnetik alandır. Bu alanların kaynağı elektrik yüklerinin hareketidir. Telden uzaklaştıkça magnetik alanın şiddeti azalır. Tele yaklaştıkça magnetik alanın şiddeti artar. Telden geçen akımın artması da magnetik alanın şiddetini artırır. Akımın azalması ise magnetik alanın şiddetini azaltır.


Akım geçen telin çevresinde iç içe daireler şeklinde magnetik alan çizgileri oluşur. Herhangi bir noktadaki magnetik alan vektörünün yönü Manyetizma Nedir? Manyetizma Hakkında Bilgi bu alan çizgilerine teğettir.

Akımın yönü değiştiğinde magnetik alan çizgileri ve herhangi bir noktadaki magnetik alan vektörünün yönü değişir.


İNDÜKSİYON AKIMI

Bir mıknatıs şekildeki gibi akım makarasının içine doğru hızla yaklaştırıldığında ya da makaradan uzaklaştırıldığında ampermetreden akım geçer. Üreteç olmadan elde edilen bu akıma indüksiyon akımı denir. İndüksiyon akımının meydana gelmesinin nedeni kapalı bir devre halinde bulunan iletkenden geçen Manyetizma Nedir? Manyetizma Hakkında Bilgi magnetik alan kuvvet çizgilerinin sayısının değişmesidir.

Kuvvet çizgileri hızlı değişirse indüksiyon akımı büyük Manyetizma Nedir? Manyetizma Hakkında Bilgi yavaş değişirse küçük olur. Yukarıdaki şekilde de mıknatıs Manyetizma Nedir? Manyetizma Hakkında Bilgi akım makarasına hızlı yaklaşırsa indüksiyon akımı büyük Manyetizma Nedir? Manyetizma Hakkında Bilgi yavaş yaklaşırsa akımın şiddeti küçük olur. Mıknatıs yaklaşırken ve uzaklaşırken oluşan akımın yönleri birbirlerine göre zıttır. Makaranın sarım sayısının artması indüksiyon akımının şiddetini artırır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Manyetizma Nedir? Manyetizma Hakkında Bilgi

Manyetizma Nedir? Manyetizma Hakkında Bilgi konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: manyetizma nedir, elektrik ve manyetizma hakkında bilgi, manyetizmanın kaynağı nedir, elektrik ve manyetizma nedir, elektrik ve manyetizma hakkında bilgiler, manyetizma bilgi, kuvvet hareket, manyetizma ve mıknatıslık bilgi, manyetizmanin kaynagi nedir, manyetik alan ve manyetizma nedir, elektrik ve manyetizma konusu hakkında bilgi, manyetızmanın kaynagı nedır, manyetizmanın kaynağı ödevi, manyetizma kaynagi nedir, manyetizmanin kaynagi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Çizgili kas nedir? Çizgili kaslar hakkında bilgi Я Soru Cevap 1 12-10-2014 06:14
Mancınık Nedir, Mancınık Hakkında Kısa Bilgi elif Soru Cevap 0 09-03-2013 01:49
İletken nedir, iletkenler hakkında bilgi elif Soru Cevap 0 16-02-2013 04:14
Gündelik Bilgi Ve Sağduyu Bilgisi Hakkında Bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 04:21
Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Nedir? - Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 03:12

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:43 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats